(11.30 hodin)
(pokračuje Jermanová)
Nyní přistoupíme k projednávání dalšího pevně zařazeného bodu a tím je bod
71.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda o přidružení mezi Evropskou unií
a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy
na jedné straně a Gruzií na straně druhé
/sněmovní tisk 336/ - prvé čtení
Prosím, aby úvodní slovo postupně přednesli ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Prosím, pane ministře, máte slovo. (V sále je hluk a neklid.)
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Dobré skoro poledne. Vážené kolegyně, vážení kolegové, bodem, který bychom měli nyní projednat, je dohoda o přidružení mezi Evropskou unií na jedné straně a Gruzií na straně druhé. Rád bych vám tedy předložil tuto dohodu v prvém čtení, protože tato dohoda o přidružení je vlastně určité vyvrcholení vývoje v Gruzii za posledních dvacet let, odkdy se Gruzie stala nezávislým státem. Snad mohu shrnout, že v průběhu dvaceti let Česká republika vždy Gruzii podporovala na její cestě vytvořit a vybudovat stabilní, konsolidovaný stát. Nebyla to samozřejmě vůbec jednoduchá cesta. Byly na ní různé dramatické peripetie, nicméně si myslím, že to, že dnes je možné uzavřít tuto dohodu, bychom mohli pokládat za dokonce společný úspěch. Já Gruzii pokládám za zemi nám mimořádně blízkou. Samozřejmě je to země krásná a já bych si vždy přál, aby to byla také jednou turistická destinace pro Českou republiku. Věřím, že i tato dohoda by mohla přispět k tomu, aby se nám Gruzie zase v něčem přiblížila. Tato dohoda o přidružení je jednou ze tří, které se podepsaly 27. června 2014 v Bruselu. Podepsaly se tam také dohody o přidružení s Ukrajinou a Moldávií.
Máme tady dnes dohodu, která představuje konkrétní reformní program pro Gruzii. Gruzie se v něm zavázala v nejbližších létech realizovat celou řadu významných reforem ať v oblasti práva, reformy správy věcí veřejných, tak se také zavázala k tomu, že se prohloubí spolupráce mezi Gruzií a Evropskou unií v celém širokém spektru odvětví. Součástí dohody je také vytvoření hluboké a komplexní zóny volného obchodu. Ta obsahuje řadu ustanovení, od kterých se očekává, že by přispěly ke snížení netarifních překážek obchodu a také ke kultivaci podnikatelského prostředí v Gruzii. Samozřejmě by výsledkem mělo být posílení hospodářského růstu, vytváření pracovních míst a nových příležitostí k podnikání. To je něco, co Gruzie velice potřebuje, protože v Gruzii je sice poměrně bohatý potravinářský průmysl a zemědělství, ale myslím si, že Gruzie by potřebovala podporu v oblasti průmyslu a posílení ekonomiky právě v té oblasti industriální. Česká republika a Ministerstvo zahraničních věcí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu se snaží investicím do Gruzie pomoci. Dokonce jsme k tomu vypracovali celý program, jak získat investice do Gruzie, který vychází ze zkušeností, které jsme v minulosti měli. Já věřím, že součástí spolupráce, která nás čeká, když tato dohoda bude potvrzena a ratifikována, bude, že Česká republika bude moci pokračovat v úsilí pomoci investicím v perspektivních oblastech gruzínského hospodářství. (V sále je stále velký hluk.)
Mám dojem, že tady máme dnes v politické rovině celou řadu velmi dobrých kontaktů. Já sám mohu říci, že mám myslím velmi dobré vztahy s ministerstvem zahraničí i novou ministryní, která navštívila Českou republiku v listopadu loňského roku, a byla to jedna z prvních návštěv, které vykonala poté, co nastoupila do své funkce. Myslím si, že to je spolupráce, ve které budeme poměrně dost intenzivně pokračovat. Samozřejmě netajím, že bych si přál, aby aplikace dohody měla také pozitivní dopady do podnikatelského prostředí, kde dle mého vše také úplně nefunguje, jak má, ale vlastně i celá dohoda o přistoupení je také o kultivaci prostředí včetně i podnikatelského prostředí. To, že vzniknou například různé boardy, různá fóra, jako je například asociační rada nebo asociační výbor, to jsou instituce, které by do budoucna měly mít i určitý dohled nad dodržováním pravidel v oblasti podnikání, tak aby nedocházelo k situacím, kdy by podnikatelé mohli být znejistěni. Kultivace podnikatelského prostředí je podle mě něco, co by bylo také velmi dobré, abychom mohli pomoci Gruzii posílit ekonomickou základnu, což určitě věřím na naše dobré vztahy a věřím, že to je něco, o co bude gruzínská strana stát, abychom v tom pokračovali.
Pokládám Gruzii za velmi dobrého partnera České republiky a přál bych si, abychom tady podpořili tuto dohodu o přidružení, a čekám na rozpravu. Jsem připraven zodpovědět všechny otázky.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní prosím o slovo pana ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, hlavním cílem prohloubené a komplexní oblasti volného obchodu, která je součástí předkládané Dohody o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím pro atomovou energii a jejich členskými státy a Gruzií, je nastavit rámec pro posílení a modernizaci obchodních vztahů mezi Evropskou unií a Gruzií, stejně jako vytvořit podmínky pro rozvoj gruzínské ekonomiky. Česká republika dlouhodobě podporovala uzavření asociační dohody s Gruzií, jejíž součástí je DCFTA. Stejně jako obchodní část dohod s Ukrajinou i Moldavskem pokrývá i tato dohoda všechny podstatné části vzájemného obchodu. ***