(11.10 hodin)
(pokračuje Válková)
Ještě jedno jazykové upozornění. Znění návrhu upravovaná v průběhu vyjednávání v orgánech EU bohužel obvykle nejsou dostupná v českém jazyce, pouze v angličtině. Překlady se vyhotovují pouze na začátku, v okamžiku, kdy návrh předkládá Evropská komise, a na konci, poté, co je návrh schválen Radou EU a Evropským parlamentem, čili už to finální znění. Z tohoto důvodu nemohlo být Parlamentu ČR momentálně předloženo aktuální české znění návrhu, protože nejsme ani na tom samotném začátku, ten máme v češtině, ani na tom konci finální verze.
Dovoluji si tedy požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení předchozího souhlasu s předloženým návrhem. Chci zdůraznit, že vláda České republiky si předchozí souhlas Parlamentu České republiky vždycky vyžádá znovu, pokud by doznala v průběhu projednávání nyní předkládaná verze podstatných obsahových změn. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní ministryni spravedlnosti. Předseda Poslanecké sněmovny přikázal svým rozhodnutím číslo 26 ze dne 18. listopadu 2014 tento návrh k projednání výboru pro evropské záležitosti a stanovil mu k tomu lhůtu do 10. prosince 2014 do 10 hodin. Výbor navrhl projednat a přijmout usnesení, která vám byla doručena jako sněmovní tisk 362-E/1 a 2.
Prosím nyní, aby slovo dostal zpravodaj výboru pan poslanec Ondřej Benešík, informoval vás o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, vážená vládo, paní ministryně, výbor pro evropské záležitosti se tímto bodem zabýval 9. prosince, takže lhůtu jsme stihli. Nyní dovolte, abych přečetl doporučující usnesení, protože mám za to, že paní ministryně tento bod osvětlila tak, jak měla, poměrně vyčerpávajícím způsobem, a proto není důvod se opakovat.
Nyní tedy k tomuto usnesení: Výbor pro evropské záležitosti po vyslechnutí informace náměstka ministryně spravedlnosti Mgr. Petra Jägra, po vyslechnutí zpravodajské zprávy poslance Ondřeje Benešíka a po rozpravě doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyslovuje předchozí souhlas s návrhem nařízení Evropského parlamentu a Rady o statutu evropské nadace, kterým se zavádí v oblasti práva Evropské unie jednotná nadnárodní právní forma nadace, jež bude existovat paralelně vedle národních nadací. Tolik doporučující usnesení.
Ještě bych se s dovolením krátce vyjádřil k tomu, co tu zmínila paní ministryně, a sice že v době, když jsme projednávali tento návrh, tak návrh nebyl finální. My jsme se nicméně usnesli, a předpokládám, že Sněmovna se taktéž usnese k tomu aktuálnímu znění, a proto jsme přijali doprovodné usnesení, které připomíná víceméně to, co by vláda stejně udělala, ale přece jen pro pořádek, a sice pokud by se podstatné rysy návrhu měnily nebo došlo by k návrhům nějakých nových záležitostí, proto jsme upozornili vládu na to, že v takovém případě musí s takto upraveným návrhem přijít do Poslanecké sněmovny opět. Já bych proto s dovolením jen pro pořádek právě přečetl doprovodná usnesení, která se k tomuto vztahují:
Výbor pro evropské záležitosti po vyslechnutí informace náměstka ministryně spravedlnosti Mgr. Petra Jägra, po vyslechnutí zpravodajské zprávy poslance Ondřeje Benešíka a po rozpravě
1. zastává názor, že k účinnému zajištění kontroly vlády Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky ve smyslu § 109i písm. f) zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů, nad rozhodnutími, která vláda za Českou republika přijímá v orgánech Evropské unie, by mělo být Poslanecké sněmovně k vyslovení předchozího souhlasu vždy předloženo takové znění dokumentů, které již odráží politickou dohodu členských států;
2. dodává, že nemá věcné výhrady k obsahu předloženého znění návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o statutu evropské nadace, kterým se zavádí v oblasti práva Evropské unie jednotná nadnárodní právní forma nadace, jež bude existovat paralelně vedle národních nadací;
3. žádá vládu, aby v případě změn podstatných prvků předloženého dokumentu nebo při úpravě nových otázek v návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o statutu evropské nadace, kterým se zavádí v oblasti práva Evropské unie jednotná nadnárodní právní forma nadace, jež bude existovat paralelně vedle národních nadací, znovu předložila návrh na vyslovení předchozího souhlasu Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a k tomuto návrhu přiložila aktuální znění dokumentu;
4. žádá vládu, aby informovala Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky o dalším průběhu projednávání dokumentu v orgánech Evropské unie;
5. žádá vládu, aby při vyjednávání finální podoby nařízení vyhodnotila daňová rizika.
Tolik doprovodné usnesení výboru pro evropské záležitosti. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Benešíkovi a otevírám obecnou rozpravu, do které v tuto chvíli neeviduji žádnou přihlášku. Jen upozorňuji, že v rozpravě lze podle § 109 jednacího řádu podat pouze návrh na zamítnutí nebo návrh na odročení projednání návrhů vlády. Jestli se nikdo do rozpravy nehlásí, rozpravu končím. Ptám se na závěrečná slova paní ministryně, případně pana zpravodaje. Není tomu tak. Budeme tedy hlasovat o návrhu usnesení, protože návrh na zamítnutí nepadl. Přivolám naše kolegy z předsálí.
Zahajuji hlasování o návrhu usnesení tak, jak jej přednesl pan zpravodaj výboru pro evropské záležitosti pan poslanec Benešík. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 37. Přihlášeno je 155 poslankyň a poslanců, pro 124, proti žádný. Návrh byl přijat. Děkuji paní ministryni a panu zpravodaji.
Dalším bodem našeho jednání je
65.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou
a Srbskou republikou o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací
podepsaná v Bělehradu dne 13. května 2013
/sněmovní tisk 285/ - druhé čtení
Prosím, aby se za vládu ujal slova - nebude to pan premiér, bude to pan skoro premiér, pan ministr vnitra Milan Chovanec. Prosím, pane ministře.
Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, při stanovování priorit v oblasti sjednávání smluv o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací vychází Národní bezpečnostní úřad z praktické potřeby výměny těchto informací s konkrétními státy v souladu se zahraničně politickými zájmy České republiky. Je potřeba zdůraznit, že smlouvy o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací jsou sjednávány jen s těmi státy, které prokážou schopnost zajistit reciproční poskytování informací s Českou republikou a bezpečnost těchto přenosů.
Současné česko-srbské vztahy jsou tradičně na velmi dobré úrovni. Česká republika podporuje integraci Srbska do evropských struktur. Všestranný rozvoj politických, ekonomických a kulturních vztahů patří mezi důležité cíle české zahraniční politiky. V současné době Úřad poskytuje svému srbskému protějšku asistenci v oblasti právního rámce ochrany utajovaných informací a dále i v jednotlivých oblastech bezpečnosti, ať už personální, průmyslové, fyzické, administrativní a další. Úřad dále poskytuje i asistenci v oblasti kybernetické bezpečnosti mezi oběma státy. ***