(14.50 hodin)
(pokračuje Seďa)
Vážené kolegyně, vážení kolegové, okruhy jednotlivých úprav lze rozdělit do několika skupin. Tou první je odstranění duplicit s kontrolním řádem a zjednodušení licence pro vývozy při veletrzích, výstavách, předváděcích akcích.
Tou druhou je znovuzavedení právní úpravy vývozu vojenského materiálu realizovaného Ministerstvem vnitra a Ministerstvem obrany na základě usnesení vlády, které zajistí mimo jiné možnost prodeje a vývozu nepotřebného vojenského materiálu bez nutnosti zprostředkovatele.
Třetí skupinou je revize definice vojenského materiálu.
Čtvrtou skupinou úpravy je zavedení možnosti publikování formulářů žádosti elektronickou formou a možnost rozšíření povolení obchodování s vojenským materiálem, a to jak o teritoria, tak i o skupiny vojenského materiálu, nebo také možnost prodloužení doby udělené platnosti licence.
Pátou skupinou je úprava informační povinnosti při transferu vojenského materiálu z jiného členského státu Evropské unie na území České republiky, stanovení společných pravidel pro kontrolu vývozu vojenských technologií a vojenského materiálu.
Poslední skupinou je úprava správních poplatků.
Návrh právní úpravy zákona se dotkne právnických a podnikajících fyzických osob, žadatelů a držitelů povolení k provádění zahraničního obchodu s vojenským materiálem. Pro vaši informaci uvádím, že v současné době je evidováno cca 200 držitelů tohoto povolení. Novelou jsou dále dotčeny orgány státní správy.
Tolik k mé zpravodajské zprávě. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji za jeho zpravodajskou zprávu. Otevírám obecnou rozpravu, do které však nemám žádnou písemnou přihlášku. Ptám se, kdo se hlásí z místa k tomuto bodu. Nikoho nevidím, rozpravu tedy končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo od pana ministra a pana zpravodaje. Není tomu tak.
Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro obranu. Připomínám tedy, že v souvislosti s novelizací zákona budeme hlasovat o výboru pro obranu jako o výboru garančním. Má někdo jiný návrh ke garančnímu výboru? Není tomu tak.
Budeme tedy hlasovat o přikázání výboru pro obranu jako výboru garančnímu, a to v hlasování pořadové číslo 77, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Je někdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 77, přihlášeno 142 poslanců, pro 124, proti 1. Návrh byl přijat. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro obranu jako garančnímu výboru.
Návrhy na jiné výbory nejsou, a proto končím tento bod. Děkuji panu ministrovi a děkuji panu zpravodaji. Končím bod 23.
Ještě než budeme pokračovat dalšími body, konstatuji, že došla omluva z dalšího jednání od 14.30 do 15.30 hodin od pana poslance Karla Fiedlera z osobních důvodů.
Protože trvalo dlouho sčítání hlasů, tak se dostavil předseda volební komise teprve nyní. Jestli nebudete namítat nic proti postupu předsedajícího, panu předsedovi volební komise Martinu Kolovratníkovi dám slovo, aby nám oznámil výsledek tajných voleb, které proběhly o polední přestávce.
Prosím ale nejdříve o klid! Prosím pány kolegy, aby diskuse, které nesouvisejí s jednáním Sněmovny, přesunuli do předsálí.
Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji a přeji dobré odpoledne, kolegyně, kolegové. Obzvlášť dnes chci poděkovat členům a členkám volební komise, protože to sčítání bylo opravdu dlouhé a náročné, takže ode mne coby předsedy tady veřejně i do stenozáznamu posílám dík za tu náročnou práci.
Chci předeslat, že teď diskutujeme o tom, že bychom Sněmovně v dohledné době nabídli tajné volby elektronickou formou, aby se vyloučila jak lidská chyba, tak i ono dlouhé sčítání.
A nyní k výsledkům. Jak jste jistě zaznamenali, z těch sedmi volebních bodů jsme jeden nerealizovali, protože oba kandidáti odstoupili, takže tu mám šest výsledků.
96.
Návrh na volbu člena Dozorčí rady Vinařského fondu
První volbou byla volba jednoho člena Dozorčí rady Vinařského fondu. Vydali jsme 164 hlasovacích lístků, odevzdáno jich bylo 163, jeden nebyl odevzdán. Kvorum nutné pro úspěch, pro dosažení nebo pro zvolení bylo v tomto případě i ve všech ostatních 83 hlasů.
Výsledky u Dozorčí rady Vinařského fondu jsou následující: Miloslav Janulík obdržel 44 hlasů a Josef Uhlík 115 hlasů, takže zvolen byl Josef Uhlík a tato volba končí.
