(9.50 hodin)

 

Poslanec Jan Zahradník: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, já se připojuji k panu zpravodaji s názorem, že zpráva je zpracovaná kvalitně, má tu tradiční formu, v podstatě podobnou jakou měla zpráva za rok 2012, akorát jsou tam doplněna aktuální data.

Nejprve mi dovolte, abych vám všem, kolegyně a kolegové, poděkoval za podporu návrhu, kterým bylo uloženo Ministerstvu životního prostředí využít dat, která jsou shromážděna pro tu národní zprávu o životním prostředí k tomu, aby byly zpracovány zprávy o životním prostředí jednotlivých krajů. Je tomu tak prostě proto, že kraje tyto údaje potřebují, potřebují mít data agregována pro jejich území, a myslím si, že budou určitě užitečné.

Já bych se k té zprávě chtěl vyjádřit několika speciálními připomínkami. Pan zpravodaj Nekl mluvil o tom, jak zpráva referuje o rostoucím záboru zemědělského půdního fondu, a tedy k neustálé fragmentaci přírodního prostředí. Tady samozřejmě musíme zvážit konflikt dvou veřejných zájmů: veřejného zájmu na kvalitu a síť dopravní infrastruktury, ale samozřejmě také zase na určitou komplexnost přírodního prostředí. Tady asi těžko budeme v tom moci býti nějakými soudci.

Moje další připomínka se týká vodního hospodářství. V této zprávě se zejména mluví o zásobování občanů kvalitní pitnou vodou a také o tom, jak jsou pak odpady z vodního hospodářství čištěny a dále zpracovány. Já si ale myslím, že tam trochu chybí to, co jsme tady zmiňovali již v nějaké nedávné době, a to jest to, aby se Česká republika více starala o to, aby voda, která na jejím území vzniká, byla na území republiky zadržována. Tady znovu připomínám existující dokument Plán hlavních povodí, který před několika lety, zhruba kolem roku 2006, 2007, byl projednáván a který stanovoval území, která měla být do budoucna chráněna, aby v případě potřeby umožnila vybudování přehradních nádrží, které by akumulovaly vodu v případě potřeby a v případě jejího nedostatku. Je předpovídáno sucho, je předpovídán nárůst suchých období, a proto by se naše republika měla o tuto věc starat a znova uvést Plán hlavních povodí na pořad jednání. Nejprve tedy na úrovni projednávání s územními samosprávami, s občany a pak samozřejmě také i zde ve Sněmovně.

Ještě několik věcí bych chtěl zmínit. Skutečně je tomu tak, já jsem se v nedávné době zabýval problémem znečištění našeho území z lokálních topenišť a je tomu tak skutečně, Morava, severní Morava, Ostravsko je skutečně velmi silně znečištěno a tady je třeba určitá opatření dělat a ta zpráva to podle mne velmi dobře mapuje.

A poslední moje připomínka je spíš taková technická. Už jsem se nad tím pozastavoval na výboru. Jako učitel fyziky tady nemohu souhlasit s dělením zdrojů elektřiny na parní elektrárny a elektrárny ostatní včetně jaderných. Všichni dobře víme, že i jaderná elektrárna je vlastně elektrárnou parní, která akorát k výrobě páry namísto spalování uhlí používá teplo vzniklé při jaderné reakci. Ale to je věc technická, nikoli věc, která by byla na úkor kvality této zprávy.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Nemám do rozpravy žádnou další přihlášku, tak obecnou rozpravu končím. Předpokládám, že v této fázi zájem o závěrečná slova... Je, dobře. Ještě bude podrobná rozprava. Prosím.

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Pardon, pane předsedající, dámy a pánové, bude to velmi stručné. Dovolte mi jenom velmi rychle zareagovat.

Za prvé k tomu, co tady zaznělo. My připravujeme s panem ministrem Jurečkou komplexní dokument, který se bude zabývat hrozbou sucha v České republice, což vzhledem k tomu, že teď poslední dny venku prší, tak se možná nezdá tak úplně akutní, ale podívejme se na Kalifornii a její poprvé historicky opravdu dramatické sucho. To samé se nám může stát v České republice. Na jižní Moravě už se to děje. Takže to bude poprvé koncepční materiál dvou ministerstev a ostatních dotčených resortů podložený velmi dobrou, myslím, analytickou částí. Během několika příštích týdnů půjde do meziresortního připomínkového řízení jako strategický koncept, který bude pak projednávat vláda. Takže to je jenom odpověď na reakci na pana kolegu Zahradníka, určitě naprosto oprávněnou z hlediska retence vody v krajině.

Pro příští rok - resp. zprávu za rok 2014 doplníme i na základě diskuse s výbory pro životní prostředí jak v Poslanecké sněmovně, tak i v Senátu o další části, tj. o staré ekologické zátěže a také působení těch tzv. ultrajemných částic, které mají významný vliv na zdraví a i samozřejmě ohrožují životy lidí. To jsou prachové mikročástice, které jsou dneska sledovány a musí být sledovány ještě víc.

Takže to jenom na doplnění. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Teď tedy otvírám podrobnou rozpravu, ve které prosím pana zpravodaje. Stačí se pouze odkázat na příslušné usnesení.

 

Poslanec Josef Nekl: Děkuji, pane předsedo. Takže se odvolávám na usnesení výboru životního prostředí, které jsem přednesl ve své zpravodajské zprávě. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, děkuji. Zeptám se, zda ještě někdo chce vystoupit v podrobné rozpravě. Není tomu tak. Závěrečná slova po podrobné rozpravě nejsou potřeba, v tom případě budeme hlasovat. Návrh usnesení, tak jak jej navrhl výbor pro životní prostředí, byl přečten.

 

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí, abychom tuto zprávu vzali na vědomí. Kdo je proti?

Hlasování má číslo 84, přihlášeno je 142, pro 115, proti nikdo. Tento návrh byl přijat a já končím bod 115.

 

Máme na 10. hodinu pevně zařazený bod asociační smlouva s Ukrajinou. Asi bude přehlednější tři minuty vyčkat než otvírat velrybářství. Takže přeruším na tři minuty sněmovnu a budeme pokračovat v 10 hodin.

 

(Jednání přerušeno v 9.57 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP