(18.10 hodin)
(pokračuje Fišer)
K té otázce. Proto dostaly od hlavního hygienika, který je současně mým náměstkem, ty okresní hygienické stanice pokyn, aby vycházely zaměstnavatelům vstříc.
A co se týče té poznámky o tom, je-li mi známo, že někteří lékaři současně účtují to, co mají zaplaceno ze zdravotního pojištění, ještě zaměstnavateli, jestli je mi to známo - není mi to známo. Protože kdyby mi to bylo známo, tak bych musel okamžitě podat trestní oznámení pro podvod. Přece není možné, aby tutéž činnosti si jeden člověk účtoval dvěma různým subjektům. A pokud by mi to známo bylo, tak bych v této věci rozhodně zakročil. Známo bylo - to znamená, pokud by někdo podal konkrétní oznámení na Ministerstvo zdravotnictví, tak bychom to prostřednictvím našeho útvaru kontroly dali orgánům činným v trestním řízení k prošetření.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Udílím slovo panu poslanci Jiřímu Havlíčkovi k přednesení interpelace na místopředsedu vlády a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidlu ve věci financování nestátních subjektů sociální péče.
Poslanec Jiří Havlíček: Děkuji, paní místopředsedkyně. Vážený pane ministře, interpeluji vás ve věci financování nestátních subjektů sociální péče a konkrétně jde o případ Domova blahoslavené Bronislavy v Humpolci. Dovoluji si ocitovat z dopisu paní ředitelky: "Jsme domov pomalu s nejmenší kapacitou v České republice, a přesto se řadíme s rozpočtem na lůžko a rok mezi domovy s nevysokými resp. skoro nejnižšími náklady. Státní dotace na rok 2002 je nepřijatelná pro chod domova a podáváme námitku proti tomuto rozhodnutí."
Z tabulky, která je tam přiložena, na rok 2002 celkové náklady činily 4592 tis., dotace na mzdy byla ve výši 1205 tis. Plánované náklady na rok 2002 - 4683 tis., státní dotace na mzdy je ve výši 841 tis.
Pokračuji dále v dopise: "Do této situace se dostaly všechny nestátní domovy a my pevně věříme, že Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s Ministerstvem financí tuto záležitost opět přehodnotí a nepřipustí to, aby již dobře fungující nestátní subjekty, které zajišťují sociální péči, byly odsouzeny k zániku. Jestliže zánik těchto subjektů je záměrem," což je patrné z výše uvedených čísel, která jsem citoval, "pak je třeba tuto skutečnost zveřejnit, abychom my v těchto nestátních domovech dále nepropadali bezmocnosti."
Doufám, vážený pane ministře, že slova, která jsem citoval v závěru dopisu paní ředitelky o likvidaci těchto domovů, nebudou naplněna. Děkuji za odpověď.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Slovo má pan ministr Špidla.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Vladimír Špidla: Vážená paní předsedající, vážený pane poslanče, vážené dámy poslankyně, vážení páni poslanci. Myslím si, že tato interpelace je důležitá, proto mi dovolte, abych se zmínil o některých celkových okolnostech. Ministerstvo práce a sociálních věcí obdrželo ze státního rozpočtu v roce 2001 na financování sociálních služeb provozovaných nestátními neziskovými subjekty celkem 950 mil. Kč bez investic. Z toho bylo použito na financování provozních nákladů poskytovaných služeb celkem 814 mil. a 65 mil. bylo poskytnuto v rámci třetího kola na podporu zkvalitnění služeb, technické vybavení apod.
V roce 2002 bylo uvolněno ze státního rozpočtu na provoz sociálních služeb poskytovaných nestátními neziskovými subjekty 830 mil. Kč, to je o 13 % méně nežli v předešlém roce. Celkem je financováno 1143 projektů, to je o 19 % více než v minulém roce.
Musím konstatovat, že to byla sněmovna, která ve své snaze omezit rozsah výdajů státního rozpočtu škrtala naprosto nelítostně v řadě položek, a již jsem se zmiňoval o položce aktivní politika zaměstnanosti.
Ten základní problém a základní rozpor spočívá v tom, že zákon o státním rozpočtu je dán, jeho deficit je dán, sněmovna odmítala, aby byl jakkoli zvýšen, a v rámci tohoto zákona je nutné financovat 1143 projektů, nikoli pouze jeden z projektů, kterým je Domov blahoslavené Bronislavy v Humpolci.
Domov blahoslavené Bronislavy předkládá do výběrového řízení Kongregace sester premonstrátek a dotace na tento projekt v roce 2001 činila 2 138 200 Kč a v letošním roce činí 1 817 400 Kč. To znamená 85 % loňské skutečnosti. Dotace byla snížena na základě hodnocení projektu, čili byla snížena dotace tohoto projektu, který byl pouze průměrný. V žádosti nebyl konkretizován průběh služby, chyběly prvky sociální práce a supervize a byly současně konstatovány zbytné náklady v položce mzdy, kde byla zmiňována valorizace platů a nespecifikovaný další plat. Nebylo zřejmé, co se tímto dalším platem míní. Proti hodnocení projektu může organizace v termínu do 31. března 2002 uplatnit na Ministerstvu práce a sociálních věcí námitku, tato námitka bude zevrubně posouzena a poté bude rozhodnuto o dotaci definitivně.
Dámy a pánové, vážený pane poslanče, v případě Domova blahoslavené Bronislavy v Humpolci se v žádném případě nejedná o univerzální snahu likvidace jakéhokoli dobrého projektu. Jenom musím konstatovat, že na dotaci není právní nárok, že sněmovna snížila dotaci v jejím celkovém objemu a že současně došlo ke zvýšení počtu projektů, které vykonávají sociální práci. V té věci samotné se jedná o individuální případ, který bude dále, jak už jsem byl uvedl, zevrubně a pečlivě posouzen.
Děkuji vám.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. ptám se pana poslance Havlíčka, zda si přeje přednést doplňující otázku. Je tomu tak. Hovoří pan poslanec Havlíček. Jednu minutu.
Poslanec Jiří Havlíček: Děkuji. Pane ministře, dle mých informací to není ojedinělý případ, je těch případů daleko více.
Moje otázka zní, jestli tedy to má znamenat, že tím, jak vy jste tady vysvětloval, došlo ke snížení ve státním rozpočtu, já to nerozhodnu, protože tady nemáme podklady. Jestli to je k tomu, že tyto nestátní subjekty mají počítat s tím, že ukončí svoji činnost či budou muset přejít na jiné financování. Protože ve státních domovech je to financováno plně, zde dochází jenom k příspěvku do 51 %, zbytek je povinností zakladatele sehnat si. Takže jenom ta otázka, jestli to je skutečně k tomu, že mají počítat s ukončením činnosti.
Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Hovoří ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Vladimír Špidla: Vážený pane poslanče, je faktem, že zákon o státním rozpočtu snížil prostředky, které jsou k dispozici. Je také faktem, předpokládám, že Domov blahoslavené Bronislavy souvisí, jak už říká i podkladový materiál, s Kongregací sester premonstrátek. O tom, zda je nutné tuto činnost ukončit, nebo neukončit, o tom rozhoduje zřizovatel, a já jsem přesvědčen, že církev římskokatolická by za jistých okolností nepochybně získala prostředky, které tvoří rozdíl mezi 2138 tis. a 1817 tis. Kč.
Musím s plnou vážností říci, že není cílem jakkoli utlumit činnost, ale cílem je spravedlivě a efektivně rozložit prostředky pro ohromné množství projektů, které jsou cenné, které vykonávají potřebnou práci, a je třeba je udržovat v chodu.
***