(Jednání pokračovalo v 11.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dámy a pánové, čas na přestávku nám vypršel. (Hlásí se poslanec Okamura.) S přednostním právem - hlásíte se do diskuse k bodu, dobře. Já zazvoním a přivolám kolegy z předsálí, aby přišli, abychom mohli pokračovat v jednání.

 

Otevírám další bod a tím je

 

3.
Zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině
a o změně souvisejících zákonů
/sněmovní tisk 82/7/ - vrácený prezidentem republiky

Stanovisko prezidenta republiky s odůvodněním jeho nesouhlasu s tímto zákonem vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 82/8.

Nejdříve se táži navrhovatelky, ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, zda se chce ke stanovisku prezidenta vyjádřit. Paní ministryně chce slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Vážený pane místopředsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, já bych na začátek chtěla zopakovat, proč si myslím a jsem opravdu přesvědčena, že tento zákon je velice důležitý. Vznikal na základě nejrůznějších debat asi sedm let a vznikal proto, protože u nás je chronický nedostatek míst jak ve školkách, tak v zařízeních pro děti do tří let, která u nás prakticky neexistují. Ten požadavek vznikl do velké míry zdola, kdy nestátní neziskové organizace a zaměstnavatelé požadovali právní úpravu na to, aby se mohli oficiálně legálně starat o děti, aby mohli doplnit síť mateřských školek. V průběhu diskuse o té úpravě jsme se potýkali s extrémy, abych tak řekla, zprava zleva, ne v tom politickém slova smyslu, ale v tom, že někteří lidé říkali, že bychom měli i pro dětskou skupinu jako pro alternativní formu péče o předškolní děti dodržovat ty samé, velmi přísné hygienické standardy, jaké dodržují mateřské školky, a na druhé straně byly požadavky, aby tyto standardy byly maximálně rozvolněny. Takže se tento zákon nakonec podle mého názoru stal jakýmsi kompromisem mezi těmito dvěma polohami.

V průběhu let, kdy ten zákon se stále debatoval, si ale vlastně neziskové organizace našly cestu a začaly provozovat péči o dítě vlastně jako vedlejší činnost prostřednictvím a v rámci zákona živnostenského. Teď, jak víme, se nad zákonem o dětských skupinách rozpoutala obrovská debata. Ukázalo se, že je tady druh péče o dítě, takzvané lesní školky, které by tím zákonem měly strach, že bychom je zavřeli. Chtěla bych tady ještě jednou zdůraznit, že lesní školky už jsou v procesu registrace do sítě mateřských školek, pan ministr školství o tom opakovaně hovořil, naposled dnes do České televize. Jednání s Ministerstvem zdravotnictví o hygienických standardech speciálně pro tento typ zařízení už také započala.

Další část debaty se ukázala, když se začal ozývat Člověk v tísni, charity a nejrůznější organizace, o kterých jsme do té doby vůbec nevěděli, až do léta letošního roku, že vůbec poskytují péči o děti takového druhu, že vlastně suplují mateřské školky. Do té doby na našem ministerstvu jednala jenom mateřská centra, která celou dobu otevřeně přiznávala, že takovou péči poskytují, ale jiné organizace - znovu zdůrazňuji - se ozvaly poprvé až letos v létě. Najednou se zřejmě ukázalo, že je tady obrovské množství neziskových organizací, které padají do jakési šedé zóny a suplují tak trochu načerno mateřské školky.

Samozřejmě naším zájmem nicméně není ani lesní školky ani tyto organizace nějakým způsobem poškodit a zavřít. Já na to jen upozorňuji.

Chtěla jsem říci ještě jedno, že předpokládám, že po mně vystoupí předseda klubu KDU-ČSL, který vysvětlí, že jste se jako koaliční kluby dohodly na tom, že podáte, přehlasuje-li se veto, příslušnou novelu, tak aby se uzákonila nepovinná registrace. To znamená, že tím pádem se všechny ty organizace, které se najednou probudily a proti zákonu o dětské skupině začaly bojovat, budou moci uklidnit. Ty, které se zaregistrují, po čemž opravdu volají především zaměstnavatelé, a je jich také hodně, budou mít z toho zákona určité benefity. Budou mít daňové slevy jak zaměstnavatelé, resp. budou si moci náklady na provoz a zřízení dětské skupiny odepsat z daní, slevu na daních budou mít i rodiče, kteří dají dítě buď do mateřské školky, nebo dětské skupiny. Organizace, které nebudou zaregistrovány podle toho zákona, žádné výhody mít nebudou. Bude se to vztahovat i na peníze z Evropské unie, protože vlastně jedním z argumentů organizací, které se zaregistrovat nechtějí, bylo - nechte nás být, my nechceme veřejné peníze, chceme si to dělat samy za souhlasu rodičů.

Ještě jednou se přimlouvám, abyste návrh, tak jak teď je, podpořili s tím, že se zavážete k tomu dalšímu kroku, takže nikdo nemusí mít obavy. Ale opravdu si myslím, že ten zákon je velmi důležitý a především zaměstnavatelé a některé neziskové organizace na něj už čekají velmi dlouho. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní ministryně. Táži se, jestli se chtějí ke stanovisku prezidenta postupně vyjádřit zpravodajka výboru pro sociální politiku, paní poslankyně Hana Aulická Jírovcová. Ta se dnes omlouvá z jednání. V tom případě zpravodaj stálé komise Poslanecké sněmovny pro rodinu, rovné příležitosti a národní menšiny, pan poslanec Zdeněk Soukup. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Zdeněk Soukup: Pane předsedající, dámy a pánové, já nemám vůbec žádný důvod měnit stanovisko. To původní stanovisko, ke kterému mě zavázal, ke kterému mě vedl většinový názor členů komise Sněmovny pro rodinu, rovné příležitosti a menšiny. To stanovisko je plus pro přijetí zákona a minus pro prezidentské veto.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Táži se, zda zpravodaj výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, pan poslanec Petr Kořenek se chce také vyjádřit. Ne, nechcete se k tomu vyjádřit jako zpravodaj. Dobře.

Otevírám rozpravu, kde eviduji dva přihlášené s přednostním právem. Je to pan předseda Okamura a předseda klubu Mihola. Než vám dám slovo, mám zde jednu faktickou poznámku - pan poslanec Farský. Máte slovo, pane poslanče. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP