(18.10 hodin)

 

Poslankyně Lenka Kohoutová: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, návrh zákona, který předkládám spolu s kolegyní Ivanou Řápkovou, je především o rovném přístupu k našim občanům. Jde o povolení exekuce u příspěvku na živobytí, který možnosti exekuce doposud nepodléhá.

ODS dlouhodobě prosazuje takové změny v oblasti sociálního systému, které omezí nebo vyloučí zneužívání právě sociálního systému, především v oblasti hmotné nouze. Možná bych se zde s kolegyní Řápkovou mohla mnoho hodin... Nebo mohli bychom mnoho hodin diskutovat o tom, jak se tento systém dá velmi účinně zneužívat a jak se také fakticky zneužívají jednotlivé příspěvky na bydlení, na úhradu energií a podobně. Tato novela nechce nic jiného než to, co říkáme obecně v koaliční smlouvě. Říkáme, že zpřísníme postoj k neplatičům nájemného a pořádkových pokut. Neříkáme nic jiného a říkáme to v koaliční smlouvě. Stejně tak jsme se zavázali k tomu, že zajistíme možnost strhávat dluhy přímo ze sociálních dávek vyplácených neplatičům. Opět toto říkáme v koaliční smlouvě.

Znovu bych ráda připomněla, že jde o novelu zákona o hmotné nouzi a v něm o příspěvek na živobytí. Nejde jakkoli o omezení existenčního minima. Dlužník neplatič má samozřejmě před exekucí možnost domluvit si splátkový kalendář, předpokladem je pochopitelně pravidelné dodržování splátek. Dlouhodobě je nemožné držet na vlně sociálních dávek osoby, které odmítají být aktivní na poli zaměstnanosti. Není možné dlouhodobě podporovat ty, kteří odmítají převzít plnou odpovědnost za svůj život, a tedy platit i své dluhy. Každý z nás má platit za své účty, každý z nás má být odpovědný vůči společnosti například tím, že jí nebude nic dlužit.

Je zapotřebí, abychom nejenom předcházeli vůbec těmto situacím, ale abychom zrevidovali systém sociální práce v České republice. Máme dostatečný systém v terénu a poradenské sociální oblasti, který umí účinně těmto situacím předcházet? Umíme podobným situacím vůbec dobře čelit? Potřebujeme dostatek lidí v terénu, kteří v rámci profesionálních aktivizačních sociálních služeb budou pomáhat v předcházení těmto situacím, kdy se člověk dostává do dluhové pasti. Potřebujeme osvětu v oblasti se vzděláváním, zaměstnaností, potřebujeme pomáhat k samotné zaměstnanosti.

Není však možné, aby například invalidní důchod podléhal exekuci a příspěvek na živobytí nikoliv. Není možné, aby rodičovský příspěvek podléhal exekuci a příspěvek na živobytí nikoliv. Exekuce se netýká, tak jak jsem často dotazována, jednorázových dávek, jako je například porodné, stejně tak se netýká existenčního minima. Není možné, abychom měřili jedním metrem stejné dluhy, ale výsledek byl pokaždé jiný. Tedy aby někdo svůj dluh musel uhradit a někdo nikoliv. Považuji za velmi důležité iniciovat naše občany k odpovědnosti za své skutky a uvědomění si, že jediná správná cesta je pracovat a na své živobytí si vydělávat prací. Stejně tak považuji za důležité umět se postavit ke svým dluhům - tedy si je i hradit.

Dámy a pánové, ráda bych vám požádala o podporu a posunutí novely zákona do druhého čtení, kde budeme mít dostatečný prostor k diskusi. Není dobré rovnou cokoliv smést se stolu, cokoli zamítnout. Je dobré a účinné právě diskutovat. Ráda bych zde znovu připomněla, že návrh, který zde předkládáme s kolegyní Ivanou Řápkovou, je plně ve shodě s koaliční smlouvou, tedy předpokládáme, že pro něj budou hlasovat přinejmenším koaliční partneři.

Ještě bych zde chtěla zmínit jedno, co zde zmíněno nebylo. Máme vyjádření Svazu měst a obcí, který tento návrh podpořil.

Dámy a pánové, děkuji vám za pozornost. (Potlesk poslanců ODS.)

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Tak a teď bych požádal pana poslance Jana Kubatu, to je tuším poslední písemně přihlášený do rozpravy.

 

Poslanec Jan Kubata: Vážený pane předsedající, vážená vládo, vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte mi krátké entrée. Když se koukám na tuto slovutnou Sněmovnu, tak ať nalevo, či veprostřed, či napravo, vidím zástupce politických subjektů, z nichž každý má v nějaké obci, městě, statutárním městě, kraji své představitele. Když se koukám nalevo, do středu a napravo, vidím, že každá strana, která v této Sněmovně sedí, má informace o tom, že v České republice je hrubě zneužíván sociální systém, hrubě zneužívány sociální dávky. A různým způsobem ve svých volebních a předvolebních kampaních deklarujeme, že budeme společně bojovat proti tomu, aby ti, kteří parazitují na sociálním systému České republiky, tu možnost neměli, a naopak ti, kteří pracují, tak aby nemuseli na tyto parazity vydělávat. A ti, kteří jsou opravdu v nouzi, aby se k těm penězům dostali. Viděl jsem to na billboardech sociální demokracie, na billboardech ODS, na billboardech TOP 09 i na billboardech Věcí veřejných.

Jsem primátorem, bývalým primátorem, Ústí nad Labem. Ano, uznávám, že tento problém není rovnoměrný ve všech částech naší země. Ale věřte, že se nebavíme o desetikorunách, ale bavíme se o miliardách, které jsou takovýmto způsobem zneužívány. Bavíme se o tom, že většinový občan, pracující občan, je svědkem dnes a každý den, je svědkem toho, jak jsou zneužívány sociální dávky. A děje se to nejenom v našem městě, ale děje se to i v jiných krajích - i v Plzeňském, paní hejtmanko.

Ano, návrh zákona, který dnes předkládá skupina poslanců, je zcela jistě nutno diskutovat. Ale diskutovat tam, kde se diskutovat má. V předcházejícím bodu pan poslanec Paroubek mluvil o ideologizaci témat. Ale toto není ideologizace tématu. Tady nejde o žádné ožebračování lidí, to je přesně posun úplně někam jinam, než o čem tento zákon mluví, pane poslanče prostřednictvím předsedajícího. Tento zákon se snaží najít cestu, jak umožnit všem starostům, primátorům sjednotit postupy proti zneužívání našeho sociálního systému. V historii, ve velmi blízké, nedávné historii, se mnoho měst snažilo nějakým způsobem s tímto negativním jevem bojovat. Ano, některé kroky byly příliš tvrdé, některé kroky byly naopak neefektivní, ale právě proto, že tady chyběl zákon, který by jasně řekl, jak máme postupovat.

Já si nesmírně vážím pana ministra zahraničních věcí a předsedy TOP 09, ale jsem hluboce přesvědčen, pane ministře prostřednictvím předsedajícího, že opravdu nejde o narušení práv občanů a že je potřeba na odborné půdě o tom diskutovat, a to diskutovat samozřejmě napříč politickým spektrem. Je zcela jasné, že pokud se nepodaří Sněmovně přijmout a regulovat zneužití sociálních dávek, čili nepustit tento zákon do druhého čtení, rezignujeme na to, aby právě ti sociálně potřební těch peněz měli dostatek a ti, kteří jsou paraziti na tomto systému, aby mohli býti exekuováni.

Děkuji vám za pozornost. (Potlesk poslanců koalice.)***




Přihlásit/registrovat se do ISP