(9.40 hodin)
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Otevírám obecnou rozpravu. Ptám se, kdo se do ní hlásí. Nikoho nevidím, tak ji končím. Předpokládám, že závěrečná slova nejsou potřeba, takže se budeme zabývat návrhem na přikázání. Organizační výbor navrhl přikázat k projednání výboru zahraničnímu. Zeptám se, zda je jiný návrh. Není. V tom případě budeme hlasovat.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí, abychom tento tisk přikázali zahraničnímu výboru, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má číslo 83, přihlášeno je 130, pro 95, proti nikdo. Tento návrh byl přijat a končím projednání bodu 73.
Budeme pokračovat bodem
115.
Zpráva o životním prostředí České republiky v roce 2013
/sněmovní tisk 369/
Opět prosím pana ministra životního prostředí.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji, pane předsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi krátce uvést Zprávu o životním prostředí České republiky v roce 2013. Způsob projednávání skutečně nakonec zavinil, že se jí zabýváme až v březnu, nebo v dubnu, pardon, už roku 2015, což samozřejmě je značná setrvačnost, a já částečně a případně i v debatě nebo diskusi bych vysvětlil proč. My jsme se informacemi o Zprávě o životním prostředí zabývali v uplynulých týdnech vlastně několikrát v různých souvislostech, například právě už zmiňovaným doplněním krajských zpráv, které budou už od zprávy za rok 2014 doplňovány.
Zpráva o životním prostředí České republiky je každoročně zpracovávána na základě zákona č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí. Tato zpráva je důležitým zdrojem informací o stavu a vývoji životního prostředí v České republice, a to včetně mezinárodního srovnání. Uvedené analytické informace o stavu životního prostředí ve zprávě slouží také k návrhu opatření vedoucích ke zlepšení v dané oblasti.
Zpráva za rok 2013 obsahuje soubor celkem 38 klíčových indikátorů včetně jejich hodnocení. Indikátory uvedené ve zprávě navazují na hlavní témata zprávy o životním prostředí, pardon, státní politiky životního prostředí České republiky v období 2012 až 2020 a slouží pak k hodnocení plnění stanovených cílů a priorit.
Zpráva za rok 2013 hodnotí stav a vývoj jednotlivých složek životního prostředí v následujících oblastech: ovzduší a klima, vodní hospodářství a jakost vody, biodiverzita, lesy, půda a krajina, průmysl a energetika, doprava, odpady a materiálové toky a financování ochrany životního prostředí.
Dovolte mi jenom velmi krátce, protože ta zpráva je poměrně rozsáhlá, měli jste možnost se s ní seznámit, celkově zhodnotit, že stav životního prostředí se dle hodnocení pro rok 2013 opět mírně zlepšil a navázal tak na pozitivní trend vývoje z předchozích let. Zlepšení, a to je potřeba říct, také souvisí se snižováním negativního vlivu ekonomiky na životní prostředí v roce 2013, které bylo podpořeno mírnou ekonomickou recesí.
K největšímu snížení tlaku na životní prostředí došlo právě v sektorech energetiky, zpracovatelského průmyslu a dopravy. Naopak zůstává značný vliv spotřeby domácností na životní prostředí, a to zejména, a to je již mnohokrát diskutovaná oblast lokálního vytápění pro kvalitu ovzduší. S poklesem tlaku hlavních národohospodářských sektorů se domácnosti a doprava stávají jedním z hlavních faktorů, které stav životního prostředí negativně ovlivňují.
Nechtěl bych teď skutečně zdržovat tím, abych citoval z jednotlivých oblastí těch 38 indikátorů. Jsem určitě připraven na případnou diskusi.
Na závěr bych chtěl říct, dámy a pánové, že jsem pevně přesvědčen, že až budeme hodnotit zprávu za životní prostředí za rok 2014, tak dojde opět k dalšímu dílčímu zlepšení. Na druhé straně, a to už jsem tady říkal několikrát, v některých oblastech, jako je například ovzduší, kvalita ovzduší, tam skokové změny nemůžeme očekávat. Můžeme očekávat další pozvolný trend zlepšování kvality ovzduší. Z pohledu Ministerstva životního prostředí a samozřejmě i způsobu financování ochrany životního prostředí uděláme všechno proto, aby další zprávy o životním prostředí byly jenom lepší.
Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Zprávu projednal výbor pro životní prostředí. Usnesení bylo doručeno jako tisk 369/1. Prosím pana poslance Nekla, který je zpravodajem tohoto výboru, aby nás informoval o jednání výboru a přednesl návrh usnesení.
Poslanec Josef Nekl: Děkuji. Vážený pane předsedo, dámy a pánové, k této zprávě bych doplnil jen několik málo slov, protože úvodní slovo pana ministra bylo dosti vypovídající a navíc tato zpráva je velmi obsáhlá a byl dosti dlouhý čas na to, abychom si ji prostudovali.
Přece jenom bych chtěl zdůraznit, že v této zprávě se ukazuje takový stagnující a možná i trošku negativní trend oproti těm trendům plusovým, že i přes postupný pozitivní vývoj ekonomiky se odráží tento postup i na produkci znečišťujících látek a imisních skleníkových plynů do ovzduší. A slyšíme to každé jaro, každý podzim, každou zimu, každé léto, že nejvíce jsou zasaženy kraje Moravskoslezský, Ústecký a Středočeský. Na druhé straně mě mrzí, že v této zprávě není vypíchnutý i tento problém, a to dosti značný problém, v kraji Olomouckém, protože pokud se díváte někdy na zpravodajské relace televize, tak víte, že oblast Olomouc - Prostějov - Přerov je velmi často zasažena tímto problémem a je třeba to řešit i tam.
Za druhé bych chtěl jenom poukázat na to, že ve zprávě se ukazuje na to, že pokračovala fragmentace přírodního prostředí díky zástavbě krajiny dopravní infrastrukturou a záboru zemědělské půdy. Já to nebudu rozebírat. Jenom takové varující číslo, že v roce 2013 jsme v uvozovkách přišli o 2 900 hektarů orné půdy, což je značná část, a tím způsobem to ovlivňuje i kvalitu přírody. Samozřejmě že významnou zátěží životního prostředí je i doprava, zejména silniční doprava, a proto by se měly k tomu odpovědné orgány zamyslet nad tím, abychom co nejrychleji vybudovali rychlostní síť železniční tak, abychom část té silniční nákladní dopravy dostali na železnici. A stále stagnující charakter má materiálová spotřeba, náročnost energetická a produkce odpadů v naší zemi.
I přesto je nutno konstatovat, že tato zpráva je zpracována velmi kvalitně, že je v ní dlouhá časová řada porovnání od roku 1990 až dodnes, a můžeme si udělat obrázek o tom, jak se životní prostředí u nás vyvíjí a že ministerstvo a jeho odpovědní pracovníci věnovali této zprávě patřičnou pozornost a její výsledek je prostě kvalitní. Také je nutno podotknout, že na základě loňského i letošního v uvozovkách tlaku výboru životního prostředí na ministerstvo se dosáhlo toho, že podobné zprávy budou dnes vypracovány i pro jednotlivé kraje v naší republice, a tím se zlepší kvalita občanů dle toho zákona, o kterém bylo hovořeno, informací o vývoji a stavu životního prostředí.
Na závěr bych tedy přednesl usnesení výboru životního prostředí z 18. schůze dne 15. ledna, kdy po odůvodnění náměstka ministra životního prostředí Ing. Jana Landy a zpravodajské zprávě poslance dr. Josefa Nekla a po rozpravě výbor životního prostředí doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby Zprávu o životním prostředí České republiky v roce 2013 vzala na vědomí, pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu, a předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, děkuji, pane zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu. Mám zde přihlášku pana poslance Zahradníka. ***