97.
Návrh na volbu členů Rady Státního fondu kultury České republiky
V dalším volebním bodu jsme volili devět členů Rady Státního fondu kultury České republiky z onoho dlouhého seznamu. Chci předeslat - a mám z toho velkou radost - že jsme byli úspěšní a zvolili jsme všech devět členů.
Nyní vás poprosím o trpělivost. Pro stenozáznam musím u každého kandidáta přečíst počet dosažených hlasů: Rudolf Adler získal 88 hlasů a byl zvolen, Luděk Beneš 89 hlasů a byl zvolen, Stanislav Doubrava 96 hlasů a byl zvolen, Ladislav Dušek 5 hlasů, Roman Giebisch 88 hlasů a byl zvolen, Josef Herman 7 hlasů, Irena Chovančíková 93 - zvolena, Karel Král 89 - zvolen, Jana Mertinová 90 - zvolena, dále Jiří Mojžíš 5 hlasů, Jana Návratová 4, Martin Prokeš 4, Jan Simon 1 hlas, Marta Smolíková 19, Jiří Střecha 3, Doubravka Svobodová 96 a zvolena, Marcela Turečková 10 a konečně Dora Viceníková 93 a byla zvolena.
Konstatuji tedy, že jsme Státní fond kultury obsadili kompletně. Je devítičlenný a i tato volba je u konce.
132.
Návrh na volbu předsedy stálé komise Poslanecké sněmovny
pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny
V dalším volebním bodu jsme rozhodovali o volbě předsedy stálé komise Sněmovny pro práci Kanceláře PS. I zde bylo vydáno 164 lístků, odevzdáno 163, jeden odevzdán nebyl. Jan Bartošek získal 59 hlasů, Petr Kořenek 93, takže předsedou této stálé komise se stává pan poslanec Petr Kořenek a volba také končí.
Kolegovi Kořenkovi blahopřeji a přeji hodně zdaru do jeho práce. Doufám, že nám z volební komise kvůli tomu neuteče.
133.
Návrh na jmenování členů Kontrolní rady Technologické agentury České republiky
Dalším bodem bylo osm členů Kontrolní rady Technologické agentury. I zde jsou počty stejné, tedy 164 vydaných lístků, kvorum nutné pro zvolení bylo 83, odevzdaných lístků 163, jeden neodevzdán. Zbyněk Frolík získal 102 hlasů a byl zvolen, Milan Holl 20 hlasů, Irena Lovětinská Šlamborová 79 hlasů, Ladislav Musílek 100 hlasů a byl zvolen, Karel Novák 68 hlasů, Ivan Ohlídal 69 hlasů, Michael Písařík 6 hlasů, Josef Psutka 96 hlasů a byl zvolen, David Staš 24 hlasů, Michal Šedivý 22 hlasů, Petr Štěpánek 105 a byl zvolen, Pavel Václavek 36 a Marek Vochozka 96 hlasů a byl zvolen.
Z oněch osmi členů jsme tedy vybrali nebo zvolili pět úspěšných. Zbývá obsadit poslední tři neobsazená místa a na ta v souladu s volebním řádem Poslanecké sněmovny postupuje dvojnásobek počtu neobsazených míst, takže těmi postupujícími podle počtu hlasů jsou v Technologické agentuře Irena Lovětinská Šlamborová, Karel Novák, Ivan Ohlídal, David Staš, Michal Šedivý a Pavel Václavek.
134.
Návrh na jmenování členů Kontrolní rady Grantové agentury České republiky
Dalším volebním bodem byla Kontrolní rada Grantové agentury. Tam předesílám, že jsme zvolili z těch osmi členů zatím pouze dva a dalších šest budeme muset vybrat ve druhém kole. Rostislav Drochytka získal 85 hlasů a byl zvolen, Lubomír Grmela 29 hlasů, Ivan Hubač 42, Libor Jan 62, Zdeněk Jirásek 77, Petr Konvalinka 105, to byl ten druhý zvolený, Tomáš Krejčík 66, Stanislav Labík 66, Peter Lichard 47, Irena Lovětinská Šlamborová 12, Jiří Masopust 10, Jan Picek 23, Mária Režňáková 75, Stanislav Šaroch 6 a Mirka Wildmannová 68 hlasů.
V případě Grantové agentury do druhého kola postupují pánové a paní Grmela, Hubač, Libor Jan, Jirásek, Krejčík, Labík, Lichard, Lovětinská Šlamborová, Masopust, Picek, Režňáková a Wildmannová. ***