(11.50 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Ale vzpomeňte si, proti čemu demonstrovalo 100 tisíc lidí na Václavském náměstí. Nejenom proti této vládě, ale také proti podobě důchodové reformy. V tripartitě na této důchodové reformě není žádná shoda. Nebylo dosaženo žádné shody s opozicí. Ve skutečnosti se s ní ani vážně nejednalo. Tento návrh zamítl Senát. Teď ho bude přehlasovávat velmi těsně Poslanecká sněmovna. To znamená, žádný politický konsensus ani žádný silnější sociální konsensus nad touto důchodovou reformou v ČR vytvořen nebyl. Čili porušilo se jedno ze základních pravidel pro jakékoliv takovéto velké rozsáhlé reformy, které zasáhnou na generace naše veřejné rozpočty. Prostě žádný konsensus, žádná dlouhodobá politická shoda.

Máme tady vládu, která má rekordně nízkou důvěru občanů. Já se ptám, když tato vláda je nedůvěryhodná, tato vláda se potácí od jedné schůze Poslanecké sněmovny ke druhé, tato vláda není schopna prosadit své vlastní daňové zákony, tak já se ptám, kdo uvěří této vládě, že její důchodový systém je promyšlený. Kdo uvěří této vládě z lidí, kterých se má důchodová reforma týkat, tak, že tam převede své finanční prostředky a vstoupí do těchto privátních fondů? Já si myslím, že zcela nedůvěryhodná vláda nemůže důvěryhodně propagovat žádnou vážnou reformu, natož reformu penzijního systému.

Vy zavádíte systém připojištění a spoření ve druhém pilíři v situaci, kdy velká část rodin má zásadní existenční problémy. Klesají reálné příjmy, snižují se reálné příjmy i lidí, kteří jsou ekonomicky aktivní, pokud jde o střední vrstvy a nízkopříjmové skupiny, a v této situaci vy jim navrhujete, aby si začali více spořit na důchod. To absolutně neodpovídá situaci, ve které se země nachází. Většina občanů nebude mít peníze na to, aby se v druhém pilíři připojistila, pokud nepodlehnou reklamě, která nutně bude muset být lživá, protože žádná pravdivá reklama nemůže dodat argumenty, které by byly pravdivé vůči středně- a nízkopříjmovým skupinám v tom smyslu, že snad pro ně má být tato důchodová reforma výhodná. Prostě není!

To, že není sociální ani politický konsensus, to souvisí s tím, jak je tato důchodová reforma navržena. Ona je navržena tak, že je samozřejmě výhodná jen pro nejvyšší příjmové kategorie, to znamená že na ní vydělají vyšší střední vrstvy a nejvyšší příjmové skupiny. Ty omezí svoji solidaritu s těmi ostatními v průběžném systému a možná si zavedou spoření ve druhém pilíři. Problém je, že na tenhle nový finanční produkt, který vy tady nabídnete vysokopříjmovým skupinám, se musí složit všichni ostatní.

A já chci propojit hlasování, které jsme tady absolvovali tento týden, s tím, které nás bude čekat za chvíli, protože ono to spolu souvisí a nikdo to tady ještě neřekl v Poslanecké sněmovně. A měl to říct především ministr práce a sociálních věcí a měl to říct především ministr financí, ale oni tady mlčí, nebo tady dokonce nejsou! Proč nikdo neřekl, že se tempo valorizace důchodů v příštím roce musí snižovat mj. proto, že se zavádí tato důchodová reforma, že se stávajícím důchodcům seberou peníze, které měli dostat na valorizaci proto, aby se tady mohl zčásti privatizovat státní důchodový systém? Vždyť to je spojená nádoba! Jedno opatření souvisí s druhým. Proč nikdo neřekl v této Poslanecké sněmovně, že se zvyšuje DPH, že se zdražují potraviny a léky mj. proto, aby se profinancoval tzv. druhý pilíř, který vy tady zavádíte v rámci nové možnosti spoření pro ty nejbohatší? To také spolu souvisí. Zvyšování DPH souvisí se vznikem druhého důchodového pilíře.

A tím se dostávám zpátky k oné politické nejistotě. Vládní koalice prohrála v Poslanecké sněmovně hlasování o zvýšení DPH. Vláda ale deklarovala, že chce důchodovou reformu financovat právě z vyšší daně z přidané hodnoty, to znamená, několikrát tady řekl premiér, ministr financí, ministr práce, řekli tady v Poslanecké sněmovně, že výnosy z vyšší DPH se neprojedí v rozpočtu, ale věnují se na důchodovou reformu. A já se ptám, když tady dneska po nás chcete, aby se schválilo spuštění penzijní reformy - kde máte ty vyšší výnosy z DPH? Máte je zajištěny zákonem? Nemáte! A jak dopadlo letos zvyšování DPH? Vybraly se ty peníze, které jste chtěli vybrat na vyšší dani z přidané hodnoty? Vybralo se 15 % navíc, tak jak jste si naplánovali? No nevybralo! Vybrali jste maximálně 2 % navíc oproti tomu, jak se vybíralo DPH v loňském roce. Čili vy tady spouštíte důchodovou reformu a nemáte ani zákon, který by vám garantoval její profinancování, a máte za sebou negativní zkušenost z letošního roku, která vám jasně ukázala, že křivka zvyšování výběru DPH nebude fungovat tak, jak jste si představovali. Mimo jiné z časového hlediska a mimo jiné z ekonomického a sociálního hlediska. Prostě spotřebitelé mění svoje chování.

Shodou okolností právě dnes byla zveřejněna informace statistického úřadu o tom, že se potvrdil mezičtvrtletní pokles ekonomiky a že česká ekonomika zřejmě meziročně zatím klesla o jedno procento, to znamená, že zůstáváme v recesi. A výhled daňových příjmů díky tomu pro příští rok není vůbec příznivý. Vy nemáte zákon a příští rok se vybere na daních méně peněz, protože velká část daňových příjmů příštího státního rozpočtu souvisí s ekonomickou situací letošního roku. Prostě pokud firmy letos nemají zisky, tak vám příští rok nezaplatí vyšší daně. Pokud ty zisky nebudou mít živnostníci, tak vám je také příští rok nezaplatí. Pokud bude vyšší nezaměstnanost, tak vám vypadnou i příjmy ze závislé činnosti. Já se domnívám, že vláda tady obrovsky riskuje další prohloubení deficitu státního rozpočtu. A je to vlastně další experiment, který vůbec není prověřený. A je to zvláštní, jak na jednu stranu neustále tady chodí ministr financí, který říká: neuhnu, neuhnu, chci snižovat schodek státního rozpočtu, a současně tady vláda tlačí návrhy, které deficit státního rozpočtu riskantním způsobem mohou prohloubit.

Takováto penzijní reforma, pro kterou nemáte zajištěno financování, je obrovské riziko. A my jako sociální demokraté pro takovéto riziko hlasovat nebudeme. A protože vy pro tu reformu nemáte žádný sociální konsensus, protože jste ji nedohodli v rámci politické scény, a nemáte pro ni podporu politických stran včetně opozice a protože ji tady protlačíte jedním hlasem, tak já chci také jasně říci, že my jako sociální demokraté se těmito zákony necítíme politicky vázáni a v případě, že budeme mít v příštím volebním období šanci, abychom je změnili, tak to uděláme. A uděláme to nejlépe takovým způsobem, aby už tady žádný druhý pilíř v rámci penzijního systému neexistoval. Já jsem přesvědčen, že v situaci, kdy budeme mít tu možnost, tak se musíme zachovat odpovědně vůči veřejným rozpočtům a druhý pilíř zrušit. Existuje několik možných modelů, jak se to dá udělat, a myslím si, že je možnost například druhý pilíř sloučit se stávajícím třetím pilířem penzijního spoření, kde už dneska je zhruba 4,5 mil. obyvatel ČR.

A já se ptám také na to v situaci, kdy je zřejmé, že může dojít k úpravám a změnám v druhém pilíři, jakým způsobem tato vláda bere odvahu, bere na sebe odpovědnost za startování pilíře od 1. ledna roku 2013.

My jsme přesvědčeni, že občané by dopředu měli dostat relevantní informace o tom, jak se mají v příštím roce zachovat. Je naprosto nezbytné, aby se na stole objevily všechny argumenty, které budou popisovat rizika vstupu do toho druhého důchodového pilíře. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP