(17.40 hodin)
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Tak to bylo slovo navrhovatele. Nyní požádám o slovo zpravodaje. Opět bude patřit mikrofon panu poslanci Vladislavu Vilímcovi.
Oznamuji vám, že se omlouvá z dnešního odpoledního jednání pan ministr kultury.
Slovo má pan poslanec Vladislav Vilímec.
Poslanec Vladislav Vilímec: Děkuji, paní předsedkyně. Vážené kolegyně a kolegové, sněmovní tisk 154 je opět dalším, třetím návrhem, tentokrát podaným poslankyněmi a poslanci klubu KSČM, návrhem novely zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a soudců. Trochu mi připadá, že se začíná soutěžit o to, kdo další přijde s jakým dílčím návrhem, s jakým dílčím snížením platových náležitostí a naturálních plnění. Tímto parcelováním platného zákona, v tomto případě omezeným na snížení platového koeficientu za výkon jednotlivých parlamentních funkcí, se dostaneme leda tak k naprosté nerovnováze platů představitelů státní moci a soudců mezi sebou navzájem. V podstatě platí, že každý další zásah tohoto typu, který je předmětem sněmovního tisku 154, narušuje koncepci zákona postaveného na vzájemném vyvážení platů ústavních činitelů. Koneckonců nesystémové kroky spojené i dříve se zmrazováním platů těchto činitelů bez úpravy platové základny vedly k tomu, že automatickým postupem podle zákona by se začaly platy odvíjet od platové základny asi o 12 tisíc vyšší.
Poslanecká sněmovna již v pátek schválila ve třetím čtení vládou navržené snížení platové základny a zároveň s ohledem na finanční situaci státu tak je formou zvláštního ustanovení i přechodné snížení této základny.
Schválení tohoto sněmovního tisku 154 by vedlo k poměrně silné nerovnováze platů funkcionářů Sněmovny vůči představitelům moci výkonné a dalším představitelům státních orgánů. Snaha takto platově znevýhodňovat funkcionáře Poslanecké sněmovny a také Senátu může být možná mediálně vděčnou záležitostí, ale ve skutečnosti by pouze vedla k určité demonstraci snížení vážnosti moci zákonodárné. Pokud skutečně tento návrh zákona by byl schválen, došlo by k obrovské disproporci mezi jednotlivými ústavními činiteli.
Měl bych jako zpravodaj také uvést, že s tímto návrhem zákona vláda vyjádřila nesouhlas právě z těch důvodů, které jsem uvedl. Navrhnu tedy v obecné rozpravě zamítnutí tohoto zákona již v prvním čtení.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu zpravodaji. Otevírám obecnou rozpravu. Nemám žádnou písemnou přihlášku. Paní poslankyně Kateřina Konečná se hlásí.
Poslankyně Kateřina Konečná: Děkuji, vážená paní předsedající, kolegyně a kolegové, dovolte mi velmi krátce navázat na pana zpravodaje.
Moc děkuji vládní koalici, že zablokovali § 90, protože je evidentní, že ve druhém čtení můžeme tuto disproporci, která by vznikla předloženým návrhem zákona mezi mocí zákonodárnou, respektive, jak píše sama vláda, platem předsedkyně Poslanecké sněmovny a platem premiéra upravit, a bezpochyby najdeme mechanismus, jak plat premiéra snížit, pokud nám to nebude dělat problém. Takže jestli chcete něco upravovat, tak já si myslím - a děkuji vám za to ještě jednou, že jste nám ten návrh zákona zablokovali v § 90. My jsme připraveni návrh zákona upravit.
A dovolte mi ještě jednu malou poznámku. Když jsme tento návrh zákona tvořili, tak právě to byly řady vládní koalice, které nám ukazovaly, jak nemůžou být předsedové podvýboru vybíráni podle odbornosti, ale musí být vybíráni podle toho, jestli už jsou místopředsedy některých výborů, tak aby nebyly dále zvyšovány platové nároky. Protože údajně takto je to v koaliční smlouvě. Tento návrh zákona, pokud by byl přijat, tak by bezpochyby právě tím, že snižuje příplatek předsedům podvýborů a místopředsedům podvýborů, umožnil, aby tu svou práci někdo nemusel dělat proto, že už nějaký příplatek má, ale prostě proto, že ji dělat chce a že jí rozumí. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji vám, paní poslankyně, a prosím o někoho dalšího, zda se hlásí do obecné rozpravy. Pan poslanec Vilímec, prosím.
Poslanec Vladislav Vilímec: Vážené kolegyně a kolegové, pouze se formálně připojuji k tomu, co jsem uvedl již ve zpravodajské zprávě. Z těch důvodů, které byly obsaženy v mé zpravodajské zprávě, z těch důvodů, které jsou obsaženy také ve stanovisku vlády, navrhuji zamítnout tuto novelu zákona v prvním čtení.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji vám a ptám se, zda ještě někdo se hlásí. Pokud tomu tak není, končím obecnou... Pan poslanec Filip ještě. Nekončím tedy obecnou rozpravu. Pan poslanec Vojtěch Filip má slovo.
Poslanec Vojtěch Filip: Děkuji, vážená paní předsedkyně, paní a pánové, já jen krátce procedurální návrh. Navrhuji přerušení tohoto bodu ještě před hlasováním, a to až do doby, kdy bude rozhodnuto o výsledku návrhu zákona, který je momentálně v Senátu. Děkuji.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová To je procedurální návrh. O něm rozhodneme okamžitě. Je to návrh na přerušení tohoto bodu do doby projednání zákona... Upřesněte, prosím, pane poslanče Filipe, do doby projednání zákona - kterého?
Poslanec Vojtěch Filip: Děkuji. Ano, je to třeba upřesnit, protože chci, aby to bylo do ukončení legislativního procesu zákona, který je momentálně v Senátu. To znamená nejen pokud o něm budeme osmadvacátého hlasovat, ale do doby, kdy ho prezident podepíše nebo nepodepíše. V tomto ohledu jsem přesvědčen, že je možné lhůtu přesně určit - do únorové schůze Poslanecké sněmovny.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Tedy modifikujete návrh tak, že žádáte o přerušení tohoto bodu do zahájení únorové schůze Poslanecké sněmovny.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 156. Ptám se, kdo je pro tento návrh na přerušení tohoto bodu. Kdo je proti návrhu?
Hlasování pořadové číslo 156. Přítomno 158, pro 37, proti 66. Návrh přijat nebyl.
Jsme stále v obecné rozpravě. Hlásí se do ní někdo? Nehlásí, končím obecnou rozpravu.
Budeme se zabývat návrhem pana poslance a zpravodaje Vladimíra Vilímce na zamítnutí tohoto návrhu.
Zahajuji hlasování pořadové číslo... Pardon. Je žádost o odhlášení. Takže toto hlasování považujme, prosím, za zmatečné. Všechny vás odhlašuji. Prosím o nové registrace.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 158 a táži se, kdo souhlasí s návrhem na zamítnutí. Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 158. Přítomno 144, pro 83, proti 44. Tento návrh byl přijat. Sněmovna svými hlasy tento návrh v prvém čtení zamítla. Končí tím projednávání bodu číslo 13, sněmovního tisku 154.
Je před námi další návrh, bod číslo
30.
Návrh poslanců Jeronýma Tejce, Bohuslava Sobotky a dalších na vydání
zákona, kterým se mění zákon č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru
a o změně některých zákonů, a zákon č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení
a o výkonu rozhodčích nálezů, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 78/ - prvé čtení
Stanovisko vlády jsme obdrželi jako sněmovní tisk 78/1.
Tento návrh uvede zástupce navrhovatelů pan poslanec Jeroným Tejc. Prosím. ***