(14.20 hodin)
Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Jan Kavan: Vážený pane předsedající, vážené poslankyně a poslanci, dovolte mi, abych shrnul již dříve uvedené základní informace o významu dokumentu, kterým se vyslovuje souhlas s Protokolem o výsadách a imunitách Mezinárodního úřadu pro mořské dno.
Protokol o výsadách a imunitách Mezinárodního úřadu pro mořské dno náleží do skupiny mezinárodních smluv, jejichž hlavním účelem je zajistit nerušené a účinné plnění funkcí významných mezinárodních organizací. Mezinárodní úřad pro mořské dno je mezivládní mezinárodní organizací v systému OSN. Česká republika je jedním ze 135 členů úřadu a pro období let 2001 - 2004 navíc též členem rady úřadu, což je výkonný orgán této organizace složený ze 36 zástupců členských států.
Pro Českou republiku je významné, že oblast mořského dna, která je spravována úřadem, byla prohlášena za společné dědictví lidstva, z čehož mimo jiné vyplývá, že podobně jako ostatní státy má i Česká republika přístup ke zdrojům nacházejícím se v této oblasti.
Protokol o výsadách a imunitách Mezinárodního úřadu pro mořské dno byl přijat shromážděním úřadu v roce 1998. Podepsalo jej 28 států a 4 státy jej ratifikovaly, 3 k němu přistoupily a staly se tak smluvními státy protokolu. Česká republika protokol podepsala 1. srpna 2000.
Obsahem protokolu je především úprava výsad a imunity úřadu a osob podílejících se na jeho činnosti. Mezinárodní smlouvy s tímto předmětem úpravy bývají vypracovávány podle stejných zásad a také v případě protokolu lze říci, že jeho obsah odpovídá obsahu základních práv i dokumentů upravujících tuto problematiku.
Ratifikací protokolu projeví Česká republika konečně souhlas s tím, že bude vázána závazky vyplývajícími z protokolu. Na základě této ratifikace se Česká republika stane jedním z prvních smluvních států protokolu, což může mimo jiné napomoci jejímu úspěšnému působení v rámci úřadu.
Navrhuji tedy, aby Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas s ratifikací protokolu.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane ministře. Vládní návrh projednal zahraniční výbor, jehož usnesení bylo rozdáno jako sněmovní tisk 844/1. Prosím zpravodaje Michala Doktora, aby návrh výboru odůvodnil.
Poslanec Michal Doktor: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, dovolte, abych vás seznámil s průběhem jednání zahraničního výboru, který na své 45. schůzi dne 2. května 2001 projednal tisk 844 a na základě proběhlé rozpravy vám doporučil přijmout usnesení, kterým Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s Protokolem o výsadách a imunitách Mezinárodního úřadu pro mořské dno.
Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane poslanče. Otevírám rozpravu, do které nemám žádnou přihlášku. Rozpravu proto končím. Budeme hlasovat o návrhu usnesení předloženém zahraničním výborem. Toto usnesení zní:
"Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s Protokolem o výsadách a imunitách Mezinárodního úřadu pro mořské dno."
Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 114. Kdo je pro tento návrh? Kdo je proti?
Z přítomných 139 pro návrh 117, proti jeden. Návrh byl přijat.
Dalším bodem, který byl pevně zařazen na dnešní odpolední jednání, je
54.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu
Dohoda o výsadách a imunitách Mezinárodního tribunálu pro mořské právo
/sněmovní tisk 846/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujal místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kavan.
***