(17.30 hodin)

 

Poslanec Jan Babor: Děkuji. Dovolte mi, abych k tomu také řekl pár poznámek.

Státní fond rozvoje bydlení byl zřízen jako nástroj realizace státní bytové politiky. Úkolem fondu byla, je a určitě by měla být akumulace finančních prostředků určených na podporu bydlení, a tím motivovat nejen občany, ale i investory v oblasti bydlení. Zároveň měl a měl by nadále mít významný vliv na stabilizované prostředí při výstavbě, rekonstrukci a opravách bytového fondu, a tím i peníze zdrojů tvorby HDP.

V rámci činnosti fondu od roku 2001 byla podpořena rekonstrukce více než 360 tisíc bytů. Přesto zbývá více než 2 miliony bytových jednotek, které bude nutno celkově rekonstruovat z důvodů prodloužení životnosti bytových domů a energetických úspor. Stávající bytová družstva, bytové domy ve vlastnictví esvéjéček nebo bytových družstev či nově vznikajících esvéjéček nemají vytvořené dostatečné zdroje na potřebné rekonstrukce a právě podpora ze Státního fondu rozvoje bydlení byla, a myslím, že by měla i nadále být, motivací pro aktivní členy, kteří často narážejí na nepochopení a nezájem pasivní. A tady by měl svoji roli sehrát stát právě prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení. Ale bohužel nastavením omezených výdajových limitů Ministerstvem financí nemůže Státní fond rozvoje bydlení svůj význam splnit. A tomu nepomůže ani nařízení vlády číslo 284, které chce formou vratných podpor poskytovat pomoc při výstavbě a rekonstrukcí nájemního bydlení pro vymezené skupiny obyvatel.

Od roku 2007 se díky Ministerstvu financí omezí dotační programy, kterými fond motivoval nejen rozvoj bydlení, ale i stavební výrobu. Z 12 podporovaných programů zůstal pouze jediný program - Panel. Vláda tak prakticky rezignovala na pomoc hlavně nízkopříjmovým skupinám obyvatel při zajišťování bydlení. Už rozpočet Státní fondu na rok 2011 nepočítal s pokračováním tak žádaného významného nástroje na realizaci nutných rekonstrukcí panelových i nepanelových bytových domů. Když pominu velký motivační efekt programu Panel, tak nelze nevidět, že právě program Panel neprohlubuje deficit veřejných financí, ale naopak, že program přináší významný fiskální efekt ze stavební výroby a že jedna koruna podpory z programu Panel zapojuje dalších 4 až 6 korun soukromých investic. To, že program Panel je velmi žádanou podporou při zlepšování kvality bydlení a významným motivačním faktorem a nástrojem stabilizace stavební výroby, si uvědomila i Sněmovna a svým usnesením schválila návrh novely zákona číslo 211/2011 vydaným pod číslem 71/2010 s účinností od 1. 1. 2011. Touto novelou zavazuje státní rozpočet poskytnout Státnímu fondu rozvoje bydlení dotaci ve výši výdajů poskytnutých fondem na nenávratné dotace, to znamená, přeloženo do češtiny, do jasného závazku vykrýt poskytnuté dotace z programu Panel do úroků vyplývajících z uzavření smluv. Vzhledem k tomu nutno konstatovat, že by státní rozpočet měl počítat s dotací do příjmů Státní fondu rozvoje bydlení pro rok 2012 ve výši 112 milionů, které fond poskytl v roce 2011 ze svých již tak zdevastovaných aktiv, čímž se tak dostává do situace, že by pak nemohl ani plnit svoji úlohu pro revolvingové podpory, o kterých tady hovořil pan ministr.

Z výše uvedeného vyplývá, že rozpočet na rok 2012 není prorůstový, ale že je prakticky zahájením postupné likvidace Státního fondu rozvoje bydlení, a vláda vlastně tím rezignuje na všechny dosud více či méně úspěšné podpory na výstavby či obnovu bytového fondu.

Zároveň se hlásím do podrobné rozpravy.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Ano. Děkuji. Dále se hlásí do rozpravy paní poslankyně Horníková. A ještě se zeptám, jestli platí faktická přihláška k faktické poznámce pana poslance Rusnoka. Ne. Paní poslankyně Horníková má slovo.

 

Poslankyně Zdeňka Horníková: Vážená paní předsedající, já budu skutečně nesmírně krátká a stručná. Já jenom chci říct, že díky tomu, že poslanci pracují současně v několika výborech, tak se může stát, že některý z výborů nepřijme usnesení, tak jak se stalo výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, a to právě proto, že účast poslanců, kteří by rozhodně hlasovali pro přijetí tohoto rozpočtu a usnesení by vypadalo jinak.

Já zde nechci hovořit o rozpočtu, protože rozpočet má čtyři položky příjmové, sedm výdajových. Pan ministr, myslím, ten rozpočet představil dostatečně. Já bych si tedy jenom dovolila navrhnout Poslanecké sněmovně, aby návrh rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení na rok 2012 schválila. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Děkuji. Ptám se, zda ještě někdo chce vystoupit v obecné rozpravě. Nikdo se nehlásí, rozpravu proto končím.

Přistoupíme k rozpravě podrobné. Do té, předpokládám, že se budou chtít přihlásit paní poslankyně Horníková a pan poslanec Babor. Tak prosím.

 

Poslanec Jan Babor: Já jenom taky krátce. Přihlašuji se ke svému pozměňovacímu návrhu, který byl rozdán pod sněmovním dokumentem číslo 172.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Paní poslankyně Horníková.

 

Poslankyně Zdeňka Horníková: Skoro soutěžíme, kdo bude kratší.

Vážená paní předsedající, já se obávám, že musím podat návrh, protože tento návrh nebyl projednán při schvalování státního rozpočtu, a říci, že jsem přesvědčena, že tento návrh je nehlasovatelný. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Také děkuji. Ještě někdo chce vystoupit v podrobné rozpravě? Pokud nikdo nechce v podrobné rozpravě vystoupit, podrobnou rozpravu končím.

Prosím pana zpravodaje pana poslance Babora, aby nám sdělil, zda a o čem budeme případně hlasovat.

 

Poslanec Jan Babor: Podle mého názoru je hlasovatelný, i když kolegyně říká, že není. Já nevidím důvod, proč by nebyl. Takže nejdřív bychom měli hlasovat o mém pozměňovacím návrhu.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Samozřejmě, že pokud je tady takový spor, bude vyřešen hlasováním. Já se ještě zeptám - budeme potom ještě hlasovat další návrh?

 

Poslanec Jan Babor: Další návrh vlastně přednesla kolegyně Horníková, návrh na usnesení Sněmovny.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Ano. Budeme tedy hlasovat. Pane zpravodaji, prosím, uveďte ještě jednou, o čem budeme hlasovat teď v prvé hlasování.

 

Poslanec Jan Babor: Nyní bychom hlasovali o mém pozměňovacím návrhu, který vlastně v krátkosti říká, že státní rozpočet v příjmech Státního fondu rozvoje bydlení poskytne 112 milionů a ve výdajové části poskytne na smlouvy uzavřené od roku 2012 40 milionů. To je v krátkosti podstata návrhu.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: S vědomím toho, že je zde vnímáno, že tato věc je nehlasovatelná. Pan Suchánek, předseda rozpočtového výboru.

 

Poslanec Pavel Suchánek: Děkuji za slovo, paní předsedající. Pozměňovací návrh pana kolegy Babora v prvním odstavci zní: V příjmové části návrhu se v položce dotace ze státního rozpočtu nahrazuje číslice 0 číslicí 112.

Ve státním rozpočtu nebyl podán žádný pozměňovací návrh, který by se týkal této položky, nebyl schválen, tudíž není, jak tuto výdajovou stránku naplnit. Tento návrh je nehlasovatelný.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Já tedy budu postupovat takto. Já prohlašuji tento návrh za nehlasovatelný a v případě, že se mnou nesouhlasíte, podejte návrh na výměnu předsedajícího.

 

Poslanec Jan Babor: Já to samozřejmě neudělám, protože bych to jenom o trochu prodloužil a to nemá cenu.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Já neslyším. Můžete to ještě zopakovat? (Hlas mimo mikrofon.) Že to nemá cenu. (Smích v sále.) Dobře. Můžeme tedy přistoupit k hlasování o dalším návrhu, pane zpravodaji. Myslím návrh paní poslankyně Horníkové a rozhodneme se v hlasování o postoji k tomuto návrhu. Můžeme tedy hlasovat? Je nám to všem jasné.

 

Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

V hlasování číslo 190 z přihlášených 148 poslanců pro 87, proti 32. Návrh byl přijat. Návrh usnesení byl schválen.

 

Děkuji panu zpravodaji i panu ministrovi. Končím projednávání tohoto bodu. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP