(15.30 hodin)
(pokračuje Stanjura)
Opět to považuji za rozumné, protože v okamžiku, kdy se změní situace v té čtvrti nebo v té lokalitě, tak samozřejmě se mění i průměrné ceny nemovitostí. Když přijde nějaká investice, něco se vybuduje, jdou ceny nahoru. V okamžiku, kdy je tam např. nevhodná ubytovna, obří, která koncentruje problémy, tak ty ceny nemovitostí jdou dolů. A mnozí z nás, mnozí z vás znají ty problémy, že ti majitelé, když tu ubytovnu zřídí, tak ty lidi vlastně přivezou z jiných měst a obcí, protože ji chtějí naplnit a chtějí mít co největší příjem z doplatků na bydlení. O těch číslech mluvila i paní ministryně v prvním či v druhém čtení, takže já myslím, že nemusím opakovat, jak nám to v zásadě geometrickou řadou roste.
Myslím si, když podpoříme ty pozměňující návrhy, tak za prvé ušetříme státnímu rozpočtu. Ubytovnám se budou věnovat jenom ti, kteří skutečně chtějí sloužit a kteří provozují sociální služby, a ti spekulanti to prostě opustí, protože to bude ekonomicky nezajímavé. A za třetí dáme pravomoc obcím, aby obce samy rozhodovaly, protože vědí mnohem lépe než my, v které lokalitě je to běžné, ve kterých se ta ubytovna ztratí a ve kterých to opravdu rozumné není.
Pak jsem podal pozměňující návrh, který je ale v zásadě totožný s návrhem paní poslankyně Nytrové, který se týká toho, že doplatek na bydlení by byl buď jenom v bytech, nebo v samostatných místnostech, které jsou zkolaudované jako byt. Vylučuje tento návrh tzv. ostatní prostory. Já myslím, že to je správné. Je mi jedno, jestli budeme hlasovat nejprve o návrhu paní poslankyně, nebo o mém, ony jsou v zásadě totožné. A je vidět, že je to pohled z obou stran politického spektra, že to není politická otázka, ale věcná, že chceme opravdu pomoct problém, který existuje, řešit. Takže vás chci ještě jednou požádat o podporu jak zvýšení pravomocí obcí, tak zastropování příspěvku na těch tisíc korun za měsíc a lůžko, tak toho pozměňujícího návrhu, který je dvakrát podaný a je vlastně totožný.
Pozměňovací návrhy, o kterých mluvím, podle mého názoru žádným způsobem nejdou proti vládnímu návrhu, ale doplňují ho. Není to jakoby alternativa, že vláda navrhuje černé a my bílé, nebo naopak. Je to skutečně doplnění. A i z té rozpravy, která tady probíhala ve druhém čtení, jsem měl pocit, že bychom se na tom shodnout mohli. Tentokrát bychom to nemuseli tak prestižně, jestli to navrhuje opozice, nebo koalice, a pomoct zejména v tomto předvolebním období. Velmi často jsme se za těch, já nevím, od minulého úterý, za těch osm dnů tak vzájemně obviňovali, kdo tady dělá kampaň nebo ne. A tohle pokud schválíme, je dobrý příspěvek do kampaně všem. Všem kandidátům. Protože budou mít větší šanci, že jim zůstanou prostředky v městské či obecní pokladně na něco jiného než na zoufalý nákup chátrajících nemovitostí, kde hrozí, že vznikne ubytovna a s tím související problémy. Děkuji. (Potlesk z řad ODS.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane předsedo. Registruji dvě faktické poznámky. První má pan poslanec Hovorka, po něm pan poslanec Schwarz. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážená paní ministryně, vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych chtěl podpořit kolegu Stanjuru v tom jeho návrhu, protože to je skutečně vážný problém a nejenom na severní Moravě, ale i ve Zlínském kraji, např. v Bystřici pod Hostýnem, kde skutečně zastupitelstvo stojí před problémem odkoupení hotelu jenom z těch důvodů, o kterých mluvil pan kolega Stanjura. Jsem rád, že i paní ministryně to neodmítla. Pokud se tam nachází legislativní problém, myslím si, že je možné to opravit v Senátu. Vřele doporučuji všem, aby tento návrh podpořili. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane poslanče. Nyní pan poslanec Schwarz se svou faktickou poznámkou.
Poslanec Bronislav Schwarz: Dobré odpoledne, pane místopředsedo, kolegyně, kolegové. Já považuji za morální, protože jsem to sám vyprovokoval, i kvůli panu předsedovi Stanjurovi, budu povídat a mluvit teď ohledně, snad to stihnu, pravomocí obcí.
My jako klub ANO jsme požádali sami - s panem Stanjurou jsme diskutovali - právě ty obce, abychom ty pravomoci obcím dali. Nevím, jestli jsme se přesně trefili, přesně ve znění, jak bychom to chtěli. Uznáváme pravomoci obcí. Je správné, že obec bude moct rozhodnout o tom, když na jejím území vznikne ubytovna a ten majitel ubytovny bude ubytovávat občany, kteří budou chtít v jednoduchosti sociální dávky a ta obec bude mluvit o tom, jestli souhlasí s tím, aby je dostávali, takže bude to jedním z bodů. Nevím, jestli jsme správně. Mám strach, že schválením můžeme vytvořit legislativní zmetek. Bylo by samozřejmě lepší, kdyby nám Senát pomohl. A paní ministryně mi to tak i nabízela, i kolegové tady z koalice, že by nám Senát pomohl a umístil by přesně tam, kam má, to, aby to nebyl legislativní zmetek. Proto z toho důvodu jsem se rozhodl vystoupit a říct, jak to ve skutečnosti bylo. Aby tady zaznělo, že opravdu podporujeme ty obce, ale nejsem si jist, jestli jsme správně paragrafovali a označili tu pravomoc obcí v tom správném zákoně a v tom správném znění. Prostě to v současné době nevím. Takže sázel jsem na Senát.
Taky je varianta možná ta, že pokud bychom se domluvili, schválili to tam dneska, aby bylo jasně vidět, co chceme, co chce tato Sněmovna, a myslím si napříč politickým spektrem, to je strašně důležité, tak se s tím nějak popasujeme. Takže opravdu dávám na zvážení, ony ty možnosti jsou, napříč politickým spektrem toto schválit. Protože na to čeká strašně moc obcí, strašně moc starostů, lidí, takže bych to nezdržoval. Dávám vám na zvážení. Já sám nevím, ale musel jsem vystoupit a říct, jak to cítím. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji, pane poslanče. Další faktickou poznámku má pan poslanec Benešík.
Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, já jsem rád, že tady panuje poměrně velký konsensus, že princip je naprosto správný. Já taktéž poměrně dobře znám situaci v Bystřici pod Hostýnem a rozhodně vím, že komunální politici, zejména starostové, chtějí mít vliv na to, aby v této věci mohli rozhodovat. Proto bych se moc přimlouval, aby se předkladatelé tohoto pozměňujícího návrhu dohodli tak, aby ta procedura, výsledek, který sledujeme, skutečně vedl k cíli, ke kterému vést má, a zbytečně abychom nevytvořili zákon, který bude nedokonalý. Takže poprosil bych všechny zainteresované, aby nad tím popřemýšleli a abychom dneska schvalovali to, co schvalovat skutečně máme, a to, co pomůže. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane poslanče. Další faktickou poznámku má pan poslanec Gabal.
Poslanec Ivan Gabal: Dobrý den, pane místopředsedo, dámy a pánové. Já bych návrh na zvýšení role obcí velmi podpořil z jednoho důvodu, který nebyl zmíněn. Já si osobně myslím, že jestliže jim dáme rozhodovací pravomoc, tak obce také převezmou spoluzodpovědnost za řešení těch sociálně vyloučených lokalit, ghett a případně ubytoven. To znamená, to by byl ten nový prvek, protože v řadě obcí se zatím zastupitelstva spíš od té odpovědnosti distancovala a tímhle ji převezmou. Chci na to jenom upozornit. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane poslanče. A nyní s přednostním právem do rozpravy registruji pana předsedu Okamuru.
Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy, vážení pánové, tento zákon v principu podporujeme. Jelikož je potřeba se skutečně vypořádat se zneužíváním dávek hmotné nouze. My právě u nás v Bystřici pod Hostýnem, tj. rodišti mé babičky a dědečka, odkud pochází celé příbuzenstvo, přesně s tímto bojujeme. Máme přímo na náměstí ubytovnu, kde máme 200, řekl bych, našich spoluobčanů nastěhovaných romské národnosti a máme to přímo mezi kostelem a radnicí, dokonce ten hotel je naplácnutý na radnici, takže samozřejmě se nám tam zvýšila různá drobná kriminalita a jsou s tím velké problémy. A z malebného městečka vlastně vzniklo město, které je pro kohokoli velmi málo přitažlivé právě z toho důvodu. A je to škoda.
Již v minulosti jsem tady ale sdělil samozřejmě řadu výtek. Znovu zdůrazňuji, že ten zákon podpořím i v tom nedokonalém stavu. Ale prostě ten problém je potřeba řešit. Zákon o hmotné nouzi měl v původní verzi předložené Úsvitem, který Sněmovna projednávala letos v zimě, maximálně zamezit zneužívání příspěvků na bydlení podnikatelům, kteří zneužívají lidské bídy a za přemrštěné peníze sestěhovávají a ubytovávají chudé v často nevyhovujících podmínkách. (Obrací se na předsedajícího kvůli hluku v sále.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Nevím, čím to je, pane předsedo, vždycky když mluvíte, vzroste míra neklidu v sále. Já poprosím, kolegyně a kolegové, abyste skutečně respektovali řečníky, ať už mluví kdokoli. Prosím, pokračujte. ***