Čtvrtek 22. ledna 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Petr Gazdík)
65.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou
a Srbskou republikou o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací
podepsaná v Bělehradu dne 13. května 2013
/sněmovní tisk 285/ - druhé čtení
Prosím, aby se za vládu ujal slova - nebude to pan premiér, bude to pan skoro premiér, pan ministr vnitra Milan Chovanec. Prosím, pane ministře.
Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, při stanovování priorit v oblasti sjednávání smluv o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací vychází Národní bezpečnostní úřad z praktické potřeby výměny těchto informací s konkrétními státy v souladu se zahraničně politickými zájmy České republiky. Je potřeba zdůraznit, že smlouvy o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací jsou sjednávány jen s těmi státy, které prokážou schopnost zajistit reciproční poskytování informací s Českou republikou a bezpečnost těchto přenosů.
Současné česko-srbské vztahy jsou tradičně na velmi dobré úrovni. Česká republika podporuje integraci Srbska do evropských struktur. Všestranný rozvoj politických, ekonomických a kulturních vztahů patří mezi důležité cíle české zahraniční politiky. V současné době Úřad poskytuje svému srbskému protějšku asistenci v oblasti právního rámce ochrany utajovaných informací a dále i v jednotlivých oblastech bezpečnosti, ať už personální, průmyslové, fyzické, administrativní a další. Úřad dále poskytuje i asistenci v oblasti kybernetické bezpečnosti mezi oběma státy.
Vzhledem k tomu, že Srbsko je signatářem bezpečnostní dohody s NATO v rámci Partnerství pro mír, kandidátskou zemí pro přístup k Evropské unii a v posledních letech dochází v mnoha oblastech k obnově intenzivní spolupráce České republiky a Srbska, je sjednání předložené smlouvy plně v souladu s naší zahraniční politikou.
Předkládaná smlouva je standardní smlouvou o ochraně utajovaných informací, která upravuje zejména následující oblasti- rovnocennost stupňů utajení, podmínky přístupu k utajovaným informacím a nakládání s nimi, předávání utajovaných informací, uznávání bezpečnostních oprávnění obou zemí, spolupráce bezpečnostních úřadů obou zemí, režim utajovaných smluv, režim návštěv vyžadující přístup k utajovaných informacím. To jsou tedy základní atributy této dohody.
Smlouva byla podepsaná v Bělehradu 13. května 2013 a předložena Parlamentu České republiky 29. června 2013. Vzhledem k tomu, že došlo k rozpuštění Poslanecké sněmovny, nebylo možné tuto smlouvu projednat na půdě předešlé Poslanecké sněmovny. Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu České republiky doporučil dát souhlas s ratifikací svým usnesením č. 195 ze dne 17. září 2014. Senát následně dal souhlas s ratifikací svým usnesením č. 30 3. prosince 2014. Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky doporučil dát souhlas s ratifikací svým usnesením č. 61 ze dne 13. listopadu 2014.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu vicepremiérovi. Prosím pana zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Jaroslava Foldynu, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 285/1. - Ještě předtím s přednostním právem pan ministr.
Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedající, nevím prostřednictvím koho se mám na vás obrátit. (Přímo.) Nejsem ani téměřpremiér ani vicepremiér. Prosím, abyste tyto hrátky dnes už přestal provozovat. Děkuji. (Veselost napříč sálem.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Omlouvám se prosím. Měl jsem za to, že jste skutečně vicepremiérem. A tedy v materiálech mám, že to má odůvodnit premiér.
Prosím nyní pana poslance Foldynu. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jaroslav Foldyna: Pane předsedající, děkuji vám za slovo.
Každý voják má ve své tobolce maršálskou hůl. (Veselost napříč sálem.)
Po zprávě pana ministra si dovolím přednést návrh na usnesení zahraničního výboru, který tuto smlouvu projednal na svém zasedání 13. května 2013. Zahraniční výbor doporučuje Sněmovně, aby dala souhlas k ratifikaci Smlouvy mezi Českou republikou a Srbskou republikou o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací, podepsané v Bělehradě 13. května 2013. Tolik usnesení zahraničního výboru.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Foldynovi. Otevírám rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Pokud se nikdo nehlásí, rozpravu končím a ptám se na závěrečná slova pana ministra, případně pana zpravodaje. Není zájem. Přikročíme k hlasování o usnesení navrženém zahraničním výborem. Přivolám naše kolegy z předsálí.
Zahajuji hlasování o usnesení navrženém zahraničním výborem. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování pořadové číslo 38. Přihlášeno je 154 poslankyň a poslanců. Pro 125, proti žádný. Návrh byl přijat. S návrhem usnesení byl vysloven souhlas. Děkuji panu ministrovi i panu zpravodaji.
Další bod je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.