(10.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Dobré ráno, dámy a pánové. Pamatuji si, že včera vystoupil Bohuslav Sobotka. Řekl, že opt-out je loupež. Pak vystoupil pan ministr Drábek a řekl, že se s námi nedá mluvit. Takže doufám, že se pan ministr Drábek nehlásí kvůli něčemu podobnému jako včera, aby konstatoval, že to vystoupení je ukázkou toho, že se s námi nedá rozumně mluvit.

Mně připadá, že to, jakým způsobem se ta debata vede, je skutečně podstatné. Proto také uvažuji o tom, proč ministr financí Miroslav Kalousek vychází opakovaně mezi odboráře, aby s nimi diskutoval o reformách. Mně to připadá, že ono je to komické v tom, že ministr Kalousek a vláda Petra Nečase tady systematicky předkládá návrhy, které, jak tady bylo teď ukazováno, jsou výhodné pro těch 10, 15 % nejbohatších lidí, protože ten opt-out, který máme teď tady před sebou, je, jak tady bylo řečeno, výhodný pro lidi, kteří vydělávají více než 40 tis. hrubého. Takže je evidentní, že ti lidé, kteří stávkují, nebo ti odboráři, kteří chodí a opakovaně protestují tady v Praze, jsou přesně ti, kteří nepatří mezi tu skupinu vyvolených, kteří z těchto reforem mohou nějakým způsobem profitovat. A je pak pochopitelné, když ministr financí Kalousek vyjde mezi ně, tak se může dočkat toho, co tam zažije, že na něho paní volá, že je zloděj. Protože pro tu paní skutečně pan ministr a tato vláda se chová jako zloděj. Jestliže vytahuje peníze z průběžného systému, na který si ti lidé, kteří tam jsou, spořili, ukládali tam své peníze, a vy teď přicházíte s návrhem, kdy z tohoto systému se peníze vytáhnou, když to zjednoduším, těmi nejbohatšími, kterým se to jediným vyplatí, tak na vás oprávněně ti lidé křičí, že jste zloději. Pan ministr se samozřejmě durdí, ohrazuje se, kde mají důkazy apod., ale já myslím, že ta podstata je jasná. A stejně tak je jasné, že my, když chceme dnes reprezentovat těch 80 % lidí, tak vám v podstatě musíme tady dnes říct zhruba něco velmi podobného. To je prostě zlodějna vůči těm dvěma třetinám lidí tady, kteří mají podprůměrné platy! Protože v tomhle, co vy vytváříte, budete dále prohlubovat nerovnost v této zemi.

A teď je jenom otázka, proč to děláte. Protože tohle, co tady říkáme, vlastně není žádné tajemství. To je naprostá banalita. To, že tato vláda dělá vládu a dělá politiku pro 10, 15 % těch nejbohatších, to je tak triviální, že skoro si člověk říká, proč bych to tady měl opakovat. Vy se tím ani netajíte. Ministr Kalousek zvlášť, ten se tím téměř chlubí.

Jsou dva možné kořeny toho, proč děláte tuto politiku. Jedna samozřejmě, že tvoříte nějakou alianci se skupinou lidí, o které jde, s nějakým typem bankéřů a podnikatelů, kteří na těch fondech chtějí vydělat. Pro ty, které by zajímalo, co jsou to za lidi, doporučuji knihu Cityboy a celou řadu dalších, které vám ukážou, jaký typ lidí funguje v podobných fondech. To je opravdu typ lidí orientovaných na krátkodobé zisky v co nejrychlejším čase. Je to řekněme úplný protiklad toho, co by chtěla většina lidí, pokud si ukládají na penze. Ti chtějí jistotu. Tohle jsou dobrodruhové, kteří chtějí vydělat v krátkém čase co nejvíc. Vy chcete tyhle dva světy spojit. Samozřejmě kdo z toho bude mít prospěch, to víme - z historie, teď i v téhle krizi to pozorujeme opakovaně. Takže to je jeden. Na to ovšem řekněme teď nemám důkazy.

Pak je tu druhá věc, že to je pořád součást nějaké ideologie, kterou hlásáte a které možná ještě někteří věříte. A řekněme s tím budu teď krátce polemizovat. Protože si myslím, že tahle vaše politika ve skutečnosti nevede dobře ekonomicky tento stát a může dokonce vést k prohloubení jeho problémů. Vláda se stane součástí problémů, které má řešit. To je myslím součást pravicové ideologie a vy jste teď součástí podle mě toho problému.

Proč? Protože když si řekneme, co je dnes pramenem krize, které svět čelí, tak je to globální nerovnováha, nerovnost a řekněme výstřední chování, excesy bank. Lékem na to má být dneska regulace, kontrola trhů a posilování nějaké rovnosti, řešení nerovnováhy. Posilování rovnosti řekněme na úrovni světa, mezinárodních institucí, ale také na úrovni jednotlivých států. A vy předkládáte návrhy, které systematicky nerovnost posilují, a děláte pravý opak toho, co byste dělat podle mě dnes měli. A problém je v tom - já to řeknu zjednodušeně - nerovnosti vedou k tomu, že se oslabuje koupěschopná poptávka, celosvětově. Nerovnováha je vytvořena také nerovností, která posiluje nebo oslabuje koupěschopnou poptávku. A to stejné se podle mě děje v České republice. Vy vlastně těmi kroky, které děláte, těmi tupými škrty, jak to nazval pan premiér jednou, tím snižováním platů státních zaměstnanců, omezováním sociální politiky, tím vším vy omezujete ekonomický růst a vytváříte situaci, kdy se budete možná divit, že deficit vám roste. To není jen můj názor. Teď je otázka, koho všeho vám doporučit. Možná nebudete chtít číst Stiglitze nebo Krugmana, já vám doporučím třeba George Söröse, který teď publikoval několik rozhovorů v České republice, a ten píše doslova - já vám to odcituji: "Při velké nezaměstnanosti a nevyužitých lidských zdrojích je chybné mít jako cíl vyrovnaný rozpočet. Tlak na vyrovnané hospodaření a snižování vlastních výdajů může vést k mnohem horším výsledkům než cyklický deficit."

Víte, ten výsledek může být ten, že vy budete dělat škrty, jejichž důsledkem bude snižování růstu a zvyšování deficitu ve státním rozpočtu. A to není taková pouze fantastická představa. Vždyť přece dnes už v tomto roce čelíte situaci, kdy se říká, že pan ministr Kalousek bude muset někde škrtat dalších 30 mld. Prostě deficit vám neustále neklesá tak, jak byste chtěli. Řekněme analýza toho může být složitá a může to být způsobeno řekněme i řadou dalších faktorů, jako je třeba neúspěšný boj s korupcí apod. A to, že tady vytváříte nebo jste dlouho vytvářeli takovou atmosféru, že kdo neplatí daně je hrdina, a že ten, kdo je platí, je spíš přihlouplý, tím vším jste se podíleli na tom, že daně se nevybírají tak, jak jste předpokládali. Ale já si myslím, že významnou součástí toho je i toto, že snižujete efektivní poptávku opatřeními, která děláte v dobré víře možná, že chcete snižovat výdaje, ale výsledkem toho snižování výdajů je to, co tady popisuje Sörös - že výsledkem bude, že vám deficit poroste.

Já se domnívám, že tahle politika i to, co tady dnes vlastně předkládáte, kroky, kterými zvyšujete nerovnosti ve společnosti, jsou kroky, které jsou ve sporu s tím, jak řešit situaci, do které se dostává Evropa i Česká republika. A že vy dokonce můžete zadělat na problémy, se kterými si nebudete v krátké době vědět rady.

Takže nejde jenom tedy o to, o čem mluvil Bohuslav Sobotka, o té do nebe volající nespravedlnosti, že 80 % lidí se bude podílet na zvyšování penzí jenom některých, ale jde o to, že ta vaše politika povede k zamrznutí ekonomiky a k problémům s tím, že vaše politika bude omezovat ekonomický růst a nakonec povede ke zvyšování deficitu.

Takže tohle je pravděpodobně debata, kterou je obtížné vést na ulici. A nedovedu si představit, že by se na ulici dala skutečně vést. Mně připadá, že tady není zájem se skutečně zabývat tím, co v této chvíli hrozí České republice. A připadá mi ještě kolem tady zvláště téhle reformy penzí, mám podezření, že vás tak moc netrápí tím, jak ona dopadne za těch 20, 30 let, protože z toho vy už účty skládat nebudete. Připomíná mi to ty mucholapky Oty Pavla, který ve svých knihách popisoval toho obchodníka, který prodával mucholapky a vysvětloval kupujícím, že sice se na ně mouchy nepřilepí, ale nicméně se mohou spolehnout, že někde chcípnou za rohem. (Smích zleva.) Asi takhle mi to připadá s těmi vašimi fondy, s tou kontrolou toho, jak celý systém bude fungovat. Za těch 30 let vám bude jedno, když se ukáže, že to zkrachuje, že to nebude fungovat. Dopadne to podobně jako vaše superhrubá mzda a jiné experimenty, které tady zavádíte a kde podle mě doufáte, že z řady těch věcí nebudete muset skládat účty. (Potlesk z řad sociální demokracie.)

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Děkuji. Dále vystoupí pan ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP