(11.00 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Další faktická, pan poslanec Pavel Holík. (Stahuje.) Stahujete, takže poslední faktická pan poslanec Rath.

 

Poslanec David Rath: Dámy a pánové, dobrý den. Pro osvěžení paměti pana zpravodaje: Sociální limit těžko mohl být zaveden před dobou, než byly zavedeny poplatky, protože pak by ten sociální limit chránil co? Vy jste zavedli poplatky, abyste otupili ostří kritiky, zavedli jste k tomu sociální limit - tady bylo správně připomenuto, že jeho první výše byla nastavena tak vysoko, že na něj prakticky nikdo nedosáhl, čili nebyl čerpán, a pak na návrh a tlak opozice, pod tlakem argumentů, že sociální limit nefunguje, jste přistoupili k jeho snížení. Ale neudělali jste to sami od sebe, udělali jste to na podkladě tlaku opozičních stran a výsledků špatně nastaveného sociálního limitu. Taková je prosím, pane zpravodaji, realita.

 

Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Poslední faktická přihlášená je ještě pan poslanec Seďa.

 

Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, paní předsedající. Já bych chtěl reagovat teď na nepřítomného kolegu Gazdíka vaším prostřednictvím a chtěl bych připomenout poslancům a poslankyním vládní koalice, že T. G. Masaryk kdysi řekl, že demokracie je diskuse. Jestli nechcete diskutovat, to je vaše věc. Ale chci upozornit, že vaše arogance moci do demokratické společnosti nepatří! (Potlesk zleva.)

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Ještě vidím faktickou - pan poslanec Boris Šťastný, potom bude pan poslanec Votava.

 

Poslanec Boris Šťastný: Já to zase zkusím vrátit do věcné roviny od arogance moci. Já úplně nesouhlasím, prostřednictvím předsedající pane kolego Rathe. Přece i vy dobře víte, že do ochranného limitu se započítávají doplatky za léky. Víme to všichni. Víme, že sice se započítávají vždy za nejlevnější lék ve skupině - a to je právě i odpověď panu kolegu Škromachovi - to je právě ten regulační nástroj pro racionální lékovou politiku, aby pacienti byli motivováni k tomu, v rámci tlaku na své lékaře žádat při preskripci předepisování léku, u kterého mají pokud možno nižší nebo co nejnižší doplatek, pokud si to tak přejí a jejich finanční situace neumožňuje, aby jim byl předepsán nebo aby si dopláceli více, tak aby si mohli svobodně vybrat stejně účinný lék, který následně bude mít nižší doplatek. Takže dobře víte, že limit mohl být zaveden i dříve a že jste to neudělali.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Registruju faktickou od pana poslance Ratha, potom se připraví pan poslanec Škromach s faktickou.

 

Poslanec David Rath: K panu kolegovi Šťastnému jen tolik. Pane kolego prostřednictvím předsedající, bylo by možná dobře, kdybyste se podíval, co udělaly doplatky za léky za poslední čtyři roky. Tak dramatický vývoj doplatků na léky, tzn. tak dramatické navyšování doplatků na léky, jsme tady nezažili nikdy. Nikdy od roku 1989. Troufám si říci, že nikdy v historii. Navíc, právě jste podotkl, že se do toho počítá jen ten nejlevnější lék, který je často iluzí, protože ten na trhu třeba není - to sám jako lékař víte, že řada těch takzvaně nejlevnějších ekvivalentů vůbec není v lékárnách a vůbec nejsou běžně dostupné na českém farmaceutickém trhu. Čili tady je zase podvod na lidi. Tady bohužel jste zase spáchali podvod na lidi, kdy jste řekli "připočteme vám do toho limitu nejlevnější lék", ale takový lék na českém trhu vůbec nejde sehnat. Takže lidem nezbývá, než platit. Já vám tady můžu vyjmenovat desítky léků, které ještě před dvěma třemi lety měly nulový doplatek a dnes za ně platíte 100, 150, 200 korun. Těch léků jsou desítky, jsou to ty nejběžnější léky.

A pane doktore, když tak se za mnou stavte prostřednictvím předsedající (velký smích v sále) - děkuji, že jste si toho všimli, testoval jsem, zda dáváte pozor, takže je vidět, že aspoň někdo dává pozor - takže se za mnou stavte možná i sám, můžete i prostřednictvím předsedající, a já vám klidně ukážu, co dělala spotřeba některých léků, že se třeba vůbec nehýbala, nebo naopak stoupala, a přitom doplatky u těchto léků vzrostly skutečně z nuly na stovky korun, a nemáte žádný ekvivalent, který by byl např. bezdoplatkový.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Jen upozorním, že jednací řád tuto situaci neřeší, řeší obracení se v rámci diskuse prostřednictvím předsedající, ale tuto situaci opravdu neřeší. (Smích v sále, zejména ministra dopravy.)

Pan poslanec Škromach.

 

Poslanec Zdeněk Škromach: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci, je dobře, že tady vládne dobrá nálada. Já jsem jen trošku zaskočen a překvapen vyjádřením pana zpravodaje, že vlastně ne lékař rozhoduje o tom, jaký léčebný proces a jaký lék je pro mě nejvhodnější, ale já jako pacient, jako člověk si budu rozhodovat, jaký lék si vyberu. Nezlobte se, ale to už tady zavání jakousi chudinskou zdravotní péčí pro ty nejpotřebnější a já mám pocit, že bych od lékaře takovýto názor vůbec neočekával. Já jsem předpokládal, že máme odborníky, že si platíme z drahého zdravotního pojištění skutečně odborníky na vysoké úrovni, a že když jako pacient přijdu k lékaři, tak mi předepíše to, co je pro mě vhodné na léčbu. A ne že já budu říkat - pane lékaři, co kdybyste mi předepsal nějaký jiný lék, já tady mám vybraný ten nejlevnější, ale on třeba není ani účinný, možná moje nemoc bude trvat dva tři měsíce déle, nebudu moci pracovat a budu placen z nemocenského pojištění, ale kdybyste tedy jaksi zvážil, jestli váš diplom je v pořádku, když mi předepisujete drahý lék.

Nezlobte se, pane zpravodaji prostřednictvím - a to už si můžu dovolit - řídící, jak si představujete, že pacient rozhodne o tom, jaká léčebná procedura, příp. lék je vhodným? To je přece naprostý nesmysl, a má-li to být sociální klauzule, která se používá v jiných zemích, tak ta je ohraničená většinou buď výší příjmů, nebo skutečně celkovou částkou čerpání prostředků. A vy jste to udělali tak kulišácky, že v zásadě to ty lidi skutečně ruinuje.

A možná jen poznámka k panu nepřítomnému ministru financí. Celkem jsem se nevyjadřoval k rovné dani formou poplatku ve zdravotnictví. Věřím tomu, že tady jsme argumentovali naprosto správně. Ale ta snaha určitým způsobem zavádět daň v absolutní částce na hlavu v různých formách už v minulé vládě, kde byl pan tenkráte ministr, dnes premiér Nečas a pan ministr Kalousek, prostě pokračuje -

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Pane poslanče, já se omlouvám, pustila jsem si stopky, upozorňuji na čas.

 

Poslanec Zdeněk Škromach: Děkuji za pozornost, já se omlouvám, jestli jsem to protáhl.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Pan ministr Heger, potom se připraví pan poslanec Votava, jestli stále ještě chce vystoupit v diskusi.

 

Ministr zdravotnictví ČR Leoš Heger Děkuji za slovo, paní předsedající. Dámy a pánové, já musím konstatovat, že tato velmi vážná debata o tématu, které pro zdravotnictví je klíčové, se zvrhla v určitou slovní a politickou exhibici, kterou já tady nejsem schopen vůči mistrům, kteří se zde předvádějí, reprodukovat ani zde nechci mluvit o daních. Ale řekl bych dvě věci.

Jedna k panu poslanci Škromachovi. Já vám musím dát za pravdu v některých argumentech, že regulační účinek poplatků je někde jasně průkazný, někde je spekulativní a někde je lehce pochybný. Možná by bylo fajn, kdybyste přišli se speciálním návrhem - místo poplatky rušit, tak zrušit pouze slovíčko regulační. A kdyby v zákonu zůstalo poplatky, tak by to přinejmenším mělo skvělý efekt na to, že by se v Poslanecké sněmovně ušetřila spousta času na debatách, kde to je regulační a kde to není regulační. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP