(pokračuje M. Zeman)

 

Vyžádal jsem si dále jako podklad pro odpověď na vaši interpelaci, pane poslanče, i přímé dopady do oblasti zaměstnanosti. A mohu konstatovat, že v těchto podkladech je uvedeno, že tyto dopady činí řádově 100 pracovníků. Já samozřejmě chápu, že každý jeden jediný nezaměstnaný je nejen ekonomický, ale i lidský problém. A právě proto Ministerstvo průmyslu a obchodu bude vyžadovat podobně, jako tomu bylo u dodavatelů, od společnosti ČEZ i aktivní politiku zaměstnanosti navazující na akce, které v současné době probíhají např. v Klášterci nad Ohří, kde byl zřízen - neděste se - tzv. inkubátor pro podnikatele, v podstatě podnikatelská zóna, kde v jedné firmě nedávno vzniklo přibližně 200 nových pracovních míst, kde se pokračuje v některých konkrétních investičních akcích, jimiž vás nechci zdržovat, kdy má dojít k dotacím do regionu ve výši, která již v minulosti přesáhla 143 Kč a v nichž se má dále pokračovat, dále bude provedena rekonstrukce infrastruktury na náklady ČEZ a ta rovněž vyvolá nová pracovní místa atd.

Jinými slovy je mi líto, že byla zrušena investiční akce, která podle všech kritérií tržní ekonomiky byla shledána jako neefektivní při současné energetické bilanci našeho státu, ale ještě více je mi líto, že v regionu s nadprůměrně vysokou mírou nezaměstnanosti dochází ke ztrátě zhruba 100 pracovních příležitostí. V rámci, a pouze v rámci kompetence Ministerstva průmyslu a obchodu - a znovu opakujeme, že žijeme v tržní, a nikoli nařizovací ekonomice - proto toto ministerstvo podnikne kroky, aby jak ze strany dodavatelů, jimž mají být zrušeny smlouvy, tak ze strany vytváření nových pracovních příležitostí byla tato situace řešena způsobem, který jsem vám právě uvedl.

 

Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji předsedovi vlády České republiky Miloši Zemanovi. Pan poslanec Ouzký si přeje doplňující otázku. Prosím, přistupte k řečništi.

 

Poslanec Miroslav Ouzký: Nevím, jestli můj doplněk vyzní jako otázka. Necháme teď stranou mého syna, i když jsem také rád, že mám 12letého syna. Myslím, že není pravda, že stát nemá vliv na rozhodování ČEZ, už proto, že stát je zde většinovým vlastníkem. Za další, vím - vím, protože žiji v té oblasti - že nejde pouze o 100 pracovních míst. Máte velmi špatné podklady. Samozřejmě nepočítá tato studie s propouštěním v Severočeských dolech, samozřejmě nepočítá s propouštěním ve spoustě firem, které navazují na elektrárnu Tušimice I. Ale to je věc, která možná není v tento moment nejdůležitější, byť je důležitá.

Zastavení investiční akce přestavby odstaveného zdroje Tušimice I, kde se jednalo o investici za 4,8 mld. Kč - v této době je již proinvestováno 0,7 mld. Kč a asi 1 - 1,5 mld. Kč budou stát náklady na odstoupení ze smlouvy, tudíž celková ztráta bude rozhodně přes 2 mld. korun, tak jak přiznává i Ministerstvo průmyslu a obchodu. (Předsedající: Pane poslanče, čas, je mi líto.) Jestli můžete k tomu ještě doplnit nějaké informace.

 

Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji. Předseda vlády České republiky si přeje reagovat.

 

Předseda vlády ČR Miloš Zeman: Pane poslanče, je samozřejmě pravda, že stát má ve společnosti ČEZ vlastnický podíl. Pokud z toho ovšem vyvozujete názor, že může nařídit nezastavení investiční akce, která je vedením této společnosti pokládána za neefektivní, pak musím konstatovat, že se mýlíte. To právě bylo v té příkazové ekonomice minulých dob. Stát může reagovat v podstatě jediným způsobem. Jako většinový vlastník může požádat o svolání valné hromady. Jako většinový vlastník může navrhnout, aby na této valné hromadě buď došlo k určitým personálním výměnám, nebo k přijetí jiných zásadních rozhodnutí.

Pokud se na základě odborných analýz vedení jakékoli společnosti domnívá, že určitá investice je neefektivní, pak je jeho svatým právem takové rozhodnutí učinit, aniž by do něho stát přímo ingeroval. Právě vaše strana brojí proti ingerenci státu, nechápu, proč zrovna v tomto konkrétním případě tuto ingerenci vyžadujete.

 

Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji předsedovi vlády ČR Miloši Zemanovi. Konstatuji, že druhý vylosovaný, pan poslanec Ivan Langer, není přítomen, je omluven z důvodu nemoci. Podle § 111 odst. 4 jeho přihláška propadá, takže žádám třetího přihlášeného, resp. vylosovaného, pana poslance Marka Bendu, aby se ujal slova a přednesl svoji ústní interpelaci.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, vážený pane předsedo vlády, orgány činné v trestním řízení se v poslední době aktivně pustily do stíhání a potlačování všech projevů národnostní a rasové nenávisti. I vy osobně jste svými projevy inicioval tvrdší postupy a já si myslím, že je to správné. Vždyť demokracie se musí bránit všem projevům destruktivního extremismu.

Na druhé straně dochází v poslední době k enormnímu růstu sil, které podporují a propagují třídní nenávist. Je dobré si asi připomenout, že § 260 trestního zákona mluví o šíření třídní nenávisti ve stejném smyslu, jako je šíření rasové nebo národností nenávisti. Stíhají-li orgány činné v trestním řízení výrobu a distribuci symbolů nacionálního nacionalismu, jako jsou hákové kříže, nelze nečinně přihlížet výrobě a propagaci symbolů znázorňujících stejně zločinný systém. Jsem přesvědčen, že je třeba zásadně reagovat na veřejné používání symbolů komunistického režimu, jako jsou např. zkřížený srp a kladivo. Proto se vás, pane předsedo, ptám: je vaše vláda rozhodnuta stejně razantně, jako bojuje proti symbolům nacismu, bojovat i proti symbolům komunistického režimu, který způsobil našim občanům neméně bolesti a ztrát?

Můj druhý dotaz také úzce souvisí s danou problematikou. Některé státy západní Evropy mají do svého právního řádu včleněno ustanovení, které bych parafrázoval jako paragraf o osvětimské lži. Podle něho je možné postihovat extremisty, kteří veřejně zpochybňují existenci osvětimských vyhlazovacích komor a počet jejich obětí. Protože je naše země v poslední době zaplavena nehoráznými výkřiky i některých politiků, kteří zpochybňují hrůznost komunistického režimu, jeho teroru, jeho uměle vyvolaných hladomorů, lágrů i gulagů, ptám se vás, pane předsedo vlády, zda vláda neuvažuje o začlenění podobného ustanovení do zákonných norem našeho státu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji panu poslanci Marku Bendovi. Reagovat bude předseda vlády ČR Miloš Zeman.

 

Předseda vlády ČR Miloš Zeman: Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěl bych ujistit pana poslance Bendu, že stejně tak jako on, ani já nemám rád jakoukoli nenávist mezi lidmi, ať je založena na třídních, rasových nebo jakýchkoli jiných základech. Nenávist nikdy nebyla dobrým hnacím motorem dějinného vývoje.

Na druhé straně bych chtěl upozornit, že pokud jde o skinheadské hnutí, pak základním důvodem zostřené represe proti tomuto hnutí není jen používání fašistických nebo nacistických symbolů. Základním důvodem této represe je to, že se příslušníci tohoto hnutí na základě své ideologie založené v podstatě na rasové či etnické nenávisti, dopustili zhruba v posledních dvou až třech letech přibližně 30 rasově motivovaných vražd.

Dokázal bych pochopit postoj pana poslance Bendy i u ostatních případů používání symbolů, které jsou v rozporu s § 260 trestního zákona, příp. dalších paragrafů, ale ve své odpovědi bych naprosto jasně oddělil podle mého názoru nežádoucí propagaci totalitních systémů, ať už pravicových, nebo levicových, od aktivního prosazování myšlenek těchto totalitních systémů projevujícího se i ve vraždách, ať už etnických, třídních nebo jakýchkoli jiných odpůrců.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP