(14.40 hodin)
(pokračuje Herman)

Závěrem bych rád uvedl, že návrh zákona byl projednán v garančním výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a ve volebním výboru. Oba výbory vyslovily doporučení a s předlohou souhlasí. Doporučuji tedy i já s předlohou souhlasit.

Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, pane ministře. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu jako výboru garančnímu. Dále byl tisk přikázán volebnímu výboru. Usnesení výborů byla doručena jako sněmovní tisk 547/1 a 2. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu poslanec Roman Procházka, informoval nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňující návrhy odůvodnil. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Roman Procházka: Děkuji za slovo, paní předsedající. Přečtu vám usnesení garančního výboru.

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu po odůvodnění ministra kultury Daniela Hermana, zpravodajské zprávě poslance Romana Procházky a po rozpravě

I. doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 496/2012 Sb., o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie a o změně některých zákonů, a zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, tisk 547,

II. pověřuje předsedu výboru poslance Zlatušku, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,

III. pověřuje zpravodaje výboru poslance Romana Procházku, aby toto usnesení přednesl ve schůzi Poslanecké sněmovny a

IV. pověřuje zpravodaje výboru Romana Procházku, aby ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedl příslušné legislativně technické úpravy.

To je celé usnesení. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, pane zpravodaji. Nyní prosím zpravodaje volebního výboru poslance Martina Komárka, aby se ujal slova a informoval nás o projednávání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Martin Komárek: Děkuji za slovo, paní předsedající. Budu velmi stručný. Výbor podporuje tento zákon, který považujeme za velice prospěšný. Doporučujeme ho Sněmovně ke schválení a nepřijali jsme žádné pozměňovací návrhy.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, pane zpravodaji. Nyní otevírám obecnou rozpravu, do které eviduji přihlášku pana poslance Procházky. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Roman Procházka: Děkuji ještě jednou za slovo. Dobrý den, dámy a pánové. Rád bych se vyjádřil k pozměňovacím návrhům, které jsem předložil k vládní novele zákona o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie atd. - nebudu všechno přesně říkat.

Většina bodů pozměňovacího návrhu zahrnuje problematiku, která vyvstala až po přijetí konečného znění novely zákona vládou, a proto tento pozměňovací návrh doplňuje novelu o některé body na podnět Státního fondu kinematografie ve spolupráci s Ministerstvem kultury.

Další body pozměňovacího návrhu se týkají legislativně technických změn po diskusi s legislativou Poslanecké sněmovny. Pozměňovací návrh také upravuje účinnost novely zákona, a to s ohledem na prodloužení legislativního procesu a nemožnost dodržet navrženou účinnost k 1. lednu letošního roku. Všechny body pozměňovacího návrhu jsou odůvodněny, proto považuji za nadbytečné procházet jednotlivé body. Nicméně si dovolím ve zkratce představit ty nejdůležitější body pozměňovacího návrhu.

Důležitou změnou je bod číslo 9 vztahující se k problematice dělení výroby seriálů. Cílem navržené změny umožnit zájemcům o realizaci animovaného audiovizuálního seriálu realizovat pouze část díla na území České republiky, čímž dojde k většímu zájmu o realizaci těchto děl na území České republiky.

Dále bod číslo 67 upravuje odpovědnost auditorů, která je v současné navržené novele zákona definována velmi obecně. Pozměňovací návrh definuje povinný limit sjednaného pojistného plnění ve výši 100 milionů korun. Druhá část pozměňovacího návrhu upravuje přechodná ustanovení novely zákona týkající se žádosti o registraci pobídkového projektu, a to s ohledem na probíhající notifikaci Evropské komise k této problematice.

Ve třetí části pozměňovacího návrhu byly vloženy nové body. První bod upravuje klasifikaci audiovizuální upoutávky nebo jiné formy reklamy vztahující se ke kinematografickému dílu. Nově tedy bude možné například stanovit, že upoutávka k filmu není vhodná pro mladistvé.

Pátá část pozměňovacího návrhu je věnována změně účinnosti novely zákona, přičemž většina ustanovení zákona nabude účinnosti dnem jeho vyhlášení, s výjimkou bodů týkajících se podmínek pro poskytování filmových pobídek, které nabudou účinnosti k 1. lednu 2017.

K tomu pozměňovacímu návrhu se pak přihlásím v podrobné rozpravě. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, pane poslanče. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do obecné rozpravy. Není tomu tak. Obecnou rozpravu končím. Nyní otevírám podrobnou rozpravu, do které je přihlášen pan poslanec Procházka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Roman Procházka: Ještě jednou děkuji. Já se tímto hlásím k pozměňovacímu návrhu, který je v systému uložen pod číslem 3378. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. V tuto chvíli neeviduji další přihlášku, tudíž podrobnou rozpravu končím. Končím také druhé čtení tohoto návrhu a souběžně projednávání bodu číslo 19.

 

Nyní přistoupíme k projednávání bodu

 

65.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 114/1992 Sb.,
o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 501/ - prvé čtení

Tímto sněmovním tiskem jsme se zabývali dne 7. října, kdy jsme přerušili jeho projednávání v obecné rozpravě. Prosím, aby místa u stolku zpravodajů zaujali za navrhovatele ministr životního prostředí Richard Brabec a zpravodaj pro prvé čtení poslanec Robin Böhnisch. Táži se pana navrhovatele, zda má zájem v této fázi vystoupit. Pan zpravodaj? Také ne.

Budeme tedy nyní pokračovat v přerušené obecné rozpravě. Slovo bylo přerušeno panu poslanci Zahradníkovi, kterého nyní prosím znovu k mikrofonu.

 

Poslanec Jan Zahradník: Vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, ujímám se slova poté, kdy moje řeč zde ve Sněmovně k návrhu zákona o ochraně přírody a krajiny v prvním čtení byla přerušena tím, že byl na daný čas pevně zařazený jistý bod, takže jsem svoji promluvu ukončil. Jenom velmi stručně připomenu, o čem jsem do té doby, než jsem přestal, hovořil.

Mluvil jsem o genezi vzniku toho zákona. Mluvil jsem o tom, že národní parky jsou zřizovány vládním nařízením. Jeden je zřizovaný zákonem. Zákon o ochraně přírody a krajiny je zákon, který platí dlouho. Od roku 1992 slouží dobře a jeho změna vlastně byla vygenerována pouze tím, že Sněmovna na sklonku roku 2014 zamítla senátní návrh zákona o Národním parku Šumava. Předkladatel tedy zaujal stanovisko, že je třeba připravit novelu zákona 114, která bude řešit problematiku národních parků obecně. Bude tedy všechny ty parky zřizovat jedním zákonem.

Připomněl jsem časový postup projednávání toho zákona a skončil jsem v okamžiku, kdy jsem připomněl, že zákon prošel meziresortním připomínkovým řízením, ve kterém se mnohá ministerstva, ale také oba kraje, na jejichž území národní park leží, vyjádřily negativně. Obce, které taky s návrhem vyjadřují nesouhlas, nebyly účastníky meziresortního připomínkového řízení.

Dalším krokem v legislativním procesu tvorby tohoto zákona bylo postoupení tohoto zákona do Legislativní rady vlády. Ta učinila v tomto návrhu naprosto zásadní změny, natolik zásadní, že bych si dovolil stručně projít ten návrh a na jednotlivé ty změny, které do toho vnesla Legislativní rada vlády, upozornit. Může se stát, že to může být i součást určité strategie předkladatele, ekologických aktivistů, kteří také stojí za tímto zákonem, jak tento zákon v nějaké podobě prosadit. Připomínám jenom ještě to, že návrh, který vzešel z meziresortního připomínkového řízení, nebyl přijatelný pro samosprávu na území národního parku pro obce ani pro kraje. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP