Úterý 14. května 1991

Pokusím se vysvětlit proč. Skupina poslanců, odpůrců návrhu, počítala s tím, že obsah tohoto návrhu bude zahrnut do zákona o kompetencích. To se později ukázalo neproveditelné, a to ze dvou důvodů. Především proto, že federální vláda takový zákon zatím nepřipravuje, a za druhé by v takovém zákonu nebylo možné řešit právě otázku vztahů mezi federací a republikami.

Na druhé straně navrhovatelé vzali v úvahu pozměňovací návrhy poslanců Bratinky a Kulana, přednesené při poslední schůzi Sněmovny národů a předložili nové znění tohoto návrhu, které máte před sebou jako tisk č. 631.

Změny, k nimž došlo při jednání sněmoven a které přijala Sněmovna lidu, jsou v tomto tisku podtrženy. Další navrhované změny, návrhy jmenovaných poslanců, jsou v rámečku, který označuje pasáže, které se navrhují vypustit; případně nad rámečkem je nadepsán navrhovaný nový text. Také tyto změny si předkladatelé osvojili a můžeme je tedy považovat za součást nového znění.

Text, o kterém budeme jednat, je text tisku č. 631, který máte před sebou, s vynechanými rámečky, kde v několika místech stojí nadepsaný text. Na straně 4 a 5 dole jsou dvě alternativy navrhované federálním ministerstvem pro strategické plánování.

Tyto alternativy se předkladatelé a dohodovací výbor nakonec rozhodli do předkládaného znění nezahrnout a považovat je za alternativy č. 2. O těch budeme muset hlasovat zvlášť. Děkuji za pozornost.

Předsedající první místopředseda FS Z. Jičínský: Nyní se ptám pánů zpravodajů, chtějí-li se k tomu vyjádřit. Slovo má pan poslanec Kulan.

Společný zpravodaj výborů SN poslanec P. Kulan: Chcel by som pripomenúť, že na zasadnutí Snemovni národov bola väčšina pozmeňovacích návrhov prijatá, ale celkové znenie zákona bolo nakoniec odmietnuté. Chcel by som sa opýtať pána predsedajúceho, či budeme o týchto pozmeňovacích návrhoch znovu hlasovať, pretože Snemovňa ľudu o týchto návrhoch nehlasovala?


Předsedající první místopředseda FS Z. Jičínský: Myslím, že o tom můžeme hlasovat ve znění zpravodajské zprávy, jak je předložena. To, o čem musíme hlasovat odděleně, jsou varianty.

Společný zpravodaj výborů SN poslanec P. Kulan: Ak dovolíte, potom by som nechal hlasovať o týchto dvoch variantách.

Předsedající první místopředseda FS Z. Jičínský: Ještě ne, ještě bude rozprava. Jde o to, jestli vy ještě chcete něco odůvodnit? (Není tomu tak.) Slovo má společný zpravodaj poslanec Veverka.

Společný zpravodaj výborů SL poslanec J. Veverka: Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, ako spoločný spravodajca za Snemovňu ľudu odporúčam zákon o strategickom plánovaní prijať predovšetkým preto, že tento zákon harmonizuje a synchronizuje činnosť celého sociálne ekonomického tržného prostredia, ďalej je v úplnom protiklade s doterajším systémom administratívne prikazovacieho spôsobu riadenia ekonomiky. Vychádza zo svetových skúseností vyspelých ekonomík, menovite Japonska, Holandska, škandinávskych krajín aj Francúzska a USA. Bolo by možné uviesť aj niektoré mená známe v tejto oblasti, ktorých osobnosti zdôrazňujú význam strategického plánovania.

S doterajším idealizovaním alebo nálepkovaním predlohy tohto zákona nesúhlasím, pretože každá hospodárska politika v makroekonomickej aj mikroekonomickej sfére má svoju stratégiu, ktorá spája jednotlivé články sociálne ekonomického mechanizmu aj praxe do vzájomnej súčinnosti, smerujúcej dosahovať vyššie súhrnné efekty.

Pri prerokúvaní tohto návrhu zákona je treba zvážiť tento fakt, ktoré dnes tu v ekonomike sú relevantné a jednoznačne vyúsťujú do potreby strategického plánovania. Potom bude platiť príslovie: "Lepšie neskôr než nikdy".

