Pátek 31. října 2014, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jan Bartošek)

3.
Zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině
a o změně souvisejících zákonů
/sněmovní tisk 82/7/ - vrácený prezidentem republiky

Stanovisko prezidenta republiky s odůvodněním jeho nesouhlasu s tímto zákonem vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 82/8.

Nejdříve se táži navrhovatelky, ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, zda se chce ke stanovisku prezidenta vyjádřit. Paní ministryně chce slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Vážený pane místopředsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, já bych na začátek chtěla zopakovat, proč si myslím a jsem opravdu přesvědčena, že tento zákon je velice důležitý. Vznikal na základě nejrůznějších debat asi sedm let a vznikal proto, protože u nás je chronický nedostatek míst jak ve školkách, tak v zařízeních pro děti do tří let, která u nás prakticky neexistují. Ten požadavek vznikl do velké míry zdola, kdy nestátní neziskové organizace a zaměstnavatelé požadovali právní úpravu na to, aby se mohli oficiálně legálně starat o děti, aby mohli doplnit síť mateřských školek. V průběhu diskuse o té úpravě jsme se potýkali s extrémy, abych tak řekla, zprava zleva, ne v tom politickém slova smyslu, ale v tom, že někteří lidé říkali, že bychom měli i pro dětskou skupinu jako pro alternativní formu péče o předškolní děti dodržovat ty samé, velmi přísné hygienické standardy, jaké dodržují mateřské školky, a na druhé straně byly požadavky, aby tyto standardy byly maximálně rozvolněny. Takže se tento zákon nakonec podle mého názoru stal jakýmsi kompromisem mezi těmito dvěma polohami.

V průběhu let, kdy ten zákon se stále debatoval, si ale vlastně neziskové organizace našly cestu a začaly provozovat péči o dítě vlastně jako vedlejší činnost prostřednictvím a v rámci zákona živnostenského. Teď, jak víme, se nad zákonem o dětských skupinách rozpoutala obrovská debata. Ukázalo se, že je tady druh péče o dítě, takzvané lesní školky, které by tím zákonem měly strach, že bychom je zavřeli. Chtěla bych tady ještě jednou zdůraznit, že lesní školky už jsou v procesu registrace do sítě mateřských školek, pan ministr školství o tom opakovaně hovořil, naposled dnes do České televize. Jednání s Ministerstvem zdravotnictví o hygienických standardech speciálně pro tento typ zařízení už také započala.

Další část debaty se ukázala, když se začal ozývat Člověk v tísni, charity a nejrůznější organizace, o kterých jsme do té doby vůbec nevěděli, až do léta letošního roku, že vůbec poskytují péči o děti takového druhu, že vlastně suplují mateřské školky. Do té doby na našem ministerstvu jednala jenom mateřská centra, která celou dobu otevřeně přiznávala, že takovou péči poskytují, ale jiné organizace - znovu zdůrazňuji - se ozvaly poprvé až letos v létě. Najednou se zřejmě ukázalo, že je tady obrovské množství neziskových organizací, které padají do jakési šedé zóny a suplují tak trochu načerno mateřské školky.

Samozřejmě naším zájmem nicméně není ani lesní školky ani tyto organizace nějakým způsobem poškodit a zavřít. Já na to jen upozorňuji.

Chtěla jsem říci ještě jedno, že předpokládám, že po mně vystoupí předseda klubu KDU-ČSL, který vysvětlí, že jste se jako koaliční kluby dohodly na tom, že podáte, přehlasuje-li se veto, příslušnou novelu, tak aby se uzákonila nepovinná registrace. To znamená, že tím pádem se všechny ty organizace, které se najednou probudily a proti zákonu o dětské skupině začaly bojovat, budou moci uklidnit. Ty, které se zaregistrují, po čemž opravdu volají především zaměstnavatelé, a je jich také hodně, budou mít z toho zákona určité benefity. Budou mít daňové slevy jak zaměstnavatelé, resp. budou si moci náklady na provoz a zřízení dětské skupiny odepsat z daní, slevu na daních budou mít i rodiče, kteří dají dítě buď do mateřské školky, nebo dětské skupiny. Organizace, které nebudou zaregistrovány podle toho zákona, žádné výhody mít nebudou. Bude se to vztahovat i na peníze z Evropské unie, protože vlastně jedním z argumentů organizací, které se zaregistrovat nechtějí, bylo - nechte nás být, my nechceme veřejné peníze, chceme si to dělat samy za souhlasu rodičů.

Ještě jednou se přimlouvám, abyste návrh, tak jak teď je, podpořili s tím, že se zavážete k tomu dalšímu kroku, takže nikdo nemusí mít obavy. Ale opravdu si myslím, že ten zákon je velmi důležitý a především zaměstnavatelé a některé neziskové organizace na něj už čekají velmi dlouho. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní ministryně. Táži se, jestli se chtějí ke stanovisku prezidenta postupně vyjádřit zpravodajka výboru pro sociální politiku, paní poslankyně Hana Aulická Jírovcová. Ta se dnes omlouvá z jednání. V tom případě zpravodaj stálé komise Poslanecké sněmovny pro rodinu, rovné příležitosti a národní menšiny, pan poslanec Zdeněk Soukup. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Zdeněk Soukup: Pane předsedající, dámy a pánové, já nemám vůbec žádný důvod měnit stanovisko. To původní stanovisko, ke kterému mě zavázal, ke kterému mě vedl většinový názor členů komise Sněmovny pro rodinu, rovné příležitosti a menšiny. To stanovisko je plus pro přijetí zákona a minus pro prezidentské veto.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Táži se, zda zpravodaj výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, pan poslanec Petr Kořenek se chce také vyjádřit. Ne, nechcete se k tomu vyjádřit jako zpravodaj. Dobře.

Otevírám rozpravu, kde eviduji dva přihlášené s přednostním právem. Je to pan předseda Okamura a předseda klubu Mihola. Než vám dám slovo, mám zde jednu faktickou poznámku - pan poslanec Farský. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Farský: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, snažím se poslouchat ve sněmovně, abych se v těch změnách vyznal, ale tady u toho zákona skutečně už jsem zmaten. Protože to, co je teď navrhováno, abychom přehlasovali, tak ještě při schvalování tohoto zákona nám bylo tvrzeno, že nic z toho, co to způsobí, paní ministryní, že to nezpůsobí tento zákon. Že všechno bude v pořádku, že tento zákon neohrozí žádné dětské kluby, neohrozí žádné mládežnické organizace. Dneska už tady slyšíme, že ohrozí, ale že to vyřešíme rychlou novelou potom, co tento zákon schválíme ve znění, v kterém odešel ze Sněmovny.

Proboha! My chceme schvalovat zákon, o kterém víme, že je ohrožující a že je nefunkční? Tak jestli umíme připravit rychlou novelu a dohodnout se na rychlé novele, proč se zrovna nedohodneme na funkčním zákoně a neschválíme ho napoprvé a pořádně? Takovýmhle způsobem připravovat zákony a takovýmto způsobem pracovat, takovýmto způsobem rozporuplně se vyjadřovat a slibovat něco, co se později ukáže jako naprostý nesmysl, je přece zoufalá vizitka legislativní práce vlády, ale i této Sněmovny, pokud toto veto bude přehlasovávat.

Proto vás vyzývám k tomu, ať se k takovému způsobu legislativní práce nesnižujeme. A je shoda na dětských skupinách, je shoda na výsledném znění zákona. Předsedové klubů se na tom sešli a dohodli se. Tak ať ale předloží pořádný zákon a nenutí nás schvalovat zákon, o kterém dopředu víme, že ten zákon je nebezpečný a nefunkční. Já totiž po všech těch prohlášeních už nevěřím tomu, že ta novela tady projde a bude fungovat. (Potlesk vpravo.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další faktickou poznámku má paní poslankyně Nina Nováková. Máte slovo.

 

Poslankyně Nina Nováková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, chtěla bych jen vyjádřit za všechny, kteří teď poslouchali vyjádření paní ministryně, za všechny, kteří v praxi se snaží starat o děti v různých formách, ať je to charita, nebo různé skupiny, a jsem pobouřena tím, že se teď tady o nich mluví jako o něčem, co se náhle vynořilo z jakési temnoty, o čem se nevědělo, protože to prostě fungovalo. A není to vina těch lidí, kteří o děti teď pečují, že se o nich nevědělo. Když něco funguje, není nutné, aby se to hlásilo. Jsem opravdu pobouřena, že se mluví o nějaké šedé zóně u těchto lidí nebo o něčem, co je jako by pololegální atd. Život je trošku něco jiného, než to, aby - lidé nebudou čekat na to, co si vymyslí nějaké ministerstvo. Oni musí žít teď v této době. Proto jsem opravdu znovu pobouřena kvůli tomu, když někdo zpochybňuje jakýmkoli způsobem kvalitu těch, kteří se dosud o děti starají a nebyli v oficiálním systému.

Děkuji za slovo. (Potlesk vpravo.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další faktickou poznámku má paní poslankyně Langšádlová. Máte slovo.

 

Poslankyně Helena Langšádlová: Děkuji. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, jsem přihlášena do podrobné rozpravy, kde se k zákonu podrobněji vyjádřím, ale chtěla bych vás důrazně požádat, tady je připraven návrh zákona, který je identický s tím, co zde máme, pouze je tam dobrovolná registrace. My tento zákon máme připraven. My můžeme naprosto čistým legislativním procesem již teď tento zákon podepsat a nemusíme tady schvalovat paskvily a pak možné novely. To, že tady paní ministryně řekla, že o těchto formách péče nevěděla a že se provozují de facto načerno, je pro mě naprosto alarmující a nehorázné! (Potlesk vpravo.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další faktickou poznámku má přihlášenou paní ministryně práce a sociálních věcí. Máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Děkuji. Vážené poslankyně, vážení poslanci, omluvám se, možná jsem se nepřesně vyjádřila. Ale já jsem dosud přesvědčena, tak jako jsem byla, že poslanecký návrh, který jste si tady ale většinově odhlasovali, je v pořádku a že ty organizace neohrozí. Chtěla jsem vám popsat situaci, která se skutečně vynořila v létě, kdy organizace, které do té doby se tvářily, nebo nepřiznávaly, že pečují skutečně ve školkovém formátu o děti, se najednou vynořily, a já vůbec nezpochybňuji jejich práci. Já jsem jim za jejich práci velice vděčná. Ale jsem doteď přesvědčena, že nejméně polovina z nich by ani pod zákon o dětské skupině nepadla a že by to bylo v pořádku, a nabízela jsem jim pomoc. Ale to, že ony se přihlásily pozdě, to opravdu není vina ministerstva.

Opakuji, v žádném případě nezpochybňuji, jenom říkám, že je velice zajímavé, že se to vůbec v té debatě vynořilo, a pro nás je to obrovský závazek do budoucnosti, protože jak víme a jak už tady řeklo také jedno usnesení Poslanecké sněmovny v debatě k tomuto zákonu, my se musíme podívat na velice přísné standardy, které jsou určeny mateřským školkám a které jsou v podstatě překážkou pro zřizování normálních oficiálních institucí, které pečují o předškolní děti, a v tomto směru již také probíhalo jednání s Ministerstvem zdravotnictví a probíhat bude dále. Ale já jsem to tady uvedla, abychom všichni jenom věděli, že posledních sedm deset let se tady kvůli špatným pravidlům, která jsou na jedné straně velice přísná a na druhé straně velice rozvolněná, prostě ukazuje, že předškolní péče o děti funguje v jakési šedé zóně, což v žádném případě nezpochybňuje velmi užitečnou práci těchto organizací. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Další faktickou poznámku má pan poslanec Farský. Máte slovo.

 

Poslanec Jan Farský: Pevně věřím, že se posloucháme navzájem. Mě slova paní ministryně, která už dopředu víceméně zpochybňuje potřebu této novely, jenom utvrzují v riziku, že dnes schválíme špatný zákon, ale pro novelu vzápětí nebude vůle.

Znovu to zopakuji. Paní ministryně tady řekla, že novela není z jejího pohledu nutná. Mám věřit tomu, že tady bude schválena? Nevěřím, a proto pro ten zákon nebudu hlasovat. A jak zmínila kolegyně Langšádlová, ten zákon je připraven v perfektní podobě a pomalejší, než přijetí této novely, aby se to stihlo do účinností, to být nemusí, pokud zde bude vůle ke schválení. Děkuji. (Potlesk vpravo.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. A nyní přistoupíme k rozpravě. Mám zde dvě přednostní práva. První pan předseda Okamura, po něm pan předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Mihola. Máte slovo.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, dovolte mi, abych vám sdělil stanovisko hnutí Úsvit k tomuto návrhu zákona, který nám vrátil prezident republiky po svém vetu.

Zákon o dětské skupině měl původně rozšířit možnosti alternativní péče o předškolní děti. Namísto toho jsme opět sklouzli do zákona, který komplikuje něco, co už léta funguje. Zákonodárce by měl zákony šetřit a řešit jen to, co je nezbytně nutné, případně naopak přebytečné či komplikované normy postupně rušit či zjednodušovat. Bude dobré si připomenout, že zákon se vztahuje na všechna zařízení, která poskytují péči o děti, takže se např. dotkne i dětských center, kterých je v ČR přes 600 a která se starají zhruba o 30 tisíc dětí. Pravidla nového zákona se, chtěj nechtěj, vztahují i na další zařízení pro děti. Česká rada dětí a mládeže odhaduje negativní dopad tohoto zákona na dalších 10 tisíc dětí sdružených v YMCA, ve Skautu apod.

Slyším sliby, že se připravuje zvláštní řešení pro lesní školky, což by musela být opět novela tohoto čerstvě nového zákona, ale také na ta zbylá zařízení si zatím nikdo nevzpomněl. Lesní školky nebo Skaut už po několik let fungují velmi dobře, a to i bez zásahu vlády či Sněmovny, a i tam je potřeba už na základě stávající legislativy dodržovat hygienické normy. Já sám jsem lesní školku navštívil, nevím, kolik z vás ji navštívilo, a podrobně jsem se na místě, na Praze 6, informoval.

Vlády v této zemi i Sněmovna bohužel, a to bez narážky na paní ministryni, po léta fungují velmi zle a spíš neplní to, co slíbily. V případě zákonů chrlí jeden právní zmetek za druhým. Budiž příkladem občanský zákoník nebo služební zákon, normy, u nichž bylo jasné ještě před hlasováním, že jsou extrémně špatné a že je vzápětí budeme muset pracně opravovat a ihned novelizovat.

V případě tohoto zákona nemohu souhlasit s tvrzením, které tady padlo a padá v celé souvislosti s projednáváním tohoto zákona, že špatný zákon je lepší než žádný. Když vím, že je zákon špatný, podívám se, co je zlé, a pokud to jde, tak to opravím, s nikoliv že i to špatné protlačím za každou cenu a slíbím nápravu až někdy jindy. Bohužel toto je styl naší Sněmovny po celá desetiletí a bohužel s tím začala i tato vláda. Ale já si myslím, že bychom s tím měli skutečně, vážení přátelé, jednou přestat.

Proto hnutí Úsvit podporuje veto prezidenta republiky, jelikož podporujeme existenci lesních školek a dětských center, do kterých dochází až 40 tisíc dětí České republiky, a proto nebudeme hlasovat pro stávající znění zákona, které může znamenat konec těchto dobře fungujících zařízení, znovu opakuji, kam dochází mnoho desítek tisíc dětí v České republice.

Děkuji za pozornost. (Slabý potlesk z pravé části jednací síně.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a dále s přednostním právem pan předseda Mihola.

 

Poslanec Jiří Mihola: Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, dámy a pánové, já bych chtěl nejdříve deklarovat, že klub KDU-ČSL podpoří přehlasování veta prezidenta republiky. Tady k této změně postoje nebo stanoviska jsme dospěli po složitých jednáních a já myslím, že zástupci všech politických klubů, když to vezmu zleva až doprava, vědí, že jsem se o tu věc velmi staral a komunikoval ji se všemi, že to skutečně není nějaké rozhodnutí náhodné nebo jenom pod vlivem někoho nebo něčeho, že je také komunikované s těmi, kterých se tato věc týká, to znamená včetně Asociace lesních mateřských škol, Rady dětí a mládeže a dalších těch skupin dotčených, které tady byly již zmíněny předřečníky.

My respektujeme především dohodu, a to bych zde chtěl zdůraznit, která padla vlastně na koaliční radě v pondělí, kde zástupci všech tří vládních stran preferovali nakonec řešení přehlasování veta prezidenta republiky a následnou novelu, která vlastně vyřeší ten problém, totiž který by dopadal s přijetím zákona o dětských skupinách na ty zmíněné dotčené skupiny počínaje lesními mateřskými školami.

Já sám jsem pracoval s oběma možnostmi a nechci tady příliš rozebírat, kterou bych preferoval a proč, prostě obě byly na stole, jak přímo tedy nový zákon, poslanecká verze, která by šla napříč Sněmovnou, tak tedy tady ta cesta přehlasování veta a následné novely. Jako člen vládní strany respektuji tu dohodu pondělní s tím, že je zaručena následným prohlášením předsedů klubů koaličních stran. A chtěl bych tady zdůraznit, než okomentuji tady tu dohodu, o čem vlastně, aby všichni dobře věděli, k čemu jsme se přihlásili a k čemu se zavázaly ty koaliční kluby, tak bych chtěl říct, že KDU-ČSL podporuje dětské skupiny, má je ve svém programu, který slibovala voličům, takže z našeho pohledu jaksi nepodpora dětských skupin by byla samozřejmě špatně.

Čili zdůrazňuji: KDU-ČSL podporuje dětské skupiny, ale vadilo nám samozřejmě to, že by jeden zákon nebo vyřešení prostě záležitosti, částečné vyřešení záležitosti nedostatku míst v mateřských školách nabouralo tady ty předškolní alternativy. S tím jsme se nechtěli smířit, a proto vlastně přicházíme s tím, že po přijetí zákona o dětských skupinách bude v nejbližším možném termínu podán poslanecký návrh novely zákona o dětských skupinách a bude podpořen všemi třemi koaličními kluby.

Chtěl bych zdůraznit, že tato novela bude obsahovat tyto základní principy, kolem vlastně kterých se nejvíc diskuse točí: volitelnou registraci poskytovatele, potom upřesnění uživatelů benefitů, ty budou poskytnuty rodičům, kteří využívají službu péče o dítě v dětské skupině a v mateřské škole podle školského zákona, nikoliv těm neregistrovaným. Potom také terminologickou úpravu textu, přesněji řečeno se to týká škody a újmy, terminologická úprava. A poslední důležitá věc, bude tam vypuštěna ta přechodná roční lhůta pro registraci. Takže v nejbližším možném termínu, mám tady prohlášení podepsané všemi třemi předsedy koaličních klubů a takto to bylo i odsouhlaseno na koaliční radě v pondělí. Kdyby tady byl pan premiér, tak mu to prohlášení předám přímo, předám to aspoň paní ministryni (předává dokumentu paní ministryni), se kterou jsem to také několikrát do detailu prodiskutovával.

Chtěl bych tedy zdůraznit, že KDU-ČSL má důvěru ve slova předsedy klubu, ale potažmo i ve slova pana premiéra, který vlastně tady toto řešení přislíbil na koaliční radě v pondělí. Čili pro nás toto řešení je přijatelné, tedy že bude přehlasováno veto prezidenta republiky, bude přijat zákon o dětských skupinách a v nejbližším možném termínu bude přijata novela řešící tady ty záležitosti, které jsem zmínil a které jsem diskutoval. Vědí o tom i ty zúčastněné skupiny. Možná by někteří z nich preferovali tu druhou verzi, kterou jsem rovněž zmínil, ten poslanecký návrh napříč poslaneckými kluby. Každopádně akceptují tady tuto dohodu jako reálné řešení problému.

Děkuji vám za pozornost. (Slabý potlesk z pravé části jednací síně a i z vládních lavic.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Mám zde dvě faktické poznámky. Pouze upozorňuji, že na 11.30 jsme si napevno zařadili bod volby členů vyšetřovací komise, takže budu muset projednávání tohoto bodu přerušit. Ale do půl dvanácté ještě udělím slovo s faktickou poznámkou panu poslanci Pilnému. Máte slovo.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já nejsem rozhodně odborník na předškolní výchovu a ani to nebudu předstírat, ale rád bych tady řekl jednu větu. Stát by se měl vměšovat do záležitostí občanů jen tam, kde předpokládané pozitivní důsledky zásahu vysoce převyšují ty možné negativní. Evidentně to není případ tohoto zákona. A my jsme tady postaveni před binární volbu, jestli máme přehlasovat, nebo nepřehlasovat veto prezidenta. Já budu respektovat koaliční dohodu. A hlavně myslím, že novela toho zákona by měla být rychlejší a možná jednodušší cesta, jak se dostat k tomu kýženému výsledku.

Přesto bych si ale dovolil apelovat na ty, kteří budou tu novelu zpracovávat, aby přestali pracovat ve smyslu prospěchu nebo neprospěchu mateřských školek, lesních školek, dětských skupin nebo jiných zájmových institucí, ale aby pracovali a vytvořili novelu ve prospěch rodičů. Rodičům by měla být dána možnost svobodné volby, která bude podle jejich preferencí, podle jejich životního stylu a podle jejich možností, nikoliv podle vůle nebo zvůle úředníků a legislativy.

Děkuji. (Slabý potlesk z pravé části jednací síně.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a v tom případě ještě dám slovo panu poslanci Kováčikovi a poté bod přeruším. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Paní a pánové, to je vždycky taková mantra, že tedy v nejbližším možném termínu, jak teď slyšíme od pana kolegy předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL, se něco tady zásadního stane. Máme příliš mnoho zkušeností s tím, že pojem nejbližší možný termín je tak volným pojmem, že to může být za měsíc stejně jako za tři roky, a proto bych rád slyšel vysvětlení bližší než nejbližší možný termín. Kdy se tedy tento evidentní problém bude řešit tak, a tady si dovolím polemizovat, aby to bylo ne-li v zájmu rodičů, ale především v zájmu dětí. A teď nemyslím v tom úplně bezprostředním zájmu usnadnění, a tudíž omezení nějakých zákonných povinností a úprav tak, aby bylo dlouhodobě chráněno zdraví dětí a zdravý rozvoj dětí. Ale kdy tedy přijde skutečné řešení z koaliční vlády, protože tady je to evidentně koaliční dohoda, aby s čistým svědomím v zájmu dětí pro to mohly hlasovat i ostatní kluby zde v Poslanecké sněmovně? Protože z Ústavy platí, že se máme rozhodovat podle nejlepšího vědomí a svědomí, nikoli podle nějaké koaliční dohody. V případě, že to řešení přijde takové, které bude skutečně vyhovovat podle našeho názoru zájmu dětí, tak pro to potom zvedneme ruku i my, klub Komunistické strany Čech a Moravy. Tak to v této fázi za prvé, a mnohokrát jsme to tady sdělili proč.

A za druhé, příliš nevěříme, že úprava přijde ve skutečně nejbližším termínu, že to nebudou týdny nebo měsíce, že to mohou být třeba i dva tři roky. Poslanecký klub KSČM podpoří veto pana prezidenta. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. V tento moment přerušuji projednávání zákona o poskytování služby péče o dítě s tím, že projednáme pevně zařazený bod, a poté co ho projednáme, se vrátíme k zákonu o dětských skupinách.

 

Otevírám bod

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP