(12.50 hodin)
(pokračuje Hamáček)
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s takto navrženým usnesením. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování má pořadové číslo 198, přihlášeno 126, pro 110, proti nikdo. Návrh byl přijat. Končím bod 38.
Otevírám bod
39.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Republikou Kosovo
o zamezení dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní
z příjmu, která byla podepsána v Prištině dne 26. listopadu 2013
/sněmovní tisk 123/ - prvé čtení
Tento bod byl podle mých informací a podkladů přerušen v obecné rozpravě ve čtvrtek 20. 3. 2014. Jedná se o smlouvu o zamezení dvojímu zdanění mezi Českou republikou a republikou Kosovo. Jsme tedy v obecné rozpravě a já se ptám, kdo se hlásí. Pokud nikdo, tak jenom abychom si vyjasnili některé věci.
Pan poslanec Foldyna ve své zpravodajské zprávě řekl, že doporučuje neprojednávat a navrhuje odložit. Pokud trvá na tomto návrhu, tak tento návrh musí být přednesen v rozpravě a musí být upřesněn. Dávám vám tedy slovo, pane poslanče, abyste tak mohl učinit. Prosím.
Poslanec Jaroslav Foldyna: Pane předsedající, děkuji vám za to, že jste mi dal slovo. Já si myslím, že se od té doby vůbec nic nezměnilo, český Parlament nemá co projednávat. Jakýsi stát Kosovo pro český Parlament neexistuje. Z mezinárodního práva členem OSN není, nevidím důvod, proč bychom to měli projednávat. Myslím, že se tím neustále zdržujeme a vláda by na to měla zareagovat a možná se opravit, protože se mýlila v době, kdy pan Topolánek s panem Schwarzenbergem uznali Kosovo a způsobili tuto chybu, že nás to neustále tady zdržuje. Tak by možná vláda, aby nás to již nezdržovalo, měla revokovat své usnesení a zrušit to.
V případě, že bychom o tom pokračovali, což samozřejmě může být možné a budeme třeba hlasovat o takovéto smlouvě, musíme se připravit na to, že zítra budeme hlasovat o tom, že ta Ukrajina byla rozdělena, že to tak je, pakliže nejsme pokrytci. Já se domnívám, že na rozdíl od tehdejší vlády my pokrytci nejsme, takže doporučuji odložit to ad acta.
Předseda PSP Jan Hamáček: No, to nebude tak jednoduché. Já ještě konzultuji § 63 jednacího řádu. Podle tohoto paragrafu lze podat návrh na odročení, návrh na zamítnutí, který tedy podala kolegyně Konečná, návrh na odkázání jinému orgánu Sněmovny, návrh jiné předlohy, návrh pozměňovací, návrh eventuální, návrh na odložení ad acta nevím, to se obávám, že - já si myslím, že... (Hlásí se poslanec Foldyna.) Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jaroslav Foldyna: Já děkuji za ten výčet možností. Já si myslím, protože už jsme jednou absolvovali odložení, a jak vidíte, nic se v tom mezidobí nestalo, nedošlo k narovnání mezinárodních smluv, takže já se domnívám, že v této chvíli bychom měli přistoupit k tomu, co navrhla paní Konečná, a to je zamítnutí návrhu.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, že jste mi to zjednodušil. Tím pádem se připojujete k návrhu paní poslankyně Konečné a podporujete tedy návrh na zamítnutí.
Pan poslanec Schwarz má slovo s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo, potom pan ministr.
Poslanec Bronislav Schwarz: Pane předsedo, kolegyně, kolegové, já bych se chtěl tedy zeptat, protože vím, že tam pracují firmy, vím, proč to dělá kolega, má prostě vztah k té zemi nebo k okolí té země, ale co budeme dělat s těmi firmami, které tam pracují? Jsou tam naši lidé, aspoň 350-400 lidí odvádí nějaké ty daně. Tak jenom ať udělá jiné řešení, které by těm lidem pomohlo při odvodu daní. To je hodně důležité, protože to se týká financí.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, děkuji. Teď několik faktických. Pan ministr posečká. Paní poslankyně Černochová, pan poslanec Foldyna.
Poslankyně Jana Černochová: Vzhledem k tomu, že nám tady chybí pan ministr financí, od kterého bychom se zřejmě měli dozvědět, co by postup, který navrhuje pan poslanec Foldyna, znamenal, tak já navrhuji tento bod přerušit.
Předseda PSP Jan Hamáček: Beru to jako procedurální návrh, paní poslankyně. V tom případě, pokud jde o procedurální návrh a pokud pan poslanec Foldyna nechce dát protinávrh k tomuto procedurálnímu návrhu, tak já o tom musím nechat hlasovat. To znamená, že je zde návrh na přerušení do doby přítomnosti ministra financí. Chápal jsem to správně? Ano.
Takže obdobné hlasování, které jsme měli před asi šesti body u MPSV. Návrh zní, že Poslanecká sněmovna přerušuje projednávání tohoto bodu do doby přítomnosti ministra financí.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování má pořadové číslo 199, přihlášeno je 126, pro 96, proti 5. Tento návrh byl přijat. Přerušuji projednávání bodu číslo 39.
Otevírám bod
40.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Doplňková smlouva pozměňující
Smlouvu o sociálním zabezpečení mezi Českou republikou
a Spojenými státy americkými, podepsaná v Praze 23. září 2013
/sněmovní tisk 136/ - prvé čtení
Univerzální voják pan ministr Brabenec uvede místo. (Smích v sále, potlesk.) Ano, já se vám, pane ministře, hluboce omlouvám, ale je to prostě nakažlivé.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec A je to. Objeví se to i ve stenozáznamu a teď už mi to definitivně nikdo neodpáře.
Předseda PSP Jan Hamáček: Moc se omlouvám, máte slovo.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Nebudu určitě požadovat změnu stenozáznamu. Já si myslím, že po té dnešní schůzi je to i zbytečné, protože si myslím, že Brabec mi už nikdo nikdy neřekne.
Vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové, byť jsem v předchozím bodu za paní kolegyni ministryni Marksovou neuspěl, tak si troufám - byť mi tedy sebevědomí mírně pokleslo - znovu s dalším bodem a uvidíme, jak se to vyvine tentokrát.
Dovolte mi vás seznámit stručně s návrhem na ratifikaci dvoustranné smlouvy o sociálním zabezpečení se Spojenými státy americkými, sněmovní tisk 136. Obsahem velmi krátkého dokumentu je doplnění již existující smlouvy o českém zdravotním pojištění tak, aby při placení pojistného zajistila stejná práva a povinnosti americkým občanům vysílaným do České republiky tak, jako je mají čeští občané vysílaní do Spojených států. Ti totiž, pokud podle stávající smlouvy o sociálním zabezpečení zůstávají pojištěni v českém systému, neplatí ve Spojených státech příspěvky na zdravotní pojištění, zatímco v opačném případě tomu tak není. Občané Spojených států jsou nuceni v České republice odvádět příspěvky na zdravotní pojištění i v případech, kdy zůstávají kryti americkým systémem zahrnujícím i pojištění na zdravotní péči. Tato jistá disproporce je důsledkem kolize dvou různých systémů a kromě zajištění stejných práv na obou stranách je smyslem předloženého návrhu i naplnění jednoho z hlavních cílů tohoto druhu smluv, aby ze stejné výdělečné činnosti nebylo placeno dvojí pojištění. Jde tedy o obdobu toho, co například v daňové oblasti sledují smlouvy o zamezení dvojího zdanění, jedna z nichž byla projednávána v předchozím bodě.
Samotný obsah doplňkové smlouvy je (nesrozumitelné) v předkládací zprávě návrhu, a proto si dovoluji požádat Poslaneckou sněmovnu o propuštění návrhu do druhého čtení. Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji a prosím zpravodaje pro prvé čtení pana poslance Pavla Plzáka, aby se ujal slova. (Poslanec Rais upozorňuje předsedu, že byl požádán poslancem Plzákem, aby ho v nepřítomnosti zastoupil.) Ano, pan poslanec Rais. Je to v prvém čtení, takže musíme hlasovat o změně zpravodaje.
Kdo souhlasí s tím, aby se místo zpravodaje pana poslance Plzáka ujal slova pan poslanec Rais, ať prosím stiskne tlačítko a zvedne ruku v hlasování, které jsem zahájil. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování pořadové číslo 200, přihlášeno 123, pro 103, proti nikdo. Dostal jste důvěru, pane poslanče. ***