(11.20 hodin)
Poslankyně Jitka Chalánková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dovolte, abych pohovořila k tomuto návrhu zákona z pohledu konzervativní političky. Sleduji tento návrh již několik let, vím i o tom, že tam byl záměr poskytování vzájemné rodičovské výpomoci, ten tam obsažen v současnosti není. Možná jsem také trošku ve střetu zájmů, protože jsem dětskou lékařkou a pracovala jsem dokonce jako lékařka, která provozovala dohled nad jeslovou péčí. V roce 1989 a 1990 se v podstatě dětským lékařům ulevilo, že péče v jeslových zařízeních skončila, protože jsme sami velmi dobře věděli, co to pro děti znamená, jaké nemoci, jaké komplikace zdravotního stavu a nedoléčené děti, které se do těchto kolektivů dostávaly. Ale to už je dávná minulost. Kromě toho jsem také maminka čtyř dětí, takže mohu porovnat způsoby péče v dobách dřívějších i v dobách méně dřívějších.
Slyšeli jsme tady něco o analýze OECD a doporučení, kolik by znamenal návrat maminek na trh práce pro příjem do státního rozpočtu. Dá se to vyčíslit asi na těch 5-7 mld. korun, pokud by nastoupily hned nebo co nejdříve a děti daly do péče. Zde je nutné se zastavit také nad tím, co vlastně a jakým způsobem se dá zohlednit, spočítat a ocenit péče maminek, které pečují o své děti doma, protože péče o děti doma, zejména péče do tří let, za pediatry snad až do čtyř, je určitě pro děti úplně nejlepší.
Já tento návrh podpořím s tou výhradou, že jednak je to doplnění těch základních služeb péče o předškolní děti, tak jak jsme slyšeli v konkrétních příspěvcích, které jsou jistě vhodné, a to se týká těch žen, které potřebují dítě pohlídat na kratší dobu v týdnu, které se věnují např. vědecké práci apod. Tam si myslím, že je to vhodné. Viděli jsme i takové velmi pěkné prezentace ze zemí kolem nás, kde takto tyto skupiny péče o děti v dětské skupině fungují. Zde je důležité také vytvořit prostředí pro to, aby maminky mohly být zaměstnány na zkrácené úvazky. Za klub TOP 09 mohu říci, že na tomto legislativním návrhu již pracujeme.
Ale znovu se vracím k doporučení OECD, aby se ženy, jak jsme v posledních dnech četli a slyšeli, vracely rychle do práce. Toto určitě není úplně správný pohled pro rodinnou politiku. Je to politika zaměstnanosti. Na některá doporučení OECD reagujeme, některá odkládáme, pokud se nám nehodí, a nereagujeme. To je jiná kapitola, kterou otevřu až někdy jindy.
Jsem ráda, že se Ministerstvo práce a sociálních věcí, podobně jako někteří velcí zaměstnavatelé, vrátilo k velmi úspěšnému projektu Audit rodina a zaměstnání. Domnívám se, že tento projekt není drahý, ale může ukázat, jakým způsobem se dá sladit rodina a zaměstnanost.
Ale vracím se k tomu, co jsem řekla, že chci vystoupit také z pozice konzervativní političky. Zcela zde opomíjíme přínos rodiny pro péči o děti, péči maminek doma, která se dokonce dá i nějakým způsobem finančně spočítat. Tyto částky jsou velmi, velmi vysoké a je potřeba umět v tomto kontextu zohlednit péči maminek o své děti a uvědomit si, že rodina je tím základním kamenem a základním místem výchovy dětí. Samozřejmě, že taková věc se nezohlední nějakým konkrétním okamžitým přínosem do státního rozpočtu, ta se ukáže, až nám ty generace dětí dorostou, jaké vlastně jsme vychovali lidi - jestli lidi statečné, odvážné, nebojácné, anebo frustrované z toho, že museli velmi rychle od maminek pryč.
Z tohoto důvodu jsem se domluvila i s kolegyněmi za TOP 09, aby nedocházelo k znerovnoprávnění péče o děti v domácím prostředí a skutečně měly maminky možnost volby a nebyla ta finanční záležitost výhodnější, když dají děti do zařízení, ať už péče ve skupině, nebo v kolektivním předškolním zařízení. Nesouhlasím s tím, aby byla uplatňována sleva pro rodiče v případě umístění dětí do služeb péče.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Jitce Chalánkové. Nyní s přednostním právem pan předseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Poté paní poslankyně Nováková. Pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Jiří Mihola: Děkuji. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, jak je to téma důležité, palčivé a pro některé z vás i kontroverzní, ukazuje diskuse nebo ta hojnost příspěvků k tomuto tématu. Já bych chtěl avizovat, že klub KDU-ČSL návrh zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině podpoří. Ještě pár slov k tomu s dovolením ale dodám. (V sále je rušno.)
My jsme měli otázku předškolního vzdělávání jako významnou součást předvolebního programu, nebo obecně programu KDU-ČSL. Vítáme také skutečnost, že řešení dlouhodobého nedostatku míst v mateřských školách patří k prioritám současného ministra školství. Přesto je však zřejmé, že problém přes 50 tisíc chybějících míst v mateřských školách, a to především ve velkých městech, se nepodaří vyřešit ihned. Rozumíme argumentu, že řešení není v nějaké překotné výstavbě kamenných školek. Je tady ale možnost mnohem rychlejší, ke které se hlásíme a měli jsme také v programu, to je výstavba tzv. modulárních školek. Tady bychom určitě našli shodu i napříč dalšími politickými kluby. Podporujeme rovněž firemní školky a další alternativy, ale ani to všechno dohromady ještě neznamená, že problém rychle a uspokojivě dokážeme vyřešit. Bohužel si s tím nedovedeme poradit tak jako třeba sousedé v Německu, kde na toto téma mají právní nárok na školku pro dítě od tří let a nyní také právní nárok na jesle. My jsme se k tomu hlásili, ale bohužel toto v programovém prohlášení vlády takto doslovně není.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, já vás přeruším a požádám znovu o klid. Prosím, pokud diskutujete o něčem jiném, než je vládní návrh zákona, diskusi převeďte do předsálí a nechte pana předsedu klubu KDU-ČSL říct nejen své stanovisko, ale i stanovisko celého klubu. Děkuji.
Prosím, pokračujte, pane předsedo.
Poslanec Jiří Mihola: Poskytování služby péče o dítě v dětské skupině vnímáme jako alternativu, která je odpovědí na poptávku, tedy zájem občanů. I přes určité sporné body, k nimž patří skutečnost, že nová služba není začleněna do působení školských zákonů, se domnívám, že převažují klady. Zmíněnou konkurenci mateřským školám jako problém nevidím. Pokud je mateřská škola kvalitní, vždycky bych ji jako rodič osobně upřednostnil. Pokud některá mateřská škola nefunguje tak, jak má, a neposkytuje takové zázemí, jaké se od ní očekává, pak je vcelku logické, že si rodič zvolí lepší alternativu.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu KDU-ČSL a nyní s řádnou přihláškou paní poslankyně Nina Nováková, připraví se pan poslanec Jan Zahradník. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Nina Nováková: Děkuji, pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, dámy a pánové, patřím k poslancům, kteří podpoří to, aby návrh zákona o dětských skupinách postoupil do druhého čtení. Přesto si myslím, že by tady mělo zaznít několik věcí.
Stále tady mluvíme o tom, že dětská skupina je alternativa, že je alternativou, dokonce snad nějakou konkurenční alternativou k mateřským školkám. Jsem přesvědčena, že toto pravda není. Měli bychom však také vyslovit, že dětská skupina je alternativou k něčemu, co považuji já osobně, a protože jsem já osobně velmi konzervativně založená, tak za alternativu k péči v rodině, protože to je ta skupina, primární sociální skupina, která má za povinnost a také ale za právo uvést dítě na samém počátku do života.***