(10.00 hodin)

 

Poslankyně Vlasta Bohdalová: Dobré dopoledne, vážené kolegové. Já bych vás chtěla požádat o přeřazení bodu č. 93, sněmovní tisk 746. Je to třetí čtení zákona o pedagogických pracovnících, na dnešek hned po pevně zařazených třetích čteních z jednoho a prostého důvodu. Včera jsme se sešli jako školská skupina napříč všemi politickými stranami a potřebujeme nutně tento tisk vrátit do druhého čtení. Chtěli bychom vás velice požádat o vstřícnost při tomto přeřazení tohoto bodu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano. Prosím pana poslance Zdeňka Proska. Zdeněk Prosek.

 

Poslanec Zdeněk Prosek: Dobrý den, vážený pane předsedající, milé dámy, vážení pánové. Já jsem si vzal k srdci slova pana předsedy Sobotky, který tu dnes tak přesvědčivě a věrohodně a hlavně plamenně pranýřoval pokrytectví ODS, která údajně nechce, aby se projednalo cokoliv, a připomenul naši povinnost posuzovat návrhy a rozhodovat o nich. Proto přicházím s konstruktivním návrhem na zařazení několika málo vládních návrhů do programu 67. schůze. Domnívám se totiž, že představa sociální demokracie a klubu komunistů o tom, jak bude probíhat tato schůze, logicky vyplývá z jejich priorit, které jsou založeny většinou na poslaneckých návrzích, často ne příliš kvalitně legislativně zpracovaných, ale především mají charakter víceméně populisticko-předvolebních návrhů, a to nelze levici upírat.

Občanská demokratická strana nechce jít touto cestou. Všimněte si, že mezi těmi body, které jsou zařazeny na pořad jednání, chybějí populistické poslanecké špatně legislativně zpracované návrhy z pera občanských demokratů. Nicméně se domnívám, že je tu pár návrhů, které jsou návrhy vládními, zcela seriózními, nikoliv motivovanými politickou poptávkou a snahou uplatit své voliče za státní peníze, a proto si dovolím načíst následující změny.

Prosím o vaši podporu při zařazení do programu 67. schůze nového bodu, kterým je vládní návrh zákona o vypořádání majetkových podílů v souvislosti s transformací zemědělských družstev a změně některých zákonů, podle sněmovního tisku 555.

S tímto tématem dále souvisí senátní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 42/1992 Sb., o úpravě majetkových vztahů a vypořádání majetkových nároků v družstvech. Je to sněmovní tisk 932. Navrhuji, aby debata byla vedena ve sloučené obecné rozpravě jak nad sněmovním tiskem 555, tak nad sněmovním tiskem 932.

Dále si dovoluji požádat o vaši podporu návrhu na zařazení do programu 67. schůze vládního návrhu zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů a změně souvisejících zákonů, sněmovní tisk 794, který uvažuje se zřízením Generální inspekce bezpečnostních sborů jako samostatného bezpečnostního sboru podřízeného vládě.

Já se domnívám, že zejména v souvislosti s navrhovaným takzvaně protikorupčním balíčkem pana ministra Peciny je velmi relevantní vést debatu i nad tímto vládním návrhem zákona. Je evidentní, že pan ministr Pecina vychází z teze, jemu zřejmě vlastní, že všichni občané, zejména pak podnikatelé, jsou potenciálními zločinci, zatímco policisté, státní zástupci a obecně orgány činné v trestném řízení nepotřebují žádnou kontrolu, naopak jejich pravomoci lze bez kontroly libovolně zvyšovat. Domnívám se, že to jistě může být názor, ale já mám za to, že často jsou právě orgány činné v trestním řízení přímo součástí často organizovaného zločinu nebo kriminální činnosti, a při vědomí, že policista je ochoten za 20 tisíc korun prodat fotografie z vyšetřování sebevraždy Karla Svobody, mě mrazí, když si pomyslím, jaké pravomoci chce pan ministr Pecina policii a státním zástupcům bez jakékoliv kontroly svěřit.

Dále si dovolím navrhnout zařadit na pořad 67. schůze vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, je to sněmovní tisk 805, návrh, podle kterého by byla rozšířena smluvní volnost pronajímatelů bytů. Je to rovněž téma, které se vine celým naším volebním obdobím a nebylo dořešeno. Konstatuji, že se jedná o vládní návrh.

Stejně tak jako další návrh sněmovní tisk 825 je vládním návrhem o penzijním spoření. S ním zároveň souvisí návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím tohoto návrhu nového zákona o penzijním spoření, sněmovní tisk 826. Zde prosím, abyste podpořili projednání obou těchto návrhů zákonů, které spolu bezprostředně souvisí, zároveň. Čili sněmovní tisk 825 a sněmovní tisk 826 zároveň.

To jsou veškeré mé návrhy. Děkuji vám za jejich podporu.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, teď bych požádal pana poslance Milana Urbana.

 

Poslanec Milan Urban: Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, dovolte, abych navrhl zařazení nového bodu na program této schůze, a to tisku 968, novely zákona o výrobě elektrické energie z obnovitelných zdrojů, a to na pátek jako druhý bod po bloku třetích čtení. Pravděpodobně se jedná v této složité situaci ve Sněmovně o pokus marný, nicméně dovolte mi, abych ten pokus učinil. Jedná se totiž o zákon vládní, o novelu vládní, která reguluje instalaci fotovoltaických elektráren v České republice.

Kdo se touto problematikou trochu zabývá, ví, že fotovoltaické elektrárny v České republiky nabývají rozměrů, které myslím si nepřejeme v takové míře, neboť pole by mělo zůstat polem a elektřina vyrobená na fotovoltaických článcích by neměla zatěžovat cenu pro spotřebitele v celé České republice. Prostě parametry toho zákona již nevyhovují dnešním podmínkám a já bych si velmi přál, abychom tento zákon projednali a dospěli k určité regulaci tohoto zdroje. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano. Požádám paní poslankyni Zdeňku Horníkovou.

 

Poslankyně Zdeňka Horníková: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já mám dva návrhy. První je zcela pragmatický. Chtěla bych upozornit, že tato Sněmovna schválila všechny rozpočty včetně státního rozpočtu i rozpočtu organizací, které zřídila, kromě Státního fondu rozvoje bydlení. Tento rozpočet do této chvíle není schválen a myslím si, že to není dobře, tak bych chtěla poprosit o schválení tohoto rozpočtu prostřednictvím toho, že zařadíme bod č. 164, sněmovní tisk 923, jako první bod tento čtvrtek po písemných interpelacích.

Za další mi dovolte, abych požádala o zařazení bodu 123, sněmovní tisk 843, zákon o vlastnictví bytů, který prošel řádným druhým čtením a projednáním a je připraven ke třetímu čtení. Prosím o zařazení tohoto třetího čtení na pátek za již pevně zařazené body ve třetím čtení. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Počkejte, to jste myslela tedy oba dva body?

 

Poslankyně Zdeňka Horníková: Ne, pardon. Státní fond rozvoje bydlení prosím zařadit na čtvrtek jako první bod po písemných interpelacích. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP