Úterý 10. července 1990

Poslanec SN M. Duray: Vážený pán predseda, vážený pán predsedajúci, vážené poslankyne, vážení poslanci. V programovom vyhlásení federálnej vlády som hľadal predovšetkým tú ideu, v ktorej by - podľa mňa - mohli byť najvšeobecnejšie vyjadrené naše predstavy o budúcnosti. Našiel som ju v myšlienke, že máme vytvoriť sociálno a ekologicky orientované trhové hospodárstvo.

Táto predstava je mi sympatická i preto, že je v naprostom súlade s predstavami nášho politického hnutia ESW, zvaného tiež Coexistencia. Avšak nenabudol som plné presvedčenie, že program vlády skutočne cieľavedome k tomu smeruje.

Sociálne a ekologicky orientované hospodárstvo - ako vieme - má niekoľko základných predpokladov. Predovšetkým potrebuje finančne dobre a civilizačne na úrovni doby vybavených daňovníkov a podobne vybavený štát. Nám však oboje chýba. Zatiaľ máme ledva fungujúci socialistický hospodársky systém. Doteraz extenzívne využívame, čiže vykrádame hospodárske a spoločenské zásoby a máme nesolventných daňovníkov.

Program vlády pojednáva o privatizácii, o odbúravaní účasti štátu na riadení ekonomiky, o daňovej reforme a vymenúva celý rad hospodárskych zákonov, celkove 49, ktoré by sme mali už tento rok prerokovať a schváliť. Na jednej strane tempo prestavby potrebujeme urýchliť, lebo prechodom z predchádzajúceho ekonomického systému na tržný, t. j. na normálny ľudský, vznikne zmiešaný systém, v ktorom predovšetkým môže prekvitať živelnosť.

Musíme čas prechodu skrátiť na minimum. Na druhej strane za 4 mesiace vypracovať, prerokovať a schváliť toľko závažných zákonov nie je, podľa môjho názoru, možné. Musím sa opýtať: vláda dokáže vypracovať za taký krátky čas toľko dobrých návrhov? Možno, že áno, ale z vládneho programu zatiaľ nevidíme stratégiu tejto prestavby, len snahu k nej smerujúcu. Nevidím logickú štruktúru programu. Možno preto, že hneď na začiatku spomína tak potrebné sociálne opatrenia, bez toho, aby sme vedeli, z čoho budeme robiť sociálnu politiku.

Avšak o najzávažnejšom sociálnom a spoločenskom probléme, o riešení nastávajúcej nezamestnanosti hlavne v oblastiach, kde je ťažký priemysel, vobec nepojednáva. Málo sa z programu dozvedáme o postupe a metodike privatizácie štátnych podnikov, o možnostiach súkromného podnikania a nie je tam ani zmienka o reprivatizácii.

Podobne je to s daňami. Z programu nie je jasné, či ide o celkom novú štruktúru daňového systému, ktorú nutne bude vyžadovať i nová správna sústava a trhové hospodárstvo, alebo ide len o reformu, ktorá bude niekde uberať a niekde pridávať.

O dani sa najkonkretnajšie hovorí v súvislosti so zdanením zisku o 55%, čo považujem za absurdne vysoké, najmä ak chceme podporovať podnikateľskú iniciatívu. Mnohí očakávali, že sa z programu vlády v súvislosti s daňami dozvieme viac o predstavách vlády, o nezdanenom životnom minimu a o možnostiach účasti daňovníka na vytváraní trvalejších hospodárskych a duchovných hodnôt, resp. na účasti sociálnej a školskej politiky, čiže o možnostiach odpočtu výdajov na tieto účely z daňového základu. Tak, ako sú tieto daňové páky predpokladom zdravej funkcie spoločnosti, ani štát nemôže dobre fungovať, kde všetka tri štátoprávne stupne - federácia, republiky, resp. autonómie a obce - nebudú mať vlastné príjmy. To znamená, že potrebujeme trojstupňový daňový systém. Avšak prerozdeľovanie daní by sa malo obmedziť skutočne len na oblasť sociálnej politiky vo forme podpor a uvedomme si, že dôchodky patria inam a nie sem, na oblasť dotácií poľnohospodárskej výroby, tak, ako v iných civilizovaných krajinách a na príspevky do investícií, ktoré budú z celospoločenského hľadiska dôležité ako napríklad rozvoj cestnej siete, alebo stavby na ochranu životného prostredia.

V programe vlády problémy poľnohospodárstva zaostávajú v pozadí podobne ako za predchádzajúce obdobie. Doteraz sa od poľnohospodárov požadovalo, aby produkovali za každú cenu, bez ohľadu na hospodárnosť a životné prostredie. Výsledkom toho je, že poľnohospodárska výroba podľa dnešných cenových relácií je nerentabilná a popri chemickom priemysle je najväčšou znečisťovateľkou prírody. Najčastejší výskyt rakoviny konečníka je práve v oblasti najintenzívnejšej poľnohospodárskej výroby na území Žitného ostrova. Z dôvodov nariešených sociálnych problémov v týchto oblastiach je i najčastejší výskyt samovrážd. Tieto oblasti majú európsku prioritu v samovraždách.

Komplex otázok súvisiacich s poľnohospodárstvom je rovnako ťažko riešiteľný ako v ostatných odvetviach, ale vláda by mala vytvoriť program na podporu poľnohospodárstva, na prechod JRD na skutočná družstvá, resp. združenia, na udomácnenie biotechnológií a predovšetkým na podporu domácej potravinovej výroby a trhu. V budúcnosti by sa nemalo stať, že napríklad kvalitná zelenina o ovocie vyprodukované u nás hnije u pestovateľov, pretože trh, podotýkam štátny trh, je zásobovaný zo zahraničia biologicky a chuťovo menej kvalitným tovarom. Pre poľnohospodárov by nemal platiť ten výrok z vládneho vyhlásenia, že je treba prelomiť diktát domácich výrobcov." Oni totiž nikdy nediktovali, ba naopak, boli terorizovaní.

Je treba uvítať skutočnú snahu vlády o riešenie problémov životného prostredia. Vo VŽP sme dôkladne rozoberali túto stránku programu. Dúfame, že v hnedouhoľných panvových oblastiach, v ktorých tepelné elektrárne ničia všetko, čo je živé a kde sú priam neznesiteľné životné podmienky, sa pomery zlepšia. Ale pri tejto závažnej problematike nám nejak unikol problém podobného, alebo možno ešte väčšieho rozsahu gabčikovského vodného diela - obludy, zdedenej od husákovského totalitarizmu. V predchádzajúcom volebnom období spoločne s niektorými poslancami sme viackrát interpelovali na túto tému, ale uspokojujúcu odpoveď sme nedostali. Žiadali sme dočasné zastavenie prác v gabčíkove, ale márne. Možno nikto z nás si neuvedomuje, že po napustení nádrže a pôvodného kanála sa pokryje vodou asi 70 km2 najúrodnejšej plochy štátu, viac ako 50 tisíc ha poľnohospodárskej pôdy zostane bez prirodzenej pôdnej vlhkosti, pretože sa navždy preruší kapilárne vzlínanie vôd z dôvodu poklesu hladiny spodnej vody. Doteraz už vyrúbali 10 tisíc ha lužných lesov.

Navrhujem váženému Federálnemu zhromaždeniu, aby zorganizovalo exkurziu na túto stavbu a pozrelo sa, ak je teraz púšť tam, kde predtým boli prísne chránené rezervácie živočíchov, rastlinných spoločenstiev a úrodné polia. Celkový energetický potenciál týchto obrovských plôch sa približne rovná energii, ktorú podľa projektu z vodného diela môžeme vyžmýkať. O obrovských zásobách kvalitnej pitnej vody, ktoré budú čiastočne znehodnotené, ani nehovorím. Technokrati a účtovníci sa odvolávajú na to, že potrebujeme energiu, že sme na tejto stavbe už preinvestovali 14 mld Kčs. To všetko je pravda. Ale keď sa môže uvažovať o zatváraní niektorých hnedouhoľných baní i tepelných elektrární a to i za cenu určitého obmedzovania hospodárskeho rastu, tak stojí za úvahu pozastaviť stavebné práce na gabčíkovskom vodnom diele predovšetkým preto, aby sme neakumulovali a neprodukovali viac škôd. Totiž škody nevznikajú len z tejto nepremyslenej investície, ale i z nebezpečenstva, ktoré skrýva v seizmicite územia, tradične nekvalitne vykonávaných prácach, nevhodne zvolenej technológii zhutňovania zeminy atď., ktoré môžu zapríčiniť obrovské straty i na ľudských životoch. Je to možné. Upozorňujú nás na to doterajšie veľké havárie pri skúšobných prevádzkach.

Svetová banka uvažuje o tom, že keby obidva štáty, Maďarsko a Československo, definitívne odstúpili od realizácie tohto nezmyselného projektu, hradila by výdaje na rekultiváciu znečisteného územia. Preto navrhujem, pokiaľ nebude vyhotovený nezávislý odborný posudok o vodnom diele gabčíkovo, aby bola pozastavená pracovná činnosť v celom stavebnom priestore. Nech je také stanovisko súčasťou vládneho programu. Ďakujem za pozornosť.

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Ďakujem. Prosím pána poslanca Jurečku, aby sa ujal slova. Pripraví sa pani poslankyňa Kaplanová.

Poslanec SL J. Jurečka: Vážený pane předsedo, pane předsedající, dámy a pánové. Předvolební heslo o přechodu k tržní ekonomice jsme vůbec nechápali jako prázdné heslo, ani jako hlavní cíl našeho snažení. Tržní ekonomika v programu Občanského fóra, i když ne tak výrazně, ale přece jen i v programovém prohlášení vlády, je chápána jako prostředek, jako podmínka pro liberální sociálně spravedlivou demokracii, pro uvolnění aktivity a skutečný rozvoj nás všech. Myslím, že nebylo třeba, aby nám to pan poslanec Mohorita připomínal. Ostatně většina jeho připomínek měla spíše ideologistický propagandistický než meritorní charakter a svou povrchní rétorikou mně připomínala předvolební program komunistické strany z roku 1946.

Ale abych se vrátil k tržní ekonomice. Přechod k ní je problémem nejen ekonomickým, ale zásadně sociálním a politickým. Je správné, že požadujeme po vládě sestavení scénáře s alternativami a určitými kvantifikacemi. Na druhé straně si ale uvědomme, že tento společenský a ekonomický proces nelze naprogramovat. Požadujeme však po vládě ještě něco navíc, aby si totiž jasnými, srozumitelnými informacemi a argumenty získala pracující a hlavně dělníky ve fabrikách. Lidé této vládě věří, i když nyní se zdražením potravin a hlavně Sunaru nadávají. Nyní je ale třeba, aby této vládě i rozuměli a podporovali ji, jinak se může stát, že politické interpelace hospodářských těžkostí povedou k ohrožení té demokracie, kterou jsme po listopadu začali budovat.

Druhá poznámka. Domnívám se, že musíme požadovat důrazné kroky k masívní privatizaci, nikoliv totální, kam tento problém posunul v rozporu s programovým prohlášením vlády pan poslanec Ransdorf, aby proti takovému pojetí brilantně brojit. Mají pravdu ti, kteří říkají, že to, co se bude privatizovat, jo nutné zodpovědně uvážit. To ostatně vláda ví. Avšak toto uvážení - stejně jako privatizační postupy - je třeba udělat sice kvalifikovaně, ale co nejrychleji. Standardní postupy nám rozhodně stačit nebudou.

Doporučujme vládě kupř. selektivní prodej akcií, požadujme součinnost s podniky nebo snižme jim odvodové povinnosti, hledejme nové formy participace zaměstnanců na rozhodování, upozorňujme na nezastupitelnou a nepotlačitelnou úlohu odborů, ale pověřme tuto vládu k tomu, k čemu pověřili voliči nás, totiž ke skutečné realizaci přerodu - podtrhuji přerodu - naší ekonomiky. Jestli to neuděláme, nebo uděláme jenom z půlky, budeme jako už tolikrát reformovat nereformovatelné, upravovat neopravitelné. A abych parafrázoval historický výrok - naši voliči nám nebudou rozumět.

Třetí poznámka. Byl jsem minulý měsíc deset dní v Sovětském svazu. Proto velice vřele podepisuji apel komunistického poslance Ledla o tom, aby toto shromáždění neudělalo žádné kroky, které by jakýmkoliv způsobem - omlouvám se za nepřesnou citaci - narušily nebo ohrozily reformní síly v Sovětském svazu. Obávám se však, že reformní síly, které má na mysli on, nejsou ty, které mám na mysli já. (Potlesk.)

Ve čtvrté poznámce mi dovolte, abych byl poněkud konkrétnější. Ve vládním prohlášení je mimo jiné formulován cíl vlády, cituji: přikročit k nápravě situace ve výstavbě jaderných elektráren včetně zhodnocení rozsahu této výstavby a k otázce jaderné bezpečnosti." Konec citátu. Jaderná energetika vskutku stojí z hlediska ekonomického, politického, ale i technologického před řadou problémů. Nechceme a nesmíme hájit jadernou alternativu energetiky za každou cenu. Avšak z hlediska budoucnosti máme v energetice pouze dvě možnosti: jadernou energii nebo obnovitelné zdroje.

Snahu vlády po nápravě situace v jaderné energetice je nutné vítat. Je však nutno si uvědomit, jaké okruhy problémů tato náprava v sobě zahrnuje a kteří jsou to protagonisté, kteří v těchto okruzích budou figurovat. Ten první okruh je koncepční a legislativní - to jde za vládou a za námi. Druhý okruh je technicko-technologický. Ten musí zajistit technici a odborníci. Budou muset společně přijít s generací zásadně bezpečných reaktorů. K tomu nedospějí jinak než řízením s mezinárodní účastí. A podmínkou takového projektu musí být zapojení československých výrobních organizací, zvláště podniku Škoda Plzeň, a samozřejmě s tím spojený aspekt bezpečnosti.

Dalším okruhem nápravy jsou změny v oblasti výrobně dodavatelské, tím posledním - nikoliv nepodstatným - je problém tak říkajíc kádrový. Výkonnost našich pracovišť a vazby na mezinárodní instituce atd. nebudou účinné, pokud příslušná místa nedokážeme obsadit skutečnými odborníky bez berliček bývalé nomenklatury. To je ale problém, který se netýká zdaleka jen jaderné energetiky. Děkuji. (Potlesk.)

Předsedající předseda SN M. Šútovec: Ďakujem pánu poslancovi Jurečkovi. Teraz prosím pani Kaplanovú, aby sa zapojila do rozpravy, pripraví sa pán poslanec Sacher.

Poslankyně SN M. Kaplanová: Vážený pane předsedo, vážené předsednictvo, vážené Federální shromáždění, dovolte, abych začala svůj příspěvek citací z Václava Havla: "Zdá se mi, že má-li se změnit k lepšímu svět, musí se cosi změnit především v lidském vědomí a samotném lidství dnešního člověka. Člověk se musí nějakým způsobem vzpamatovat. Musí se vyprostit toho strašlivého zapletení do všech zjevných i skrytých mechanismů totality, od konzumu přes represi a reklamu až po televizní manipulaci. Musí se vzbouřit proti roli bezmocné součástky gigantického stroje, který se řítí bůhvíkam. Musí v sobě nalézt opět hlubší zodpovědnost za svět, což znamená odpovědnost k něčemu vyššímu, než je on sám.

Chtěla bych začít tím, že bych oponovala poslanci Mohoritovi, který řekl, že situaci, ve které stojíme, zavinilo několik jedinců. Chtěla bych říci, že celý ten systém, se kterým si teď sotva víme rady, vycházel z ideologie marxismu, která ve své filozofii má zakotvenu nenávist, která nechápala člověka jako trojrozměrnou bytost, která má svoji duchovní dimenzi a nesmrtelnou duši. Právě proto, že neukazovala na to něco vyššího, dívala se na člověka jako na součást hmoty a nabízela mu proto větší krajíc chleba a slibovala utopistický ráj, který samozřejmě nebyl tím pravým rájem, protože skutečné království, ne království, ale skutečný stát, v němž by vládla spravedlnost, pravda a láska, musí být založen na oběti.

Dotýkám se toho proto, že všechno souvisí se vším. Člověk, který neuznával vyšší hodnoty a duchovní dimenzi a duši, a to vyšší, co je nad námi, byl podoben těm, kteří stavěli babylonskou věž, kteří se chtěli vysmívat Bohu, kteří ukazovali, co dovedou, a tak se stavěla díla jako Nagymaros a ostatní další, a porušovalo se to základní, tj. přirozený řád a rovnováha sil.

Já na to upozorňuji proto, že se mi zdá, že nám hrozí jiné nebezpečí. Nechtěla bych, abychom z materialismu a z jednoho pohanského zbožšťování člověka a ideí vstoupili do druhého otroctví, kterým je konzumismus a materialismus. Říkám tuto výzvu jako výstrahu právě proto, že všude kolem sebe, u lidí i tady všude vidím zaměřený, zostřený zájem právě jenom o ekonomiku, o tržní hospodářství, o privatizaci, jako kdyby to byly ty nejpodstatnější a nejdůležitější problémy, které naše společnost musí řešit. Myslím, že největší škoda, která byla napáchána, byla vlastně napáchána na člověku samotném, jestliže my nebudeme člověka počítat jako duchovní bytost s obrovskými možnostmi a schopnostmi a nebudeme tyto schopnosti rozvíjet, jestliže nedáme smysl jeho duchovní dimensi, nedáme mu také pocit vyšší zodpovědnosti, nevyřešíme ani s mnoha milióny žádný ekologický problém. My musíme vychovávat ekologické vědomí a svědomí. Musíme vychovat lid i k tomu, že vlastně záležitost a dobro celku je nad dobrem každého z nás. My se tedy nemůžeme soustřeďovat na to, aby každý z nás byl na tom lépe, abychom každý z nás nějak vyzráli nad druhým, protože jsme buď chytřejší nebo schopnější. Myslím, že našim problémem je to, co už řekl poslanec Zeman - výchova naší mládeže. Postavit se čelem k tomu, co nás čeká, protože značná část naší mládeže podlehla alkoholismu, drogám a to nebezpečí se bude stupňovat. Ale naše školství nedělalo nic. Musíme to změnit od základu.

Musíme změnit zdravotnictví. To, že člověk byl jenom hmota, jeho cena spočívala vlastně jenom v tom, že byl hodnocen jako produkt, který byl užitečný pro společnost. Proto se nedělalo nic pro lidi, kteří byli nemocní, neschopní, ranění, slabí. Vozíčkáři neměli vozíky. Když se stavělo metro, nemyslelo se na to, že budou chtít někam jezdit. Nemají možnost jezdit v tramvaji, v autobuse, nedostanou se nikam a sociálně jsou většinou odkázáni na několik dobrých dobrovolníků, kteří z křesťanské lásky je jedou vyvézt ven. Myslím, že toto jsou ty hlavní problémy, kterým bychom se měli věnovat.

Ale k těm třem problémům, které už poslanec Zeman znázornil a řekl, bych chtěla promluvit ještě o jednom problému, nejzávažnějším, který byl velice narušen a napaden, a to je v důsledku vší té desharmonie a disharmonie a porušení přirozeného božího řádu, který byl dán člověku, a to je rodina. Rodina, které nebylo pomáháno, které nebyly vytvořeny nikdy dostatečné podmínky; mladým manželům, kterým především nebyl kladen žádný vyšší cíl, všechno co vedlo kdysi staleté a tisícileté tradice křesťanství k vysokým ideálům, k dodržování přikázání a jakýchsi vyšších zákonů, to všechno bylo šmahem rozdupáno. A co jsme my za to nabídli mladým lidem? A dnes stojíme v situaci, kdy mluvíme o zvýšené kriminalitě a všech těch důsledcích zla. S těmi si teď máme poradit. A proto já se přimlouvám za to, aby byla školství a rodinám a zdravotnictví a ekologii, především výchově k ekologickému cítění, dána první priorita.

A ještě potažmo k tomu bych se chtěla přimluvit za jednu menšinu, za kterou tu dosud ještě nikdo nebojoval, a to jsou početné rodiny v našem národě. Já sama jsem matka deset děti a musím říci, že jsem zažila mnoho ponížení, lhostejnosti, nezájmu. A když jsme začli v roce 1968 tvořit klub početných rodin, byla to naše rodina, která se v tom ještě s mnohými jinými angažovala, bylo nám tenkrát řečeno: My vlastně o vás nemáme zájem.", protože mnohé z těchto rodin bylo všelijak nežádoucích a jsou to rodiny cikánské atd., takže jsme byli vlastně vždycky pojímáni jako tzv. sociální případ.

Když jsme tenkrát udělali setkání těchto rodičů početných rodin, byli to všichni skvělí lidé, kteří za cenu nezměrných obětí vychovávali své děti bez pomoci státu a bez zájmu státu a společnosti. Chtěla bych, aby se těmto skupinám dnes věnovala mimořádná pozornost.

Bylo to pro nás velice trpké. Náš klub totiž nemohl uspět, protože byla v srpnu okupace a zákaz sdružování a na tom vlastně všechno, co jsme měli připravené, stanovy a všechno, co jsme vybudovali, selhalo.

Myslím, že je v zájmu státu, aby tyto rodiny podporoval. Chtěla bych upozornit na to, že se i nyní setkávají s problémy, protože jsem s nimi ve styku. Chci říci jeden konkrétní případ jedné konkrétní rodiny.

Bylo zrušeno sociální stipendium na školách. Tato rodina čeká sedmé dítě. Nečekaně byla dohnána do situace, kdy vzhledem k tomu, že sociální stipendium, které pobírali tři děti, bylo zrušeno, byla připravena o 1200 Kčs. Otec je invalidní a perspektiva zvýšení cen a zvýšení drah, když děti dojíždějí do školy, není pro ně radostná. Chtěla bych, aby se v sociální politice přihlédlo k tomuto požadavku. Nepovažuji za šťastné, že sociální stipendia byla zrušena, protože často byla motivací k tomu, aby se děti snažily mít dobré výsledky.

Odpusťte, že jsem vás tak dlouho zdržovala, ale doufám, že budete se mnou souhlasit. Chtěla bych to zakončit něčím krásným. Já totiž přesto všechno sdílím obrovskou naději, kterou mám odjakživa v náš národ, v jeho speciální duchovní poslání. Ukazuji to celé dějiny našeho národa, žo máme zvláštní místo v tomto světě. Říkají to mnozí lidé, kteří přicházejí jako proroci. Chtěla bych vzpomenout Rabindranáta Thákura, který kdysi v rozhovorech s Masarykem řekl:,,Z vašeho národa vzejde světlo." Já jsem přesvědčena, že toto světlo vzchází, že první paprsky vzcházely v roce 1968, kdy jsme proti armádám pěti států vyšli do ulic s pouhým slovem. Další silné vyzáření bylo v 17. listopadu, kdy jsme proti násilí šli s holýma rukama a s kytičkami a se slovem: "Pojďte s námi, jste také Češi."

Věřím, že toto světlo nezanikne a že naše vláda učiní všechno proto, aby zářilo celému světu, abychom nekopírovali západní státy v tom, v čem jsou negativní, v jejich lhostejnosti, v jejich nesmyslném ekonomickém závodění v jejich šíleném otroctví ekonomii a těm otázkám peněz a tomu všemu, co je nám cizí, ale abychom si zachovali svou identitu, abychom to světlo nesli dál všem národům, abychom dokázali, že jsme národ, který opravdu má své výjimečné poslání. (Potlesk.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP