(10.50 hodin)
(pokračuje Adamová)
Jedná se konkrétně o tisk číslo 730, kterým se mění zákon číslo 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Netýká se ničeho tak malého, ale naopak, týká se rodin s dětmi, týká se peněžité pomoci v mateřství. A mě docela mrzí, že tady teď není přítomna paní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která tento rok, rok 2016, za ministerstvo vyhlásila právě rokem rodinné politiky, politiky, která je směřována k tomu nejdůležitějšímu, alespoň podle mého názoru, tedy k rodinám a k podpoře jejich fungování a jejich, řekněme, schopnosti se i nadále v té společnosti dobře etablovat.
Máme tento zákon ve velmi stručné podobě. Já vám jenom velmi stručně nastíním, čeho se týká. Týká se peněžité pomoci v mateřství, které se lidově říká mateřská a která je vypočítávána v současné době podle určitých pravidel. Nebudu zatěžovat těmi konkrétnostmi, ale měním tam právě ty redukční hranice, které pro určité skupiny, příjmové skupiny, především ty středně- a výšepříjmové, výrazně znevýhodňují peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož všichni určitě dobře víte, že demografická situace v České republice je velmi nepříznivá a má dopad do všech dalších oblastí, tak si myslím, že rodinám bychom měli věnovat, zejména těmto, svoji péči a měli bychom se zaměřit na jejich podmínky. A já se snažím tímto návrhem, společně s kolegy, abych jim neupírala i jejich podíl, tuto situaci napravit.
Mám tam ještě jeden další návrh zákona, ale rozhodla jsem se, že dám přednost tomuto, protože jej považuji opravdu za důležitý a myslím si, že by i pro vás měl být prioritou, protože řada ze stran nejenom ve svých volebních programech, ale i v programovém prohlášení vlády deklaruje svůj zájem. Především jsou to poslanci z KDU-ČSL, poslanci z ČSSD. Takže věřím, že u vás nalezne můj návrh podporu, a měli bychom se snažit jej co nejdříve projednat.
Proto ještě jednou opakuji, že bych ráda zařadila tento bod na úterý 3. 5. po pevně zařazených bodech. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano, já eviduji tu změnu. A nyní prosím k mikrofonu pana poslance Kučeru, připraví se pan poslanec Heger. Pan poslanec Kučera není, tudíž jeho přihláška spadá na konec a prosím pana poslance Hegera. Připraví se paní poslankyně Langšádlová. Prosím, máte slovo.
Poslanec Leoš Heger: Děkuji za slovo paní předsedající. Dámy a pánové, vážení členové vlády, dovolte mi, abych přednesl i já svůj návrh na změnu programu. Ten návrh se týká bodu číslo 93 programu této schůze a tím jest novela zákona o specifických zdravotních službách, sněmovní tisk 371. Jedná se o novelu zákona č. 373/2011 Sb. Navrhuji tento bod zařadit na úterý 3. 5. letošního roku po již pevně zařazených bodech, ve kterých se mimo jiné budou projednávat v prvních čteních další zdravotnické zákony, a tato novela, kterou navrhuji takto zařadit, patří také do prvních čtení.
Jedná se novelu zákona, která byla zkratkově nazvána dárci spermií a týká se fertilizačního programu. Návrh byl podáván již v minulém volebním období. Nyní byl podán v prosinci roku 2014, zaslán vládě k vyjádření, která se k němu vyjádřila začátkem roku 2015, přičemž to vyjádření bylo negativní. Od té doby tento bod byl postupně zařazen na 25. schůzi, na 26., 27., 29., 31., 33. a tak dále, až se nakonec znovu ocitl na této naší schůzi. Jedná se přitom o návrh, který je podáván napříč politickým spektrem. Jsou pod ním podepsáni z našeho klubu paní poslankyně Chalánková a z dalších klubů pan poslanec Marek Benda, Nina Nováková z TOP 09, Augustin Karel Andrle Sylor, Vít Kaňkovský, Martin Komárek.
Jedná se o novelu, která navrhuje dost radikální zásah do oblasti umělého oplodňování. Je to oblast, která je velmi choulostivá, eticky náročná a je v ní celá řada etických kontroverzí, které jsou na této půdě málokdy diskutovány, a proto si myslím, že je potřeba tuto oblast dostat na program. A i když já sám nepatřím k úplným zastáncům tohoto zákona, jsem naprosto proti tomu, aby nebyl projednán a aby byl neustále odkládán.
Důvodem, proč byla tato novela podána, jsou určité problémy s umělým oplodňováním matek, které potřebují dárce spermií, protože jejich manžel má poruchu takzvané spermiogeneze a není schopen své zárodečné buňky poskytnout a je to v podstatě jediná možnost, jak tyto nešťastné páry přivést k těhotenství a jak mohou získat dítě, které je alespoň zčásti biologickým potomkem tohoto páru.
Kontroverze spočívají v tom, že fertilizační programy, jak ukazují zkušenosti z jiných zemí, kde registrace těch dárců spermií a zpřístupnění v různých režimech dříve či později jména toho dárce narozenému dítěti vyvolalo určité problémy v obavách těch dárců z právních následků jistého vztahu a vedly velmi často ke kongresové turistice.
Z tohoto důvodu, i když, jak říkám, ten návrh není jednoduchý a je svým způsobem kontroverzní, navrhuji, aby byl projednán již konečně v této schůzi (upozornění na čas), ať projde, nebo bude odmítnut. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a prosím k mikrofonu paní poslankyni Langšádlovou, připraví se pan poslanec Radim Holeček. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Helena Langšádlová: Hezké odpoledne vážená paní místopředsedkyně, vážené dámy, vážení pánové. Dovoluji se vás požádat o pevné zařazení bodu číslo 37, který má sněmovní tisk 157. Jedná se o návrh zákona, kterým se mění zákon č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy a o změně doplnění zákona č. 468/1991, o provozování rozhlasového a televizního vysílání, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o druhé čtení.
Chtěla bych zdůraznit, že tento návrh zákona oslavil v Poslanecké sněmovně již druhé výročí, protože byl předložen překladateli napříč politickými stranami již 1. dubna roku 2014. Chtěla bych ještě doplnit, že vláda tento návrh zákona projednala 29. 4. 2016 (2014?). Je mnoho zákonů, které předkládají opoziční politici, a já si myslím, při všem ohledu na práci vlády, rozumím tomu, že vláda má zájem projednávat zákony, naplňovat své programové prohlášení - tak naše mandáty, vážení kolegové, jsou rovné. Není tady mandát, který by patřil koaličnímu poslanci, jenž by byl silnější než mandát opozičního poslance. ***