(10.20 hodin)
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji panu zpravodaji. Mám zde faktickou poznámku. Prosím, pan poslanec Plzák.
Poslanec Pavel Plzák: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, vážený předsedající, tento pozměňovací návrh má své opodstatnění. Možná bychom se mohli zabývat i tím, jestli by procento nemohlo být ještě nižší. Jedná se vlastně o to, že tyto pracovní úrazy byly odškodňovány podle jakési vyhlášky 244, ale teď nevím přesně, která pozbyla své platnosti, a v podstatě lékaři mají problémy s tím, jak pro pojišťovnu bolestné nebo odškodnění dneska uplatňovat, protože dříve to bylo jednoduché. Napsala se diagnóza a vyhláška vám sama vyhodila body. V současné době se se souhlasem pacienta může postupovat pořád podle tohoto způsobu, ale není to, řekl bych, v souladu se zákonem, protože se řeklo, že tyto úrazy bude odškodňovat soud, a je tendence, že částky budou mnohem a mnohem vyšší, než byly doposud. Takže si myslím, že snížení procentuálního zisku pojišťovny eventuálně ještě o něco níž by stálo za úvahu. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan zpravodaj. Prosím.
Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji. Já bych rád reagoval. Samozřejmě že je možno předložit i další pozměňovací návrh, případně pozměňovací návrh k mému pozměňovacímu návrhu, ale musí to zaznít v tuto chvíli v podrobné rozpravě ve druhém čtení. Jinak to bude věcí samozřejmě přípravy nové legislativy, aby tyto věci vzala v úvahu a zohlednila. Pokud však schválíme 4 %, tak pro státní rozpočet to bude představovat ročně příjem navíc - škoda, že tu není pan ministr financí - půl miliardy korun. Takže za dva roky, než dojde k novele, to bude miliarda pro státní rozpočet. Určitě vás budou oslovovat zanedlouho přes maily, možná i osobně, zástupci Kooperativy a České pojišťovny, ale věřím, že budete tak stateční, jak byli minule poslanci v minulém volebním období.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Žádná další přihláška do podrobné rozpravy není. Podrobnou rozpravu končím. Závěrečná slova si pan ministr ani pan zpravodaj nežádají, takže vzhledem k tomu, že nepadlo nic, co by bylo hlasovatelné, končím druhé čtení tohoto návrhu a předám řízení schůze.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Dobré dopoledne. Budeme pokračovat projednáváním bodu
12.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 6/2002 Sb., o soudech,
soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších
zákonů (zákon o soudech a soudcích), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 117/ - druhé čtení
Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede pan ministr Richard Brabec. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Dobrý den. Vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, už jsem si myslel, že dneska zůstanu pouze u perzistentních polutantů, ale věren své přezdívce Brabenec zastoupím paní kolegyni Válkovou aspoň v úvodním slově. Paní kolegyně Válková je dle informací stále ještě v Senátu.
Dovolte mi tedy, abych krátce popsal vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 6/2002 Sb., o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších zákonů. Navrhovaná právní úprava předpokládá, že bude nově stanovena délka funkčního období předsedů kolegií Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu, a to na dobu pěti let. Návrh vychází z toho, že většina ostatních funkcionářů soudu, tedy předsedové a místopředsedové soudů, již délku funkčního období stanovenou má. Předseda a místopředseda Nejvyššího soudu a předseda a místopředseda Nejvyššího správního soudu jsou jmenováni na dobu deseti let, předsedové a místopředsedové vrchních, krajských a okresních soudů na dobu sedmi let. Uplynutí funkčního období bude důvodem zániku funkce předsedy kolegia příslušného soudu. Stanovení funkčního období předsedů kolegií by mělo přispět k personální obnově v těchto funkcích a k výběru optimálních osob, které by uvedené funkce měly zastávat.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji vám, pane ministře. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání ústavněprávnímu výboru. Usnesení výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 117/1. Prosím, aby se slova ujala zpravodajka ústavněprávního výboru paní poslankyně Marie Benešová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Marie Benešová: Dobré dopoledne. Paní místopředsedkyně, vážená vládo, vážení kolegové, ústavněprávní výbor na své schůzi 9. dubna 2014 projednal tento vládní návrh zákona a vyjádřil v podstatě souhlas. Současně zde byly přečteny dva pozměňovací návrhy, jeden můj a jeden kolegy Tejce, se kterými byl rovněž vysloven souhlas. Podstata těchto návrhů je taková, že předsedovi Nejvyššího soudu, který byl jmenován do funkce přede dnem 1. 10. 2008, končí funkční období dnem, kterým skončí funkční období předsedovi Nejvyššího správního soudu - to je pozměňovací návrh doktora Tejce. Pozměňovací návrh můj spočívá v doplnění zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce, a odstraňuje disproporce platových úrovní mezi soudci obecných soudů a soudci Ústavního soudu. Oba tyto návrhy byly odsouhlaseny a jsou zařazeny řádně v systému. Odkazuji proto na sněmovní dokumenty, které byly 9. 5. 2014 odsouhlaseny ústavněprávním výborem. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji paní zpravodajce. Otevírám obecnou rozpravu, do které je přihlášen pan poslanec Pospíšil a potom pan poslanec Blažek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jiří Pospíšil: Děkuji pěkně. Vážená paní předsedající, dámy a pánové, dovolte mi jenom jednu malou poznámku k tomuto návrhu zákona. Já návrh zákona velmi vítám, protože předsedové kolegií byli v zásadě poslední funkcionáři v justici, kteří měli časově neomezené mandáty. Časově omezené mandáty pro předsedy soudu se podařilo prosadit v době Topolánkovy vlády novelou zákona o soudech a soudcích, na které jsem měl tu čest také pracovat a tady ji prosadit. Nicméně je třeba k tomuto A, to znamená časově omezené mandáty, říci i jisté doporučení do budoucna. Já doufám a tak si i koncipuji své krátké vystoupení jako jakési doporučení této vládě a paní ministryni spravedlnosti - která tady bohužel není. (V sále je obrovský hluk.)
Myslím si, že je třeba, aby tato novela, která je dílčí a velmi krátká, byla doplněna v budoucnosti rozsáhlejší novelou zákona o soudech a soudcích, která jasně stanoví pravidla pro výběrová řízení pro funkcionáře soudů a také pro jednotlivé soudce. My jsme rozsáhlou koncepční novelu už připravili, to znamená je napsaná, je možné ji oprášit, bavit se o ní. Bohužel nebyla už schválena. Myslím si, že to je strašně důležité, pokud chceme odstranit řekněme disonance a mediální problémy, které jsou například nyní spojeny s výběrem nového předsedy soudu pro severní Čechy. Pokud zde budou jasná a zákonná pravidla, jak se předsedové soudů a jednotliví soudci budou vybírat, pak se odstraní, řekněme, veřejná debata o tom, nakolik výběrové řízení bylo otevřené a objektivní, nakolik proběhlo podle pravidel a tak dále. Zkrátka a dobře, příklad severních Čech jasně ukazuje, že nevystačíme pouze s interními předpisy vydanými ministrem, ale že pro výběrová řízení předsedů soudů je třeba mít zákonná jasná pravidla, která budou jaksi všeobecně seznatelná a budou platit i do budoucna, to znamená nebude je moct jednotlivý ministr měnit a upravovat.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane poslanče, já se omlouvám, že vás přerušuji, ale prosím kolegy a kolegyně, aby ztišili své hlasy. Pokud máte něco důležitého, co potřebujete projednat, učiňte tak v předsálí, protože opravdu člověk, který mluví u řečnického pultíku, nemá sílu vás překřičet. Já si myslím, že to není takový problém. Prosím, abyste se ztišili. Děkuji. ***