(12.20 hodin)
(pokračuje Okamura)

Já jenom řeknu dvě krátké věty, o co se v té knize jedná, nebudu zdržovat. A jsem rád, že i Policie České republiky, jak jsem se dočetl v médiích, má dokonce několik odborných posudků, že ten zásah byl oprávněný. Říkal to pan Robert Šlachta.

Kniha mimo jiné připomíná jeden z principů islámského práva a tou je nerovnoprávnost nevěřících s muslimy před Alláhem a jeho zákony. Píše, a cituji, jednu větu: "Obnáší to i skupinový závazek, že zavedeme Alláhovy zákony všude na zemi. A proto jsou věřící v Alláhových očích vysoko nadřazeni nevěřícím, protože přijímají své odpovědnosti." A dále kniha v jiné větě dovozuje, že stávající demokracie, to znamená náš systém, odporují islámu a víře v Alláha. A opět cituji jednu větu. Jelikož termín ibada znamená naprostou poslušnost a Alláh je považován za nejvyššího zákonodárce, tak zavedení světských právních systémů, to znamená i našeho, jež se nezakládají na Alláhových zákonech šaríja, je aktem nevíry v Alláhem zjevené zákony, píše autor na 26. straně. Takže takováto kniha.

Podle mého názoru zcela oprávněný zásah policie, ale jak je vidět, tak ještě se policie málem musela za ten zásah omlouvat. A když si ti muslimové roztáhli koberce vedle Ministerstva vnitra, jestli si na to pamatujete, s tímto panem Alrawim v čele, který tady hlásá takového věci, tak ještě jim tady málem multikulti scéna zatleskala, a naši pravdoláskaři v čele s panem Dienstbierem, s paní Šabatovou, možná i s panem Halíkem.

To znamená, já opravdu v tomto ohledu podporuji pana ministra, protože se zachoval statečně a má názory, s kterými mnohdy souhlasím. Ale jenom bych poprosil odpověď na tu otázku, co je to ten extremismus. Tam by mě zajímalo ano - ne, ta vyjádření pana Alrawiho a samozřejmě to předtím, co jsem říkal, ten celkový náhled, nebo zdali bude předložena nějaká strategie vlády, abychom se skutečně zamysleli nad příčinami nespokojenosti té majority. Nikoliv že za to může majorita a že majorita jsou rasisté a xenofobové. To je přece úplný nesmysl. To by tady bylo 80 % nebo 90 % xenofobů a rasistů, kteří nejsou spokojeni s těmi různými nepřizpůsobivými menšinami. To znamená ne nějakou nesmyslnou strategii, ale skutečně reálnou strategii, která by to uvedla na správnou míru. A já říkám, že nejlepší strategie je přinutit lidi pracovat. Práce a čest. Ostatně to už je heslo, které říkal v minulosti někdo jiný, ale platí, mimochodem, vážení přátelé, dodnes a trošku na to zapomínáme. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Tomio Okamurovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Roman Váňa, pak eviduji přihlášku pana ministra. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Roman Váňa: Vážený pane předsedající, dámy a pánové. Já bych chtěl požádat pana předsedu Okamuru prostřednictvím pana předsedajícího, aby neurážel občany České republiky, že jsou ovce. Nemyslím si, že je to vhodné z tohoto místa takto říkat. To zaprvé.

A zadruhé bych ho chtěl požádat, aby Poslaneckou sněmovnu, nebo alespoň mě neoslovoval slovem přátelé. Nejsme přátelé a to říkám ze svého pohledu. A z pohledu pana Okamury, slyšel jsem, že v Úsvitu se nesmí přátelit s jinými politiky stejně, takže myslím, že to není vhodné. Děkuji. (Potlesk zleva.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji poslanci Romanu Váňovi. Nyní pan ministr vnitra. Prosím, pane ministře, máte slovo.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem zrovna chtěl pochválit práci bezpečnostního výboru, v jehož čele je Roman Váňa. A není to proto, že jsme ze stejné politické strany a jsme přátelé, my si tak i říkáme dokonce, ale je to proto, že ten výbor hledá cesty. My nemůžeme na fóru Poslanecké sněmovny, na plénu si myslet, že najdeme nějaký samospásný materiál. To je o tom, abychom ho hledali ve výborech, a Roman Váňa tu úlohu se svými kolegy z výboru plní velice dobře. A to při diskusi s policejním prezidentem, dejme tomu se zástupci GIBSu. Ale byl jsem naposled na schůzce, kde byly všechny tři naše tajné služby, zástupci výboru, a o těchto tématech jsme velice podrobně hovořili.

Já si myslím, že Česká republika v minulosti zapomněla na to, že bezpečnostní prostor je potřeba rozvíjet, a úsporná opatření se dotkla například takových věcí, jako bylo snížení kapacit BIS o 20 %. Já tu nechci řešit škrty a další věci. Nechci tady atmosféru v Poslanecké sněmovně jitřit. Ale sebrat BIS v době, kdy se bezpečnostní rizika výrazně zvyšovala, 20 % jejích kapacit, prostě dobře nebylo. Jsme na začátku nového trendu a nového postupu, kdy vláda a Poslanecká sněmovna musí najít peníze a odvahu k tomu, aby řekla, že bezpečnostní prostor je důležitý. Pokud to neuděláme, dáme prostor populistům.

K vaší otázce, prostřednictvím pana předsedajícího vážený pane poslanče Okamuro, k tomu, jestli to je, nebo není trestní čin, to, co říkal ten zástupce muslimské komunity. Já to nevím. Jestli se mě ptáte, jestli se mi ty výroky líbí, no tak se mi nelíbí. Stejně tak se mi nelíbí ani výroky o 11. září, které jsem někde zachytil, i o tom, že bychom měli umožnit aplikaci práva šaríja. Ale nemyslím si, že politici české vlády by měli eskalovat tento problém. Ten problém v muslimské komunitě se týká její naprosté minority a já bych byl nerad, abychom toto přenesli na základní eskalaci mezi českou vládou a vyznavači určitého náboženství. To o tom určitě není.

Ten zásah se ukázal jako oprávněný. Posudek, který má policie v minulých týdnech k dispozici, prokazuje, že ta kniha byla závadová, to znamená, náš postoj tehdy se dnes ukazuje jako legitimní a správný. A to je asi vše, co jsem v současné době k té věci schopen říci.

V otázce různých příprav, kdy stát analyzuje, řeší svoje problémy a záměry v bezpečnostní oblasti, těch analýz je velké množství. Já jsem připraven, pokud bude Poslanecká sněmovna chtít, ty analýzy nasdílet a de facto poslancům napsat odkazy na veřejně dostupné analýzy Ministerstva vnitra v oblasti prevence kriminality. Dejme tomu, dneska je velmi aktuální kyberzločin. To je otázka NBÚ, který je v současné době garantem boje v této oblasti. A to je možná také na samostatný seminář, primárně s výborem bezpečnostním, případně výborem pro obranu.

Mohli bychom mluvit dlouhé a dlouhé hodiny. Takže jednoduchá odpověď na tu otázku: Nevím, ale každý občan České republiky, ať už má občanství, nebo trvalý pobyt, je zodpovědný za své výroky. A pokud se takové výroky dějí, já předpokládám, že minimálně po dnešní diskusi v Poslanecké sněmovně policie tyto výroky prověří. A bude prověřovat výroky každého takového člověka žijícího na území České republiky, zda se nedopouští trestného činu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi. Mám jinou přihlášku do rozpravy. Ano, pan předseda Tomio Okamura. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, tak teď jsem byl upozorněn, že zrovna možná byla špatně pochopena slova, protože někdo z poslanců zřejmě nerozumí slovům politická nekorektnost. To byla pochvala panu ministrovi, protože být politicky nekorektní je správné z mého pohledu. Ne že nekorektní, ale politicky nekorektní, což znamená, že mluví na rovinu, to, co si myslí.

A jenom tady na pana poslance Váňu. Já jsem se musel zeptat, jak se vlastně jmenuje, protože já jsem ho tady ve Sněmovně upřímně řečeno nezaregistroval, takže jsem se zeptal kolegů, kdo to vlastně mluvil tady vůči mně. Takže děkuji, že jsem si vás všiml teď, když jste vystoupil na mikrofon, abych na vás vůbec zareagoval.

Ale já jsem říkal, že stát dělá z občanů ovce, že platí daně. Ano, vy v ČSSD jste vyždímali občany tak, váš premiér Stanislav Gross, 100 milionů korun, nějak zázračně zbohatl. A odkud asi zbohatl? Vyždímali jste z lidí daně, vy, ČSSD, pane Váňo prostřednictvím pana předsedajícího. A kdo myslíte, že mu to zaplatil? Vy z kapsy, nebo nějaký privátní podnik? Váš premiér pan Sobotka - privatizace OKD. Ernst and Young, světová auditorská firma, sdělila, že ta privatizace je předražená minimálně o 20 miliard. A kdo že to zaplatil, tu privatizaci OKD? Já myslel, že daňoví poplatníci ze svých daní, pane Váňo! Nebo vy? Nebo soukromá firma? Ano, panu Bakalovi to šlo do kapsy eventuálně! Respektive ten měl tu privatizaci levnější.

Ale vážený kolego, že vy tady mě napadnete na výraz, že já jsem řekl, že občané tady platí jak ovce daně, jsou ždímaní státem, a pak mají nedůstojné důchody kvůli vašim vládám, většina lidí do 10 tisíc, že se často senioři kvůli vašim vládám, i dalším samozřejmě, rozmýšlejí, jestli koupí o Velikonocích, které budou za chvíli, plato vajec navíc, nebo ne, tak to tedy je absolutně drzost, pane Váňo prostřednictvím pana předsedajícího! Já jsem v žádné vládě nebyl. Vy jste zadlužili zemi až po uši. Budou to splácet i další generace, včetně našich dětí. Nevím, jestli máte děti. A vy ještě říkáte, že občané nejsou ždímáni z daní. No tak, ano, já vám to tady zopakuji ještě jednou. Občané tady platí daně jako ovce kvůli takovým, jako jsou vaše vlády, stát je zadlužený až po uši, a nemají ani na důstojné sociální zabezpečení. Dva miliony lidí jsou na hranici chudoby, pane Váňo prostřednictvím pana předsedajícího. Vy asi žijete v nějakém akváriu tady ve Sněmovně nebo na Marsu. Vy jste byli u vlády! ***




Přihlásit/registrovat se do ISP