Středa 4. března 1992

Poslanec SN P. Toman: Vážené kolegyně, vážení kolegové, k závěrečné zprávě vyšetřovací komise byla tvořena zvláštní komise. Předseda ústavně právního výboru Sněmovny národů pan poslanec Kontra do ní jmenoval poslance Šamalíka, Mečla a Vilda a poslanec Kováč z ústavně právního výboru Sněmovny lidu jmenoval poslance Világiho, Kopřivu a Pohanku.

Komise projednala i pozměňovací návrhy, v podstatě neprobírala otázku věcné oprávněnosti, nebo neoprávněnosti, možnosti, nebo nemožnosti daný návrh přijmout nebo posléze provést, nýbrž se zabývala pouze, zda jednotlivé pozměňovací návrhy jsou, či nejsou v rozporu s jinými právními ustanoveními, zda je tudíž z právního hlediska lze, nebo nelze provést. Takové jsou i závěry komise k jednotlivým pozměňovacím návrhům.

Z původního návrhu usnesení ke zprávě zůstává pouze ten jeden jediný úvodní bod, respektive odrážka, že Federální shromáždění bere na vědomí závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k objasnění událostí 17. listopadu. Všechny ostatní body jsou nad rámec toho základního a usnesení různým způsobem doplňují a rozšiřují.

Vzhledem k minulým připomínkám pana poslance Dostála proto dám nejprve hlasovat o jeho návrhu, ale dále budeme postupovat podle toho souhrnu přehledu pozměňovacích a doplňujících návrhů k tisku 1250. Žádám vás, abyste jednotlivé pozměňovací návrhy a doplnění sledovali, neboť na jejich přijetí bude záviset přijetí, po případě nepřijetí následujících pozměňovacích návrhů ostatních poslanců.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Já bych ale prosil, aby pracovnice sekretariátu přestaly procházet jednací síní. Budeme hlasovat. My počkáme chvíli, až dokončíte rozdání textů. Pokud jde o rozdávání hlasovacích lístků, prosím dokončete to.

Obě sněmovny jsou usnášení schopné. Slova se ujme pan poslanec Toman, nejprve se však s technickou poznámkou hlásí paní poslankyně Bellušová.

Poslankyně Sněmovny národů E. Bellušová: Prepáčte mi, prosím, ja sa chcem obrátiť s otázkou na JUDr. Ševčíka, sudcu Ústavného súdu, ktorý tu sedel, ale pred chvíľou odišiel. Mám otázku, či vôbec môžeme pristúpiť k schvaľovaniu uznesenia k záverečnej správe vyšetrovacej komisie 17. novembra, keď na predchádzajúcom rokovaní a v rozprave vznikli určité pochybnosti o tom, že táto komisia porušila zákon o mlčanlivosti a taktiež prekročila mieru právomocí, ktorú jej dalo Federálne zhromaždenie. Všetci dobre vieme, že ďalším porušením bolo, že komisia kooptovala dvoch členov a nepožiadala Federálne zhromaždenie o kooptovanie týchto členov. Bola by som rada, keby sa mi dostala odpoveď od pána dr. Ševčíka.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Děkuji za váš příspěvek. konstatuji, že rozprava byla skončena, nicméně prosím člena předsednictva Sněmovny lidu poslance Čiče o odpověď.

Poslanec Sněmovny lidu M. Čič: Vážený pán predsedajúci, medzitým prišiel dr. Ševčík, tak že by zrejme on na túto otázku odpovedal. Sudca Ústavného súdu vôbec nemôže k týmto otázkam zaujímať stanovisko, pretože to nepatrí do jeho kompetencie a iba vtedy, keby sa kompetentný subjekt obrátil na Ústavný súd, ten povie, či bol alebo nebol porušený zákon.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Ano, děkuji za vaše jasná slova. Prosím, abychom pokračovali v tom smyslu, jak jsme zahájili.

Společný zpravodaj výborů SN P. Toman: Poslanec Dostál navrhuje doplnit usnesení o bod tohoto znění: "Federální shromáždění ČSFR žádá vládu, aby vypracovala návrh zákona, na jehož základě... " Komise to projednala a doporučuje panu poslanci Dostálovi pozměnit část tohoto bodu, místo slov "vypracovala návrh zákona" dát slova "přijala opatření", protože někteří členové komise byli toho názoru, že k tomu, čeho se pan poslanec Dostál chce domoci, není třeba zákonů, stačí jiné opatření federální vlády; a v tom případě, že by federální vláda došla k závěru, že je třeba zákonů, tak pod pojmem "přijala opatření" je vlastně i návrh zákona. Souhlasil by pan poslanec Dostál s tímto zněním? (Poslanec Dostál souhlasí.) Text by zněl "žádá vládu, aby přijala opatření, na jehož základě by bylo umožněno každému občanu...". Právně je to bez problémů, věcnou otázku musí rozhodnout hlasování.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Ano, budeme hlasovat o tomto bodu tak, jak byl přečten. V obou sněmovnách jsme usnášení schopni.

(Hlasování: 14.50)

Hlasují sněmovny jako celek. Ptám se poslanců obou sněmoven, kdo z nich souhlasí s takto předneseným návrhem. Děkuji. (SN 101, SL 79)

Kdo je proti? (SN 0, SL 1)

Kdo se zdržel hlasování? (SN 2, SL 17)

Ve Sněmovně národů sto jeden pro, nikdo proti, dva se zdrželi, ve Sněmovně lidu sedmdesát devět pro, jeden proti, sedmnáct se zdrželo, devět poslanců ignorovalo hlasování.

Návrh byl oběma sněmovnami přijat.

Poslanec SN P. Toman: Dále už podle pořadí, v jakém se nacházejí pozměňovací návrhy ve vytištěném přehledu.

Pan poslanec Suchánek navrhuje pod písmenem a), aby Federální shromáždění uložilo předsednictvu FS, aby zprostilo členy komise 17. listopadu i ostatní poslance atd... můžete si to dočíst. Zde jsou diskuse, zda již členové komise zproštěni jsou tím tolik diskutovaným usnesením předsednictva FS č. 106 z dubna loňského roku, nebo nejsou. Komise navrhuje panu poslanci Suchánkovi změnu, která vyplývá z obav, že zproštění poslanců mlčenlivosti o všech skutečnostech by mohlo být v některých částech v rozporu s Listinou práv a svobod, pokud jde o ochranu osobnosti, a proto navrhuje tuto změnu. Ustanovení by znělo:

"Federální shromáždění ukládá předsednictvu FS, aby zprostilo členy komise 17. listopadu i ostatní poslance mlčenlivosti o skutečnostech, které souvisejí se zjištěním komise, že zveřejnění poslanci byli registrováni jako spolupracovníci Státní bezpečnosti."

Pokud by s tím souhlasil, pak by to nebylo v rozporu, ani nehrozilo nebezpečí, že by to bylo v rozporu s jakoukoliv právní normou.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Poslanec Suchánek souhlasí. Technickou poznámku má kolega Kučera.

Poslanec SL P. Kučera: Pane předsedající, měl bych dotaz na kolegu Tomana, protože na začátku nás informoval, hovořil o tom, že komise vypracovala společné stanovisko. Komise ústavně právního výboru? Takové je jejich stanovisko, všech šesti členů, kteří byli do této komise jmenováni?

Já se potom tedy ptám, jestli mi může být odpovězeno, jak se odliší postavení členů komise 17. listopadu, o tom se tady diskutovalo, tam je to zbavení mlčenlivosti zřejmé; a nás, ostatních poslanců?

Poslanec SN P. Toman: Neodlišují se nijak, všichni budeme ve stejném postavení, jak členové komise, tak všichni ostatní poslanci, kteří se s čímkoliv seznámili. Budeme v naprosto stejném postavení, budeme mít naprosto stejný rozsah možnosti hovořit.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Považuji vaši otázku za zodpovězenou. Prosím.

Poslanec SN P. Toman: Někteří tam uváděli, to jsem uváděl já, že už není třeba nás, jako členy komise, zbavovat mlčenlivosti, ale pro jistotu, aby nevznikaly spory, tak to tam je.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Takže dávám hlasovat. Hlasujeme pouze o bodu a) ve znění, jak byl přednesen.

(Hlasování: 14.54)

Táži se poslanců obou sněmoven, kdo je pro uvedené znění, nechť hlasuje! (SN 78, SL 56)

Kdo je proti, nechť hlasuje! (SN 8, SL 6)

Kdo se zdržel hlasování, nechť hlasuje! (SN 16, SL 39)

Sněmovna národů sedmdesát osm pro, osm proti, šestnáct se zdrželo, devět ignorovalo.

Sněmovna lidu padesát šest pro, šest proti, třicet devět se zdrželo, šest ignorovalo.

Návrh byl přijat. Prosím další.

Poslanec SN P. Toman: Další návrh pana poslance Suchánka se týká nakládání s materiály komise a zpřístupnění, ale o tomto návrhu budeme hlasovat až později v souvislosti s komplexnějším návrhem pana poslance Šolce, který se tímto zabývá. Tam budeme řešit otázku zpřístupnění, či nikoliv našich původních materiálů.

