(15.20 hodin)
(pokračuje Vidím)
Návrhy byly zaslány na vědomí všem poslaneckým klubům 27. listopadu. Volební komise doporučuje volbu veřejnou pomocí hlasovacího zařízení.
Vážená paní předsedající, požádal bych vás o otevření rozpravy k navrženým kandidátům a ke způsobu volby.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji, vážený pane předsedo. Otevírám rozpravu a ptám se, kdo se do ní hlásí. Žádnou přihlášku neregistruji. Rozpravu končím.
Poslanec Jan Vidím: Budeme tedy hlasovat o jednotlivých kandidátech na člena Správní rady Ústřední pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Za člena správní rady je navržen pan Stanislav Grospič.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Zahajuji hlasování pořadové číslo 361 a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 361 tento návrh nebyl přijat, když se pro něj z přítomných 141 vyslovilo 54 a 38 bylo proti.
Poslanec Jan Vidím: Za člena správní rady je navržen pan Lubomír Mikš.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Zahajuji hlasování pořadové číslo 362 a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 362 tento návrh byl přijat, když se pro něj z přítomných 145 vyslovilo 106 a 13 bylo proti.
Poslanec Jan Vidím: Konstatuji, že Poslanecká sněmovna zvolila členem Správní rady ÚP VZP pana Lubomíra Mikše. Tím můžeme tento bod ukončit, paní předsedající.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji, tím končí projednávání tohoto bodu.
Dalším bodem je
116.
Návrh na volbu náhradníků Správní rady Ústřední pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny
Prosím, aby se slova ujal předseda volební komise pan poslanec Jan Vidím.
Poslanec Jan Vidím: Já velmi pěkně děkuji za udělené slovo. Místa dvou náhradníků jsou neobsazena dlouhodobě, 5. listopadu skončilo navíc volební období i třetímu náhradníku Správní rady Ústřední pojišťovny panu Josefu Valentovi. Měli bychom tedy dnes zvolit tři náhradníky správní rady Ústřední pojišťovny VZP, leč ve stanovené lhůtě volební komise obdržela toliko jeden návrh, a to návrh poslaneckého klubu KSČM na pana Svatomíra Recmana. Tento návrh byl zaslán na vědomí všem poslaneckým klubům 27. listopadu t. r. Volební komise doporučuje jako v předcházejícím bodu volbu veřejnou pomocí hlasovacího zařízení. Opět prosím o otevření rozpravy ke kandidátovi a ke způsobu volby.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Otevírám rozpravu a ptám se, kdo se do ní hlásí. Žádnou přihlášku nevidím. Rozpravu končím.
Poslanec Jan Vidím: Budeme tedy hlasovat o navrženém kandidátovi na náhradníka Správní rady Ústřední pojišťovny VZP.
Za náhradníka je navržen pan Svatomír Recman.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Zahajuji hlasování pořadové číslo 363 a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 363 tento návrh nebyl přijat, když se pro něj z přítomných 142 vyslovilo 69 a 17 bylo proti.
Poslanec Jan Vidím: Vzhledem k tomu, že v prvém kole této volby nebyl zvolen "žádný z jednoho navrženého kandidáta", je nezbytné, abychom neprodleně absolvovali kolo druhé, opět veřejným hlasováním pomocí hlasovacího zařízení. Do druhého kola volby náhradníka Správní rady postoupil pan Svatomír Recman. Nyní tedy budeme hlasovat o tom, zda se stane náhradníkem správní rady.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Zahajuji - já toto hlasování prohlásím za zmatečné, pozdě jsem zaregistrovala přihlášku předsedy poslaneckého klubu KSČM, kterému udílím slovo.
Poslanec Vojtěch Filip: Vážená paní předsedající, vážení členové vlády, paní a pánové, já musím konstatovat, že otázka pro mě téměř nesrozumitelného politického boje, který se odehrává při této volbě, mě výrazně překvapuje. Za prvé pokud skončil mandát jedinému členu správní rady VZP, a to dr. Grospičovi, a nebyl zvolen do této funkce a KSČM tam nemá vůbec žádného zástupce, nechápu, proč Poslanecká sněmovna vede tak tuhý boj proti odborníkům, které navrhujeme. Pokud někdo zpochybňuje dr. Grospiče a jeho práci ve správní radě, tak ať doloží, čím náš člen poškodil jednání správní rady. A pokud někdo zpochybňuje odbornost dr. ing. Svatomíra Recmana, kterého znáte z této práce, tak to prosím řekněte nahlas. Pokud existuje jenom jakási politická objednávka, aby nikdo nebyl zvolen, já považuji takové jednání za poměrně nechutné. (Potlesk v části sálu.)
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Zahájíme tedy druhé kolo volby.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 365 a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Konstatuji, že v hlasování pořadové číslo 365 tento návrh byl přijat, když se pro něj z přítomných 143 pro vyslovilo 72 a 25 bylo proti.
Poslanec Jan Vidím: Konstatuji, že ve druhém kole byl náhradníkem Správní rady Úsřední pojišťovny VZP zvolen pan Svatomír Recman. Tím můžeme volební blok ukončit.
Místopředsedkyně PSP Petra Buzková: Děkuji. Tím končím projednávání tohoto bodu.
Dalším bodem je
117.
Zpráva vlády k usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky č. 1493 ze dne 2. března 2001
k Souhrnné zprávě o postupu integrace České republiky do Evropské unie
/sněmovní tisk 985/
Prosím místopředsedu vlády Pavla Rychetského, aby z pověření vlády tento návrh uvedl.
Místopředseda vlády ČR Pavel Rychetský: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně a páni poslanci. Tato komora Parlamentu ČR přijala 2. března t. r. usnesení č. 1493 k Souhrnné zprávě o postupu integrace České republiky do Evropské unie. Toto usnesení obsahovalo tři body. Poslanecká sněmovna vyzvala vládu, aby předložila Poslanecké sněmovně zprávu, která bude obsahovat za prvé vyhodnocení systému předběžných konzultací o návrzích zákonů s výborem pro evropskou integraci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR; za druhé vyhodnocení uplatňování novely zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny; za třetí stanovení legislativních priorit na rok 2001 v souladu s průběhem negociací o Dohodě o přistoupení České republiky k Evropské unii.
Vláda České republiky předala a všem poslancům byla doručena zpráva vlády k tomuto usnesení dne 25. června 2001. Považoval bych za zbytečné opakovat to, co poslanci dostali 25. června, a proto chci jenom stručně tuto zprávu aktualizovat o to, co se událo od té doby, od 25. června.
Za prvé. Pokud se týká vládních návrhů předložených Poslanecké sněmovně k datu vypracování zprávy, je možno konstatovat, že ze 16 vládních návrhů zákonů s nejvyšší prioritou z hlediska přípravy na členství České republiky v Evropské unii byly k dnešnímu dni již čtyři uveřejněny ve Sbírce zákonů, tři Poslanecká sněmovna projednala v prvním čtení, tři návrhy prošly obecnou i podrobnou rozpravou druhého čtení, jeden návrh byl sněmovnou schválen a odeslán Senátu, jeden návrh byl vrácen Senátem a sněmovna přijala tuto verzi, tři návrhy byly schváleny Senátem.
Dále bych vám chtěl sdělit, že z 25 návrhů zákonů bylo schváleno celkem osm návrhů souvisejících s reformou veřejné správy zatím v prvém čtení, z toho sedm schváleno a jeden zamítnut, 23 návrhů již Poslanecká sněmovna projednala.
Na závěr bych chtěl upozornit Poslaneckou sněmovnu, že vláda si je vědoma, že po určitou část roku 2002 dojde v důsledku voleb do Poslanecké sněmovny k přerušení legislativní činnosti na úrovni Poslanecké sněmovny, a přitom kromě těch zákonů, které ještě zbývá projednat, bude nutno ještě schválit řadu dalších zákonů.
***