(15.50 hodin)
(pokračuje Váhalová)
Cituji předsedu Konfederace zaměstnavatelských svazů Jana Víznera: "Předpokládali jsme, že se to takto bude vyvíjet, pokud se neudělají žádná opatření pro to, aby se zaměstnanost zvýšila. O tom jsme s vládou jednali na tripartitě už od jara a opatření nepřišla."
Jak je vidět, koalice řešící stále se opakující vnitřní problémy a její vláda, zabývající se neustálými personálními obměnami, pokles jenom dále prohlubuje. Reformy, které měly přinést úspory státní kase a úspěch vládě tzv. rozpočtové odpovědnosti, přinesly jenom pokles výkonu české ekonomiky a růst nezaměstnanosti. Pokud přinesly zisk, tak snad pouze některým jednotlivcům, jinak vyvolaly především protesty občanů, odborových organizací, ale i zaměstnavatelů a zástupců průmyslu. Tato vláda tak ztratila důvěru občanů. Dotaz, zda si taková vláda zaslouží ještě důvěru, je dnes již nadbytečný. Nezaslouží.
Česká republika potřebuje schopnou a důvěryhodnou vládu, vládu, která bude řešit těžkou ekonomickou situaci občanů i státu. Roste státní dluh, nezaměstnanost, klesá ekonomika. Současná vláda před tím zavírá oči a zabývá se prioritně svými opakovanými vnitřními problémy.
Vyzývám vás, pane premiére, pokud mne slyšíte a pokud jste toho ještě schopen, abyste se zachoval jako chlap, který se k problémům postaví čelem, přijme zodpovědnost a uzná svoje selhání. Obávám se, že vy a vaše vláda ekonomické neodpovědnosti vedete naši zemi do prohlubující se recese a krize.
Obracím se na poslankyně a poslance, aby nezavírali oči před zjevnou skutečností a aby už neudržovali při životě tuto neschopnou vládu a vyslovili jí nedůvěru.
Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Předtím, než dám slovo dalšímu přihlášenému, máme tady jednu faktickou poznámku pana poslance Laudáta. Prosím.
Poslanec František Laudát: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Ono to tady zaznělo v minulém volebním období. Jenom krátký jazykový koutek pro dva předřečníky a případně i následující. V němčině Schwanz je ocas, schwarz je černý. Pan Schwarzenberg je schwarz, nikoli Schwanz. Děkuji.
Místopředseda PSP Jiří Oliva: Děkuji. Nevidím žádnou jinou faktickou, tedy další řádně přihlášený je pan poslanec Jiří Štětina, připraví se pan poslanec Břetislav Petr. Pane poslanče, máte slovo. Prosím.
Poslanec Jiří Štětina: (Poslanec Štětina umístil na řečnický pult ceduli: Hřích č. 5: Kupování moci a zastrašování policie.)
Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené dámy a pánové, nejdříve na úvod několik slov. Nemyslím si, že tato mimořádná schůze je pouze rétorické cvičení nebo záměrné využití, resp. zneužití amnestie prezidenta, anebo další ze zbytečných pokusů opozice svrhnout tuto vládu. Moc bych prosil kolegy z pravé strany spektra, aby nám takovéto věci nepodsouvali.
A nyní, proč jsem zde. Dne 14. června 2012, tedy na 40. schůzi Poslanecké sněmovny, jsem přednesl stejný text interpelace na místopředsedkyni vlády Karolínu Peake, ministra vnitra Jana Kubiceho a tehdy ještě pana ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila ve věci boje proti korupci. K dnešnímu dni jsem ani od jednoho člena této vlády neobdržel odpověď. Nechci si připustit myšlenku, že se jedná o záměrné pohrdání ve vztahu k poslancům Věcí veřejných, tedy strany, vůči které byly zorganizovány dva externí puče s cílem zmizení z politické scény, což již bylo plánováno v září 2010, ale naštěstí jenom s parciálním účinkem. Protože se současný kabinet v prohlášení vlády České republiky ze 4. srpna 2010 zavázal k boji proti korupci, vládě práva a rozpočtové odpovědnosti, považuji tuto ignoranci výše uvedených členů vlády zatím za neslušnost vůči poslanci Sněmovny a nechci spekulovat o tom, že již v té době byla tato amnestie plánovaná a připravovaná. To bych možná sám sebe mohl považovat za paranoika. Ale kdo ví.
Proto jenom pro pořádek a jistotu připomenu, oč jsem před více než půl rokem žádal. Teď budu některé ty pasáže citovat.
"Nestačí totiž stále dokola opakovat, že máme nový zákon o veřejných zakázkách, zrušili jsme losovačky, zavedli jsme elektronické aukce a podobně. Občany totiž už nezajímají obecné proklamace. Právem se ptají, jak bylo naloženo s konkrétními kauzami. Pandury, padáky, židle na Ministerstvu obrany, kauza Diag Human." Tady jenom malé odbočení. Může se stát, že za pár let zase další z osvědčených a rozumných našich politiků dojde k názoru, že prostě tato kauza je vůči aktéru této kauzy nespravedlivá, zastaví ji a vrátíme tomuto jednomu členovi zpět všechno i s patřičným bonusem.
Další body byly: privatizace Lázeňský dům Ministerstva vnitra v Karlových Varech, nákupy služeb téměř ve všech resortech a řada dalších a dalších kauz.
Poslanci a hlavně občané mají právo na vysvětlení, jak je možné, že jsou odkláněny, tedy rozkrádány stovky miliard korun českých, aniž by se kdokoli provinil proti státu, proti zákonu. Oprávněně se zajímají, kdo tyto kauzy šetřil, kdo vyšetřování zastavil a co dělají hlavní protagonisté dnes. Zejména dnes, kdy tzv. amnestie spravedlnosti, rozuměj pouze pro zloděje a tuneláře, a nikoli pro okradené, je důvodem k další nedůvěře této vládě. Vládní úřad boje proti korupci, který jsme zřídili před více než jedním rokem, bychom dnes mohli s klidným svědomím zrušit, protože jeho efekt na skutečný boj s korupcí nikam nepokročil, tudíž je nulový. Nová koncepce boje s korupcí z úst paní vicepremiérky je nejenom směšná, ale zejména nehorázná. A tady bych jenom opět připomněl kauzy, na které jsem 14. 6. upozorňoval, a znovu zdůrazňuji, do dnešního dne, což je půl roku, nedostal jakoukoli odpověď. Stačila by mi jedna věta: Pane poslanče, nemáte nárok, prostě my vám to nedáme. I s tím bych se spokojil. Ale ani slůvko, ani písmenko jsem nedostal.
Takže opět budu číst, jak dopadlo vyšetřování kauz a jak to dopadlo s kontem ODS, kdy v 90. letech ve Švýcarsku byly nějaké peníze, bylo to šetřeno, ale nikdy nic nebylo vyšetřeno.
Kauza Bamberg, abych byl spravedlivý, abych nešel jenom do pravé strany politického spektra. Tehdejší premiér Miloš Zeman jezdil ještě jako opoziční předák do zahraničí vyjednávat o možné povolební spolupráci s emigrantem Vízkem. Policie nikdy nevyšetřila, co mu výměnou za přislíbené sponzorské dary nasliboval.
Kauza státní hmotné rezervy - média i NKÚ popsaly, jak se odčerpávají finanční prostředky v této státní společnosti pomocí nevýhodných zakázek. Obviněn nebyl nikdo, jde přitom o stamiliony.
Dále majetkové poměry rodiny Martina Dvořáka. Rodina bývalého šéfa Dopravního podniku hlavního města investovala desítky milionů do nemovitostí, shodou okolností u investic stály firmy, které byly napojeny na dopravní podnik. Policie dosud neřekla, zda to spolu souviselo, či nikoliv.
Megalomanský plán areálu nemocnice ve Střešovicích.
Dále vazba Martina Romana na Škodu Plzeň, kdy Švýcaři v dokumentech pro českou justici naznačují, že tato vazba existuje. Naše české úřady na to dodnes nebyly schopny spokojeně odpovědět. ***