(15.50 hodin)
(pokračuje Šulc)

Takže co zbylo krajům? Nechat nemocnice jako příspěvkové organizace?

Škoda, že tu není ministr financí. Já bych ho skoro vyzval, ať všechny příspěvkové organizace jako nemocnice prožene kontrolou, protože porušují zákon. Příspěvková organizace má totiž jeden základní statut. Tato organizace hospodaří z peněz zřizovatele. U nemocnic hospodaří s penězi, které získává z 99 % od pojišťoven a od klientů. To znamená hospodářská organizace nemocnice je legislativní nonsens a Ministerstvo financí by mělo bohužel v tomto případě konat.

Tohle to jsou skutečnosti a pravdu můžeme zaobalovat do jakýchkoliv slovíček, ale tato pravda je jasná a já bych poprosil, abychom nechali zbytečných urážek, které nejsou vhodné pro toto místo, a věnovali se skutečné činnosti. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji. Faktická poznámka pan poslanec Jaroslav Foldyna.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Dobrý den. Já bych jenom ve své faktické poznámce prostřednictvím paní předsedající svému kolegovi. Já si myslím, že to základní je ta slušnost, to si myslím - a z faktické poznámky k tomu dané problematice.

Můj kolega Jiří Šulc z Ústeckého kraje ví přece sám dobře, a vedli jsme o tom velkou diskusi, o převodu nemocnic na obchodní společnosti. To, jak dneska krvácíme, to, že pan Kalousek dal, jeho ministerstvo, trestní oznámení na Krajskou zdravotní, že nakoupila o osmkrát dráž některé přístroje, to je přece faktický důkaz, že to je nesmysl, to, co jsme tady provedli, že jsme převedli všechny nemocnice, které byly v majetku veřejnoprávním, to znamená v majetku krajů, na obchodní společnosti. Musí se v Americe hodně učit, protože tam je jenom osm procent společností obchodními společnostmi. Takže z Washingtonu, přijeďte se k nám poradit, jak se to nemá dělat.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová To byla faktická poznámka. Řádná přihláška David Rath. Prosím.

 

Poslanec David Rath: Děkuji. Dámy a pánové, já jsem si chtěl nechat celý ten příběh privatizace středočeských nemocnic až na třetí čtení. Teď jsme v druhém čtení, ale jenom pro ilustraci jsem ukázal, k čemu vede politika v jedné konkrétní nemocnici, tedy té brandýské, která skutečně byla vytunelována, tedy rozkradena, a nyní jí hrozí zánik. Jestli pan ministr myslí, že tohle je správná cesta redukce lůžkového fondu, tak já si to prosím nemyslím. Já si nemyslím, že redukce lůžkového fondu má jít prostřednictvím tunelování a rozkrádání nemocnic.

Nicméně pan Bendl zde vyprávěl o tom, jak to dobře mysleli, jak vlastně on asi o žádné špatnosti nevěděl a že tam měli Transparency International a další. Mimochodem, zaznamenal jsem stanovisko Transparency International, které v jasném pořadu nedávno, pane Bendle prostřednictvím paní předsedající, jasně řeklo, že s tím procesem nemělo nic společného, nechce mít nic společného a že v žádném případě ho nepovažují za transparentní a korektní. Já vám ten pořad klidně půjčím. Mám ho nahraný. Taky tam vystupujete a strašně se divíte, co že se vlastně za vašimi zády dělo, že jste to ani prostě netušil, jak vám tam ty nemocnice rozebírají.

Takže, dámy a pánové, on to není jenom příběh brandýské nemocnice. Samozřejmě zákon o neziskových nemocnicích se měl týkat všech, a nejenom prodejů majetků, privatizací činností, ale třeba i pronájmem, dlouhodobým pronájmem majetku. A v tom vlastně vláda Petra Bendla ve Středočeském kraji taky dosáhla jistých met.

Například. Já už jsem tady zmínil pana Rubáše, bývalý ministr zdravotnictví za ODS. Jeho dceru má za manželku váš bývalý předseda klubu pan Tluchoř. Pro pana Bendla dělal dlouhou dobu jeho hejtmanského poradce ohledně zdravotnictví, a protože pan Bendl je profesí hasič, předpokládám, že panu Rubášovi hodně naslouchal jako odborníkovi na zdravotnictví. Takže tento velký odborník na zdravotnictví spolu s panem Cabrnochem řídili kolínskou nemocnici. Samozřejmě všechny tyto nemocnice hned pronajaly dialýzy samozřejmě na 30 let, dámy a pánové, za velmi problematických podmínek. Budiž. To dělaly i některé státní nemocnice. Pan Bendl mě z toho obvinil. Není to pravda. Za nás toto v žádném případě nebyla politika. Za vedení kraje Petrem Bendlem byly pronajaty prakticky všechny dialýzy ve všech krajských nemocnicích. Ve všech krajských nemocnicích byly na 30 let pronajaty všechny dialýzy za velmi podivných okolností a poté, co my jsme nastoupili na kraj, jsme museli začít vyjednávat, pane Bendle prostřednictvím předsedající, a domluvili jsme vyšší nájmy. Vám o žádný tlak na tyto společnosti nešlo. Prý ta jednání za vás vedl pan Rubáš o tom pronájmu.

Dále pan Rubáš, váš poradce přes zdravotnictví, se domluvil s jiným soukromníkem a v kolínské nemocnici mu pronajal nukleární magnetickou rezonanci. Za tuto nukleární magnetickou rezonanci dostával tento soukromý provozovatel zhruba 2,5 milionu měsíčně. Dva a půl milionu měsíčně od zdravotních pojišťoven. Jeho náklady byly zhruba kolem půl milionu měsíčně. Čili dva miliony korun na tom každý měsíc vydělal. Kdo zná pořizovací ceny toho přístroje, jednoduše si spočítá, za jak málo let ten přístroj dostane zpátky zaplacený, a pak už vydělává každý měsíc dva miliony korun.

Když my jsme nastoupili na kraj a zjistili jsme, jak nevýhodná pronájemní, tedy privatizační smlouva tam je, začali jsme s tím soukromým majitelem vyjednávat, a ejhle - zatímco za pana Rubáše a Bendla platil kolínské nemocnici 30 tisíc korun nájmu, tak obratem my jsme z něho dostali desetinásobek za stejné časové období. Přesto nám to nestačilo, koupili jsme vlastní přístroj, přístroj už tam je, provozujeme ho a ty dva a půl milionu dostává od pojišťoven naše kolínská nemocnice, která tedy z toho má také ty dva miliony, dává je do provozu, tedy do platu sester, lékařů, do obnovy nemocnice.

Čili toto je jasný příběh, jak se provozuje nemocnice pod vedením ODS, pánů Bendlů, Rubášů, Cabrnochů, Tluchořů a jak se o to snaží sociální demokracie. Určitě uděláme taky některé chyby, ale prostě rozhodně neobíráme kraj, nemocnice, pacienty, zdravotníky o stovky milionů, jak jste to činili vy. To je jeden z příkladů, ale mohu hovořit o dalších.

Zajímavé byly smlouvy, které za Petra Bendla byly uzavřeny v některých nemocnicích třeba na praní prádla. Tak si představte, že z takového Kladna se odváželo prádlo někam až do Náchoda. Vy byste říkali, proč by v Náchodě nemohli prát Kladnu, když by to bylo levnější? Jenže, dámy a pánové, ono to bylo výrazně dražší, než kdyby se to pralo kdekoliv v okolí. Výrazně dražší, pane Bendle prostřednictvím předsedající! Opět můžete říkat, že jste o tom nevěděl. Já vám to i docela věřím, protože o to se člověk musí dost aktivně starat, aby se vůbec k takovým smlouvám dostal. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP