(12.30 hodin)
(pokračuje Okamura)

Vy máte funkci za 100 tisíc měsíčně. Vy máte funkci za 100 tisíc měsíčně, jste předseda výboru, a vy tady vykládáte ještě takovéhle věci? Dva miliony lidí na hranici chudoby díky i vašim vládám, na děti, na jejich sociální péči, se sbírají plastová víčka, a vy tady říkáte, nebo máte ještě nějaký jiný pocit. Měl byste jít na ulici a zeptat se, co si o tom lidé myslí. Ano, platí daně, stát z nich ždímá daně jako z nějakých ovcí a jsou samozřejmě s tím vrcholně nespokojeni. A podílela se na tom i vaše vláda. Takže tak jsem to myslel, a jestli to chcete rozporovat, tak si to rozporujte, já už na vás reagovat nebudu, ale pevně si za tím stojím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní faktické poznámky pana poslance Chvojky, Váni a Zlatušky. První pan poslanec Chvojka. Prosím, pane poslanče, máte slovo, faktická poznámka.

 

Poslanec Jan Chvojka: Já jsem chtěl reagovat na svého ctěného - a také nechci říct přítele, protože to opravdu není přítel - předřečníka pana Okamuru. On říkal, že nikdy ve vládě nebyl. Nemusíte se bát, ani tam nikdy nebudete. A nebudete už nikdy ani ve Sněmovně, protože vy tady končíte. S tou svou rétorikou, s tou prostě nikoho nezaujmete. Nejde vám to.

Druhá věc. Vy jste říkal něco o tom, a urazil jste mého přítele Romana Váňu, jak kdo tady vysává stát, jak tady vysáváme občany, jak jsou ti občané ovce. Já bych řekl, že kdo je tady ovce, to je těch devět členů, nebo osm členů hnutí Úsvit, toho podivného hnutí, které dostává, ždímá ty peníze z toho státu, dostává vysoké milionové příspěvky na svou činnost, a z těch příspěvků, které toto hnutí dostane, pak vám chodí ty odvody za to, že jste dělali nějakou rádoby kvazikampaň. Takže kdo tady ždímá nejvíc stát, to je tak hnutí Úsvit, s.r.o. A nikdo jiný. Vy jste ten největší lupič. (Ohlas v sále, potlesk poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Roman Váňa, poté pan poslanec Zlatuška. Pan kolega Váňa se odhlásil, pan poslanec Zlatuška bude mít slovo k faktické poznámce. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Zlatuška: Vážený pane předsedající, předně bych chtěl poděkovat panu poslanci Váňovi za to, co zde říkal. Souzněl i se mnou. Děkuji mu za to.

Druhá poznámka k tomu, čeho jsme zde byli svědky. Jednací řád stanoví, že poslanci na sebe přímo nepořvávají, neoslovují se přímo a oslovují se prostřednictvím předsedajícího. To, co jsme zde viděli, bylo pořvávání jednoho poslance tady odtud na druhého v lavici, do kterého byla občas vložena formulace "prostřednictvím předsedajícího", ale evidentně to bylo přímé oslovování poslance. Domnívám se, že byste, pane předsedající, měl v takovém případě zakročit a odnímat slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Zlatuškovi. Já budu přísnější na kolegy. Abych uklidnil situaci, budu konstatovat omluvy, které nevím, jestli byly konstatovány, protože při přejímání řízení jsem se s místopředsedou Gazdíkem nedohodl. Čili omlouvá se od 14.30 hodin pan kolega Babiš a do 14 hodin pan poslanec Sedláček.

Nyní s přednostním právem - nebo s faktickou poznámkou, pane předsedo? S faktickou poznámkou pan předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Dámy a pánové, já se domnívám, že poznámka, která padla před chvílí, je naprosto správná, ale padla pozdě. Já jsem přesvědčen, že pravidla se mají dodržovat, ale pak se musí dodržovat všechna. Ono je těžké nejprve porušit lustrační zákon, potom porušit zákon o rozpočtových pravidlech, potom porušit zákon o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a porušovat z hlediska arogance většiny vládní koalice všechny zákony, které se nám nehodí, a pak se dovolávat jednoho zákona, který zrovna chceme dodržovat. Kdybychom ta pravidla dodržovali od začátku všechna a důsledně, pak k takovým věcem nemůže docházet. (Poslanci TOP 09 tleskají.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Kalouskovi. Pokud se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Přistupujeme k rozpravě podrobné. O slovo se nikdo nehlásí, ale požádám ještě pana zpravodaje, aby se minimálně přihlásil k usnesení, které přečetl v obecné rozpravě. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Václav Klučka: Děkuji, pane místopředsedo. Velmi správně jste odhadl moji roli, protože já se hlásím k usnesení, které jsem jako usnesení výboru pro bezpečnost přednesl v obecné rozpravě.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pokud nikdo další v rozpravě podrobné nevystoupí, bude jediné hlasování o návrhu usnesení, který přeložil výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny v tisku 239/1.

O tomto návrhu budeme hlasovat v hlasování pořadové číslo 44, které zahajuji a ptám se, kdo je pro návrh usnesení. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 44, z přítomných 158 pro 127, proti nikdo. Návrh byl přijat. Usnesení bylo schváleno, děkuji panu zpravodaji, děkuji panu ministrovi a končím bod číslo 124.

 

Pokračovat budeme bodem číslo 125, to je

 

125.
Zpráva o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců
na území České republiky v roce 2013
/sněmovní tisk 273/

Z pověření vlády uvede tento tisk ministr vnitra Milan Chovanec a já ho žádám, aby se ujal slova. Prosím, pane ministře.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, usnesením vlády ČR číslo 548 ze dne 9. července 2014, kterým byla schválena Zpráva o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců na území České republiky pro rok 2013, bylo uloženo ministrovi vnitra tuto zprávu odůvodnit v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Zpráva, kterou předkládám, má informativní charakter. Popisuje situaci v oblasti legální a nelegální migrace, mezinárodní ochrany a integrace cizinců na území České republiky a přináší základní analýzu migračních trendů. Současně poskytuje informaci o legislativních aktivitách týkajících se zákona o pobytu cizinců, tedy zákona č. 326/1999 Sb., a zákona o azylu, tedy zákona 325/1999 Sb., a zákona o zaměstnanosti, tedy zákona č. 435/2004 Sb. Zpráva rovněž věnuje pozornost hodnocení schengenské spolupráce v rámci Evropské unie a v rámci schengenského hodnocení České republiky, jehož hlavní část se uskutečnila již v roce 2012. Dále se zpráva věnuje oblasti vízové politiky, problematice provádění readmisních dohod a dobrovolných návratů, zahraniční rozvojové spolupráci České republiky, projektů Ministerstva vnitra, které jsou zaměřeny na specifické kategorie cizinců. Dále jsou zde popisovány humanitární projekty a migrační projekty. Zpráva též charakterizuje trestnou činnost cizinců páchanou na území České republiky.

Ze skutečností ve zprávě uvedených vyplývá, že situace v oblasti migrace a integrace cizinců na území České republiky v roce 2013 nedoznala zásadních změn proti vývoji v několika posledních letech a migračně-bezpečnostní situaci v České republice lze z tohoto hlediska hodnotit jako situaci stabilní.

Dovolte mi nyní pár aktuálních dat k roku 2014. Ke dni 31. prosince 2014 bylo evidováno 451 923 cizinců s povoleným přechodným či trvalým pobytem na území České republiky, to je o 10 387 osob více než na konci roku 2013. Cizinci tak tvoří v současné populaci v České republice zhruba 4 %.

Z této zprávy a z těchto analýz vyplývají následující trendy: V České republice již žije více cizinců se statutem trvalý pobyt, a to 251 tisíc, než se statutem přechodný pobyt, kde tento statut má v současné době cca 200 tisíc cizinců. Jde o důsledek ekonomické krize, kdy od roku 2008 je příchod cizinců víceméně stabilní. Počet cizinců ze zemí mimo Evropskou unii je 266 tisíc, z nichž téměř dvě třetiny, 67 %, pobývají na území s trvalým pobytem. Počet cizinců ze zemí Evropské unie je 185 tisíc, nicméně občané tohoto prostoru se nemají povinnost registrovat a reálné číslo je tedy pravděpodobně vyšší. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP