(15.20 hodin)
(pokračuje Nečas)

Co se týče schválených projektů - jedná se o 34 tis. projektů v hodnotě 569 mld. korun, to znamená, v tuto chvíli se jedná o 72 % alokace. Proplacené prostředky příjemců - jedná se o částku 313 mld. korun, to znamená téměř 40 % národní alokace. Certifikované výdaje jsou ve výši 139 mld. korun, to je zhruba 17,6 % alokace.

Na centrální úrovni Ministerstvo pro místní rozvoj, národní orgán pro koordinaci, pravidelně analyzuje a vyhodnocuje údaje o čerpání jednotlivých operačních programů, jejich prioritních os a oblastí podpory. Hlídá plnění předpokladů čerpání, které si stanovují samotné řídicí orgány v rámci řízení svého operačního programu, a zohledňuje rizika vystupující z kontrolní činnosti příslušných autorit.

Součástí řízení rizik je zesílené řízení rizik z národního orgánu pro koordinaci v podobě aplikace krizového řízení za účelem úspěšného vyčerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti v operačních programech, které jsou identifikovány jako ohrožené. Aktuálně se v zesíleném řízení nacházejí tyto operační programy: operační program Životní prostředí, Výzkum a vývoj pro inovace, Vzdělávání pro konkurenceschopnost. V současné době Ministerstvo pro místní rozvoj zpracovává dokument, který bude předložen vládě České republiky k projednání do konce května 2012.

Dosavadní realizace všech operačních programů byla zhodnocena podle multikriteriálního hodnocení. Hodnoceny byly tři stěžejní oblasti implementace: oblast finanční, věcná a řízení operačního programu. Bylo identifikováno šest rizikových operačních programů a Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje vhodná opatření pro snížení rizik. V relevantních případech bude vyčíslena částka, která bude považována za ohroženou nebo vhodnou k realokaci prostředků. To se týká zejména operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Děkuji panu předsedovi vlády. Pan místopředseda Zaorálek se chystá položit doplňující otázku. Prosím:

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Mě mrzí samozřejmě, že premiér není ochoten uznat v žádné situaci chybu a že každé vystoupení začíná tím, že tu do roku 2006 vláda sociální demokracie.

Já bych chtěl ale pana premiéra upozornit na jednu věc. Jedna z vážných a zásadních výhrad Evropské komise se týká špatné personální politiky a permanentního střídání lidí zodpovědných za administraci evropských fondů. Tady ve sněmovně jsme o tom mluvili tisíckrát. Jsou tady ministři, kteří dokonce pětkrát šestkrát mění lidi na úrovni ředitelů odborů a náměstků. Evropská komise opakovaně říká, že se naprosto nezvládá personální práce, že nemá s kým tady jednat, je nízká kompetence těch lidí, a především místo aby tady existovalo jedno auditní místo, které má kontrolu nad ministry a resorty, tak ve skutečnosti si ministři rozhodují sami, nikdo je neaudituje, nikdo je nekontroluje. A nová novela zákona o finanční kontrole předkládaná ministrem financí vůbec nebere v potaz tyto výhrady a požadavek budovat autonomní místo finanční kontroly.

(Důrazně:) Takže dokonce před očima pokračuje proces - vy se vymlouváte na minulost, a dokonce do budoucnosti se ukazuje, že nejste schopni to řešit. Tady snad nelze nic jiného než mluvit o tom, že tato vláda nemá kompetenci!

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Tak. To byla doplňující otázka pana místopředsedy Zaorálka. I na tuto bude reagovat předseda vlády pan Petr Nečas. Prosím:

 

Předseda vlády ČR Petr Nečas: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, ano, formálně to byla doplňující otázka, nicméně každá ta věta byla zakončena vykřičníkem. Takže za otázku to lze označit velmi stěží. Navíc celá ta otázka byla vykřičena, nejenom zakončena vykřičníkem.

Já mohu pouze konstatovat, že pan místopředseda Zaorálek se vzteká úplně zbytečně, protože samozřejmě nikdo nezastírá, že je to vážný problém. Vláda se tím zabývá velmi pravidelně na každém svém zasedání. Mohu pouze konstatovat, že jsme byli dokonce požádáni představiteli Evropské komise, dokonce jmenovitě eurokomisařem Hahnem, který je zodpovědný za regionální fondy, aby tato otázka v České republice nebyla politizována. Protože má věcný důvod. Oni nejsou hloupí. Oni vědí, kde to má svoji příčinu, vědí, že to sahá do roku 2006 a 2005.

Jestliže dnes je za největší problém považován auditní systém, tak prostě to neodpářete, pane místopředsedo Zaorálku, že tento systém byl vymyšlen, vytvořen a certifikován v letech 2004 a 2006. Tehdy jsme nevládli my. Tehdy jste vládli vy. Nepovedlo se vám to. My to teď musíme napravovat. Je to prostě důsledek. Nebyli jsme to my, kdo vymyslel strukturu operačních programů s 24 programy. V desetapůlmilionové zemi. S její omezenou administrativní, ale musím říci i intelektuální kapacitou. Opět jste to byli vy, kdo vytvořil 24 operačních programů. A opět jste to byli vy, pane místopředsedo Zaorálku, přestože programovací období začínalo 1. lednem roku 2007, tak jste ke 4. září roku 2006 neměli připraven a schválen jeden jediný z těchto 24 operačních programů. Všechno jsme to museli dělat za vás. (Potlesk poslanců ODS.)

Správný postup v rozumné zemi je, že k začátku programovacího období jsou spuštěny všechny programy. Vy jste neměli ani jeden! Museli jsme to oddřít za vás a teď to děláme znovu v případě auditního systému! Tak už si konečně sáhněte do svědomí! (Potlesk poslanců ODS.)

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Děkuji panu předsedovi vlády. S další interpelací vystoupí paní poslankyně Marta Semelová. Bude interpelovat předsedu vlády ve věci stanoviska k situaci na vysokých školách. Připraví se pan poslanec Roman Sklenák. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Vážený pane premiére, poslanci vládní koalice bohužel odmítli můj návrh na projednání situace ve vysokém školství v rámci schůze Sněmovny, a tak mi nezbývá, než požádat o vaše stanovisko ke krokům ministra Dobeše touto formou.

Návrhy, které v této souvislosti předkládá, vyvolávají vlnu protestů. V rámci Týdne neklidu probíhaly odborné diskuse, demonstrace, protestní pochody. Přestože nesouhlas s reformou, nesouhlas s omezováním akademických svobod vysokých škol ve prospěch politiků a podnikatelských lobby a nesouhlas se školným, tentokrát pro změnu pod názvem zápisné, je naprosto oprávněný a opírá se o věcné argumenty, průzkumy a zkušenosti ze zahraničí, s vládou to ani nehne. Připomínky odborníků nejsou brány v potaz, dopady na úroveň vysokoškolského vzdělání na konkurenceschopnost České republiky i samotné studenty ji nezajímají. To samé platí o bezprecedentním kroku ministra Dobeše v případě plzeňské Právnické fakulty. Namísto toho, aby ve spolupráci s Akreditační komisí a Západočeskou univerzitou pomohl řešit zajištění dostudování studentům, kteří odnášejí chyby jiných, svévolně rozhodl o prodloužení akreditace o čtyři roky.

Vážený pane premiére, zajímalo by mě, jaké kroky vyvodíte z toho, že člen vaší vlády nedodržuje zákon a nerespektuje rozhodnutí Akreditační komise, která má být zárukou kvality vysokoškolského vzdělání a která po dlouhodobých a opakujících se upozorněních na závažné nedostatky fakulty přistoupila k rozhodnutí o odejmutí akreditace. Pokud totiž vy jako předseda vlády budete dál nechávat bez povšimnutí takto závažná pochybení, může vzniknout podezření, zda postup ministra školství není odměnou za vydání pochybných diplomů některým významným rychlostudentům. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Také děkuji a prosím, aby se slova ujal pan předseda Petr Nečas.

 

Předseda vlády ČR Petr Nečas: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Nade vši pochybnost české vysoké školství potřebuje změnu a podle mého názoru každý soudný člověk, který se mu věnuje, musí toto konstatovat. Musíme zvýšit jednak kvalitativní úroveň našeho vysokého školství, protože my jsme velice úspěšní. A musím říci, my jako celá společnost a celá země jsme za posledních více než 20 let naplnili kvantitativní požadavky na naše školství. Naše vysoké školství během 20 let prošlo dramatickým vývojem od elitně poskytovaného typu vzdělání, protože do počátku 90. let mělo vysokoškolské vzdělání zhruba jenom 12 % dospělé populace, v podstatě k masovému poskytování vysokoškolského vzdělání. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP