(12.40 hodin)
(pokračuje Fiedler)
Plat a naturálie, kanceláře, auta, služební byty, asistentky, cestovné a podobně podstatně zatíží rozpočet úřadu. Nedomyšlená změna v řízení Energetického regulačního úřadu přinese chaos právě v roce, kdy se má novelizovat přibližně 20 vyhlášek zmíněného úřadu, všechna jeho cenová rozhodnutí a nastavovat parametry na nové regulační období. To je z hlediska energetické bezpečnosti České republiky, řekl bych, téměř skandál. Proto budu hlasovat pro všechny návrhy, které tento zmetek odstraní. (V sále je hluk a neklid.)
Sleduji, jak tady není zájem o to, co se povídá. Už jsem to řekl ve Sněmovně jednou: "Však si povídejte, my si to stejně prohlasujeme."
Ještě k pozměňovacímu návrhu, který jsem načetl a který mluví o tom - navázal bych na kolegu Anderleho, který tady před chvilkou hovořil o sankcích, co se děje, když nebudou dodrženy. Pozměňovací návrh říká, že pokud provozovatel poruší pravidla, bude mu odejmuto přiznávání dotací a při opakovaném porušení po dobu deseti let o ně přijde definitivně. Přihlásím se k tomu v podrobné rozpravě. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Eviduji dvě faktické poznámky. První má pan poslanec Zahradník, po něm pan poslanec Adam, dále pan poslanec Kořenek. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Jan Zahradník: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, chtěl bych se vrátit k vystoupení pana poslance Bendla, k jeho otázce a k odpovědi pana ministra Mládka, tedy k problému zaknihování věcných břemen. Zaknihováním, pokud k němu dojde, budou vztahy postupně vyjasňovány, a bude tedy zřejmé, co se pod kterým pozemkem nebo nad kterým pozemkem z hlediska energetických soustav nachází. Majitelé pozemků, což jsou někdy soukromé osoby, někdy tedy subjekty místní nebo regionální samosprávy nebo tedy stát, jak se k tomu budou stavět. A protože představitelé místní a regionální samosprávy jsou povinováni chovat se jako řádní hospodáři, tak budou povinováni uplatnit ta věcná břemena, a to v čase velmi blízkém. Jsou stále sledováni jednak svými voliči a jednak také různými orgány, zejména orgány činnými v trestním řízení, aby se nestalo, že tady najednou nastane obrovský útok na distributory sítí, aby najednou nemuseli ve zvýšené míře zatěžovat spotřebitele náklady na uplatnění věcných břemen. (V sále je stále velký hluk.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji i za dodržení času. Další faktickou poznámku má pan poslanec Adam. Máte slovo.
Poslanec Petr Adam: Dobrý den. Já chci jménem klubu hnutí Úsvit podat dle § 63 jednacího řádu návrh na odročení tohoto bodu. Podmínkou pro pokračování přitom je účast paní předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové při projednávání tohoto zákona. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jedná se o procedurální návrh. V tom případě o něm dám hlasovat. Ještě zazvoním na kolegy z předsálí. Všechny vás odhlásím a požádám vás, abyste se opětovně přihlásili.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, jak byl předložen. Kdo je proti návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 20. Přítomných poslankyň a poslanců je 156, pro návrh 48, proti návrhu 76. Konstatuji, že návrh nebyl přijat.
Mám zde ještě v obecné rozpravě jeden návrh a to je na vrácení návrhu zákona garančnímu výboru k novému projednání, který přednesli pan poslanec Černoch a pan poslanec Okamura. Ale táži se, ještě než dám hlasovat, zda se někdo hlásí do obecné rozpravy. Není tomu tak. V tom případě obecnou rozpravu končím a táži se pana zpravodaje a pana předkladatele, zda chcete mít závěrečná slova. Není tomu tak.
Dám hlasovat o vrácení zákona garančnímu výboru k novému projednání.
Táži se, kdo je pro tento návrh, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 21. Přítomných poslankyň a poslanců je 162. Pro návrh 54, proti 83, tento návrh byl zamítnut.
V tento moment přerušuji projednávání tohoto bodu. Budeme pokračovat o půl třetí tím, že se otevře podrobná rozprava. Přerušuji tento bod.
Budeme pokračovat pevně zařazenými volebními body, jak jsme si schválili. Poprosím pana předsedu volební komise, aby přistoupil k mikrofonu a provedl nás jednotlivým hlasováním. Máte slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Vážený pane předsedající, vážený pane premiére, členové vlády, kolegyně, kolegové, dobré odpoledne. Děkuji za slovo. Dovolím si vás požádat o klid a pozornost, protože volebních bodů je dnes poměrně dost. Bude tam poměrně velké množství důležitých informací, abychom při provádění volbami nechybovali.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Otevřu první bod a tím je
92.
Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny
K tomuto bodu vám bylo na lavice doručeno usnesení volební komise č. 97 ze dne 10. března tohoto roku. Požádám vás, abyste pokračoval v představení tohoto bodu.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za otevření bodu č. 92, změn ve složení orgánů Poslanecké sněmovny. Velmi stručně zopakuji, že lhůta byla vyhlášena standardně před jednáním v tomto týdnu do minulého týdnu do pátku 6. 3. Volební komise k tomu přijala usnesení č. 97. Jak je zvykem i v souladu s jednacím řádem Poslanecké sněmovny o změnách v orgánech, hlasujeme veřejným hlasováním, tedy za komisi navrhuji veřejné hlasování, a to stejným způsobem, jak jsme zvyklí z předchozích schůzí Sněmovny, v jednom bloku rezignace a v jednom bloku nominace. Teď tedy přečtu rezignace a pak přečtu nominace a měli bychom o nich hlasovat.
Nyní vás, pane předsedající, poprosím o otevření rozpravy k tomuto bodu.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Otevírám rozpravu k tomuto bodu a táži se, kdo se hlásí. Máte slovo, pane předsedo.
Poslanec Martin Kolovratník: Já se do rozpravy přihlásím.
Kolegyně a kolegové, obracím se na vás s prosbou. Je to prosba jménem mých kolegů, jménem poslaneckého klubu hnutí ANO 2011. My jsme z technických důvodů měli malé nedorozumění. Velmi jednoduše vysvětlím. Nové nominace ze strany klubu byly doručeny včas v řádné lhůtě do minulého pátku a byly včera projednány ve volební komisi. Ale bohužel rezignace na místa, za která se kolegové budou měnit, jsme v komisi z technických důvodů nestihli projednat. Takže bych vás teď v rozpravě poprosil, když se do usnesení podíváte, tak já bych ty rezignace měl přečíst, jak byly v usnesení č. 97. Je to rezignace Josefa Hájka za ANO 2011 do hospodářského výboru. Dále rezignace Miloše Babiše z ústavněprávního výboru. Rezignace Martina Sedláře z výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Rezignace pana poslance Stanislava Grospiče ze stálé delegace Parlamentu do Středoevropské iniciativy. To je obsah usnesení.
Já si teď v rozpravě dovolím vás požádat, abychom v jednom bloku ještě hlasovali o další rezignaci. Je to rezignace paní kolegyně Jany Lorencové z výboru pro životní prostředí, dále rezignace poslance Matěje Fichtnera z výboru pro bezpečnost a rezignace Pavla Šrámka z výboru pro obranu. Jak jsem řekl, podklady jsme písemně v komisi měli, nestihli jsme je projednat a je možné procedurálně o tomto hlasovat najednou po této rozpravě.
Doplním také nové nominace, jak máte ve svém usnesení. Nové nominace jsou: do hospodářského výboru Pavel Šrámek, do ústavněprávního výboru Helena Válková, do výboru pro veřejnou správu Jana Lorencová. Já si jménem klubu ANO dovolím poprosit vás kolegy a kolegyně ještě o odhlasování a schválení nové nominace, která byla dodána včas v termínu. Je to Josef Hájek do výboru pro obranu, Helena Válková do výboru pro bezpečnost a pan poslanec Martin Sedlář do výboru pro životní prostředí. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Táži se, zda se ještě někdo další hlásí do rozpravy. Nikoho nevidím, rozpravu končím. Požádám vás, abyste nás provedl volbami, pane předsedo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji za výzvu. Nyní tedy budeme hlasovat en bloc o navržených rezignacích. Ještě jednou zopakuji, jak byly v usnesení č. 97 plus, jak jsem načetl v rozpravě. Prosím, pane předsedající, nechte hlasovat. ***