Předsedající první místopředseda FS Z. Jičínský: Děkuji, zahajuji rozpravu, ptám se poslanců, kdo se hlásí do rozpravy? Pokud se nikdo do rozpravy nehlásí, ptám se navrhovatele, zda si přeje vystoupit předseda dohadovacího výboru? Ne, čili můžeme přistoupit k hlasování. Prosím, pan poslanec Benda.

Poslanec SL V. Benda: Já se nehlásím do rozpravy, vážené Federální shromáždění, abych sáhodlouze opakoval důvody, proč jsme proti přijetí tohoto zákona. V případě, že by k jeho přijetí došlo, doporučuji porovnat § 4 odstavec 1, kde podle souhrnné zprávy dohodovací komise se vypouští poslední věta, kde se hovořilo o odborech, občanských iniciativách, politických stranách a hnutích. Domnívám se, jestliže došlo k vypuštění této věty, potom v § 6 odstavec 2 - "strategie projednané výzkumnou sférou...", to by bylo v pořádku, "politické strany a hnutí, odbory a občanské iniciativy - informativní charakter".

Myslím, že za těchto okolností se tam ty politické strany, odbory, občanské iniciativy ocitají jako Pilát v Krédu, protože chybí ta souvislost původní, teď najednou se vysvětluje, že to má pro ně čisté informativní charakter. Podávám přece jenom pozměňující návrh, aby v § 6 odstavec 2 té finální zprávy zněla věta před středníkem: "Strategie projednané příslušnými vládami mají pro podnikatelskou a vědecko-výzkumnou sféru informativní charakter." Čili aby se vypustily ty společenské instituce. Děkuji.

Předsedající první místopředseda FS Z. Jičínský: Hlásí se ještě někdo do diskuse? Považuji tedy rozpravu za skončenou a přistoupíme k hlasování. Nejprve budeme hlasovat o pozměňovacím návrhu k § 4 odstavci 1, kde místo toho rámečku by byl text: "Federální vláda, vlády republik vytvářejí podmínky pro aktivní účast podnikatelské a výzkumné sféry, jakož i odborů v tomto procesu." Je to tak správné, páni zpravodajové? Takže můžeme o tom hlasovat.

Nejprve bude hlasovat Sněmovna národů. Ptám se poslanců Sněmovny národů, kdo je pro tento pozměňovací návrh, nechť zdvihne ruku a stiskne tlačítko! (Hlasuje se v 17.05 hodin.) (Osmdesát jeden.) Osmdesát jeden. Děkuji.

Kdo je proti? (Nikdo.) Nikdo. Děkuji.

Zdržel se někdo hlasování? (Dvacet šest.) Dvacet šest. Děkuji.

Sněmovna národů tento návrh přijala 81 hlasy, proti nikdo, zdrželo se 26 poslanců, 1 poslanec nehlasoval.

Nyní bude hlasovat Sněmovna lidu. Kdo z poslanců Sněmovny lidu souhlasí s tímto pozměňovacím návrhem, nechť zdvihne ruku! (Šedesát tři.) Šedesát tři. Děkuji.

Kdo je proti? (Čtyři.) Čtyři. Děkuji.

Zdržel se někdo hlasování? (Dvacet osm.) Dvacet osm. Děkuji.

Ve Sněmovně lidu bylo 63 poslanců pro, 4 proti, 28 se zdrželo hlasování, 3 poslanci nehlasovali. Sněmovna lidu tento pozměňovací návrh přijala, přijaly jej tedy obě sněmovny.

Druhý pozměňovací návrh přednese pan zpravodaj Kulan.

Společný zpravodaj výborů SN poslanec P. Kulan: Druhý pozmeňovací návrh je pozmeňovací návrh k § 6 odstavec 2, na miesto vypustenej časti navrhnutej poslancom Bratinkom nahradiť nový text: "Federálna vláda a vlády republík usilujú o získanie ich podpory k prerokovaným stratégiám a súčasne im ponúkajú účasť na tých smeroch rozvoja, ktoré zamýšľajú v danom období podporovať." Odporúčam na prijatie.

Předsedající první místopředseda FS Z. Jičínský: Děkuji, budeme hlasovat jako předtím, ptám se tedy poslanců Sněmovny národů, kdo je pro přijetí tohoto pozměňovacího návrhu, nechť zdvihne ruku a stiskne tlačítko! (Hlasuje se v 17.07 hodin.) (Osmdesát pět.) Osmdesát pět. Děkuji.

Kdo je proti? (Jeden.) Jeden. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? (Dvacet tři.) Dvacet tři. Děkuji.

85 je pro, 1 proti, 23 se zdrželo hlasování, 4 poslanci nehlasovali. Ve Sněmovně národů byl tento návrh přijat.

Nyní budou hlasovat poslanci Sněmovny lidu. Kdo z poslanců Sněmovny lidu je pro tento pozměňovací návrh, nechť zdvihne ruku a stiskne tlačítko! (Šedesát devět.) Šedesát devět. Děkuji.

Kdo je proti? (Devět.) Devět. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasováni? (Dvacet.) Dvacet. Děkuji.

Ve Sněmovně lidu bylo 69 pro, 9 proti, 20 se zdrželo hlasování, Sněmovna lidu pozměňovací návrh přijala. Prosím pan poslanec Benda.

Poslanec SL V. Benda: Přijetím obou těchto návrhů se můj návrh modifikuje, protože oba ty doplňky, které jsme právě odhlasovali, hovoří o podnikatelské a vědecko výzkumné sféře a odborech, takže je dle mého názoru třeba vypustit v prvé větě ty politické strany a hnutí a občanské iniciativy a ponechat tam totéž, co je v § 4, čili "strategie projednané příslušnými vládami mají pro podnikatelskou a vědecko výzkumnou sféru a pro odbory informativní charakter."

Předsedající první místopředseda FS Z. Jičínský: Prosím, pan poslanec Schneider.

Poslanec SL J. Schneider: Pane předsedající, já jsem se chtěl zeptat, zda-li podle ústavního zákona o československé federaci platí zákaz majorizace.

Předsedající první místopředseda FS Z. Jičínský: Pane kolego, měl jsem za to, že stačí, uplatníme-li jej při hlasování o zákoně jako celku.

Poslanec SL J. Schneider: Domnívám se, že předchozí praxe byla taková, že jsme toto uplatňovali i při schvalování jednotlivých pozměňovacích návrhů, proto se hlásím už teď.

Předsedající první místopředseda FS Z. Jičínský: Prosím omlouvám se, byla to moje chyba, prosím abyste souhlasili s tím, že budeme opakovat hlasování. Myslím, že věci jsou jasné, budeme hlasovat o těchto třech pozměňovacích návrzích, nejprve tedy Sněmovna národů - česká část, potom Sněmovna národů - slovenská část a potom budeme hlasovat o úpravě, kterou navrhl pan poslanec Benda.

Takže omlouvám se poslancům Sněmovny národů, že prodlužuji schůzi.

Prosím poslance z české části, zda souhlasí s pozměňovacím návrhem č. 1, nechť tedy zvednou ruku a stisknou tlačítko! (Hlasuje se v 17.11 hodin.) (Čtyřicet tři.) Čtyřicet tři. Děkuji.

Kdo je proti? (Jeden.) Jeden. Děkuji.

Zdržel se hlasování? (Třináct.) Třináct. Děkuji.

V české části Sněmovny národů 43 poslanců bylo pro, 1 proti, 13 se zdrželo, 2 poslanci nehlasovali.

Nyní budou hlasovat poslanci Sněmovny národů zvoleni ve Slovenské republice. Ptám se, kdo je pro tento pozměňovací návrh, nechť zdvihne ruku a stlačí tlačítko! (Padesát.) Padesát. Děkuji.

Kdo je proti? (Nikdo.) Nikdo. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? (Sedm.) Sedm. Děkuji.

Sněmovna národů tento první pozměňovací návrh přijala.

Nyní budeme hlasovat o druhém pozměňovacím návrhu. Myslím, že věc je jasná, není ji třeba opakovat.

Opět hlasují Sněmovny národů v české části. Ptám se, kdo je pro druhý pozměňovací návrh, nechť zdvihne ruku a stlačí tlačítko! (Čtyřicet jeden.) Čtyřicet jeden. Děkuji.

Kdo je proti? (Jeden.) Jeden. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? (Třináct.) Třináct. Děkuji.

Nyní budou hlasovat poslanci ve slovenské části Sněmovny národů. Kdo je pro, nechť zdvihne ruku a stlačí tlačítko! (Padesát.) Padesát. Děkuji.

Kdo je proti? (Nikdo.) Nikdo. Děkuji.

Zdržel se někdo hlasování? (Osm.) Osm. Děkuji.

Mohu konstatovat, že obě části Sněmovny národů tento pozměňovací návrh přijaly.

Nyní budou hlasovat poslanci o pozměňovacím návrhu kolegy Bendy, který má stylistický význam vzhledem k přijatým pozměňovacím návrhům. Opět budou hlasovat nejprve poslanci Sněmovny národů v české části. Kdo z nich je pro tento pozměňovací návrh, nechť zdvihne ruku a stlačí tlačítko! (Třicet čtyři.) Třicet čtyři. Děkuji.

Kdo je proti? (Čtyři.) Čtyři. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? (Patnáct.) Patnáct. Děkuji.

Sněmovna národů tento pozměňovací návrh nepřijala.

Nyní budou hlasovat poslanci Sněmovny lidu. Kdo je pro? (Padesát jeden.) Padesát jeden. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? (Čtyřicet pět.) Čtyřicet pět. Děkuji.

Ani poslanci Sněmovny lidu tento návrh nepřijali.

Nyní můžeme přistoupit k hlasování o návrhu zákona jako celku. Jak už bylo konstatováno, při schvalování platí zákaz majorizace. V sále je v současné chvíli přítomno 63 poslanců v české části Sněmovny národů, 58 poslanců Sněmovny národů v Slovenské republice, 107 poslanců zvolených ve Sněmovně lidu. Obě sněmovny jsou tedy usnášení schopné.

Hlasovat budou poslanci ve Sněmovně národů zvolení v české části. Prosím kolegy poslance, kteří jsou pro přijetí tohoto návrhu zákona se změnami, které jsme právě odhlasovali, nechť zdvihnou ruku a stlačí tlačítko! (Třicet tři.) Třicet tři. Děkuji.

Kdo je proti? (Šestnáct.) Šestnáct. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? (Dvanáct.) Dvanáct. Děkuji.

Nyní budou hlasovat poslanci slovenské části Sněmovny národů. Ptám se kolegů, kdo je pro tento návrh zákona, nechť zdvihne ruku a stlačí tlačítko! (Třicet pět.) Třicet pět. Děkuji.

Kdo je proti? (Jeden.) Jeden. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? (Dvacet jeden.) Dvacet jeden. Děkuji.

Ve Sněmovně národů návrh nebyl schválen.

Nyní budou hlasovat poslanci Sněmovny lidu. Kdo je pro, nechť zdvihne ruku a stlačí tlačítko! (Padesát osm.) Padesát osm. Děkuji.

Kdo je proti? (Dvacet šest.) Dvacet šest. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? (Dvacet čtyři.) Dvacet čtyři. Děkuji.

Sněmovna lidu sice návrh schválila (pro 58, proti 26, zdrželo se 24), ale protože k přijetí zákona je třeba souhlasného stanoviska obou sněmoven, zákon schválen nebyl.

Vážení kolegové, dnešní schůzi bychom ukončili. Navrhovaný zítřejší program je takovýto:

- Vládní návrh zákona o cestování do zahraniční a o cestovních dokladech,

- Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje branný zákon ve znění pozdějších předpisů,

- Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon o branné výchově,

- Návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 167/1990 Sb., o státních svátcích.

Potom, za předpokladu, že to čas dovolí, bylo by možné projednat návrh usnesení k iniciativním návrhům na stanovení pravidel k používání hlasovacího a technického zařízeni tisk 489 a 586.

Než se schůze rozejde, žádám členy předsednictva, aby přišli k předsednickému stolu okamžitě po skončení schůze.

Místopředseda SN J. Sokol: Vážení kolegové, prosím všechny poslance, kteří byli svými poslaneckými kluby delegováni k jednání o zákonu o změně vlastnických vztahů k půdě, aby se sešli v 18.00 hodin v místnosti č. 026. Prosím o dochvilnost.

Předsedající první místopředseda FS Z. Jičínský: Prosím ještě několik informací. Klub poslanců HZDS bude mít svou schůzi v č. 026. Klub OH se koná v místnosti 209 v 18.30 hodin.

Poslanci ODS se okamžitě sejdou v místnosti X.

Zítra začínáme v 9.00 hodin. Prosím ještě jednou členy předsednictva, aby přišli k předsednickému stolu.

(Schůze přerušena v 17.20 hodin.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP