Čtvrtek 19. července 1990

K předloženým úmluvám a doporučením mi dovolte několik informací. První skupina úmluv a doporučení, která vám byla předložena a byla přijata na 74. zasedání konference Mezinárodní organizace práce v roce 1984 v Ženevě. Celé zasedání generální konference Mezinárodní organizace práce bylo věnováno problematice námořníků. Je nutno dodat, že to není poprvé, kdy Mezinárodní organizace práce jednala o této specifické skupině pracovníků. Od r. 1919, od vzniku Mezinárodní organizace práce, byla problematika námořníků předmětem jednání 8 zvláštních zasedání a dílčím způsobem v několika dalších zasedáních Mezinárodní konference práce, na kterých bylo přijato z celkového počtu 171 úmluv přes 30 úmluv o pracovních podmínkách sociálního zabezpečení námořníků.

Česká a Slovenská Federativní Republika neratifikovala dosud ani jednu z nich, ačkoliv v současné době pluje po světových mořích pod československou vlajkou 23 moderních lodí, na nichž je zaměstnáno přes 30 námořníků.

Jak je uvedeno v důvodové zprávě, značně vyspělé a v mnoha případech vyhovující požadavkům mezinárodních úmluv, je čs. právní i sociální zákonodárství, které zajišťuje námořníky. Na 74. zasedání Mezinárodní konference práce v roce 1987 byly přijaty 4 úmluvy a dvě doporučení, které se týkají především sociálního postavení námořníků, úmluva č. 163 o sociální péči námořníků, číslo 175 o sociálním zabezpečení námořníků, č. 166 o repatriaci námořníků a doporučení č. 173 o sociální péči o námořníky a doporučení č. 174 o repatriaci námořníků. Úmluvy č. 163 a 164 jsme již ratifikovali a nyní k úmluvám dalším.

Vzhledem k tomu, že podle § 103, odst. 1 zákona č. 100 z roku 1988 Sb., o sociálním zabezpečení, lze dávky a služby podle tohoto zákona poskytnout pouze občanu, který má trvalé bydliště na území ČSFR. Nelze ratifikovat úmluvu č. 175 o sociálním zabezpečení námořníků, podle níž se vyžaduje ochrana cizích, nebo migrujících námořníků včetně uprchlíků a bezdomovců, úmluva č. 166 nebyla přijata vzhledem k jejich nesouladu s čs. právními předpisy a neúměrným nákladům ve volně směnitelných měnách, které by bylo nutno vynaložit na praktickou realizaci úmluvy.

Podle úmluvy je povinností rejdařů, v našem případě mezinárodní akciové společnosti Čs. námořní plavba, organizovat repatriaci, nebo-li návrat do vlasti na své náklady, z jakéhokoliv místa na zemi, kde námořníkovi vznikne právo na repatriaci, do místa repatriace, v případě čs. námořníků do Prahy.

Dosud se podle předpisů Čs. námořní plavby repatriace čs. námořníků provádí v průběhu postoje čs. námořních lodí v evropském přístavu, s výjimkou přístavů na Britských ostrovech a přístavů ležících na sever od 65. rovnoběžky severní šíře. Pouze ve výjimečných případech se tak děje z mimoevropských přístavů. Je jistě pochopitelné, že náklady na dopravu námořníků z Prahy např. do Říma či Marseille jsou nižší než na dopravu z Prahy do přístavů v Austrálii, Oceánii atd.

V této otázce vznikly na společných schůzích zahraničních, sociálních, kulturních a dalších výborů, diskuse o potřebnosti ratifikovat úmluvu číslo 166. Přijímám usnesení těchto výborů. Do konce roku bude zvážena znovu tato možnost ve vládě ČSFR a Federálnímu shromáždění bude předloženo stanovisko federální vlády.

Na 75. zasedání Mezinárodní konference práce v červnu 1988 byly přijaty dvě významné úmluvy doplněné doporučeními ze dvou základních oblastí působnosti Mezinárodní organizace práce. První z nich je v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zaměřená specificky na oblast stavebnictví.

Úmluva obsahuje ustanovení o povinnosti zajistit jak právně, tak fakticky, aby při některých pracích ve stavebnictví byla dodržena bezpečnost stavebních pracovníků, o povinnostech pracovníků a spolupráci pracovníků a zaměstnavatelů, rozsáhlé ustanovení o preventivních a ochranných ustanoveních při práci s různými nástroji a při různých stavebních pracích. Doporučení stanoví jako obvykle podrobnější a důkladnější bezpečnostní a preventivní opatření, než jaké je úmluva.

Úmluva číslo 167 nahrazuje zastaralou úmluvu č. 163 a doporučení č. 175 nahrazuje zastaralá doporučení č. 53 a 55 z roku 1937.

Po provedených rozborech čs. právních předpisů a po připomínkovém řízení se zainteresovanými ústředními orgány rozhodla federální vláda ratifikovat úmluvu č. 167 a přijmout doporučení č. 175 o bezpečnosti a ochraně zdraví ve stavebnictví, neboť požadavky na bezpečnost práce stanovené v těchto instrumentech jsou zapracovány v příslušných čs. právních předpisech, technických normách a hygienických předpisech a v praxi je zajišťováno jejich plnění. Kontrolu dodržování těchto předpisů provádějí orgány státního odborného dozoru a společenskou kontrolu ochrany a bezpečnosti při práci vykonávají příslušné odborové orgány.

Druhá z úmluv přijatých na 75. Mezinárodní konferenci práce se týká otázek zaměstnanosti a sociálního zabezpečení, v případě nezaměstnanosti reviduje zastaralou úmluvu o nezaměstnanosti z roku 1934 a několik dalších vývojem překonaných úmluv. Cílem této nové normy je přimět členské státy, aby patřičně zkoordinovaly své soustavy ochrany proti nezaměstnanosti se svou politikou zaměstnanosti a tím přispěly k podpoře plné, produktivní a svobodně zvolené zaměstnanosti. Úmluva podrobně charakterizuje základní formy nezaměstnanosti, okruh chráněných osob, způsoby ochrany nezaměstnaných, výši a dobu poskytování dávek v nezaměstnanosti, případy zastavení výplaty či odnětí dávek, včetně ustanovení o ochraně u nových uchazečů o zaměstnání.

Pokud jde o čs. právní úpravu těchto otázek, je nutno konstatovat, že se úmluva č. 188 přiblížila do značné míry až vydáním vyhlášky FMPSV číslo 195 z roku 1985 Sb., o zabezpečení pracovníků při organizačních změnách a občanů před nástupem do zaměstnání. Do té doby čs. právní řád problematiku nezaměstnanosti soustavně neupravoval, pouze některé předpisy zabezpečovaly pracovníky uvolněné při racionalizačních a organizačních opatřeních. Až vydáním zmíněné vyhlášky byla do čs. právního řádu promítnuta řada ustanovení úmluvy o okruhu chráněných osob, výši dávek, době poskytování dávek apod. Nicméně existují ještě některá ustanovení, která do čs. práva promítnuta nejsou, z nichž některá nespadají pouze do kompetence FMPSV, respektive příslušných ministerstev ČR a SR. Ta, která spadají do této kompetence, budou do právních předpisů promítnuta v rámci legislativních prací, které probíhají, nebo budou v brzké době zahájeny, jako je zákon o zaměstnanosti, zákon o hmotném zabezpečení občanů při organizačních změnách před nástupem do zaměstnání aj.

Na základě uvedených skutečností rozhodla federální vláda úmluvu č. 168 zatím neratifikovat a přistoupit k ratifikaci, až budou vytvořeny všechny předpoklady. I v tomto případě přijímám úkol uložený federální vládě koncipovat novou právní úpravu tak, aby do konce roku byl předložen návrh na ratifikaci úmluvy č. 168.

V této souvislosti bych vás chtěl informovat, že včera proběhlo další připomínkové jednání k zákonu o zaměstnanosti a už nic nebrání tomu, aby tento zákon byl předložen Federálnímu shromáždění, a pokud bude schválen, přistoupit k ratifikaci úmluvy č. 168. Děkuji za pozornost.

Předsedající místopředseda FS K. Viktorín: Prosím poslance Patočku, aby přednesl společnou zpravodajskou zprávu výborů SN.

Společný zpravodaj výborů SN poslanec J. Patočka: Vážený pane předsedo, vážený pane předsedající, vážené poslankyně a poslanci, vláda ČSFR předložila FS k projednání vládní návrh, kterým se podle článku 19 ústavy Mezinárodní organizace práce předkládají našemu FS texty úmluv a doporučení, které byly přijaty na 74. a 75. zasedání Mezinárodní organizace práce v Ženevě. K tomuto návrhu je přiloženo stanovisko federální vlády. Máte to uvedeno všechno v tisku 21. Tento návrh zde přede mnou zdůvodnil pan ministr práce a sociálních věcí. Tento vládní návrh byl projednán na schůzích výborů ústavně právních SL a SN, na schůzích výborů sociálních a kulturních SL a SN.

Vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte mi, abych jako společný zpravodaj těchto výborů doporučil předložený vládní návrh tisku 21 vzít na vědomí s tím, aby úmluva číslo 166 o repatriaci námořníků z roku 1987, jakož i úmluva č. 168 o podpoře v zaměstnanosti a ochraně proti nezaměstnanosti z roku 1988 byly ještě letos předloženy vládou ČSFR našemu FS k projednání ve smyslu § 36, odst. 3 ústavního zákona č. 143 z roku 1968 Sb.

Z ústavně právního hlediska uvádím, že podle článku 36 odst. 3 ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o československé federaci se jedná o významné smlouvy, které vyžadují rovněž československé vnitrostátní zákonné právní úpravy. Z toho důvodu se pro přístup ČSFR vyžaduje souhlas Federálního shromáždění. Děkuji za pozornost.

Předsedající místopředseda FS K. Viktorín: Ďakujem, slovo má poslanec Ivan Laluha za výbory Snemovne ľudu.

Společný zpravodaj výborů SL poslanec I. Laluha: Vážený pán predseda, pán predsedajúci, vážené poslankyne a poslanci, aj výbory sociálne a kultúrne, zahraničné a ústavno-právne Snemovne ľudu prerokovali texty dohôd a odporučení, ktoré tu odôvodnil minister práce a sociálnych vecí ČSFR pán Petr Miller.

Dovoľte mi, aby som sa ako spoločný spravodajca výborov Snemovne ľudu pripojil k odporúčaniu spoločného spravodajcu Snemovne národov, pána poslanca Patočku. V kontexte prerokovaných odporúčaní a dohôd chcem zdôrazniť, tak ako to bolo konštatované aj pri prerokúvaní v príslušných výboroch, že pri vytváraní podmienok pre vstup do Európy je nevyhnutné upraviť a koordinovať tiež legislatívne aspekty pohybu pracovných síl a starostí o pracovníkov tak, aby to vyhovovalo zásadám, ktoré dodržiavajú európske štáty združené v Medzinárodnej organizácii práce. Úsilie o prechod na trhové hospodárstvo nás vyvádza z určitej blokovej izolovanosti a v dobrom zmysle slova nás stavia pred náročné parametrické ekonomické prostredie, ktorého platnou súčasťou sa chceme stať i my. Ale nejde len o ekonomické parametre nového, či pre nás nového, prostredia, ale aj o jeho sociálne dimenzie.

Ak teda akceptujeme, a dúfam i naďalej budeme akceptovať, dohody a odporúčania Medzinárodnej organizácie práce, v mnohých prípadoch preberáme na seba i zvýšené nároky v sociálnej i pracovnej oblasti, čo nám však môže byť len a len na prospech.

Vážené poslankyne a poslanci, ako spoločný spravodajca výborov Snemovne ľudu odporúčam predkladaný vládny návrh, tlač č. 21, vziať so súhlasom na vedomie, s tým, aby dohovor číslo 166 o repatriácii námorníkov a dohovor č. 168 o podpore zamestnanosti, o ochrane proti nezamestnanosti, aby ešte v tomto roku boli predložené Federálnemu zhromaždeniu v kontexte zákona o zamestnanosti na prerokovanie tak, ako o uviedol pán minister i spoločný spravodajca Snemovne národov. Ďakujem za pozornosť.

Předsedající místopředseda FS K. Viktorín: Ďakujem. Písomné prihlášky do rozpravy nemám. Pýtam sa, či chce niekto vystúpiť k tejto problematike? (Nikdo.) Nikto. Prosím vás, kolegovia a kolegyne, ktorí ste mimo zasadacej sály, poďte medzi nás, aby sme mali možnosť hlasovať.

Môžeme pristúpiť k hlasovaniu. V zasadacej sále je prítomných 84 poslancov Snemovne ľudu, 47 poslancov Snemovne národov zvolených v Českej republike, 49 poslancov Snemovne národov zvolených v Slovenskej republike. Snemovne sú uznášaniaschopné.

Hlasujeme o návrhu schvaľovacieho uznesenia, ktoré je uvedené v parlamentnej tlači č. 21. Prosím o hlasovanie poslancov Snemovne ľudu.

Kto súhlasí s návrhom tohto uznesenia, nech zdvihne ruku! (Hlasuje se.) Je to evidentná väčšina. Kto je proti? Nikto. Zdržal sa? Nikto.

Poslanci Snemovne ľudu návrh schválili.

Teraz prosím o hlasovanie poslancov Snemovne národov. Kto z nich súhlasí s návrhom uznesenia, nech zdvihne ruku! (Hlasuje se.) Evidentná väčšina. Kto je proti? (Nikdo.) Nikto.

Zdržal sa hlasovania? (Nikdo.) Nikto.

Poslanci Snemovne národov schválili uvedený návrh. Vzhľadom na súhlasné uznesenie oboch snemovní konštatujem, že Federálne zhromaždenie ČSFR súhlasí so stanoviskami vlády Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky k Dohovorom a odporúčaniam prijatým na 74. a 75. zasadaní Medzinárodnej konferencie práce v Ženeve v rokoch 1987 a 1988.

1. ratifikovať

a) Dohovor č. 63 o sociálnej starostlivosti o námorníkov na mori a v prístavoch z roku 1987

b) Dohovor č. 164 o ochrane zdravia o liečebnej starostlivosti pre námorníkov z roku 1987

c) Dohovor č. 167 o bezpečnosti a ochrane zdravia v stavebníctve z roku 1988

2. neratifikovať

a) Dohovor č. 165 o sociálnom zabezpečení námorníkov, revidovaný v roku 1987

b) Dohovor č. 166 o repatriácii námorníkov, revidovaný v roku l987

c) Dohovor č. 168 o podpore zamestnanosti a ochrane proti nezamestnanosti z roku 1988

3. prijať

a) odporúčanie č. 173 o sociálnej starostlivosti o námorníkov na mori a v prístavoch z roku 1987

b) odporúčanie č. 175 o bezpečnosti a ochrane zdravia v stavebníctve z roku 1988

4. neprijímať

a) odporúčanie č. 174 o repatriácii námorníkov z roku 1987

b) odporúčanie č. 176 o podpore zamestnanosti a ochrane proti nezamestnanosti z roku 1987.

Tým je tento návrh schválený.

(Poznámka redakce: usnesení FS č. 13, SL č. 37, SN č. 36)

10

Teraz je na programe

Správa predsedu Federálneho zhromaždenia o zákonnom opatrení Predsedníctva Federálneho zhromaždenia o štátnom vyrovnávacom príspevku (tlač 7)

Každé zákonné opatrenie musí byť schválené na najbližšom zasadnutí Federálneho zhromaždenia.

V parlamentnej tlači č. 7 sa navrhuje schvaľovacie uznesenie, týkajúce sa zákonného opatrenia Predsedníctva Federálneho zhromaždenia o štátnom vyrovnávacom príspevku.

Sú nejaké otázky k navrhnutému uzneseniu? (Ne.) Nie sú.

Môžeme pristúpiť k hlasovaniu.

V zasadacej sále je prítomných 87 poslancov Snemovne ľudu, 46 poslancov Snemovne národov zvolených v Českej republike a 50 poslancov SN zvolených v Slovenskej republike.

Obidve snemovne sú uznášaniaschopné.

Najskôr budú hlasovať poslanci Snemovne národov. Kto z nich súhlasí s návrhom uznesenia uvedenom v parlamentnej tlači č. 7, nech zdvihne ruku! (Hlasuje se.) Ďakujem. To je evidentná väčšina.

Kto je proti? (Nikdo.) Nikto.

Kto sa zdržal hlasovania? (Dva.) Dvaja.

Poslanci Snemovne národov uznesenie schválili.

Vzhľadom na súhlasné uznesenie obidvoch snemovní konštatujem, že Federálne zhromaždenie Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky schvaľuje podľa čl. 58 odsek 4 ústavného zákona č. 143/1968 Zb., o československej federácii, zákonné opatrenie Predsedníctva Federálneho zhromaždenia zo dňa 29. mája 1990 č. 206 Zb., o štátnom vyrovnávacom príspevku.

(Poznámka redakce: usnesení FS č. 10, SL č. 34, SN č. 33)

11

Teraz je na programe Správa predsedu Federálneho zhromaždenia o zákonnom opatrení Predsedníctva Federálneho zhromaždenia o vyčleňovaní príslušníkov Pohraničnej stráže a vojakov vojsk ministerstva vnútra pre plnenie úloh Verejnej bezpečnosti (tlač 8).

O platnosti zákonného opatrenia platí to, čo už bolo v predchádzajúcich dvoch prípadoch uvedené. V parlamentnej tlači č. 8 sa navrhuje schvaľovacie uznesenie týkajúce sa zákonného opatrenia o vyčleňovaní príslušníkov Pohraničnej stráže a vojakov vojsk ministerstva vnútra pre plnenie úloh Verejnej bezpečnosti.

Môžeme pristúpiť k hlasovaniu.

V zasadacej sále je prítomných 101 poslancov Snemovne ľudu, 54 poslancov Snemovne národov zvolených v Českej republike a 52 poslancov Snemovne národov zvolených v Slovenskej republike. Obidve snemovne sú uznášaniaschopné.

Najskôr budú hlasovať poslanci Snemovne národov. Kto z nich súhlasí s návrhom uvedeným v parlamentnej tlači č. 8, nech zdvihne ruku! (Hlasuje se.) To je väčšina.

Kto je proti? (Nikdo.) Nikto.

Zdržal sa niekto hlasovania? (Nikdo.) Nikto.

Poslanci Snemovne národov uznesenie schválili.

Teraz budú hlasovať poslanci Snemovne ľudu. Kto z nich súhlasí s návrhom uznesenia uvedenom v parlamentnej tlači č. 8, nech zdvihne ruku! (Hlasuje se.) Ďakujem.

Kto je proti? (Nikdo.) Nikto.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP