(10.10 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Slibuji věrnost České republice, slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. (Jmenovaní poslanci skládají slib do rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny a podepisují příslušnou listinu.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Dámy a pánové, po tomto slibu budeme pokračovat v našem programu. Ale o slovo se hlásí předseda poslaneckého klubu Občanské demokratické strany Zbyněk Stanjura. Prosím. (Poslanci ČSSD se vracejí do sálu.)

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Vážená paní předsedkyně, kolegyně a kolegové, dovolte, abych jménem dvou poslaneckých klubů navrhl, aby Poslanecká sněmovna jednala a meritorně i procedurálně hlasovala o všech návrzích dnes po 19. i po 21. hodině, případně i po půlnoci. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Ano, je to hlasování, o kterém rozhodneme nyní. Já počkám ještě na to, aby se mohli všichni do sněmovny dostavit.

Pan předseda Kováčik.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Paní předsedkyně, paní a pánové, přeji hezký, dobrý den.

Promiňte, musím se v této situaci ozvat alespoň v tom smyslu, že jsme měli celý minulý týden na to, abychom řekněme běžnou agendu vyřizovali. My jsme přece nemuseli v úterý, deset minut po zahájení, skončit a čekat celý týden na něco, co se stejně nestalo. Mohli jsme v klidu alespoň v to úterý a středu tady ty body, které se projednávají a budou projednávat dnes, možná někdy kolem půlnoci, možná i zítra, zítřejšek tedy prohlásíme, jako že pořád ještě trvá dnešek, tím hlasováním - mohli jsme to odvést minulý týden. Připadá mi to tak trochu jako stachanovština, ale v tom negativním slova smyslu.

Nezlobte se, my tento návrh podpořit nemůžeme. Poslanecká sněmovna měla dost prostoru i času jednat. (Potlesk opozičních poslanců.)

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Ano, děkuji panu poslanci Kováčikovi.

 

Nyní rozhodneme o návrhu pana poslance Zbyňka Stanjury. Je zde ještě žádost o odhlášení, takže prosím, abyste se všichni zaregistrovali svými kartami, budeme rozhodovat o návrhu, který zazněl před malou chvílí.

Zahajuji hlasování číslo 123. Ptám se, kdo je pro, abychom dnes jednali dle návrhu pana poslance Zbyňka Stanjury. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování pořadové číslo 123, přítomno 187, pro 99, proti 89 - pardon 85. Tento návrh byl přijat.

 

Pan poslance Šenfeld se hlásí. Prosím.

 

Poslanec Josef Šenfeld: Vážená paní předsedkyně, vážení kolegové, já se moc omlouvám, nezpochybňuji hlasování, jenom pro stenozáznam, že jsem hlasoval ne, a objevilo se mi, že ano. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji vám. (Hlásí se paní poslankyně Vlasta Bohdalová.) Zahajuji projednávání bodu 103, vládního návrhu zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů. (Námitky z pléna, upozornění na to, že se hlásí paní poslankyně Bohdalová.) Pardon, omlouvám se, ještě paní poslankyně Bohdalová, promiňte.

 

Poslankyně Vlasta Bohdalová: Dobré dopoledne. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vystupuji zde za volební komisi a vyhlašuji, že lhůty na podávání návrhů na změny v orgánech Poslanecké sněmovny prodlužujeme dnes do 19. hodiny večer. Zároveň vyhlašujeme lhůtu na nominaci - na návrh na předsedu GIPSu, a to také do dnešní 19. hodiny. Tolik za volební komisi. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji vám. Nyní jsme v bodě 103, jak jsem řekla. Je to

 

103.
Vládní návrh zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů
v souvislosti se snižováním schodků veřejných rozpočtů
/sněmovní tisk 801/ - třetí čtení

Prosím ke stolku zpravodajů pana ministra financí Miroslava Kalouska. Prosím také ke stolku zpravodajů zpravodaje rozpočtového výboru Pavla Suchánka. Prosím tedy, aby spolu s námi sledovali průběh rozpravy ve třetím čtení. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovní tisku 801/2.

Nyní otevírám rozpravu ve třetím čtení. Je do ní jako první přihlášen pan poslance Ladislav Šincl, poté pan poslanec Jiří Paroubek. Pan poslanec Šincl má slovo. Prosím. Ještě pan zpravodaj? Pan poslanec Šincl, poté pan zpravodaj Pavel Suchánek.

 

Poslanec Ladislav Šincl: Děkuji, paní předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte mi, abych se ještě před třetím čtením vyjádřil k některým předloženým pozměňovacím návrhům. Téma daně z přidané hodnoty tentokrát velice omezím. Dnes se chci zmínit o druhém podaném pozměňovacím návrhu, který jsem zde předložil, jehož podstatou je vypuštění celé části sociálních dávek na bydlení a doplatku na bydlení ven ze zdražovacího balíčku, který se týká téměř 170 tisíc občanů. Za potřebné ovšem považuji malé a opravdu krátké zopakování historie, které určitě nezaškodí a mohlo by být poučné.

Takzvaný první zdražovací balíček byl jako sněmovní tisk 695 v prvním čtení projednán v Poslanecké sněmovně dne 6. 6. 2012. Tento návrh se kromě daňových záležitostí významně dotýkal také zákona o státní sociální podpoře, takzvaný příspěvek na bydlení, a zákona o pomoci hmotné nouzi, doplatek na bydlení. Z tohoto důvodu se zcela logicky kolega poslanec Opálka z KSČM snažil, aby tento tisk byl přikázán také do výboru pro sociální politiku. Bohužel u koalice nenašel tento návrh pochopení a návrh byl zamítnut. Pro návrh z celé velké koalice hlasovali jen dva poslanci, ovšem jen takzvaně pro jistotu, kdyby ten návrh náhodou prošel, aby se v rámci svého dobrého zvyku mohli vymluvit na chybu hlasovacího zařízení, toto hlasování následně zpochybnit a přivolat mezitím své koaliční poslance z přilehlých místních restaurací. Po tomto hlasování přispěchal jiný koaliční poslanec, Marek Benda, všechny poučit a vysvětlit, že svým hlasováním tento tisk sociálnímu výboru vlastně nechtěli nutit a že si přece klidně mohou tento zákon projednat jaksi dobrovolně, iniciativně.

Pro jistotu jsem si pročetl všechna usnesení sociálního výboru za posledních pět měsíců a pochopil jsem, že v tomto výboru, kde má koalice většinu hlasů, i přes snahu opozičních poslanců se ochota k projednávání tak důležité předlohy bohužel nenašla. Pan předseda výboru asi dostal zodpovědný koaliční úkol do zdražovacího balíčku takzvaně nevrtat. Jak je vidět ze zápisů, svoji roli v rámci koalice splnil na výbornou. Místo toho se dle zápisu z daného výboru koaliční poslanci zabývali raději tím, zdali jet na zahraniční služební cestu do Itálie, nebo do Francie. No, aby byl klid, tak si raději pro jistotu schválili obě dvě, viz usnesení sociálního výboru číslo 113 a 119. Je logické, že jim v sociálním výboru na takzvaný zdražovací balíček číslo 1, který se tak úzce dotýkal téměř 170 tisíc lidí, už jaksi nezbyl čas.

Tento balíček byl přikázán jen do rozpočtového výboru a projednán zde 4. 7. 2012. Je zajímavé, že k tomuto tolik diskutovanému tématu výše DPH zde nikdo z koaličních poslanců nevystoupil. Když ne v sociálním výboru, tak jsem téma dávek na bydlení za ně v rozpočtovém výboru takzvaně přednesl já a podal jsem pozměňující návrh, jehož podstatou bylo vypustit ze zdražovacího balíčku číslo 1 celou část návrhu týkající se této oblasti. Bohužel nikdo z koaličních poslanců se zde tenkrát ke mně nepřipojil.***




Přihlásit/registrovat se do ISP