(12.40 hodin)
(pokračuje Chovanec)

Z těchto občanů Evropské unie je zde nejvíce Slováků, zhruba 90 tisíc, potom jsou zde občané Německa a Polska, zhruba po 19 tisících. Nově příchozích cizinců je tedy přibližně 15 tisíc ročně s tím, že více než polovina přichází na vzdělávací aktivity v České republice, zhruba 61 %, v posledním roce se opět zvyšuje i účel pobytu, a to je účel zaměstnání, zhruba 15 %.

Z hlediska tranzitní nelegální migrace Česká republika nebyla součástí hlavních migračních tras. Cizinci byli zajišťováni především pro nelegální pobyt na území České republiky, zhruba 95,7 % z celkového počtu cizinců zajištěných v souvislosti s nelegální migrací na území České republiky, takže to číslo je téměř absolutní. Za 12 měsíců roku 2014 bylo v souvislosti s nelegální migrací zajištěno 4 822 osob. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se jedná o nárůst o zhruba 670 lidí.

Dne 4. září 2014 projednal zprávu výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a svým usnesením číslo 43 ji vzal na vědomí.

Domnívám se, že materiál vyhodnotil stanovenou problematiku v roce 2013 v souladu s usnesením vlády, a proto bych vás chtěl požádat, abyste předloženou zprávu vzali na vědomí. Děkuji za pozornost, dámy a pánové.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru vnitra Milanu Chovancovi a konstatuji, že zprávu projednal výbor pro bezpečnost, jehož usnesení vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 273/1. Požádám pana zpravodaje výboru poslance Josefa Zahradníčka, aby nás informoval o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny, a poté otevřu všeobecnou rozpravu k tomuto tisku. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Josef Zahradníček: Děkuji. Příjemný dobrý den. Vážená vládo, kolegyně a kolegové, zpravodajská zpráva ke sněmovnímu tisku 273, a to ohledně situace v oblasti migrace a integrace cizinců na území České republiky v roce 2013, kterou celkově podrobně okomentoval zde přítomný pan ministr a nemusím ji, doufám, nijak doplňovat. Také bych mu chtěl poděkovat za to, jak zprávu doplnil o informaci o stavu v roce 2014.

Výborem pro bezpečnost byla zpráva projednána na 11. schůzi dne 4. září letošního roku a výbor přijal ke zprávě usnesení číslo 43, které cituji:

Usnesení číslo 43 výboru pro bezpečnost z 11. schůze uskutečněné dne 4. září roku 2014 ke Zprávě o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců na území České republiky v roce 2013, sněmovní tisk číslo 273.

Výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po vyslechnutí úvodního slova prvního náměstka ministra vnitra dr. Jiřího Nováčka a po zpravodajské zprávě zpravodaje výboru Josefa Zahradníčka a po obecné a podrobné rozpravě

1. bere na vědomí Zprávu o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců na území České republiky v roce 2013;

2. pověřuje předsedu výboru pro bezpečnost, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky;

3. ukládá zpravodaji výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji a zahajuji všeobecnou rozpravu, do které nemám žádnou písemnou přihlášku, a ptám se, kdo se hlásí z místa k otázce migrace a integrace. Nikoho nevidím, všeobecnou rozpravu končím. Přistoupíme k podrobné rozpravě, tam také nemám žádnou písemnou přihlášku, jen žádám, aby pan zpravodaj zopakoval to, co tu bylo nejméně dvakrát řečeno, že bereme zprávu na vědomí.

 

Poslanec Josef Zahradníček: Doporučuji proto Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby vzala zprávu na vědomí. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Končím podrobnou rozpravu. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Není, takže můžeme hlasovat.

 

Budeme rozhodovat hlasováním pořadové číslo 45, které jsem zahájil. Ptám se, kdo je pro usnesení, které nám předložil výbor pro bezpečnost. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 45. Z přítomných 154 poslanců pro 108, proti nikdo. Návrh byl přijat. Vzali jsme zprávu na vědomí. Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji a končím bod číslo 125.

 

Podle schváleného pořadu schůze máme před sebou bod číslo

 

118.
Zpráva o činnosti Kontrolní rady Technologické agentury České republiky
pro Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky za rok 2013
/sněmovní tisk 196/

Předloženou zprávu projednal výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, usnesení vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 196/1. K tomuto bodu jste zároveň obdrželi sněmovní dokument 858, který obsahuje usnesení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu číslo 55 z jeho 6. schůze z 29. května minulého roku.

Prosím, aby se ujala slova zpravodajka výboru paní poslankyně Anna Putnová a informovala nás o jednání výboru a přednesla návrhy usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, paní zpravodajko, máte slovo.

 

Poslankyně Anna Putnová: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, jak už bylo řečeno, budeme se zabývat zprávou Kontrolní rady Technologické agentury České republiky, která nás vrátí do roku 2013.

Orgánem Technologické agentury České republiky je i Kontrolní rada, která má především kontrolní funkci rozdělování finančních prostředků Technologické agentury České republiky a hospodaření s majetkem státu, k němuž má Technologická agentura České republiky příslušnost hospodaření. Kontrolní rada předkládá Poslanecké sněmovně výroční zprávu o své činnosti. Předseda Kontrolní rady Technologické agentury České republiky předložil řádně zprávu o činnosti Kontrolní rady Technologické agentury za období 2013 spolu s hodnocením plněných úkolů, jedná se o sněmovní tisk číslo 196, ze kterého jasně vyplývá, že v předmětném období plnila Kontrolní rada Technologické agentury České republiky všechny své zákonné povinnosti. Tato zpráva byla projednána dne 29. 5. 2014 na 7. schůzi výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a bylo přijato usnesení, kterým výbor doporučuje Sněmovně s touto zprávou vyslovit souhlas. Toto usnesení máte k dispozici jako tisk číslo 196/1. Je to usnesení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovy ze 6. schůze dne 29. května.

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu po odůvodnění místopředsedy Kontrolní rady Technologické agentury České republiky pana Holla, zpravodajské zprávě poslankyně Putnové a po rozpravě

1. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky vyslovit souhlas se zprávou o činnosti Kontrolní rady Technologické agentury České republiky za rok 2013, tisk 196;

2. pověřuje předsedu výboru poslance Jiřího Zlatušku, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky;

3. pověřuje zpravodajku výboru poslankyni Annu Putnovou, aby toto usnesení přednesla na schůzi Poslanecké sněmovny.

Jak už bylo řečeno, dodatkem k této zprávě je také návrh na odměny členů Kontrolní rady Technologické agentury za jejich celoroční práci, který byl taktéž na výše zmíněné schůzi výboru po přijetí usnesení týkající se zprávy o činnosti projednán a bylo přijato usnesení, které máte k dispozici jako sněmovní dokument číslo 858 a kterým výbor doporučuje Sněmovně stanovit výši odměn jednotlivým členům Kontrolní rady Technologické agentury, jak je v něm uvedeno. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP