(15.00 hodin)
(pokračuje Seďa)
Vážené poslankyně a poslanci, současná vláda není schopna vybírat daně, není schopna či ochotna bojovat proti zlodějnám a korupci. Chci tady připomenout panu ministrovi financí a politické straně TOP 09 jeho složenku na úhradu dluhu z roku 2010, kdy po každém občanovi požadoval zaplatit částku 121 000 korun a kdy nabádal občany, že v případě jiné volby může dlužná částka velice rychle přesáhnout 200 000 korun. A jaká je současná bilance, pane ministře? Dnešní státní dluh překročil 1,6 bil. korun a vámi zmiňovaná částka vzrostla na 154 500 korun. Proto se ptám, pane ministře, kdy vrátíte vámi vytvořené dluhy občanům, kteří volili vaši politickou stranu. Vy dluhy nesnižujete, vy je neustále prosím zvyšujete.
Vámi navrhované úspory budou mít negativní dopad na zaměstnance s průměrnou mzdou, a to snížením příjmů o 13 230 korun ročně, a to ještě za předpokladu, že občan se nezapojí do penzijního opt-outu, že nebude platit za své děti zápisné na vysoké škole a že v průběhu roku nebude nemocný. O prorůstových opatřeních v ekonomice, o zajištění bezpečnosti občanů a o dalších veřejných službách se občanům naší země zřejmě bude brzy pouze zdát.
Vážený pane premiére, vážení členové vlády, vámi prováděná politika je namířena proti vlastním občanům. Vaše neustále opakovaná mantra snižování zadlužení země podvazuje ekonomický růst a budoucí konkurenceschopnost naší země. Vaše vláda zapomíná, že pro příznivé podnikatelské prostředí a investiční atraktivitu je daleko důležitější než vámi snižovaná cena práce kvalita infrastruktury, sociální smír, kvalifikace pracovní síly, kvalita zdravotní péče, koupěschopná poptávka obyvatelstva a funkční a nezkorumpovaná státní správa, justice a policie. Náklady na pracovní sílu nejsou v naší zemi vysoké, ale spíše podprůměrné, o čemž svědčí výše takzvané kompenzace zaměstnance zahrnující vyplácenou mzdu a řadu dalších nákladů, ať již finančních, či naturální povahy, které jsou placeny zaměstnavatelem zaměstnanci za odvedenou práci. Cesta snižování kompenzace zaměstnance je cestou do pekla. Jedinou rozumnou cestou jsou investice do zvyšování kvalifikace zaměstnanců, do jejich vzdělání, zdravotního stavu, kvalitního a efektivního sociálního a důchodového zajištění, tedy cesta sociální koheze než zvyšování podílu sociálně vyloučených.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, zastavme společně tuto nekoncepční vládu, která zemi neprospívá, ukončeme škodlivou hospodářskou politiku této vlády, která je a hodlá být založena na politické korupci. Nehazardujme nadále s důvěrou našich spoluobčanů v politické strany a v celý demokratický systém země. Jedinou cestou z tohoto politického i ekonomického marasmu je vyslovení nedůvěry této vládě a co nejrychlejší předčasné volby.
Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ČSSD.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, děkuji Antonínu Seďovi za příspěvek. Prosím pana poslance Václava Neubauera. Připraví se Jan Látka.
Poslanec Václav Neubauer: Vážený pane předsedající, vládo, kolegyně, kolegové, myslím, že je správné dnes kritizovat koalici a zejména Věci veřejné za to, že se vlastně převážně věnují svým vnitřním problémům koexistence, zatímco efektivní práce hrubě zaostává. Když se nad věcí zamyslíme, je taková kritika skoro nošením dříví do lesa. Tak nějak se nedařilo Věcem veřejným téměř nic z jejich volebního programu, a to ani zlatý programový hřeb - boj s korupcí.
Krátce připomenu jen některé programové pasáže. Za prvé nulová tolerance ke korupci. Samozřejmě, ale pokud se to netýká našeho šéfa. Realita - Vít Bárta zůstává poslancem. Za druhé průhledné financování stran. Samozřejmě ano, ale peníze nám mohou chodit přes Panamu. Za třetí zrušení anonymních akcií. Také ano, ale u našich sponzorů nám to nevadí. Za čtvrté omezení imunity poslanců. Pokud ovšem nejsou z Věcí veřejných. A za páté stop dojení státních peněz. 10 % z veřejných zakázek zmizet však může.
Věci veřejné ve vztahu k ODS a TOP 09 byly až ostudně nestabilní partner, který má zásadní aktivní podíl na tom, že z návrhů sociálních reforem koalice, jejichž jádro některých z nich by mohlo být případně i přijatelné, nezůstává přispěním této strany kámen na kameni a ze společné dílny ODS a TOP 09 a Věcí veřejných jsou nakonec vyprodukovány neuvěřitelné zmetky, které v praktickém životě nejen nemají právo na život, ale mílovými kroky naopak téměř programově spějí k rozbourání zbytku sociálního smíru, který je udržován v naší společnosti už nyní pouze s mimořádným úsilím.
Je totiž mimo jakoukoliv pochybnost, že právě řešení vnitřních problémů koalice, jehož jsme aktuálně svědky, postavilo laťku politické kultury na historicky nejnižší možnou úroveň. To je snad jen výhodné pro budoucí rozhodování voličů a pro jejich budoucí politickou orientaci hned ze tří důvodů. Za prvé. I průměrně inteligentnímu občanovi České republiky je zcela zřejmé, že povolání Věcí veřejných do Poslanecké sněmovny za účelem vymýcení korupce je hrubým omylem, který voliči nepochybně již v budoucnu nebudou ve volbách nikdy opakovat. Za druhé. I průměrně inteligentnímu občanovi České republiky je zřejmé, že je hrubým omylem věnovat své hlasy takovým kandidátům, kteří nemají ani ponětí o nějaké politické práci a jsou v oblasti umění kompromisů obecně a v oblasti politického kompromisu zvláště naprostí diletanti, byť by byli podnikatelsky zdatní či novinářsky úspěšní. Za třetí. A konečně i průměrně inteligentnímu občanovi České republiky je zřejmé, že jeden nešťastný a politicky neohrabaný, popřípadě tvrdošíjný a zaslepený politický subjekt může velmi silně poškodit - a to také učinil - pohled na politiku a politiky jako celek.
Koalice tedy sama právě nešťastným paktem s Věcmi veřejnými, který i ústy koaličního ministra financí je nazýván křehkým útvarem a Věci veřejné dokonce nazývány odporným politickým subjektem, je natolik zkompromitována, že proto dnes stojíme před zásadním rozhodnutím, zda vyslovit důvěru vládě. Již sama tato opakovaná skutečnost je v kontextu známých politických událostí posledních dnů ostudná, a přihlédneme-li k tomu, že se tak děje za okolností protiprávních postupů při vytváření novotvaru nového nezávislého poslaneckého klubu či platformy z přeběhlých poslanců a za okolností soustavného lanaření i takzvaného klubu nezařazených poslanců pro posílení bezpečné většiny, prohlasování zákonů předkládaných koalicí, pak takový stav věcí je možno označit za bezprecedentní a pro Poslaneckou sněmovnu velmi varovný. Ať již posuzujeme tento stav věci z jakéhokoliv úhlu pohledu, je nepochybné, že v současné době jsou uplatňovány natolik atypické a nestandardní postupy k udržení vládní většiny, že nás od vládních praktik některých banánových republik dělí jen nezřetelné hranice.
Proč tomu tak asi je? Ano, to je důležitá otázka. Totiž je to meritorní otázka efektivní práce na sociální reformě a zákonech k tomu potřebných. Neklid mezi koaličními partnery totiž vede ve svých důsledcích k tomu, že se své vlastní činnosti spočívající ve vládnutí a v případě zmíněných reformních zákonů věnují pouze okrajově, věci nejsou promyšleny, reformní zásady jsou mnohokrát a opakovaně měněny. Například vzpomeňme změny v oblasti daně z obratu, poplatky ve zdravotnictví, mateřské příspěvky, nejednotný postup při redukci valorizace starobních důchodů a další nešťastné a v zásadě nepromyšlené kroky podléhající v samé koalice zhoubnému vlivu jeden čehý a druhý hot. To budí nepochybně značnou nedůvěru celé veřejnosti a vyvolává důvodné pochybnosti o kompetenci celé současné vládní garnitury.
Co říct na závěr? V kontextu stávajícího politického vývoje soudný člověk nemůže takové vládě vyjádřit důvěru. Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců ČSSD.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji, pane poslanče. Požádám pana poslance Jana Látku. Připraví se Vlasta Bohdalová. ***