Neautorizováno !


 

(12.30 hodin)

Poslankyně Hana Orgoníková: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, mě zaujal příspěvek kolegyně Dundáčkové. Musím říci, že byl velice příjemný, a chtěla bych se vaším prostřednictvím zeptat, zda proběhla také nějaká anketa, která by se ptala žen, co si přejí ony. Docela by mě to zajímalo. (Smích.)

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: To bychom se dozvěděli věcí.

Nikdo další se nehlásí, rozpravu končím. Pan senátor Mejstřík má možnost vystoupit se závěrečným slovem.

 

Senátor Martin Mejstřík: Vážené dámy, vážení pánové, o MDŽ bychom mohli hovořit hodiny a hodiny, ale ten původní návrh byl o něčem jiném. Bylo to o Velkém pátku. Ale i přes to, co zde padalo, nebo právě proto bych vás prosil, abyste ten návrh propustili do prvního čtení a mohli bychom věnovat větší čas právě i MDŽ a Dnu matek, kterýžto problém je bezesporu zajímavý a možná dobrý si ho ještě vydiskutovat.

K tomu, co zde padalo v diskusi. Pan zpravodaj řekl a citoval, zdánlivě tedy citoval stanovisko vlády, která údajně konstatuje, že otázka ekonomická je problematická u tohoto návrhu, což není až tak pravda. Vláda ve svém usnesení konstatuje, že by bylo dobré posoudit ten návrh z hlediska dopadu na vývoj ekonomiky. My jakožto předkladatelé jsme vládní stanovisko znali, proto jsme se obrátili přímo na Ministerstvo financí i na Ministerstvo pro místní rozvoj. Trvalo to opravdu poměrně dlouho, než jsme se dobrali k nějakým číslům a relevantním podkladům. Já se vám omlouvám, že je nemám zde, protože to, že mám nastoupit dnes do Poslanecké sněmovny, jsem se dozvěděl před asi dvěmi hodinami s tím, že mám přiklusat téměř okamžitě. Teď jsem tady hodinu a půl čekal v předsálí. Ale kdokoliv bude chtít, tak samozřejmě vám ty podklady pošlu.

Ale i proto pojďme se o tom bavit ve výborech. Takže vláda neříká ne, vláda říká, že by bylo dobré se zabývat. Vláda doporučuje vypustit z návrhu bod dvě, který se týká MDŽ. Toto je stanovisko vlády.

Pak jsem zde byl vyzván, abych si doplnil vzdělání. Já se vám všem omlouvám, veřejnosti, za ten výrok v tisku, nicméně to vyplývalo opravdu z toho, že jsem se snažil vysvětlit význam tohoto svátku. Výsledek je paradox, že máme státní svátek u Vánoc, je všemi akceptován, ale z církevního hlediska Vánoce vlastně začínají ten dlouhý a bolestný proces, který končí na Golgotě ukřižováním na Velký pátek, ale z církevního hlediska to samozřejmě vrcholí vzkříšením o tři dny později. Omlouvám se za tu nepřesnost.

Neřekl jsem, že tento návrh, což bylo také jeden čas předmětem dohadů a debat, podporují všechny církve, to znamená katolická, římskokatolická církev, evangelické církve i československá husitská. Církve o uznání tohoto svátku žádají a bojují, v uvozovkách, mnoho let.

Nebudu již vaše jednání prodlužovat. Závěrem bych chtěl říct opravdu, u tohoto zákona jde o to, k jakým tradicím se naše země hlásí, k jakým kořenům se hlásí. Buďme hrdi na svoji tisíciletou tradici. To nejlepší, co nám dává, bezesporu tkví v poselství křesťanském.

Děkuji vám za pozornost a doufám, že postoupíte návrh do prvního čtení. (Slabý potlesk.)

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Nyní má slovo pan zpravodaj se závěrečným slovem. Prosím. - Ne.

Pokud se nepletu, prosím, pane zpravodaji, abyste nám přednesl ty návrhy, o kterých bychom měli hlasovat. Měli bychom hlasovat o návrhu na vrácení, poté na zamítnutí.

 

Poslanec Eduard Zeman: Pane předsedající, v rozpravě vystoupilo sedm poslanců a padly čtyři návrhy. Návrh paní kolegyně Gruntové na zamítnutí, se kterým jsem se jako zpravodaj také ztotožňoval. Návrh kolegy Plevy na zkrácení lhůty o 30 dní a protinávrh kolegy Vymětala na prodloužení o 20 dní. Následně pak ještě návrh kolegy Vymětala na vrácení k přepracování.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Ano, mám stejné poznámky. Byli jste odhlášeni, prosím o nové přihlášení se.

 

Nejprve budeme hlasovat o vrácení návrhu navrhovateli k dopracování.

Zahájil jsem hlasování s pořadovým číslem 70. Kdo je pro tento návrh? Kdo je proti?

Z přítomných 108 pro 61, proti 33. Návrh byl přijat. Konstatuji, že návrh byl vrácen navrhovateli k dopracování.

 

Děkuji panu zpravodaji i panu senátorovi.

Mám zde avizované vystoupení jménem poslaneckého klubu KSČM. Prosím.

 

Poslanec Václav Frank: Pane místopředsedo, členové vlády, kolegyně a kolegové, nebývá to sice často, ale nicméně i náš klub potřebuje doladit některé postupy. Chci tímto požádat o přestávku na jednání poslaneckého klubu KSČM do 13 hodin. Děkuji za pochopení.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Tím tedy spojíme polední přestávku s přestávkou na poradu poslaneckého klubu KSČM. Přerušuji jednání do 14 hodin 30 minut, kdy budeme pokračovat blokem ústních interpelací, a to nejprve na předsedu vlády, posléze na jednotlivé členy vlády.

 

(Jednání přerušeno ve 12.38 hodin.)

***




Přihlásit/registrovat se do ISP