(9.10 hodin)
(pokračuje Kováčik)
Já si dovolím jménem klubu KSČM vyslovit velmi hrubou nespokojenost s tím, jakým způsobem vláda a ministři s výjimkou pana ministra Chalupy zacházejí s Poslaneckou sněmovnou. (Potlesk poslanců KSČM.)
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. S přednostním právem byl přihlášen pan poslanec Tejc, předseda klubu sociální demokracie. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jeroným Tejc: Vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně a kolegové, ono to skutečně není poprvé. Ono se to stává tradicí. Kdyby se stalo jednou dvakrát do roka, teď před vánočními svátky, tak by se to možná dalo pochopit. Já se příliš nevyznám v omluvách pánů ministrů a pana premiéra, protože pokud jsou omluveni z pracovních důvodů, tak pracovní důvody přece v době zasedání Sněmovny a v době zejména písemných interpelací na členy vlády znamenají, že mají sedět tady za námi, mají se tady zpovídat z toho, na co se jich ptáme. Protože jestli je něco hlavním posláním, jedním z hlavních úkolů Poslanecké sněmovny, tak je to kontrola vlády, a vláda se podle ústavy a podle jednacího řádu mimo jiné kontroluje díky interpelacím, tedy možnosti členů Parlamentu se ptát na věci jak písemně, tak samozřejmě ústně a v případě nesouhlasu doplňovat své otázky a ministři mají odpovídat. To se tady neděje. Je to myslím nejenom arogantní, je to arogantní ne vůči opozici, je to arogantní vůči všem občanům, kteří píší své podněty svým poslancům v regionech, kteří chtějí, aby se ptali jejich poslanci členů vlády, proč to či ono je tak nebo onak. My chceme znát odpovědi. A já skutečně nechápu, jak je vůbec možné, že tady není téměř nikdo ze členů vlády, že tady je jeden jediný ministr. Tak pro boha živého, co ti ministři dělají tak zásadního, že nejsou schopni dostavit se ani na zasedání Poslanecké sněmovny v době, kdy jsou pevně zařazeny interpelace?
Já bych pochopil, kdyby tady nebyli všichni ministři, pochopil bych to, určitě jsou i jiné závažné záležitosti. Ale to, co je důležité, aby tady byli především ti, kterých se budou týkat interpelace. Já jsem sám podal několik nesouhlasů s písemnými interpelacemi. Mimo jiné by tady dnes měli být přítomni pánové ministři Heger, Schwarzenberg, Kalousek a Drábek. Ti tady nejsou, nemohou tedy zase opět dnes jednat a já myslím, že nemá smysl, abychom tady mluvili do zdi. K čemu je bod interpelace na premiéra, když premiér pravidelně na tento bod nedochází? Pak nemá smysl se tady vůbec o cokoliv pokoušet a já sám za sebe musím říci, že stahuji dnes z jednání všechny své návrhy na písemné interpelace, protože skutečně nemá smysl, abych tady mluvil do zdi, protože odpovědi na to se rozhodně dnes dočkat nemohu. Děkuji. (V sále je neklid a hluk.)
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Také děkuji. Nyní je přihlášen s přednostním právem pan ministr Chalupa. Prosím, pane ministře.
Dámy a pánové, já vás prosím o klid.
Ministr životního prostředí ČR Tomáš Chalupa Vážená paní místopředsedkyně, vážení paní předsedkyně, vážení kolegové, chtěl bych říct jen jedno a omluvit zejména pana premiéra, protože jak všichni dobře víte, momentální situace v Evropě je založena na velkých a vážných konzultacích. A to, že právě v této době je předseda vlády na jednání v Maďarsku, je věc, která je pro nás při vší úctě velmi důležitá. Je důležitá pro to vnímat pohled jedné ze zemí, která řeší podobné problémy jako my, byť sice v jiné pozici, protože my máme být tím, kdo dává, ona je v pozici dnes již toho, kdo pomoc přijímá. A stejným způsobem bych chtěl poprosit o omluvu i ostatních členů vlády a poprosit o stav, kdy se všichni snažíme plnit tyto úkoly tak, jak je v našich možnostech, a jsem přesvědčen o tom, že to není projev neúcty vůči Poslanecké sněmovně ze strany vlády premiéra Nečase.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Nyní s přednostním právem vystoupí předseda klubu KSČM. Prosím, máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Pavel Kováčik: Paní předsedající, paní a pánové, o panu premiérovi a situaci v Evropě a jeho účasti na pokusech o řešení situace přece víme. Ale snad nechceme někomu vyprávět, že se všichni ministři s výjimkou zde přítomného pana ministra Chalupy též plnou silou podílejí na řešení těžké situace v Evropě. Pak by se totiž muselo říct, že pan ministr Chalupa vlastně nepracuje, ten tady jenom tak sedí ve Sněmovně a všichni ostatní z pracovních důvodů jsou omluveni. (Veselost v sále.) To přece pravda není.
Já bych si dovolil navrhnout usnesení, které bychom v této souvislosti jako Poslanecká sněmovna měli přijmout. Návrh zní: Poslanecká sněmovna žádá předsedkyni Poslanecké sněmovny, aby řešila opakovanou neúčast ministrů vlády České republiky při bodu interpelace, jak písemné, tak ústní. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Já se zeptám, protože už máme v tuto chvíli patřičné kvorum, mám tady ještě dvě nevypořádané žádosti o změnu pořadu schůze. Nechala bych tedy hlasovat, pokud byste neměl námitky, nejprve o pořadu schůze.
Poslanec Pavel Kováčik: Nemám námitky. Jenom chci svůj návrh upřesnit. Samozřejmě jde o zařazení bodu. Návrh usnesení Poslanecké sněmovny, kterým žádá předsedkyni Poslanecké sněmovny, aby řešila neúčast ministrů vlády České republiky na bodu interpelace písemné i ústní. Teprve potom budeme hlasovat o usnesení, projde-li zařazení tohoto bodu. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji vám. Došlo k upřesnění.
Mám zde tři požadavky na změnu pořadu schůze. Nejprve od pana poslance Farského - zařazení bodu 98 a 99 na pátek 16. 12. jako prvé čtení.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 196 z přihlášených 72 pro 50, proti 3. Tento návrh byl přijat.
Dále byl přihlášen pan poslanec Jaroslav Foldyna, který poprosil o zařazení bodu 51, sněmovní tisk 494, bodu 52, sněmovní tisk 495, a bodu 53, sněmovní tisk 496, na pátek po pevně zařazených bodech.
Také o tomto návrhu zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 197 z přihlášených 85 pro 33, proti 34. Tento návrh byl zamítnut.
A konečně poslední návrh, který zde přednesl předseda klubu KSČM, o zařazení nového bodu. Pokusím se interpretovat název. Měl by to být bod, který by se týkal žádosti na předsedkyni Poslanecké sněmovny o řešení neúčasti ministrů při čtvrtečních interpelacích.
Zahajuji hlasování také o tomto návrhu. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 198 z přihlášených 87 pro 32, proti 24. Tento návrh byl zamítnut.
Já mám nejprve přihlášenou paní předsedkyni Poslanecké sněmovny, které dávám slovo. Poté samozřejmě dám slovo panu poslanci Kováčikovi. Prosím, paní předsedkyně, máte slovo.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Dobré ráno, dobré dopoledne, vážené kolegyně a kolegové. Já velmi dobře rozumím výtkám, které tady zazněly na margo účasti členů vlády při jednání Poslanecké sněmovny. Je otázkou k nám samotným, tedy k poslankyním a poslancům, zda ve chvíli, kdy si přejeme a oprávněně žádáme, aby byli přítomni na jednání členové vlády, si také sami jsme vědomi toho - teď mluvím k těm, kteří tady jsou, ale podívejme se do našich lavic za jednotlivé poslanecké kluby, zda jsme si vědomi toho, že tady také máme být my. To za prvé.
Za druhé chci říci, že i bez jakéhokoliv usnesení samozřejmě budu informovat předsedu vlády a budu ho prosit o spolupráci na téma, abychom zajistili, aby během interpelací, ale i během ostatního jednání Poslanecké sněmovny byla zajištěna taková účast členů vlády, aby nedocházelo ke kolizím mezi Poslaneckou sněmovnou a exekutivou. Tyto kolize nepřispívají vůbec k ničemu. Nepřispívají ani k atmosféře tady, ani k věcnému či jakémukoliv jinému řešení otázek, které před námi jsou.
To jsem potřebovala říci. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Také děkuji. Přihlášen je předseda klubu KSČM. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji. Paní předsedající, paní a pánové, já jsem rád, že paní předsedkyně reagovala tak, jak reagovala. Chtěl jsem ji požádat, přestože návrh neprošel, aby byla v této věci aktivní, protože je skutečností, že máme na práci daleko něco jiného, než se tady natahovat o to, kdo tady má nebo nemá sedět.
Jenom na margo té části poslanců a poslankyň, kteří zde jsou dnes omluveni. Víte, když oni opakovaně pětkrát, desetkrátkrát za sebou sem dojdou zbytečně, protože ministři, které chtějí interpelovat, zde nejsou přítomni, tak třeba dají přednost jiné pracovní činnosti, než být na interpelacích, kde se mluví pouze do zdi. Děkuji. ***