(14.40 hodin)
(pokračuje Kovářová)

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky v této souvislosti konstatuje, že je nepřijatelné, aby nejbližší spolupracovník hlavy státu porušoval zákony této země. Tím spíš, že v případě zákona č. 106 o svobodném přístupu k informacím je právní stav s ohledem na rozsudky týkající se předchůdců kancléře Mynáře nesporný.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dále uvádí, že dlouhodobé zneužívání funkce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem narušuje důstojnost hlavy státu.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky proto prezidenta republiky Miloše Zemana vyzývá, aby neprodleně podnikl kroky vedoucí k nápravě.

Děkuji. (Potlesk poslanců TOP 09 a Starostové).

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Kovářové. Nyní ještě v rozpravě pan předseda klubu ČSSD Roman Sklenák. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji. Já si jen dovolím navrhnout zkrácení lhůty na projednání ve výborech na 30 dnů.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu Sklenákovi. Pokud se nikdo do rozpravy nehlásí, rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo. Pane ministře? Pan zpravodaj? Také ne. Protože nejsou závěrečná slova, nepadl návrh na vrácení ani na zamítnutí předloženého návrhu zákona, protože paní kolegyně Kovářová četla návrh na doprovodné usnesení, budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání petičnímu výboru, a to jako výboru garančnímu. Ve zpravodajské zprávě nezazněla nějaká změna. Má někdo jiný návrh po garančním výboru? Není tomu tak. Prosím, pan poslanec Vondrášek.

 

Poslanec Josef Vondrášek: Děkuji za slovo. Já nikoliv ve vztahu, který výbor garanční. Ale navrhl bych, aby byl návrh přikázán i ústavněprávnímu výboru.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Čili po projednání výboru garančního bychom si poznamenali jako další výbor ústavněprávní. Nyní budeme hlasovat o garančním výboru. Já ještě zapnu na chvíli gong, odhlásím vás, požádám vás o novou registraci, protože přece jen jsem vyzval kolegy, kteří diskutují k jiné záležitosti, aby odešli do předsálí. Takže počkám, až se ustálí počet přihlášených, abychom mohli hlasovat o přikázání.

 

O tom, že garančním výborem pro projednání tohoto tisku bude petiční výbor, rozhodneme v hlasování číslo 74, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 74, z přítomných 121 poslanců, pro 120, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání petičnímu výboru jako garančnímu výboru Poslanecké sněmovny.

 

Padl návrh na to, abychom jako další výbor, který by projednával tento tisk, projednal ústavně právní výbor. Má někdo ještě jiný návrh? Není tomu tak. Budeme tedy rozhodovat o přikázání ústavněprávnímu výboru, a to v hlasování číslo 75, které jsem zahájil.

Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 75, z přítomných 125 poslanců pro 102, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že jsme ještě schválili přikázání výboru ústavně právnímu, lhůta k projednání je podle zákona 60 dnů. Končím bod číslo 22. Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji. (Protesty. Hlas: Lhůta.)

Pardon, omlouvám se, lhůta k projednání byla - ano - návrh na zkrácení lhůty, omlouvám se panu kolegu Sklenákovi.

 

Ještě rozhodneme o zkrácení lhůty k projednání, a to v hlasování pořadové číslo 76, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro zkrácení lhůty k projednání. Kdo je proti?

V hlasování pořadové číslo 76 ze 128 přítomných pro 84, proti 1. Návrh byl přijat, lhůta k projednání byla zkrácena o 30 dnů.

 

Děkuji tentokrát už definitivně panu ministrovi, panu zpravodajovi. Končím bod číslo 22.

Dalším bodem našeho jednání bude bod 23, ještě předtím ale budu konstatovat paní poslankyně Gabriely Peckové, která se omlouvá od 14.30 do 19 hodin z dnešního jednacího dne.

 

Nyní mi dovolte, abych zahájil bod

 

23.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 38/1994 Sb., o zahraničním
obchodu s vojenským materiálem, a o doplnění zákona č. 455/1991 Sb.,
o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů,
a zákona č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů,
ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 408/ - prvé čtení

Z pověření vlády uvede tento návrh ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Ještě než mu udělím slovo, požádám pana kolegu Seďu, aby zaujal místo u stolku zpravodajů, protože je zpravodajem pro prvé čtení. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, v souvislosti s požadavky na zvýšení transparentnosti zahraničního obchodu s vojenským materiálem a s požadavkem na zvýšení možnosti jeho kontroly se navrhuje zpřísnění stávajících ustanovení zákona. Jedná se o návrh, aby povolení k zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem bylo vydáváno pouze na dobu pěti let. Navrhuje se úprava informační povinnosti držitele povolení vůči MPO, například při transferu vojenského materiálu z jiného státu EU do České republiky. V případě, že se jedná o vojenský materiál, který podléhá Smlouvě o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, se zavádí povinnost o takovém transferu informovat též Ministerstvo obrany. Rozšíření požadovaných informací je potřebné pro pružnější přehled o obchodovaném vojenském materiálu se zahraničím.

Dále návrh novely umožňuje nově vývoz a prodej vojenského materiálu na základě usnesení vlády, že tento vývoz bude moci realizovat buď Ministerstvo vnitra, nebo Ministerstvo obrany, a to napřímo, bez nutnosti využití prostředníka.

Předložený návrh zákona si dále klade za cíl sladění zákona s novým občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích a odstranění duplicit s kontrolním řádem.

Zákon dále zavádí některá administrativní zjednodušení pro podnikatele při předvádění vojenského materiálu na veletrzích, výstavách a na prezentacích, při účastech ve výběrových řízeních nebo pro jeho zkoušení a testování v zahraničí. Mezi další části novely patří revize definice vojenského materiálu, publikace vzorů žádostí elektronickou formou, možnost rozšíření povolení a prodloužení doby platnosti licencí v obchodování s vojenským materiálem. V souvislosti s nově zavedenými instituty se novelizuje právní úprava správních poplatků.

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, v závěru bych vás chtěl požádat o podporu tohoto návrhu zákona jak v tomto dnešním jednání, tak i v rámci následujícího legislativního procesu ve výborech Poslanecké sněmovny a následně ve druhém a třetím čtení. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi. Žádám zpravodaje pro první čtení, pana poslance Antonína Seďu, aby se ujal své zpravodajské zprávy. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Antonín Seďa: Vážený pane místopředsedo, vážení členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové, jak je uvedeno v důvodové zprávě a jak řekl pan ministr, vojenský materiál je zbožím citlivého charakteru a je nezbytné kontrolovat zahraniční obchod s touto komoditou, a to nejen z bezpečnostních, ale i zahraničněpolitických důvodů.

Od poslední novelizace zákona v roce 2008 vstoupily v účinnost nové právní předpisy, jako nový občanský zákoník, kontrolní řád či zákon o obchodních korporacích. Dále je třeba zavést informační povinnost, aby byl získán širší přehled o tom, jaký vojenský materiál je transferován na území České republiky z jiných členských států Evropské unie.***




Přihlásit/registrovat se do ISP