Nyní k pořadovému číslu tři. Pan poslanec Malý navrhuje zveřejnění jmen osob patřících do kategorie A a B, tzn. příslušníci Státní bezpečnosti a tajní spolupracovníci; zde komise v podstatě nezaujala názor žádný, ponechává to plně na vašem rozhodnutí.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Můžete přečíst text?

Poslanec SN P. Toman: Text je: "Federální shromáždění žádá vládu ČSFR, aby do 30. března předložila Federálnímu shromáždění návrh zákona, podle kterého budou zveřejněna jména osob patřících do kategorie podle § 2 odst. 1 písm. a) a b) zákona č. 451/ 1991 Sb."

Předsedající předseda SL R. Battěk: O čem budeme hlasovat, je zřejmé.

(Hlasování: 14.56)

Táži se poslanců obou sněmoven: Kdo souhlasí s uvedeným zněním pozměňovacího návrhu, nechť hlasuje! (SN 54, SL 49)

Kdo je proti, nechť hlasuje! (SN 30, SL 19)

Kdo se zdržel hlasování? (SN 1, SL 5)

Hlasováno bylo takto: Sněmovna národů: padesát čtyři pro, třicet proti, jeden se zdržel hlasování, dvacet devět ignorovalo.

Sněmovna lidu: čtyřicet devět pro, devatenáct proti, pět se zdrželo, třicet jedna poslanců ignorovalo.

Obě sněmovny navržený text nepřijaly, nebyl tedy schválen.

Prosím, pokračujeme dále. Kolega Tichý.

Poslanec SN B. Tichý: Vzhledem k tomu, že byl přijat pozměňovací návrh pana poslance Dostála, který překrývá svým obsahem můj návrh, beru svůj návrh zpět.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Děkuji. Je to ten pod pořadovým číslem čtyři, nemýlím-li se.

Poslanec SN P. Toman: Další doplňující návrh je poslanců Horníka, Ambrože, Houšky, Stomeho a můj. Nebudu ho číst. Tady komise ústavně právního výboru po obsáhlé diskusi došla k závěru, že tento návrh by byl sice velice sympatický, ale právně není možný, neboť je nad rámec zákona 451. Federální shromáždění ani poslanci FS nejsou osobami, na něž zákon 451 dopadá. Tím pádem ani Federální shromáždění za ně ve smyslu § 6 zákona nemůže požádat. I v případě, že by ministr vnitra vydal toto osvědčení, bylo by velice sporné poté, jak dále postupovat s tímto osvědčením.

Proto se komise přiklání k závěru, že by každý poslanec měl normálně postupovat podle zákona 451, bude-li osvědčení potřebovat a podle režimu, který je v zákoně uveden.

Čili komise nedoporučuje ke schválení.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Hovořil jste o pořadovém čísle pět? (Ano)

Budeme hlasovat.

(Hlasování: 15.00)

Kdo z poslanců souhlasí s uvedeným pozměňujícím návrhem, nechť hlasuje! (SN 39, SL 22) Děkuji.

Kdo je proti? (SN 4, SL 7) Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? (SN 58, SL 70) Děkuji.

Hlasováno bylo takto: Sněmovna národů třicet devět pro, čtyři proti, padesát osm se zdrželo, dvanáct poslanců ignorovalo, Sněmovna lidu dvacet dva pro, sedm proti, sedmdesát se zdrželo, osm ignorovalo.

V obou sněmovnách nebyl tento pozměňovací návrh přijat.

Prosím o další.

Společný zpravodaj výborů SN P. Toman: Pod poř. č. 6 navrhuje pan poslanec Sláma doplnění usnesení o toto znění: "Federální shromáždění konstatuje, že vyšetřovací komise FS řádně splnila usnesení č. 34 z 20. 9. 1990 a č. 94 z 10. 1. 1991 a jejím členům děkuje." Právně je to naprosto v pořádku.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Jak to dopadne s hlasováním, uvidíme bezprostředně. Dávám hlasovat.

(Hlasování: 15.01)

Kdo je pro uvedenou textaci, nechť hlasuje!

(SN 66, SL 57) Děkuji.

Kdo je proti? (SN 15, SL 16) Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? (SN 22, SL 28) Děkuji. Hlasováno bylo takto: Sněmovna národů - šedesát šest pro, patnáct proti, dvacet dva se zdrželo, devět poslanců ignorovalo, Sněmovna lidu - padesát sedm pro, šestnáct proti, dvacet osm se zdrželo, osm poslanců ignorovalo.

V obou sněmovnách byl návrh přijat.

Prosím dále.

Společný zpravodaj výborů SN P. Toman: Pod poř. číslem 7 pan poslanec Wagner navrhuje - ale bez přesného znění, čili, bude-li trvat na svém návrhu, bych to po něm potom požadoval - požádat vládu, aby do 30 dnů předložila návrh zákona, který by určil postup, na jehož základě by se materiály Státní bezpečnosti předaly těm občanům, jichž se týkají. Rozdíl od pana poslance Dostála - pan poslanec Dostál navrhuje, aby se s tím mohli pouze seznámit, pan poslanec Wagner navrhuje občanům materiály rozdat.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Rozdat a opět vrátit?

Společný zpravodaj výborů SN P. Toman: Skartace podomácku. Formou zákona to samozřejmě řešit lze, právně to v rozporu není. Zbytek ponecháváme na vašem zvážení.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Pan poslanec Wagner se lehce pozvedával, ale nakonec zůstal sedět. Nevím, jestli v této vágní formulaci to lze akceptovat. Snad ano.

Společný zpravodaj výborů SN P. Toman: Jestli to zformuluje, mohu navrhnout po případě znění.

Poslanec SL J. Wagner: Nedomnívám se, že cokoli je potřeba přeformulovat. Vy jste, pane poslanče, necitoval to, co jsem navrhl. V přehledu pozměňovacích návrhů je můj návrh formulován naprosto přesně a stačí ho přečíst, a to jeho poslední odstavec: "FS žádá, aby v návrhu zákona byla stanovena lhůta, ve které občané mohou o předmětné spisy požádat a obdržet je. Spisy, které nebudou ve lhůtě občanům předány, odevzdá státní orgán, který je drží, ke skartaci."

Předsedající předseda SL R. Battěk: Zdá se, že je jasné, o čem budeme hlasovat. Prosím, dávám hlasovat.

(Hlasování: 15.05)

Kdo z poslanců obou sněmoven je pro uvedený návrh, nechť hlasuje! (SN 19, SL 39) Děkuji.

Kdo je proti? (SN 44, SL 41) Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? (SN 43, SL 29) Děkuji.

Hlasováno bylo následovně: Sněmovna národů - devatenáct pro, čtyřicet čtyři proti, čtyřicet tři se zdrželo, šest ignorovalo, Sněmovna lidu - třicet devět pro, čtyřicet jedna proti, dvacet devět se zdrželo, tři ignorovali.

V obou sněmovnách návrh nebyl přijat.

Společný zpravodaj výborů SN P. Toman: Pod poř. č. 8 navrhuje klub poslanců SNS v podstatě shodné usnesení, jako bylo navrhováno pod č. 5, pouze že zde osvědčení by vydávala vyšetřovací komise pro všechny poslance. Právně to není možné, vyšetřovací komise neexistuje a ani nemá žádné oprávnění podle něčeho vydávat jakékoliv osvědčení. Nedoporučujeme ke schválení.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Domnívám se, že na základě toho, co jste řekl, o tom nemůžeme hlasovat.

Společný zpravodaj výborů SN P. Toman: Pozměňovací návrh podán je, takže by se o něm teoreticky hlasovat mohlo. Spíš se zeptám SNS, zda na něm dále trvají.

Předsedající předseda SL R. Battěk: V případě kladného hlasování bude nevykonatelný. Děkuji, návrh byl stažen. Děkuji za toto vstřícné chování. Prosím, budeme pokračovat.

Společný zpravodaj výborů SN P. Toman: Pan poslanec Roček opět navrhuje znění týkající se nakládání s materiály komise. Proto navrhuji až posléze, stejně jako s původním návrhem pana poslance Suchánka.

Pan poslanec Stome navrhuje dvě části. Za prvé

- konstatovat, že komise splnila svůj úkol, ale zde už byl přijat návrh pana poslance Slámy - pan poslanec Stome stahuje první část.

Druhá část - tam se nám nepodařilo ujasnit, o co šlo podle zvláštního režimu. Poprosil bych pana poslance Stomeho, aby upřesnil, o co šlo. (Poslanec SN K. Stome: Jde o archiválie.) Takže to necháme až na potom.

Dále pan poslanec Mlynárik navrhuje požádat vládu, aby se obrátila na vládu Ruské federace se žádostí o vydání seznamů a materiálů těch československých občanů, kteří spolupracovali se sovětskou politickou policií KGB.

Předsedající předseda SL R. Battěk: To je neuvěřitelný optimismus. Promiňte, že komentuji, omlouvám se.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP