(Jednání zahájeno v 12.00 hodin.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 33. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Pan poslanec Rykala karta 54, pan poslanec Velebný karta 11, já hlasuji s kartou č. 13.
Chtěl bych vás informovat, že o omluvení své neúčasti požádali tito poslanci, poslankyně a členové vlády: pan poslanec Adam od 18.00 hod. - zdravotní důvody, pan poslanec Adamec - zdravotní důvody, paní poslankyně Adamová - pracovní důvody, paní poslankyně Bebarová Rujbrová - zahraniční cesta, paní poslankyně Bohdalová - osobní důvody, paní poslankyně Černochová - zahraniční cesta, pan poslanec Faltýnek - bez udání důvodu.
Paní poslankyně Nohavová hlasuje s kartou č. 22.
Pan poslanec Foldyna - zahraniční cesta, pan poslanec Gabal - osobní důvody, pan poslanec Grebeníček - zdravotní důvody, pan poslanec Havíř od 12.00 do 15.00 hod. - pracovní důvody, pan poslanec Heger od 12.30 hod. - pracovní důvody, pan poslanec Holeček Radim - pracovní důvody, pan poslanec Holík Pavel - pracovní důvody, pan poslanec Jakubčík - pracovní důvody, pan poslanec Janulík - pracovní důvody, pan poslanec Kádner - pracovní důvody, pan poslanec Karamazov - osobní důvody, pan poslanec Klučka - zahraniční cesta, pan poslanec Komárek od 13.00 do 15.00 hod. - pracovní důvody, pan poslanec Korte - osobní důvody, pan poslanec Kostřica - pracovní důvody, pan poslanec Kott do 14.00 hod. - pracovní důvody, pan poslanec Laudát - pracovní důvody, pan poslanec Luzar - zahraniční cesta, paní poslankyně Matušovská - osobní důvody, paní poslankyně Nováková od 14.30 hod. - osobní důvody, pan poslanec Nykl - zdravotní důvody, pan poslanec Pavera mezi 12.00 a 15.30 hod. - osobní důvody, pan poslanec Pfléger - zdravotní důvody, pan poslanec Pilný do 15.30 hod. - pracovní důvody, pan poslanec Vilímec - pracovní důvody, pan poslanec Vondrášek - zdravotní důvody, pan poslanec Vozdecký - zdravotní důvody, pan poslanec Vozka od 12.00 do 14.30 hod. - pracovní důvody, pan poslanec Vyzula - zdravotní důvody, paní poslankyně Wernerová - zdravotní důvody, pan poslanec Zahradníček - zahraniční cesta, pan poslanec Zahradník - osobní důvody, pan poslanec Zlatuška - zahraniční cesta.
Z členů vlády se omlouvá pan předseda vlády od 16.00 hod. do konce jednacího dne, pan ministr Babiš - zahraniční cesta, pan ministr - vicepremiér Bělobrádek od 17.00 hod. - pracovní důvody, pan ministr Dienstbier - pracovní důvody, pan ministr Herman - zahraniční cesta, paní ministryně Marksová - zahraniční cesta, pan ministr Němeček - zahraniční cesta, pan ministr Pelikán - osobní důvody, pan ministr Stropnický od 15.30 hod. do konce jednání - pracovní důvody, paní ministryně Šlechtová - zahraniční cesta, pan ministr Zaorálek - rovněž zahraniční cesta.
Tolik tedy omluvy. (Neustálý hluk v sále.) Já vás prosím, abyste se usadili a abyste se ztišili. Děkuji.
Chtěl bych vám oznámit, že Senát vrátil Poslanecké sněmovně tyto návrhy zákonů: návrh zákona o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv, tisk 42/11, a návrh zákona, kterým se mění zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu atd., sněmovní tisk 276/6. Zákonná lhůta k projednání uplyne 3. listopadu a budou zařazeny na program řádné schůze, která bude zahájena 24. listopadu.
Ještě důležitá informace. Zítra, to znamená 28. října, bude v prostorách Poslanecké sněmovny probíhat den otevřených dveří. Prosím, abyste si ze svých lavic uklidili materiály.
Dnes bychom se měli věnovat pevně zařazeným bodům číslo 67, 66 a 105. To je z mé strany všechno.
Pan poslanec Vondráček - karta č. 31. Pan poslanec Pfléger je evidentně přítomen, takže ruší svou omluvu.
Vzhledem k tomu, že neregistruji žádné přihlášky k pořadu schůze, tak v tom případě se budeme řídit tím, co jsem oznámil, to znamená, budeme projednávat ony pevně zařazené body.
Otevírám bod 67, což je
67.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb.,
o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání
(školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 200/1990 Sb.,
o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 611/ - prvé čtení
Prosím, aby tento tisk uvedla z pověření vlády paní ministryně školství, mládeže a tělovýchovy paní Kateřina Valachová. Paní ministryně, prosím, máte slovo. Znovu prosím o klid v Poslanecké sněmovně.
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřina Valachová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi představit a uvést vládní návrh zákona, kterým se mění školský zákon v rámci představení v prvním čtení.
Co se týká obsahu novely, stěžejním cílem novelizace školského zákona je jednak úprava předškolního vzdělávání, zavedení jednotné přijímací zkoušky na střední školy a gymnázia s maturitou, jednak úprava společné části maturitní zkoušky v oblasti společné části maturitní zkoušky, dále úprava Národní rady pro vzdělávání. Ve všech těchto ohledech se jedná buď o naplňování koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády, nebo se jedná o výsledek vyplývající z podpory těchto změn stran sociálních partnerů či stran odborné veřejnosti ať pedagogické, či jiné.
V rámci tzv. povinného předškolního vzdělávání vládní návrh obsahuje několik změn. První záležitost, na kterou bych vás chtěla upozornit, je dlouhou dobu z hlediska rodičů upřednostňovaná změna související s tím, že od roku 2017 zakotvujeme nárok na předškolní vzdělávání dětí čtyřletých, od školního roku 2018 nárok na předškolní vzdělávání tříletých dětí. Současně v souvislosti a zcela v souladu s trendy v rámci vzdělávání v rámci Evropské unie zavádíme také tzv. povinný předškolní rok vzdělávání v období od 5 do 6 let dítěte. Co se týká této povinnosti, pak bych jenom chtěla upozornit na to, že se nejedná o obdobu povinné školní docházky, tak jak ji známe následně od 6 let věku, ale jedná se o povinné předškolní vzdělávání, které v tuto chvíli využívá 90 % dětí, a stejně tak se tedy jedná o možnost, kterou upravujeme, volit také alternativu tohoto vzdělávání pro oněch 10 % dětí, či jejich rodičů, které tento systém nevyužívají.
Co se týká povinného předškolního vzdělávání, mělo by to tedy fungovat tak, že v rámci květnových zápisů, které tedy nově upravujeme jednotně, květnové zápisy do předškolního vzdělávání, tak v případě povinného předškolního vzdělávání, kdo nebude chtít tímto způsobem své dítě vzdělávat, bude mít možnost jednoduchým způsobem oznámit tuto skutečnost spádové mateřské škole a následně bude toto spojeno s jeho povinností dostavit se v průběhu prosince až ledna do této spádové mateřské školy, aby byly ověřeny předpoklady jeho dítěte pro vzdělávání, a pokud budou zjištěny nedostatky, aby se mu dostalo stran spádové mateřské školy podpory.
Zápisy do základních škol jsou naopak sjednoceny na shodné období duben, kde mimo jiné reagujeme na to, že máme velmi vysoký počet odkladů povinné školní docházky, v našem případě dosahují 23 až 26 %. Také toto je jeden z důvodů, proč si přejeme povinné předškolní vzdělávání, protože si od toho slibujeme snížení množství těchto odkladů. ***