(15.50 hodin)
(pokračuje Emmerová)
Z této skupiny se nepochybně rekrutují demonstranti, a jak takové rebelie na podkladě permanentního narušování sociálního smíru mohou vyznívat, toho jsme byli svědky v televizních přenosech z Francie při přijímání jejich důchodové reformy. Toto vše vede k nespokojenosti, poněvadž oprávněné kroky v šetření by většina lidí pochopila. Většina však cítí nespravedlnost, což je jedna z nejhorších vlastností jak u jedince, tak i ve společnosti, a to zásluhou takzvané demokratické vlády.
Když jsem v roce 2005 podepisovala v Helsinkách deklaraci o duševním zdraví společnosti, netušila jsem, že budu žít brzy v zemi, kde žádná taková opatření k zajištění duševního zdraví společnosti díky demokratické vládě nejsou proveditelná. Nepravdy, polopravdy, lži a věčné dohady včetně osobních, zatím snad jen slovních napadání, to vše vede k pocitům beznaděje a k demoralizaci společnosti, k nárůstu kriminality, k nárůstu sebevražednosti, a to právě v kategorii starších občanů, kteří prožívají jistou beznaděj.
A já se ptám: Kdo zjedná nápravu? Kdo to vše spravedlivě rozsoudí? Aby se konečně objevilo spolehlivé a pravdivé podání filozofie státního rozpočtu. Přiznávám, že jde o řečnickou otázku. Ale třeba se najde racionální výklad, který nás všechny mile překvapí, ale nejenom nás, ale hlavně všechny občany České republiky. Děkuji. (Potlesk z levé části sálu.)
Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní dostane slovo paní poslankyně Dana Váhalová, připraví se pan poslanec Babák a poté jako poslední z dosud písemně přihlášených pan poslanec Radim Vysloužil. To pro vaši informaci, zbývají tři přihlášení. Paní poslankyně, prosím, máte slovo.
Poslankyně Dana Váhalová: Děkuji za slovo. Vážená paní předsedající, pane premiére, páni ministři, dámy a pánové, pracuji ve výboru pro evropské záležitosti a ve svém vystoupení k návrhu státního rozpočtu na rok 2011 bych se chtěla zaměřit na evropskou dimenzi.
V období let 2007 až 2013 Česká republika má možnost čerpat z evropských fondů cca 26,69 mld. eur, což podle dnešního přepočtu znamená zhruba 640 mld. korun. Už jen tato velká částka naznačuje, že povinností všech vlád od roku 2007 do roku 2013 je zajistit stoprocentní čerpání těchto prostředků pro rozvoj naší země. Podíváme-li se totiž na zahájené jednání o nové finanční perspektivě Evropské unie po roce 2013, je pravděpodobné, že se nepodaří pro příští období zajistit podobnou výši prostředků. V této souvislosti jsem velmi znepokojena, že podle posledních informací Česká republika stále vykazuje v čerpání evropských fondů velmi průměrné a spíše podprůměrné výkony v porovnání s novými členskými zeměmi Evropské unie. Vysvětlení tohoto negativního stavu je možné najít i v příloze k návrhu státního rozpočtu na rok 2011, kde se doslova píše - cituji: "Prvotní problémy spojené se schvalováním operačních programů nového programového období střídají problémy vyplývající z pomalé administrace těchto programů, na které má vliv několik faktorů. Mezi hlavní patří složité nastavení administrativních postupů, absence centrálně spravovaného souhrnného informačního systému."
Vítám tuto otevřenost, ale zároveň bych chtěla také obdržet konkrétní vládní návrhy, jak tyto nedostatky odstranit. To se zatím nestalo. Naopak, ve státním rozpočtu je zabudováno další faktické ztížení čerpání prostředků z evropských fondů v podobě zrušení spolufinancování státního rozpočtu České republiky ve výši 7,5 % pro regionální operační programy, a to od roku 2011. Toto rozhodnutí vlády může mít velmi negativní dopad na celkové čerpání z těchto fondů. Znamená to další faktické zpomalení a samotné ohrožení stoprocentního využití těchto přislíbených prostředků. Přitom nejde vůbec o malé částky. Z přislíbených cca 5 mld. eur zbývá podle odhadu vyčerpat ještě 3,65 mld. eur, neboli cca 90 mld. korun, a to je velmi vážné. Přitom toto rozhodnutí vůbec nebylo ani předběžně projednáno s jednotlivými kraji. Až na základě následného jednání s kraji bylo toto opatření mírně zmírněno.
Spolufinancování na platby v letošním roce je naštěstí zajištěno. Od roku 2011 budou spolufinancovány 7,5 % ze státního rozpočtu, ovšem jenom projekty schválené do 22. září. I přes toto zmírnění tento nesystémový zásah bude představovat velké finanční zatížení pro regionální rozpočty. Jenom pro Moravskoslezský kraj to bude představovat výdaje navíc cca 900 mil. korun. Tyto peníze budou scházet k rozvoji kraje a udržení zaměstnanosti. Je bezpodmínečně nutné, aby vláda toto rozhodnutí přehodnotila a obnovila spolufinancování regionálních operačních programů.
Na základě i těchto skutečností nemohu tento státní rozpočet v současné podobě podpořit. Děkuji. (Potlesk poslanců ČSSD.)
Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Děkuji. Slovo má pan poslanec Michal Babák a připraví se Radim Vysloužil. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Michal Babák: Děkuji. Vážená paní předsedající, pane premiére, vládo, vážené poslankyně, vážení poslanci, nebudu vás dlouho zdržovat, jen potřebuji krátce vyjádřit svůj názor, proč podpořím schválení státního rozpočtu pro rok 2011.
Tak především svůj mandát od voličů jsem dostal mimo jiné z toho důvodu, že jsem podporoval a nadále samozřejmě podporuji vyrovnaný státní rozpočet, k čemuž tento rozpočet směřuje v relativně krátkém horizontu, a to do roku 2016. Tento rozpočet podpořím, protože dle mého názoru efektivně škrtá na výdajové stránce mandatorní výdaje tak, aby se nedotkly pouze nízkorozpočtových skupin, ale spravedlivě. A jsem přesvědčen, že tyto úpravy napomohou ke snížení nezaměstnanosti, a tím i k celkovému růstu životní úrovně. Tento rozpočet podpořím, protože nepřímo napravuje chyby, kterých se dopustily pravicové i levicové vlády před námi, například neadresné stavební spoření, zvýhodnění fotovoltaických elektráren a celá škála daňových výjimek. Samozřejmě, že se zcela neztotožňuji se všemi navrhovanými legislativními změnami, které půjdou do dalšího čtení a pravděpodobně i do výborů, kde je hodlám dále připomínkovat. Jako celek ale hodnotím rozpočet pro rok 2011 jako nezbytný a férový.
Na závěr mám potřebu na tomto místě poděkovat i opozici, která umožní bez dlouhých obstrukcí tento rozpočet poslat do dalšího čtení. Děkuji. (Potlesk poslanců VV.)
Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Děkuji pěkně. Vystoupí pan poslanec Radim Vysloužil a poté, pokud se bude schylovat k ukončení obecné rozpravy, tak prosím pana ministra financí a zpravodaje, aby se připravili se svými závěrečnými slovy. Nyní má slovo pan poslanec Vysloužil. Prosím.
Poslanec Radim Vysloužil: Vážená paní předsedající, vládo, kolegyně a kolegové, vláda, která vznikla z květnových voleb, získala 118 mandátů, historicky jasný a silný mandát. 118 mandátů pro politiku rozpočtové odpovědnosti, ekonomické kázně a boje proti korupci. Jsem přesvědčen, že je to, dámy a pánové, jasný impuls k principiálním krokům. Říkám k principiálním krokům proto, že nás v minulých dvou letech zachvátila recese ve všech ekonomických ohledech, navíc v situaci projedené státní kasy.
Česká ekonomická loď v recesi nejen že se začala naklánět, ale byla v situaci, kdy kormidelník opustil palubu a kormidlo se zaseklo. Jen pro potvrzení tohoto příměru: Průmyslová výroba poklesla o 15 % a pokles zaznamenaly i služby. Podnikatelský sektor se s propadem ekonomiky rychle musel vyrovnat. Nikdo mu neulevil. Mzdy se snížily až o 20 % a během jednoho roku v tomto sektoru ztratilo práci 183 tisíc zaměstnanců. Stát situaci podcenil a vůbec nereagoval na nepříznivý vývoj ekonomiky a státních příjmů. Naopak se ve státním sektoru za stejné období počet zaměstnanců zvýšil zcela nepochopitelně. Tímto se ještě více rozevřely nůžky mezi průměrnými příjmy v podnikatelském a státním sektoru. ***