(14.50 hodin)
(pokračuje Dostál)
Je to přece v zájmu i samotných televizních tvůrců a v zájmu televizních pracovníků.
Posledním argumentem bylo, že Rada České televize bude vydávat stanoviska a doporučení týkající se programové nabídky, v čemž opět někteří senátoři viděli nebezpečí pro omezení svobody slova v České televizi. Já si ovšem na straně druhé nedovedu představit, jak by bez kontroly provádění veřejné služby bylo např. zajištěno, aby nedošlo ke komercionalizaci České televize. Proto rada jako zástupce veřejnosti opravdu vydává stanoviska a doporučení týkající se programové nabídky. Jedině tak je možnost zajistit a kontrolovat, zda Česká televize provádí, pokud se týká žánrů, veřejnou službu. Ustanovení zákona, který předložilo Ministerstvo kultury v této souvislosti, je daleko liberálnější, než je v zemích kolem nás. Minulý týden byl pořádán na toto téma seminář, kde jsme se dověděli, že v zemích kolem nás rady schvalují vysílací schéma a dokonce v Británii vytvářejí toto vysílací schéma. Myslím si, že návrh Ministerstva kultury je natolik liberální, že stavět na něm oponenturu v tomto smyslu není korektní.
V diskusi v Senátu padl také názor na pozměňovací návrh pana poslance Plevy, který prošel do znění zákona a který se týkal toho, že kodex ČT bude schvalovat Poslanecká sněmovna. Chtěl bych v této souvislosti říci, že na zmíněné diskusi o veřejnoprávnosti mediálních prostředků, která se konala minulý týden, dokonce i zástupce US pan Mareš nakonec musel konstatovat, že ve svém jádru tento návrh by měl pomoci k tomu, aby televize plnila svůj veřejnoprávní charakter. Dověděli jsme se totiž z úst člověka povolaného, že kodex ČT je něco, co údajně v České televizi vůbec neznají.
Jsem přesvědčen o tom, že návrh, který prošel sněmovnou a který byl Senátem odmítnut, v současné době pomůže řešit problémy ČT, a to nejen problémy, které by se řešily zavedením přechodných opatření. Tento návrh přece komplexně řeší postavení rady, komplexně řeší postavení generálního ředitele ČT, komplexně řeší kontrolu hospodaření atd. Přistoupit na pozměňovací návrh Senátu znamená, že po další dva roky by platil starý zákon o ČT, který žádný z těchto problémů neřešil. Z toho důvodu doporučuji sněmovně nepřijmout návrh Senátu.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Václav Klaus: Ano. Děkuji panu ministrovi. Táži se zpravodaje výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládeže a tělovýchovu poslance Talíře, zda se chce vyjádřit. Nechce.
Otevírám rozpravu. Připomínám, že při novém projednávání návrhu zákona nejsou přípustné pozměňovací návrhy.
Jako první vystoupí v rozpravě pan senátor Daniel Kroupa.
Senátor Daniel Kroupa: Pane předsedo, vážená vládo, paní poslankyně, páni poslanci, Senát vycházel při svém rozhodování z následujících dvou záměrů. Za prvé v žádném případě nezdržet proceduru, která může vést k vyřešení akutní konfliktní situace v ČT. Za druhé přerušit rychlý postup schvalování komplexní novely zákona, který se negativně odrazil na kvalitě předlohy postoupené Senátu.
Pozměňovací návrhy, které Senát schválil, umožňují Poslanecké sněmovně za prvé urychlenou volbu prozatímního ředitele Poslaneckou sněmovnou, za druhé volbu Rady ČT, a to způsobem, který sněmovna schválila v tomto novelizovaném návrhu. Tady - je mi líto - musím opravit pana ministra, který přetížený prací zapomněl, že Senát do svého pozměňovacího návrhu zařadil dikci převzatou z návrhu Poslanecké sněmovny, a že tedy rozuměl jeho argumentům, že může důvěřovat občanské společnosti a občanským organizacím, a že tedy může také důvěřovat tomu, že tato rada touto metodou zvolená bude představovat skutečný nárazník mezi politiky a novináři.
Omezuje ovšem mandát této zvolené rady na pouhé dva roky či do přijetí nové legislativní úpravy. Podle tvrzení pana ministra ve výboru pro vzdělávání v Senátu totiž novela schválená Poslaneckou sněmovnou obsahuje určité nedostatky, které budou vyžadovat tak jako tak novelizaci. Proto Senát nabídl Poslanecké sněmovně možnost, abychom kontroverzní části tohoto zákona projednávali v delším, nezkráceném legislativním procesu.
Senátní návrh zákona zajišťuje časovou úsporu při volbě prozatímního generálního ředitele ČT tím, že umožňuje Poslanecké sněmovně zkrátit lhůtu mezi podáním návrhu a volbou, která je podle volby podle zvláštního zákona stanovena na 10 dnů. V případě, že přijmete senátní návrh zákona, budete moci volit prozatímního ředitele již v pátek. V případě, že se vrátíte ke své původní verzi zákona, budete ho volit nejdříve o týden později.
Senát svým rozhodnutím otevřel cestu k přípravě kvalitnější novelizace zákona o ČT ve lhůtách běžného legislativního procesu, přičemž v tomto legislativním procesu by mohly být podávány novelizace i dalších mediálních zákonů, s nimiž tato úprava musí být provázána.
Paní poslankyně, páni poslanci, chci vás požádat, abyste rozhodovali moudře v tomto případě, a věřím, že tak rozhodovat skutečně budete. Děkuji vám.
Předseda PSP Václav Klaus: Já děkuji panu senátorovi. I když ve sněmovně nejsme zvyklí - pane senátore, dovolil jsem si mluvit k vám. Já jsem vám děkoval za vaše vystoupení, i když jsme v této sněmovně zvyklí nevtipkovat o ministrech, zda jsou nebo nejsou přetíženi prací. Já bych byl velmi pro to, abychom mluvili o věcných tématech a věcných problémech.
Táži se, kdo se dále hlásí do rozpravy. Pan poslanec Pleva.
Poslanec Petr Pleva: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, když jsem minulý týden poslouchal rozpravu v Senátu, měl jsem sto chutí dnes reagovat, ale neučiním tak, protože jsem už své připomínky osobně sdělil autorovi výhrad, které padaly v Senátu, panu kancléři Ivo Mathému.
***