Pátek 4. října 1991

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Kto súhlasí s týmto pozmeňujúcim návrhom, nech zdvihne ruku a stlačí tlačidlo!

(SN - ČR 53, SR 48, SL 81)

Kto je proti?

(SN - ČR 4, SR 4, SL 7)

Kto sa zdržal hlasovania?

(SN - ČR 7, SR 4, SL 24)

Návrh bol prijatý v obidvoch snemovniach.

Společný zpravodaj výborů SN M. Farkaš: Ďalší pozmeňujúci návrh sa týka tiež týchto súborov a rieši otázky notárov a notárskych čakateľov. Odporúčali by sme pánovi poslancovi malú legislatívnu technickú zmenu a to v tom, aby tieto funkcie boli zaradené v texte - funkcia štátny notár aby bola za vyšetrovateľom prokuratúry a notársky čakateľ, aby bol za právnym čakateľom prokuratúry. Vláda tento návrh neodporúča, spravodajcovia odporúčajú.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Budeme hlasovať. Kto súhlasí s týmto návrhom, nech zdvihne ruku a stlačí tlačidlo!

(SN - ČR 50, SR 40, SL 82)

Kto je proti?

(SN - ČR 3, SR 3, SL 11)

Kto sa zdržal hlasovania?

(SN - ČR 10, SR 10, SL 24)

Obidve snemovne návrh prijali.

Společný zpravodaj výborů SL P. Konečný: Poslední návrh na str. 3 je návrh poslance Ročka na doplnění odst. 2 tohoto znění. Také bychom se obrátili na poslance Ročka s malou legislativní úpravou. Pokud jde o ředitele školských úřadů a konec věty, tak podle zákona ČNR č. 564/1990 § 5 jsou školské úřady rozpočtovými organizacemi a jsou tedy zahrnuty do tohoto zákona. Podle zákona SNR jako ředitelé školských správ jsou tyto školské správy také rozpočtovými organizacemi, takže jsou v tomto návrhu zákona obsaženy. Vypustit poslední slova "a ředitelé školských úřadů" a mezi slova "vysokých škol a školní inspektory" zařadit písmeno "a" místo čárky.

Vláda nedoporučuje, zpravodajové doporučují tento návrh přijmout.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Hlasujeme o návrhu pána poslanca Ročka.

Kto je pre tento návrh, nech zdvihne ruku a stlačí tlačidlo! Ďakujem.

(SN - ČR 28, SR 41, SL 70)

Kto je proti?

(SN - ČR 11, SR 5, SL 17)

Kto sa zdržal hlasovania? (SN - ČR 25, SR 8, SL 27) Návrh nebol prijatý.

Společný zpravodaj výborů SN M. Farkaš: Strana 4. Vzhľadom na to, že predchádzajúci pozmeňujúci návrh poslanec Černý stiahol a tento, o ktorom by sme mali hlasovať odporúčam stiahnúť.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Chce poslanec Černý návrh stiahnúť? (Ano.) Poslanec Černý svoj návrh sťahuje.

Společný zpravodaj výborů SL P. Konečný: Návrh poslance Honnera na str. 4, také nový odstavec 5 podobný návrhu poslance Ročka, vláda nedoporučuje přijmout. Já nedoporučuji, zpravodaj Farkaš nechává na rozhodnutí SN.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: S faktickou poznámkou sa hlási poslanec Mečl.

Poslanec SN J. Mečl: Já souhlasím s tím, že zpravodajové intezívně legislativně dopracovávají návrhy kolegů poslanců, ale nechápu, proč tedy po poradě s legislativním odborem nedopracovali i tento návrh. Nechápu totiž, jak bude interpretováno ustanovení, pokud by se přijalo, že "spolupracoval s Lidovými milicemi". Spolupráce s StB, dejme tomu, je nějak v tomto zákoně stanovena nebo upravena, ale spolupráce s Lidovými milicemi je zcela novou kategorií tohoto zákona.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Áno, vaša námietka je zrejmá.

Společný zpravodaj výborů SL P. Konečný: My jsme se vzdali legislativní úpravy tohoto návrhu. Připadalo nám obtížné legislativně to upravit.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Nechce pán poslanec Honner stiahnuť svoj návrh?

Poslanec SL K. Honner: Ja tento pozmeňujúci návrh nesťahujem. Je tam zrejme chyba. Nemá byť "spolupracovali", ale "boli členmi".

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Malo by to teda znieť "ktorí spolupracovali s Štb a boli členmi Šudových milícií"? Slovo má poslanec Šilhán.

Poslanec SL V. Šilhán: Vážené kolegyně a kolegové, já chci upozornit, že vzdělávací proces je přesně vymezeným a velmi širokým procesem. Není to jen problém školních systémů, které možná má autor na mysli.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Nemôžeme diskutovať k meritu veci. Ešte sa s faktickou poznámkou hlási poslanec Diensbier. Prosím však, nezdržujme sa faktickými poznámkami, rozhodneme hlasovaním.

Poslanec SL J. Dienstbier ml.: Tento návrh se podle informací, které jsem dostal z ministerstva školství, týká více než 200 tisíc lidí. Ministerstvo vnitra naprosto nemůže fyzicky zvládnout jen vydat osvědčení.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: To je však otrasné číslo, keď sa nad tým zamyslíme. (Potlesk.)

Prosím o prečítanie textu v konečnom znení.

Společný zpravodaj výborů SN M. Farkaš: Vzhľadom na to, čo tu odznelo, navrhujeme tento text, pokiaľ s tým bude pán poslnec súhlasiť. Pri prepisovaní sa zrejme do textu dostala spojka "a" miesto "alebo". Text by znel: "Vo výchovno-vzdelávacom procese nesmú pracovať osoby a učitelia, ktorí v minulosti spolupracovali so Štátnou bezpečnosťou alebo s Šudovými milíciami (Protestní hlasy v sále.) Opravujem :" ktorí v minulosti spolupracovali so Štátnou bezpečnosťou alebo boli členmi Šudových milícii."

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Tak je to jasné. 0 tom dám hlasovať.

(10.57 hodin)

Kto súhlasí s návrhom poslanca Honnera, nech zdvihne ruku a stlačí tlačidlo! Ďakujem.

(SN - ČR 33, SR 44, SL 54)

Kto je proti?

(SN - ČR 10, SR 6, SL 32

Kto sa zdržal hlasovania? (SN - ČR 22, SR 7, SL 30)

Návrh nezískal súhlas ani v jednej snemovni.

Společný zpravodaj výborů SL P. Konečný: Přistoupíme k hlasování o pozměňovacích návrzích k § 2.

Poslanec Toman požádal, aby bylo hlasováno o každém písmenu i o předvětí zvláště. Budeme hlasovat o § 2 odst. 1, předvětí, návrh poslance Tomana. Vláda nedoporučuje, zpravodajové doporučují.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Hlasujeme o návrhu pána poslanca Tomana, tak, ako ho uviedol spravodajca Konečný. (Šum v sále.) Sú tu pochybnosti, o čom sa bude konkrétne hlasovať.

Společný zpravodaj Sl P. Konečný: Bude se hlasovat o předvětí, to je o prvních dvou řádcích za označením § 2 na straně 4. Přečtu § 2 odst. 1: "Předpokladem pro výkon funkce uvedené v § 1 je, že občan v období od 25.2.1948 do 17.11.1989 nebyl..." (Hluk v sále.) Bylo to formulováno v pozměňovacích návrzích tak, že v původním vládním návrhu je to jinak. Tam se vypustilo "pokud se podílel na potlačování lidských práv a svobod".

Znamená to, že se to dá formulovat tak, že se vypouští konec věty, nahrazuje se slovem "nebyl". Tady je to v tomto kompletním znění. Když si to porovnáte se zněním vládníního návrhu, bude vám to jasné.


Předsedající předseda SN M. Šútovec: Hlasujeme. Kto súhlasí s takto formulovaným pozmeňujúcim návrhom, nech zdvihne ruku a stlačí tlačidlo!

(Hlasuje se.)

SN ČR - pre 37, proti 12, zdržalo sa 13

SN SR - pre 47, proti 6, zdražalo sa 23

SL - pre 62,proti 23, zdržalo sa 28

Návrh nebol prijatý, pretože nebol prijatý poslancami zvolenými v ČR v Snemovni národov.

Poslanec SN P. Zapletal: Nezlobte se, ale je to jaksi zmatečné hlasování. Tak to doopravdy nejde. (Předsedající předseda SN M. Šútovec: Môžete to zdôvodniť?) Kdyby se hlasovalo o celých odstavcích, mělo by to alespoň nějaký smysl. (Předsedající předseda SN M. Šútovec: Hlasovalo sa o zmene slova!)

Společný zpravodaj výborů SN M. Farkaš: Ďalšie pozmeňujúce návrhy v samostatných písmenách § 1. Bola by tu potrebná dohoda, či sa bude o tom hlasovať an bloc alebo jednotlivo, podľa písmen. (Přesedající předseda SN M. Šútovec: Opýtal by som sa teraz predkladateľa, čo navrhuje.)

Poslanec SN P. Toman: Navrhuji hlasovat společně o písm. b). 0 písm. a) nehlasovat, protože je to společně s vládním návrhem. 0 písm. b) a c) hlasovat společně, protože je to ve vzájemné souvislosti. 0 jednotlivých písmenech potom hlasovat samostatně. U písm. d), vzhledem k tomu, že někdo navrhuje vypustit placené pracovníky, o placených hlasovat samostatně.

Poslanec SL P. Kučera: Protože nebylo schváleno předvětí, musela by být upravena i ta část textově, stylizačně. Nemůžeme hlasovat evidován v materiálech atd.

Poslanec SN P. Kanis: Pán predsedajúci, myslím, že tým nebola schválená prvá veta navrhnutá poslancom Tomanom, nemá zmysel hlasovať o ďalších, ktoré sú v návrhu. Je to celkom iná koncepcia.

Poslanec SN J. Vild: Chtěl bych požádat pana zpravodaje Tomana, aby řekl přesně, o čem budeme hlasovat, protože to nejde - který se podílel na potlačování lidských a občanských práv, evidován v materiálech StB. To není technická úprava. To musí být upraveno dříve, než budeme hlasovat. (Předsedající předseda SN M. Šútovec: Keď sme neschválili ods. 1, prijali sme zatiaľ vlastne vládny návrh, ktorý znie takto: " Podmienkou pro výkon funkcie, uvedenou v § 1, s výnimkouu § 1 ods. 1 c) je, že sa občan v období od 25. 2. 1948 do 17. 11. 1989 nezúčastňoval na potlačovaní ľudských a občianskych práv a teraz by muselo nasledovať - ako evidovaný v materiáloch ŠtB.)

Společný zpravodaj výborů SN M. Farkaš: To je legislatívna záležitosť. Náš odbor to upraví, aby to dávalo logiku. Mali by sme teraz halsovať o písm. b) a c) v znení, ako je to navrhnuté.

Poslanec SN P. Toman: Hlasuje se o znění jednotlivých písmen, podle mého názoru. Je potom už pouze otázka legislativy, aby jednotlivá písmena byla dána česky rovnocenně do kupy s předpokladem - prvními dvěma řádky. Například pokud máme písmeno b), c), může znít, že se nepodílel na potlačování občanských a lidských práv tím, že byl evidován jako rezident... (Rozruch v sále.)

Poslanec SN T. Kopřiva: Podal jsem pozměňovací návrh, jehož smyslem je upravit předvětí a pokračovat ve znění tisku 841. K tomuto mému pozměňovacímu návrhu, pokud by byl přijat, je návrh poslance Tomana opět pozměňovacím návrhem.

Žádám, aby se napřed hlasovalo o mém návrhu, a potom o návrhu poslance Tomana. (Potlesk.) (Předsedající předseda SN M. Šútovec: Spravodajcovia nám vyhľadajú pozmeňujúci návrh poslanca Kopřivu. Je to na str. 5, poradové číslo 39. Prosím poslancov, aby sa usadili!)

Poslanec SL P. Kučera: Pane předsedající, tento návrh má samozřejmě logiku, ale předvětí je totožné s větou, o které jsme hlasovali. (Potlesk.) Chtěl bych se zeptat pana poslance Kopřivy znovu. Hovořil v tom smyslu, že jeho návrh je podán tak, že je tam předvětí, potom následují body z vládního návrhu. Znamená to, že to není návrh poslance Tomana, ale jsou to seřazeny body podle vládního návrhu (tisk 841)? (Poslanec SN T. Kopřiva: Ano, je to tak.) Není to tak lhostejné, protože při jednáních, která předcházela, se právě toto stalo jablkem sváru. (Předsedající předseda SN M. Šútovec: Značí to, že tam, kde sú tri bodky, tam pokračuje koniec písm. a) alebo pokračujú všetky písmená tak, ako sú vymenované vo vládnom návrhu.Hlásia sa ešte ďalší poslanci. Pan poslanec Olej, Lédl, Rynda.)

Poslanec SN J. Olej: Pán predsedajúci, o tejto veci sa už rozhodlo pri rozhodovaní o návrhu poslanca Tomana. Je to totožná veta. A ďalej - rád by som požiadal predsedajúceho aj spravodajcu, aby formulovali presne návrhy a nedohadovali sa tu o znení.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Zastávam váš názor, že veci majú byť formulované presne. Poslanec Kučera je pri mikrofóne, tak mu dávam prednosť v poradí.

Poslanec SL L. Lédl: Chtěl bych upozornit na to, že návrh pana poslance Kopřivy je v bodě a) zcela totožný s původním vládním návrhem a jediné, v čem se liší, je to, že v uvozovací větě přebral vlastně návrh pana poslance Tomana, o kterém jsme hlasovali. To není žádné východisko ze situace. To za prvé.

Za druhé důsledně požadovat, aby se trvalo na tom, že věci budou přesně zformulovány, abychom se potom po legislativní a jazykové úpravě nedivili sami, co jsme vlastně zformulovali.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Je možné dať hlasovať aj o štyroch pozmeňujúcich návrhoch totožného znenia, keď ich predložia štyria poslanci. Každý poslanec má nárok na to, aby sa o ňom hlasovalo.

Ešte sa hlási pán poslanec Prokop.

Poslanec SN M. Prokop: Domnívám se, že se tady jedná o vědomou obstrukci. Nevidím důvod, proč bychom neměli hlasovat o písmenech tak, jak navrhoval kolega Toman a navrhuji znění písm. b) v tomto případě tak, aby opravdu odpovídalo dikci vládního návrhu "...jako rezident, agent, držitel atd. evidovaný v materiálech Státní bezpečnosti." To je skutečně pouze legislativně technická úprava. Navrhuji pokračovat v jednotlivých bodech tak, jak navrhoval poslanec Toman.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Poslanec Rynda.

Poslanec SL I. Rynda: Pane předsedající, musím se ohradit proti tomu, že je možné hlasovat o totožném znění pozměňovacího návrhu tolikrát, kolikrát je různými poslanci přednesen. Tato praxe zde nikdy nebyla.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Čím zdôvodňujete svoje výhrady okrem praxe?

Poslanec SL I. Rynda: Parlament rozhoduje věcně. Je-li formulace naprosto totožná, identická, a to v tomto případě je, není možné o téže formulaci hlasovat víckrát.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Poslanci však trvajú na tom, aby sa o ich návrhu hlasovalo, tak sa bude hlasovať. Obyčajne prax býva taká, že sa poslanci vzdali svojho nároku. Vtedy sa nehlasovalo, keď sa dobre pamätám.

Hlási sa poslanec Kontra.

Poslanec SN M. Kontra: Hlasovanie o návrhu poslanca Kopřivu je bezpredmetné, pretože k prvej vete sme už hlasovali a odmietli sme to a ďalšia časť je vlastne vládny návrh. Teda, nemáme o čom hlasovať. Ide o totočnosť s vládnym návrhom.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Pán poslanec Benda, poslanec Stome a poslanec Štern.

Poslanec SL V. Benda: Problém tkví v tom, že o návrzích pana poslance Tomana hlasujeme po částech. Samozřejmě tatáž preambule ke zcela jinému textu má zcela jiný význam, i k návrhu poslance Kopřivy je nutné hlasovat, protože po této preambuli následuje jiný výčet, to je vládní výčet v návrhu poslance Kopřivy, zatímco poslanec Toman měl výčet rozšířený.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Teraz preruším sériu technických poznámok a dávam slovo spravodajcovi.

Společný zpravodaj výborů SL P. Konečný: Pokusím se zaujmout stanovisko. Pravděpodobně jako zpravodajové jsme měli zařadit za předvětí, o kterém jsme už hlasovali, předvětí pana poslance Kopřivy a potom předvětí pana poslance Kučery. To by bylo asi věcně správnější. Tak jsme to pravděpodobně měli udělat.

Předvětí pana poslanec Kopřivy se velmi mírně liší od předvětí pana poslanec Tomana. Myslím, že neuděláme chybu, když budeme hlasovat v tomto pořadí. Návrh pana poslance Kopřivy a potom pana poslance Kučery a vrátili bychom se zpět k hlasování o jednotlivých písmenech.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Poslanec Stome, poslanec Lux, poslanec Štern a poslanec Kudláček. Faktická poznámka.

Poslanec SN K. Stome: Vážené dámy a pánové, § 26 odst. 1 jednacího řádu. Račte si ho nalistovat. 0 každém návrhu rozhoduje sněmovna hlasováním.

0 každém návrhu. Proč to tak je? Protože poslanec má dispozici se svým návrhem. Když bychom připustili, že šest týchž návrhů je jeden návrh, tak by stačilo, aby ten, kdo ho podal první nebo byl zařazen jako první, tento návrh stáhl a už by se nikdy o této věci hlasovat nemohlo. Proto je třeba hlasovat o každém návrhu zvlášť.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Áno, toto stanovisko som zaujal aj ja. Pán poslanec Lux s faktickou poznámkou.

Poslanec SN J. Lux: Jednací řád § 27 odst. 2 říká: "Každý poslanec může navrhnout, aby se o jednotlivých částech návrhu hlasovalo samostatně." To se stalo. 0 návrhu sněmovna rozhodne bez rozpravy. Nedojde-li při takovém hlasování ke schválení všech částí návrhu, je nutné hlasovat o nich ještě jako o celku. To znamená, budeme normálně pokračovat hlasováním o dalších bodech, a pak budeme hlasovat o celku.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Pán poslanec Svoboda.

Poslanec SN J. Svoboda: Dámy a pánové, nejsem právník, moje původní povolání je filmový režisér. Chodil jsem na některé schůze, kde předsedající o některých návrzích nechával hlasovat tak dlouho, až byly přijaty. Zde mě tento proces tuto praxi velmi připomíná.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP