Středa 20. února 1991

Opakuji tedy návrh poslankyně Tarhoviské vypustit v § 3 odstavec 2 písmeno d) a e) jako oprávněné osoby rodiče původního vlastníka a sourozence původního vlastníka a jejich děti.

Pracovní skupina nedoporučuje přijetí toho návrhu.

Předsedající předseda SL. R. Battěk: Paní poslankyně trvá na hlasování? (Ano.)

Hlasují poslanci zvolení v České republice Sněmovny národů.

Kdo je pro tento pozměňovací návrh, nechť hlasuje! (Dvacet šest.) Dvacet šest.

Kdo je proti? (Patnáct.) Patnáct.

Kdo se zdržel hlasování? (Šestnáct.) Šestnáct.

Hlasují poslanci zvolení ve Slovenské republice.

Kdo je pro uvedený pozměňovací návrh, nechť hlasuje! (Dvacet šest.) Dvacet šest.

Kdo je proti? (Dva.) Dva.

Kdo se zdržel hlasování? (Devatenáct.) Devatenáct.

Obě části Sněmovny národů návrh neschválily.

Hlasují poslanci Sněmovny lidu.

Kdo je pro uvedený pozměňovací návrh, nechť hlasuje! (Šedesát pět.) Šedesát pět.

Kdo je proti? (Třicet.) Třicet. Kdo se zdržel hlasování? (Šestnáct.) Šestnáct.

Sněmovna lidu schválila pozměňovací návrh.

Vzhledem k tomu, že Sněmovna národů návrh neschválila, návrh schválen nebyl.

Prosím o další pozměňovací návrh.

Společný zpravodaj výborů SL poslanec V. Benda: Poslední pozměňovací návrh k § 3 je od pana poslance Wagnera, který navrhuje odstavec 1 doplnit větou: "oprávněnými osobami jsou i právnické osoby, jejichž účastníky byly fyzické osoby". Trvají námitky, že jde o rozšíření okruhu oprávněných osob - navíc bylo znovu zopakováno vysvětlení a stanovisko vlády, že tam, kde jde o přímý majetkový podíl jako například rodinné firmy apod., jsou tito lidé oprávněnými osobami. Na další typy firem nemá vláda zájem rozšiřovat. Nedoporučujeme toto stanovisko.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Pane poslanče Wagnere, trváte na hlasování? (Netrvám.) Pan poslanec Wagner netrvá na hlasování.

Konečně se dostáváme k § 4.

Společná zpravodajka výborů SN poslankyně K. Samková: Pan dr. Černý podal návrh na nové znění § 4 s tím, že dosavadní § 4 a následující paragraf by se přečíslovaly.

Paragraf 4 odstavec 1 by zněl: "Právnické osoby jsou oprávněnými osobami, pokud k datu schválení tohoto zákona jejich činnost trvá nebo byla obnovena a jejichž věc v rozhodném období přešla do vlastnictví státu v případech uvedených v § 6 zákona, není-li dále stanoveno jinak."

Odstavec 2: "Spolky, nadace, dobročinné a charitativní organizace, jakož i další organizace nesloužící k hospodářské činnosti, jsou oprávněnými osobami i pokud obnoví svoji činnost ve lhůtě stanovené v § 5 odstavec 3 zákona".

Odstavec 3: "obce jsou oprávněnými osobami za splnění podmínek uvedených v odstavci 1 k vydání všech věcí v obvodu obce daném současným územním členěním bez ohledu na to, které obci původně patřily."

Odstavec 4: "Právní nástupnictví právnických osob uvedených v odstavci 2 se má za prokázané, pokud původní a obnovená právnická osoba mají shodný název, sídlo a předmět činností. V případě, že je více takových právnických osob, tyto podmínky splňujících, je právním nástupcem právnická osoba nejdříve zaregistrovaná."

Odstavec 5: "Právní nástupnictví ostatních právnických osob se má za prokázané za podmínek uvedených v odstavci 4 vyjma právnických osob sloužících výhradně k hospodářské činnosti, jejichž právní nástupnictví se má vedle splnění podmínek zde uvedených za prokázané pouze tehdy, byla-li činnost takové právnické osoby obnovena původními zakladateli nebo osobami na jejich místo podle tohoto zákona nastupujícími."

Odstavec 6: "Práva oprávněných fyzických osob podle tohoto zákona nejsou těmito ustanoveními dotčena."

Odstavec 7: "Náležela-li odňatá věc do spoluvlastnictví více právnických osob, jsou rozhodné pro stanovení nároků jednotlivých oprávněných právnických osob původní podíly."

Ve smyslu všech ostatních předchozích zdůvodnění nedoporučujeme přijmout tento pozměňovací návrh.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Hlasujeme o všech těchto pozměňovacích návrzích v § 4. Má to souvislost. (Námitky v sále.)

Společná zpravodajka výborů SN poslankyně K. Samková: Nerada bych byla osočena, že manipuluji shromážděním. Ptám se předsedajícího, případně legislativců, jak jednací řád upravuje hlasování o návrhu, když jednotlivé body spolu bezprostředně souvisejí a podle mého názoru je nelze vytrhnout.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Pane poslanče, je zde logická souvislost.

Poslanec SL J. Černý: Byl to pokus o komplexní právní úpravu.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Budeme hlasovat o celém § 4. Táži se poslanců zvolených v České republice do Sněmovny národů, kdo je pro uvedený pozměňovací návrh, nechť zdvihne ruku! (Hlasuje se.) (Sedm.) Sedm. Děkuji.

Kdo je proti? (Třicet tři.) Třicet tři. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? (Dvanáct.) Dvanáct. Děkuji.

Hlasují poslanci Sněmovny národů zvolení ve Slovenské republice. Kdo je pro uvedený pozměňovací návrh, nechť hlasuje. (Nikdo.) Nikdo. Děkuji.

Kdo je proti? (Dvacet pět.) Dvacet pět. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování? (Dvacet tři.) Dvacet tři. Děkuji.

Obě části Sněmovny národů návrh neschválily.

Hlasují poslanci Sněmovny lidu. Kdo je pro uvedený pozměňovací návrh, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) (Sedm.) Sedm.

Kdo je proti? (Šedesát jeden.) Šedesát jeden.

Kdo se zdržel hlasování? (Třicet tři.) Třicet tři. Děkuji.

Také Sněmovna lidu návrh neschválila.

Prosím o další pozměňovací návrhy.

Společný zpravodaj výborů SL poslanec V. Benda: Další pozměňovací návrh pana poslance Šilhána se týká § 4 odstavce 2, kde navrhuje v druhé větě nahradit slova "osoby blízké těchto osob" slovy "osoby příbuzné v řadě přímé."

Zde připomínám, že byly vzneseny pochybnosti, protože občanský zákoník nebo trestní řád velmi přesně definují osoby blízké.

Tam naopak bylo po dlouhém jednání v ústavně právních výborech dosaženo jakéhosi kompromisu v těchto záležitostech, protože tam se původně bral v úvahu jakýkoliv důvod, proč věc přešla na osoby blízké.

Omezilo se, že se jedná jen o převedení - nikoliv na dědictví - a zůstávají tam jen osoby blízké.

Nedoporučujeme přijetí tohoto návrhu.

Předsedající předseda SL R. Battěk: Pane poslanče, trváte na hlasování? (Trvám.)

Táži se poslanců Sněmovny národů v České republice, kdo je pro uvedený návrh, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) (Devět.) Devět.

Kdo je proti? (Sedmnáct.) Sedmnáct.

Zdržel se někdo hlasování? (Dvacet čtyři.) Dvacet čtyři.

Hlasují poslanci zvolení ve Slovenské republice Sněmovny národů. Kdo je pro uvedený pozměňovací návrh, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) (Pět.) Pět.

Kdo je proti? (Devět.) Devět.

Zdržel se hlasování? (Třicet jeden.) Třicet jeden.

Obě části Sněmovny národů návrh neschválily.

Hlasují poslanci Sněmovny lidu. Kdo je pro uvedený pozměňovací návrh, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) (Dvacet jeden.) Dvacet jeden.

Kdo je proti? (Čtyřicet dva.) Čtyřicet dva.

Zdržel se někdo hlasování? (Čtyřicet dva.) Čtyřicet dva. Děkuji.

Také Sněmovna lidu návrh neschválila.

Vzhledem k tomu, že konečky mé pravé ruky jsou zcela oteklé, poprosil bych pana kolegu Stanka, aby mě vystřídal. (Potlesk.)

(Řízení schůze převzal místopředseda FS J. Stank.)

Společný zpravodaj výborů SL poslanec V. Benda: Další pozměňovací návrh podává poslanec Vild v § 5 do odstavce 2 navrhuje dát místo "do 6 měsíců" "do měsíce". To znamená zkrátit lhůtu k uplatnění nároku na jeden měsíc. Naprosto nedoporučujeme. Běžná čekací doba na vydání dokladů v Geodézii a kartografii je dnes kolem dvou měsíců.

Předsedající místopředseda FS J. Stank: Pán poslanec Vild sa chce vyjadriť.

Poslanec SN J. Vild: To se vztahovalo pouze na případ, kdybychom zúžili okruh oprávněných osob na původní vlastníky, takže teď je tento návrh zbytečný, takže ho stahuji.

Předsedající místopředseda FS J. Stank: Pristúpime k návrhu pána poslanca Fišeru.

Společný zpravodaj výborů SL poslanec V. Benda: Ten navrhuje v paragrafu 5 v tomtéž odstavci zkrátit lhůtu ze 6 měsíců na 3 měsíce. Tady bych přece jenom ještě odbočil. (Hlasy: Ne.)

Jenom konstatuji, že všechny další lhůty se snažíme zkracovat. Tuto lhůtu jsme doporučili analýze, že se musí odevzdat všechny listiny, že nestačí podat jen výzvu. Nedoporučujeme zkrátit ze 6 měsíců, čili nedoporučujeme tento návrh.

Předsedající místopředseda FS J. Stank: Pán poslanec Fišera trvá na svojom návrhu?

Poslanec SN I. Fišera: Ano.

Předsedající místopředseda FS J. Stank: Trvá na svojom návrhu. Budeme hlasovať.

Hlasujeme o odstavci 2, o návrhu pána poslanca Fišeru. Prosím poslancov Snemovne národov zvolených v Českej republike, kto je pre tento návrh, nech zdvihne ruku! (Dvacet tři.) Dvadsaťtri. Ďakujem.

Kto je proti? (Dvacet jeden.) Dvadsaťjeden. Ďakujem.

Kto sa zdržal hlasovania? (Třináct.) Trinásť. Ďakujem.

Teraz budú hlasovať poslanci Snemovne národov zvolení v Slovenskej republike. Kto je pre tento návrh? (Dvacet sedm.) Dvadsaťsedem. Ďakujem. Kto je proti? (Devět.) Deväť. Ďakujem.

Kto sa zdržal hlasovania? (Šestnáct.) Šestnásť. Ďakujem.

Sněmovňa národov tento návrh neprijala.

Teraz prosím poslancov Snemovne ľudu, kto je pre tento návrh nech zdvihne ruku! (Čtyřicet jeden.) Štyridsaťjeden. Ďakujem.

Kto je proti? (Třicet.) Tridsať.

Kto sa zdržal hlasovania? (Třicet jeden.) Tridsaťjeden. Ďakujem.

Ani Snemovňa ľudu neprijala tento návrh.

Společný zpravodaj výborů SL poslanec V. Benda: Další návrh téhož poslance, pana Fišery, je v odstavci 4 zkrátit lhůtu jednoho roku na 6 měsíců, t.j. lhůtu, do kdy musí oprávněná osoba podat návrh u soudu. Protože je to ode dne účinnosti tohoto zákona, tak je to nemožné doporučit. Na základě toho, co jsme odhlasovali, by ta lhůta u soudu propadla dříve než první lhůta.

Předsedající místopředseda FS J. Stank: Ďakujem. Pán poslanec Fišera.

(Poslanec SN I. Fišera mluvil z místa, mimo mikrofón, neslyšitelné.)

Předsedající místopředseda FS J. Stank: Ďakujem. Pán poslanec Fišera stiahol svoj návrh a ďalšie skracovacie návrhy taktiež.

Prosím spravodajcov, keby to poznamenali, pretože tieto pozmeňovacie návrhy stratili význam neschválením predchádzajúceho skrátenia. Takže pristúpime k návrhu poslanca Valtra.

Poslanec SN V. Valtr: Stahuji.

Předsedající místopředseda FS J. Stank: Pán poslanec Valtr sťahuje. Ďalej poslanec Voleník.

Společný zpravodaj výborů SL poslanec V. Benda: Přistupujeme k návrhu pana poslance Voleníka.

V paragrafu 5 odstavec 1 by měla poslední věta znít: "Je-li oprávněných osob více a nárok na vydání movité věci uplatní v lhůtě podle odstavce 2 jen některé z nich, vydá se jim věc celá. Uplatní-li nárok na vydání nemovité věci v lhůtě podle odstavce 2 více oprávněných osob, postupuje se podle odstavce 4".

To pracovní skupina nedoporučuje. Chcete-li důvody, tak si je vyžádejte. (Hlasy: Ne.)

Předsedající místopředseda FS J. Stank: Pán poslanec Voleník trvá na svojom pozmeňovacom návrhu?

Poslanec SL L. Voleník: Trvám.

Předsedající místopředseda FS J. Stank: Hlasujeme v Snemovni národov. Prosím poslancov zvolených v Českej republike, aby hlasovali. Kto je pre tento návrh, nech zdvihne ruku a stlačí tlačidlo! (Dvacet devět.) Dvadsaťdeväť. Ďakujem.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP