(Jednání zahájeno ve 14.00 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 26. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás srdečně vítám. Prosím, abyste se přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: pan Jan Hamáček do 16 hodin z pracovních důvodů, Adam Vojtěch zdravotní důvody. Adamec Ivan pracovní důvody, Beznoska Adolf od 18 hodin pracovní důvody, Brázdil Milan zdravotní důvody, pan poslanec Fiala Radim zahraniční cesta, pan poslanec Gabal Ivan zahraniční cesta, pan poslanec Grospič Stanislav do 17 hodin pracovní důvody, pan poslanec Havíř Pavel pracovní důvody, pan poslanec Holík Pavel pracovní důvody, pan poslanec Luzar Leo zdravotní důvody, paní poslankyně Marková Soňa zdravotní důvody, pan poslanec Nykl Igor pracovní důvody, pan poslanec Ploc Pavel pracovní důvody, paní poslankyně Putnová Anna do 17 hodin pracovní důvody, pan poslanec Sedláček Jan zdravotní důvody, pan poslanec Šrámek Pavel osobní důvody, pan poslanec Vácha František pracovní důvody, pan poslanec Velebný Ladislav do 16 hodin pracovní důvody, pan poslanec Vondrášek Josef zdravotní důvody, pan poslanec Votava Václav zdravotní důvody, pan poslanec Vozdecký Josef zdravotní důvody, paní poslankyně Wernerová Markéta pracovní důvody, pan poslanec Zlatuška Jiří do 18 hodin pracovní důvody. (V sále je velmi rušno.)
Svou neúčast omlouvají tito členové vlády: pan premiér Sobotka, pan ministr Dienstbier zahraniční cesta, pan ministr Chovanec rodinné důvody, paní ministryně Marksová pracovní důvody, pan ministr Mládek zahraniční cesta, pan ministr Němeček pracovní důvody, pan ministr Pelikán pracovní důvody, pan ministr Ťok do 16 hodin pracovní důvody. Pan premiér Sobotka se omlouvá z pracovních důvodů.
A nyní, než budeme pokračovat, vás prosím o klid v sále. Děkuji.
Nejprve bych vás chtěla seznámit s návrhy, na kterých se shodlo dnešní grémium. Pokud jde o celkový průběh tohoto týdne, navrhujeme postupovat následně: V úterý 7. dubna, to je dnes, projednat pevně zařazený bod 130, druhé čtení zákona, sněmovní tisk 374. Poté body z bloku zákony prvého čtení dle schváleného pořadu schůze s tím, že bod 26, sněmovní tisk 407, pedagogičtí pracovníci, nebude projednáván dříve než v 16.15 hodin.
Ve středu 8. dubna navrhujeme projednat bod 84, je to sněmovní tisk 366, zákon ve třetím čtení, dětské skupiny. Poté již pevně zařazené body 4, 15 až 20 a 25. Dále body 8 a 9, je to sněmovní tisk 181 a 219, zákony ve druhém čtení, občanský soudní řád a místní poplatky.
Ve čtvrtek 9. dubna bod 124, písemné interpelace, byl již vyčerpán. V 9 hodin tedy zahájíme jednání body z bloku zprávy, návrhy a další dle schváleného pořadu schůze. Poté případně budeme pokračovat body z bloku smlouvy první čtení dle schváleného pořadu schůze. Ve 14.30 hodin potom projednat bod 125, což jsou ústní interpelace.
V pátek 10. dubna bychom projednali již pevně zařazené body 127 a 128, jsou to sněmovní tisky vrácené Senátem, poté bod 82, sněmovní tisk 351, zákon třetí čtení, energetický zákon.
Pokud není námitek, nechám o návrzích z grémia hlasovat najednou. Nevidím námitku. Máte námitku? Potom se chcete přihlásit? Já se ptám, jestli je námitka proti tomu, abychom hlasovali o zařazení uspořádání schůze z grémia. (Nikdo se nehlásí.) Potom budeme upravovat další program. Dobrá, nevidím žádnou námitku.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 101, do kterého je přihlášeno 145 přítomných, pro 140. Konstatuji tedy, že návrh z grémia byl přijat.
A nyní zde eviduji další přihlášky k programu. První je pan předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Poté eviduji přihlášku šéfa klubu ANO 2011 pana Faltýnka, poté pan poslanec Kudela, poté pan poslanec Kolovratník. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, paní předsedající. Dobré odpoledne, vážené dámy, vážení pánové.
Asi jste si všimli, že během velikonočních svátků se České republice opět podařilo proniknout do zahraničních médií. Bohužel ne způsobem, který bychom si asi všichni přáli. To téma souvisí s často diskutovanou a pro mnohé z nás velmi kontroverzní návštěvou pana prezidenta Miloše Zemana v Moskvě.
My jako poslanecký klub TOP 09 se rovněž domníváme že žádný velvyslanec nemá co radit hlavě státu, kam má nebo nemá jezdit. V tomto smyslu myslím, že to zdůraznil, tuto skutečnost, i pan velvyslanec Schapiro. Nicméně myslíme si, že této povinnosti není zbavena Poslanecká sněmovna jako ústavní instituce, která reprezentuje podle Ústavy veškerou moc lidu, které se zodpovídá vláda, a vláda dělá zahraniční politiku. A jestli dnes znejisťujeme nejenom domácí veřejnost, ale i své zahraniční partnery tím, jak mluví, jak se chová a kam jezdí pan prezident republiky, tak minimálně Poslanecká sněmovna jako nástroj vůle všech lidí by k tomu měla říct podle našeho názoru naše jasné stanovisko.
Dovolím si proto navrhnout zařazení nového bodu jako první bod dnešního jednání, a sice Stanovisko Poslanecké sněmovny k návštěvě prezidenta republiky v Moskvě. Chci zdůraznit, že naším motivem vůbec není bránit panu prezidentovi, aby navštívil Moskvu, a už vůbec naším motivem není bránit panu prezidentovi, aby uctil památku padlých sovětských vojáků. To je totiž to, co nám připadá na argumentaci těch, kteří říkají, že musí stát na kremelské zdi a holdovat ruským zbraním, protože jinak by zneuctil památku padlých sovětských vojáků, to je přesně to, co nám připadá maximálně pokrytecké. Přece není žádné rovnítko mezi padlými hrdiny v dobách druhé světové války a ruskými ozbrojenými silami putinovského režimu dnes.
Nechť, prosím pěkně, pan prezident navštíví Moskvu, my mu určitě nebudeme bránit, aby ji nenavštěvoval. Nechť, prosím pěkně, uctí, a všichni si to přejeme a všichni to na své úrovni uděláme, nechť uctí památku padlých hrdinů, kteří padli při osvobozování Československé republiky. ***