(Jednání pokračovalo v 11.01 hodin.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Vážené paní kolegyně a vážení kolegové, budeme pokračovat v našem dnešním jednání dle schváleného pořadu schůze a budeme se tedy věnovat nyní, po 11. hodině, projednávání bloku mezinárodních smluv ve druhém a prvním čtení.

 

Nejprve budeme projednávat bod číslo 91. Zahajuji tento bod. Je to

 

91.
Vládní návrh, kterým se předkládají Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikacemi Protokol mezi vládou České republiky
a vládou Státu Izrael o změně Dohody mezi vládou České a Slovenské
Federativní Republiky a vládou Státu Izrael o letecké dopravě, podepsané
v Jeruzalémě dne 24. dubna 1991, a Dohoda mezi vládou České
a Slovenské Federativní Republiky a vládou Státu Izrael o letecké dopravě,
podepsaná v Jeruzalémě dne 24. dubna 1991
/sněmovní tisk 707/ - druhé čtení

Tento návrh uvede z pověření vlády ministr financí Miroslav Kalousek. Prosím, pane ministře.

 

Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Dámy a pánové, oblast civilního letectví upravuje dohoda z roku 1991 mezi vládou ještě České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Státu Izrael. Na základě zájmu obou stran v roce 2012 byl podepsán dodatkový protokol s cílem ještě více liberalizovat podmínky pro letecký provoz mezi oběma státy. Protokol, pokud se ho rozhodnete ratifikovat, se po podpisu pana prezidenta stane nedílnou součástí smlouvy z roku 1991.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu ministrovi. Prosím zpravodaje, kterým byl určen pan poslanec Robin Böhnisch, ale zastoupí jej předseda zahraničního výboru pan kolega Vodrážka. O tomto se nemusí hlasovat. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec David Vodrážka: Děkuji, paní předsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, zahraniční výbor projednal tento materiál na svém zasedání a doporučuje přijmout Sněmovně usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Smlouvy mezi Českou republikou a Státem Izrael." Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu zpravodaji. Poprosím vás, pane kolego, abyste na toto usnesení odkázal ve chvíli, až otevřu rozpravu. Jenom tedy upozorňuji, že usnesení výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 707/1. Nejprve otevírám rozpravu, pan kolega Vodrážka. Prosím.

 

Poslanec David Vodrážka: Odkazuji na usnesení zahraničního výboru.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Ano, děkuji vám. Ptám se, kdo se další hlásí do rozpravy k tomuto bodu. Nehlásí se nikdo, rozpravu končím.

 

Přikročíme k hlasování o usnesení navrženém zahraničním výborem. Toto usnesení, jak jsem řekla, nám bylo rozdáno písemně a seznámil nás s ním také pan zpravodaj kolega Vodrážka.

O návrhu usnesení rozhodneme v hlasování číslo 49. Toto hlasování jsem zahájila. Táži se vás, kdo je pro přijetí návrhu usnesení. Proti návrhu?

V hlasování číslo 49 přítomno 109, pro 97, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas.

 

Končím projednávání bodu 91. Děkuji jak panu ministrovi, tak panu zpravodaji.

 

Zahajuji projednávání bodu číslo 2. Je to

 

92.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Republikou Makedonie
o mezinárodní silniční dopravě
/sněmovní tisk 739/ - druhé čtení

Opět požádám o úvodní slovo ministra financí Miroslava Kalouska. Prosím, pane ministře.

 

Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Dámy a pánové, oblast silniční dopravy mezi námi a Makedonií ještě upravuje dohoda mezi vládami dnes již neexistujících států, mezi Československou socialistickou republikou a Socialistickou federativní republikou Jugoslávie z roku 1963. To byly ty časy, kdy Tito byl ještě ve formě a Barák byl zavřený. Protože je už zcela nevyhovující, tak se navrhuje nahradit smlouvou novou, která byla podepsána 16. dubna 2012 ve Skopje.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Ano, děkuji vám. Prosím nyní zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Davida Vodrážku, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo rozdáno jako sněmovní tisk 739/1. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec David Vodrážka: Děkuji, paní předsedkyně. Vážené dámy, vážení pánové, zahraniční výbor projednal smlouvu na 22. schůzi dne 3. října 2012 a došel k následujícímu závěru. Zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Smlouvy mezi Českou republikou a Republikou Makedonie o mezinárodní silniční dopravě." Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Otevírám rozpravu. Pana zpravodaje požádám...

 

Poslanec David Vodrážka: Odkazuji na usnesení zahraničního výboru.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Ptám se, kdo se další hlásí do rozpravy? Nikdo se nehlásí, rozpravu tedy končím.

 

Budeme hlasovat o návrhu usnesení, s nímž jsme byli seznámeni.

Zahajuji hlasování číslo 50 a ptám se, kdo je pro přijetí tohoto návrhu usnesení. Kdo je proti?

V hlasování číslo 50 přítomno 118, pro 101, proti nikdo. S návrhem usnesení byl vysloven souhlas.

 

Končím projednávání bodu 92. Děkuji panu ministrovi i panu zpravodaji.

 

Bod 93 je

 

93.
Vládní návrh, kterým se předkládají Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací změny Dohody o Mezinárodním měnovém fondu
vyplývající z Rezoluce Rady guvernérů Mezinárodního měnového fondu
ze dne 10. listopadu 2010 číslo 66-2 o reformě Výkonné rady
/sněmovní tisk 746/ - druhé čtení

Prosím o úvodní slovo ministra financí Miroslava Kalouska.

 

Ministr financí ČR Miroslav Kalousek Dámy a pánové, dohoda je reflexí na požadavek částečné reformy Mezinárodního měnového fondu s cílem zvýšit podíl zemí tzv. emerging markets, tedy rozvíjejících se ekonomik. Nejpodstatnější změnou, ke které tam dochází, je snížení zastoupení vyspělé Evropy, to znamená Evropská unie, Švýcarsko a Norsko, ve výkonné radě o dvě křesla právě ve prospěch emerging market zemí.

České republiky se ta dohoda dotkla významně tím, že došlo ke změně konstituence, tedy vázané skupiny států, která je ve výkonném výboru zastoupena jedním společným výkonným ředitelem. My jsme byli členem konstituence, která sdružovala Belgii, Rakousko, Bělorusko, Maďarsko, Kosovo, Lucembursko, Slovensko, Slovinsko a Turecko. V čele stál konstantně belgický ředitel. Z iniciativy Rakouska a z iniciativy České republiky došlo k přeskupení a vznikla nová konstituenční dohoda, kde jsme součástí tzv. středoevropské konstituence, která zahrnuje kromě nás Rakousko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, Bělorusko, Kosovo a Turecko. Je to taková, dalo by se říct, stará dobrá monarchie se silnou intervencí na jihovýchod.

Česká republika si tam poměrně významně polepšila, protože získáme pozici alternáta výkonného ředitele a po roce 2014 dokonce rotaci na funkci výkonného ředitele. To znamená, svoji pozici v Mezinárodním měnovém fondu jsme posílili. Já prosím o schválení této dohody.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu ministrovi. Prosím opět pana poslance Davida Vodrážku, který je zpravodajem zahraničního výboru, aby nám zdůvodnil usnesení, které nám bylo doručeno jako sněmovní tisk 746/1. Prosím, pane předsedo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP