Středa 28. listopadu 1990

Hospodářský výbor dále doporučil, aby před slova "k pracovní rehabilitaci" bylo vsunuto slova "převážně". Tento doplněk není však nutný, protože je pokrytý samotným termínem "provozní jednotka zřízená k pracovní rehabilitaci a zaměstnávání invalidních občanů". Toto označení v sobě nese i to, že v těchto organizacích a provozních jednotkách je předem stanoven podíl invalidních zaměstnanců.

Ústavně právní výbor, jako výbor garanční, odmítl také návrh výborů pro plán a rozpočet, který ve svém stanovisku podpořily i některé výbory České národní rady. A sice doplnit do § 15 odst. 2 do výčtu chráněných nájmů za slova "osvětové činnosti" také slova "včetně školství". Odmítnutí tohoto doplňku bylo v ústavně právním výboru zdůvodněno tím, že osvětovou činností se samozřejmě rozumí i školní výuka a na všech stupních a ve všech typech škol a není proto nutné toto ustanovení doplňovat.

Výbory sociální a kulturní, výbory pro plán a rozpočet a výbory pro životní prostředí dále navrhly, aby § 15 byl doplněn o odstavec, na jehož základě by již dnes vypovězené nájmy organizací zřízených v pracovní rehabilitaci a zaměstnávání invalidních občanů bylo možno do 31. 12 1999. vyklidit jen na základě rozhodnutí určeného místního orgánu státní správy. Tento návrh ve svém stanovisku podpořila i Česká národní rada.

Výbory ústavně právní však i tento návrh odmítly, a to proto, že takový zásah do práva vlastníků, ve skutečnosti se zpětnou působností, je pro právní stát, jaký chceme budovat, nepřijatelný.

Vážené poslankyně a poslanci, v roce 1985 ratifikovalo Československo Úmluvu o pracovní rehabilitaci a zaměstnávání invalidů, která o rok později nabyla platnosti. Domnívám se, že předložený návrh zákona chce přispět k vytvoření takových podmínek, které by umožňovaly tuto Úmluvu naplňovat. Na základě souhlasných stanovisek České národní rady, Slovenské národní rady i všech výborů Federálního shromáždění doporučuji Sněmovně lidu předložený návrh zákon projednat a schválit.

Předsedající místopředseda FS K. Viktorín: Ďakujem. Slovo má spoločný zpravodaj výborov Snemovne národov poslanec Jozef Olej.

Společný zpravodaj výborů SN poslanec J. Olej: Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, budem veľmi stručný. Ako spoločný spravodajca výborov Snemovne národov sa pripájam k spravodajskej správe, ktorú priednesla kolegyňa Šormová. V tejto správe objasnila i stanoviská ústavno právnych výborov s tým, že s týmito závermi boli výbory oboznámené. Odporúčam poslancom Snemovne národov, aby předložený návrh zákona schválili.

Předsedající místopředseda FS K. Viktorín: Ďakujem. Doteraz sa písomne nikto neprihlásil. Pýtam sa, či chce niekto vystúpiť v rozprave? Hlási sa poslanec Musílek.

Poslanec SL J. Musílek: Pane předsedající, dámy a pánové, mám drobný pozměňující návrh. Snad, abychom šli s duchem doby, bylo by zřejmě správné zaměnit slovo "invalidních občanů" slovy "zdravotně postižených". Jde o to, že termín invalida je už poměrně zastaralý, spíš má diskriminační charakter a nám jde o to, abychom zrovnoprávnili zdravotně postižené občany s ostatními občany ve společnosti. Navíc Svaz invalidů jako instituce k 31. prosinci 1990 zaniká. I tam se sdružovalo jenom asi 10 nebo 12 procent zdravotně postižených občanů, zatímco v celé republice je jich víc než milión.

Dávám pozměňující návrh, aby v § 15 odst. 2 končila věta slovy: "zaměstnávání zdravotně postižených občanů".

Předsedající místopředseda FS K. Viktorín: Ďakujem. Hlási sa ešte niekto do rozpravy? Keď tomu tak nie je, vyhlasujem rozpravu za skončenú. Praje si záverečné slovo pán poslanec Doksanský? Nepraje. Spravodajcovia?

Společná zpravodajka výborů SL poslankyně R. Šormová: Bylo by potřeba se ještě poradit s legislativci. Z věcného hlediska bych byla plně proto, aby termín "invalidní občané" byl nahrazen termínem "zdravotně postižení občané". Domnívám se ale, že invalidita jako terminus technicus je vázána právě na uznání změněné pracovní schopnosti a změněné pracovní schopnosti s těžším zdravotním postižením. Ještě v souběhu s pobíráním invalidních důchodů a že termín "zdravotně postižení" by byl v zákoně příliš vágní. Ape nejsem si tím jista.

Předsedající místopředseda FS K. Viktorín: Pán poslanec Musílek trvá na svojom pozmeňovacom návrhu? Netrvá. Nemusíme o ňom hlasovať. Hlási sa pán poslanec Horník.

Poslanec SN J. Horník: Chcel som len povedať, či by tam nemohli byť obidva termíny.

Předsedající místopředseda FS K. Viktorín: Nie. Rozprava už bola skončená.

Budeme hlasovať. Obidve snemovne sú uznášania schopné. Najprv prosím o hlasovanie poslancov Snemovne národov. Kto z poslancov Snemovne národov je za tento doplňujúci návrh, nech zdvihne ruku. (Osmdesát.) Osemdesiat.

Je niekto proti? (Nikto.)

Zdržal sa niekto hlasovanie? (Dva.) Dvaja.

Snemovňa národov tento doplnok k zákonu prijala.

Teraz bude hlasovať Snemovňa ľudu. Kto z poslancov Snemovne ľudu je ta tento návrh, nech zdvihne ruku. (Osmdesát devět.) Osemdesiatdeväť. Ďakujem.

Kto je proti? (Nikdo.) Nikto. Ďakujem.

Zdržal sa niekto hlasovania? (Nikdo.) Nikto. Ďakujem.

Aj Snemovňa ľudu tento doplnok zákona prijala.

Vzhľadom na súhlasné uznesenie obidvoch snemovní konštatujem, že Federální zhromaždenie ČSFR schválilo zákon, ktorým sa mení a dopľňa zákon č. 116/1990 Zb., o nájme a prenájme nebytových priestorov.

(Poznámka redakce: usnesení FS č. 63, SL č. 107, SN č. 116)

Tým sme dnešný program vyčerpali. Prosím pána podpredsedu Federálneho zhromaždenia o technické oznámenie.

První místopředseda FS Z. Jičínský: Vážení kolegové, dnešní program jsme uzavřeli a zítra dopoledne v 9.00 hodin bychom začali projednávat návrh ústavního zákona o základních právech a svobodách občanů. Dostali jste dva iniciativní návrhy, návrh České národní rady a návrh Slovenské národní rady. Prosím, abyste si po obědě kolem 13.00 hodiny vyzvedli v sekretariátu Sněmovny lidu srovnání těchto dvou návrhů. Myslím, že vám to ulehčí jejich studium. Nyní se to píše a rozmnožuje.

Uvedu, kde se výbory sejdou. Výbory zahraniční a výbory branné a bezpečnostní budou společně zasedat v místnosti č. 209. Výbory hospodářské a výbory pro plán a rozpočet budou zasedat ve Sněmovně národů, výbory ústavně právní začnou zasedat ve 13.00 hodin v místnosti č. 274.

V pátek budou výbory projednávat podle plánu, který mají k dispozici, návrh ústavního zákona, kterým se mění dosavadní vymezení ústavních kompetencí mezi federací a republikami.

Dnes večer jsou svolány schůze jednotlivých poslaneckých klubů. Nemám právo říkat, co tyto kluby mají projednávat, ale bylo by vhodné, aby se zabývaly návrhem ústavního zákona o právech a svobodách občanů i návrhem kompetenčního zákona tak, aby tyto významné zákony bylo Federální shromáždění s to odpovědně projednat a přijmout. Měli bychom skutečně učinit maximum pro to, abychom podle plánu kompetenční zákon přijmout mohli, protože je na něj vázáno projednání zákona o rozpočtových pravidlech.

Ve 14.00 hodin se sejde ve své místnosti předsednictvo Federálního shromáždění.

Ještě mám technickou opravu informace, kterou jsem vám sdělil. Srovnávací studii budete mít připravenou ve svých lavicích ve 13.00 hodin.

(Schůze přerušena v 11.55 hodin.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP