(9.30 hodin)
Poslanec Zbyněk Stanjura: Pane ministře, já jsem jasně říkal, že nechci zpochybňovat kompetenci těch lidí, které jste vybral. Nejsem tu od toho já. A já nebudu číst jejich CV, nebudu říkat hodí se, nehodí se. Čirou náhodou je tam vždycky člen KDU. Vy už jste se jednou rozčiloval, že to není pravda, že to ani nevíte. Tak jak v každé té dozorčí radě, o kterých se mluví, kterou jste nově obsazoval, já neříkám, že jste škrtal každý den, ale čirou - já tomu asi budu věřit, že to je čirou náhodou. A možná to jsou lidé, kteří tomu rozumí, já to nijak nezpochybňuji. Ale co kdybyste se někdy zeptal opozice, jestli také nemá někoho, který by mohl tu kontrolní funkci vykonávat i v dozorčí radě státního podniku? A my bychom určitě nabídli lidi s dobrým životopisem, stavební inženýry, auditory, právníky. Tak to přece je. Buď jste mi, pane ministře, nenapsal správně odpověď, nebo jste změnil názor nebo informaci.
Já jsem vám položil otázku, kdo vybírá, kdo je na Ministerstvu zemědělství pověřen provedením výběru kandidátů a zda je tato osoba za tento výběr osobně odpovědná. Vy jste dneska před chvílí řekl, že výběr kandidátů dělá nějaký váš odbor. Já se omlouvám, zapomněl jsem ten název. Před chvílí jste o tom mluvil. V písemné odpovědi mi říkáte: na tuto otázku sděluji, že výběr vhodných kandidátů je plně v mé kompetenci. Já jsem z toho pochopil, že si vybíráte sám. Takže musíte si vybrat, jestli platí, že to vybírá odbor a vy pak rozhodnete, jestli z tří, pěti kandidátů, kterého pošlete na ten vládní výbor.
Neodpověděl jste mi na tu situaci v Povodí Odry. Tak jenom jestli to víte, jestli jste to řešil, anebo jestli je to nová informace, tak rozumím tomu, že si to musíte nejdřív nechat prověřit a pak mi ještě odpovíte písemně, jestli se to zakládá na pravdě, protože já to nejsem schopen úplně ověřit. A případně zda jste nějaké kroky k tomu učinil.
U těch odměn, pokud mi pošlete ta pravidla, mně stačí pravidla, já skutečně nepotřebuji znát konkrétní výši částky, mně stačí odpověď, že je to všude stejné. To si myslím, že je v pořádku. Respektive typologicky jestli je ve všech povodích stejný systém odměňování, tak je to správně. A jestli je jiný systém odměňování u Lesů ČR, mně to nijak nevadí, je to jiný podnik, jiná oblast a tak dále. Takže v tomhle si určitě rozumíme.
Jenom se vás chci zeptat, jestli čtete ty zápisy z toho vládního nominačního zápisu a jestli vám to připadá důstojné tuhletu podle mého názoru komedii sehrávat. Já jsem si to fakt přečetl a fakt jsem se smál. A já říkám, než takhle, tak si zrušte a jmenujte si je sám. To je jenom podle mě kouřová mlha, jak ze sebe sejmout odpovědnost. Já jsem to sice poslal, ale ti tři odborníci - mimochodem tři jsou proto, že jsou tři koaliční strany, abychom rozuměli, proč jsou tři. Jsem si jist, i když jsem si to neověřoval, a třeba mi to pan ministr potvrdí, že každého jednoho z těch tří vybrala jako nezávislého odborníka jedna koaliční strana. A vzpomeňme si tento týden z veřejných zdrojů, jak to funguje. Minulý rok byla valná hromada ČEZu. Andrej Babiš řekl: konec politických trafik, nepřípustná praxe, jmenuji nové čtyři nezávislé odborníky. A udělal tak. Rok se sešel s rokem, někteří odborníci se s ministrem financí pohádali nebo ho kritizovali, a tento týden nebo minulý týden čtu vyjádření ministra financí: Bude valná hromada, musím vyměnit ty lidi, kteří tam jsou, protože teď už skutečně přijdou ti nezávislí odborníci. A mění ty nezávislé odborníky, které tam sám poslal před rokem. A když si položíme otázku, jak zjistíme, kdo je nezávislý odborník, odpověď je úplně jednoduchá. Řekne to o něm ministr financí. A je to. Když to řekne ministr financí, tak je to nezávislý odborník. A když neposlouchá, tak se za rok vymění a máme ještě více nezávislého a lepšího odborníka.
A to je to, co jsem tady kritizoval. To je ten rozdíl mezi slovy a činy, pane ministře. Já jsem jasně říkal, že nebudu hodnotit konkrétní lidi a budu vám věřit, že jsou v převážné většině schopni vykonávat tu funkci. Ale pak nehrajte ty hry o nějakém vládním nominačním výboru, fakt si to přečtěte. Nebo já vám někdy v rámci interpelací přečtu pár zápisů, ať vás taky pobavím, ať se vždycky netváříme tak vážně v té Poslanecké sněmovně. Není to důstojné ani těch kandidátů, není to důstojné ani veřejnosti. A myslím, že ministr si může ustát vlastní zodpovědnost a říct: tyto lidi jsem vybral já. A nepotřebuje k tomu tři stranami nominované lidi, kteří vytvářejí zdání a iluzi nějakého výběru nezávislých odborníků. Jsou to lidé nominovaní politickými stranami a ti posuzují kandidáty, které vysílají ministři taky z vládních stran. Tak je ten mezičlánek úplně zbytečný.
Nevolám po žádných výběrových řízeních, naopak. Já jsem příznivcem toho, aby si ministr mohl vybrat lidi, které tam pošle, nese za ně odpovědnost, a oni mají skládat účty ministru zemědělství v tomto případě, nebo ministru financí, a ne těm, kdo je reálně vybral, který je papírově vybral, to je ten vládní personální výbor. Kdyby to mělo fungovat reálně, tak by každý rok ti lidé měli popsat nějakou zprávu o své činnosti, poslat to tomu vládnímu personálnímu výboru. Oni se k tomu vrátí a řeknou: Hm, milí kolegové, milá kolegyně nebo milé kolegyně, milý kolego, teď nevím přesně, jaké je tam složení. Vybrali jsme dobře. Můžeme napsat kontrolní zprávu po roce, trváme na tom, že v tomto případě se ukázalo, že bylo více manažerských úspěchů než manažerských neúspěchů, takže trváme na svém hodnocení, že byl úspěšný i neúspěšný, což je normální u každého. Něco se vám povede, něco se vám nepovede. Anebo úplně se to nepovedlo, úplně to nefunguje, pane ministře, pošlete nám někoho jiného. Ale tak to samozřejmě nefunguje. To byla taky pohádka, jedna z pohádek ovčí babičky, tak jak to pravidelně předvádí vládní nominační nebo personální výbor.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr si přeje reagovat? Prosím.
Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Děkuji. Tak já musím říct, že o té kandidátce nebo o té člence dozorčí rady na Povodí Odry a to, že zastupuje protistranu, nevím. Takže to si prověřím, děkuji za ten podnět.
K otázce, kdo je zodpovědný za ten proces, v konečném důsledku je ministr, ten, kdo podepisuje jak jmenovací dekret, tak odeslání na vládní nominační. Já jsem teď jenom tady popisoval, jak ten proces probíhá, že odbor zakladatelské činnosti ten podnět zpracuje, přinese návrh, ale v konečném důsledku já podepisuji, nebo respektive jakýkoliv ministr, jestli to bude dál administrováno. Takže to je dovysvětlení k tomu postupu, dovysvětlení toho procesu, toho principu.
Odměny členů dozorčích rad na podnicích v povodí jsou všechny stejně nastavené jak pro členy, tak místopředsedy, tak předsedy dozorčích rad.
Já musím trošku říci - na výroky Andreje Babiše já vám tady nejsem schopen reagovat a ani je komentovat nebudu, to je jeho záležitost, jakým způsobem on komentuje některé nominace za Ministerstvo financí. Musím říci, že já se zběžně dívám na zápis jednání vládního nominačního výboru a především mě zajímá, zdali doporučil, či nikoliv. Tady by byl v rozporu s tím, co vy říkáte, že to je jenom něco, co funguje pro formu. Není tomu tak. Doložím vám několik příkladů i za svůj resort, kdy vládní nominační výbor tu nominaci odmítl. Já vím minimálně - už jsem rozhodnut teď z hlavy - o třech případech, z toho jeden byl i hejtman. Takže není to tak, že by tam přišel jakýkoliv návrh z ministerstva, oni to tam odmávli a řekli prostě jde dál. Takže tady trošku si vyprošuji říkat jednoduše: je to jenom tady prostě nějaká zástěrka, všechno se schvaluje jak na běžícím pásu.
Možná bych rád někdy - můžeme si k tomu sednout i neformálně, já si udělám statistiku, jak vypadaly dozorčí rady za předchozích šest let, a můžeme diskutovat o tom, jak tam byla zastoupena stranická trička především v barvách ODS. Protože to by potom nebylo úplně fér to takhle stavět. Nicméně pokud chceme stavět novou politickou kulturu - a já se snažím, ať to někam posouváme dál k lepšímu. Já tady dneska otevřeně říkám a pošlu vám to na předsedy stran oficiálním dopisem, řešíme dnes obsazení minimálně těch auditních výborů na některých státních podnicích. Takže já jsem otevřen tomu, aby tady své nominace daly i jiné strany, které jsou zastoupeny ve Sněmovně. Pak si tedy řekněme, nakolik je to politické či není politické, ale já věřím tomu, že dáte odborné lidi do těchto výborů. Takže já s tím nemám problém, pokud si řekneme, že to je opravdu nová politická kultura, kterou budeme držet. Pokud nenastane to, co bylo bohužel za vlády vašeho pana premiéra, který prostě dokázal tolerovat některým členům svého kabinetu to, že důsledně vymazali i kompetentní lidi ze svých resortů. Pokud dnes tady si řekneme, že stavíme novou politickou kulturu v té oblasti, já s tím nemám žádný problém. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Tak ještě než dám slovo panu poslanci Stanjurovi, faktická poznámka pana poslance Fiedlera. Je tomu tak. Tak prosím. ***